Přejít na obsah

Autobaterie - jaký typ + výměna (postup)


tomson1

Doporučené příspěvky

Je to iba mýtus. Tiež si myslím, že to málo nie je.

Kapacita akumulátora je výrobcom volená podľa toho, koľko elektrinu spotrebujúcej výbavy je v aute a samozrejme aj podľa motora. Navyše akumulátory sa okrem napätia a kapacity odlišujú aj štartovacím prúdom. Teda maximálnym prúdom, ktorý je akumulátor schopný dodať. A samozrejme kapacite akumulátora a množstve výbavy je náležite dimenzovaný aj alternátor.

Takže zvoliť väčší akumulátor má význam len v prípade, že máš povedzme obytný príves, v ktorom využívaš elektrinu z akumulátora vozidla. Tak potrebuješ, aby čo najdlhšie vydržal. Prípadne ak jazdíš celý týždeň krátke trasy po meste a na víkend ideš niekam ďaleko (povedzme 3 hod tam a 3 hod naspäť), aby sa akumulátor za jazdy dobil. Ale ak ti nestačí akumulátor pri bežnej prevádzke (cez týždeň jazdy a žiadne dlhé trasy, cez víkend odstavené auto alebo zase len krátke trasy), tak to je skôr problém alternátora, ktorý nestíha dostatočne dobiť akumulátor.

Najmä v zime je problém to, že pred štartom sa elektricky predhrieva katalyzátor, resp. u nafty sa žeraví, potom nasleduje štart, ďalej jazda prevažne v meste, počas ktorej sú zapnuté náročné spotrebiče ako svetlá (aj brzdové a smerovky na križovatke), ventilátor kúrenia (u nafty aj elektrické dokurovanie), vyhrievanie skla, sedadiel, zrkadiel, často pracuje posilňovač riadenia ... A v meste stojí motor často na voľnobehu, takže alternátor nestíha dodávať až také veľké množstvo energie ako vo vyšších otáčkach. A keď auto jazdí a otáčky sú vyššie, tak zase je akumulátor ešte premrznutý, takže nie je taký ochotný prijímať elektrickú energiu ako keď je už zahriaty. Takže sa vlastne ani nemá šancu pri krátkych jazdách dobiť. V extrémnych prípadoch (veľmi krátke trasy) je preto nutné povedzme raz za 1-2 týždne akumulátor dobiť nabíjačkou alebo dlhou jazdou. A väčší akumulátor na tom nič nezmení, jedine po plnom nabití sa predĺži ten interval medzi nutnosťou plne nabiť akumulátor povedzme z 10 dní na 12. A to je asi tak všetko.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahoj všem,chystám se na výměnu baterie a ted pro někoho asi hodně hloupý dotaz,ale pokud na kabely od baterie před samotnou výměnou připojím nabíječku a následně baterii odpojím,stane se něco zásadního? Jde mi o to,že nejspíš neznám kod radia a pak nevím co všechno se resetne.

Děkuji za jakoukoli odpověd...

1.9 tdi dsg.

Já se na výměnu autobaterie taky chystám. Budu si ji kupovat sám ,ale výměnu nechám na odbornících. Kdosi mi povídal, že to napojí na náhradní napájení a odpadnou ty znovunastavování, které tu popisoval Diamant. Taky jsem slyšel různé horory o zkratovaném autorádiu/navigaci, a nějakých jednotkách takže sám s tím při mé zručnosti blbnout nebudu. Snad mi někde ve Š servisu vlastní aku vymění.

Super.. mám tam 12V 61Ah,což se mě zdá i málo,zajedu do varty a zeptám se jestli by nemohla byt 74Ah..

Děkuji za rady

Nikam nemusíš jezdit, mrkni jako já na web Varty. Je tam vyhledávač, kam stačí zadat typ auta a motorizaci a vyhodí ti to seznam vhodných autobaterií. Jinak moji rodinní příslušníci si také chválí řadu S5 od Bosche;)

Editováno: , autor: :Petr
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 4 týdny později...

Zdravím všechny,

potřebuju poradit co s kontrolkou PHM. Vyměnil jsem baterku a kontrolka se ne a ne vzpamatovat. Podle mě, když by tam mělo být na dojezd tak 150km, ukazuje 80 a ani nepipne, jak je jejím dobrým zvykem. Nepomohlo ani dočerpání nafty. O ten zvuk ani nejde, ale ten dojezd mi chybý. Dík za odpovědi

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 měsíce později...

Chlapy mám tu zase něco do diskuze. Vyměnil jsem baterku, jelikož originální mi po necelých 5 letech odešla do věčných lovišť. :rip: Koupil jsem novou a měřil jsem napětí dobíjení. Voltmetr mi ukazoval 14.032V - na volnoběh. A k otázce.

Kolik to dobíjí Vám???? Chtěl bych vědět jestli není něco v nepořádku, jelikož jsem někde četl, že by to mělo dobíjet 14,4V. kol118

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 týdny později...

Na vsetkych forach sa pri diskusii o bateriach objavuje nezmysel, ze silnejsiu bateriu alternator nebude stihat dobijat. Toto je total nonsens a koho to zaujima tak nech si o tom precita tu: http://forum.autobazar.eu/aku-bateriu-do-auta-t4685.html TEN ODKAZ ANI NECTETE, JE TO SBIRKA NAPROSTYCH NESMYSLU A POLOPRAVD. CELA SOUSTAVA BATERIE + ALTERNATOR + SOUCET ODBERU VSECH SPOTREBICU JE VYVAZENA A SPOCITANA NA RUZNE VARIANTY PROVOZU - JAK REZIM SOUVISLYCH DALKOVYCH JIZD (TISICE KM) TAK REZIM ROZVAZKOVE SLUZBY (1KM-STOP-START-1KM-STOP-START-1KM-STOP-START). PRAVE V TOMTO REZIMU V ZIME MUZE DOCHAZET K POSTUPNEMU NEDOBIJENI KAZDE BATERIE, ALE SILNEJSI BATERIE JE ZDE UDRZOVANA V PROCENTUELNE SLABSIM NABITI VZTAZENO K NOMINALNI HODNOTE NEZ PREDEPSANA BATERIE. MRAZ SE DALE PODEPISE NA DALSIM SNIZENI KAPACITY AZ O DESITKY PROCENT A HODNOTA TECHTO PROCENT JE ODVISLA OD VYCHOZIHO STAVU NABITI.

100% nabita baterie poklesne pri -20 o cca 25% ale baterie nabita jen na 75% nepoklesne o 25 ale o 30-40%

SILNEJSI NEDOBITA BATERIE BUDE MIT V MRAZU MENSI STARTOVACI VYKON NEZ SLABSI, ALE PLNE DOBITA BATERIE.

Proc by mely byt silnejsi baterie nedobijeny vice pri beznem provozu nez ty slabsi pri stejnem odberu?! Jaksi to postrada logiku, pokud odeberes stejnou energii ze slabsi i ze silnejsi baterie, pak naopak ta silnejsi bude v % k max (nominalni) hodnote vybita mene, takze ta slabsi na tom bude jeste hure v pomeru k te silnejsi. Dochazis k nejakym zaverum na zaklade spatnych predpokladu - ze ta silnejsi dobita nebude zatimco ta slabsi ano.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 5 měsíců později...

Tak se mi stalo neco podobneho. Po sesti dnech co jsem s autem nejel, mezitim pomerne prselo a byla vlhkost (nevim jestli to nemuze mit vliv) tak jsem nenstartoval. Baterku jsem predtim nechal dobit v servisu, kde mi rekli, ze baterka je dobra, ze ma cca 90% jeste po dvou letech skoro. Takze cim to muze byt? Znamej mi meril odber a rikal, ze to bere nejakych 250, coz je pry v poradku pri zamcenem aute a taky rikal, ze muze byt problem s vodou nebo vlhkosti, ktera se objevuje nekde v imobilizeru. Tak nevim...Nemate nekdo podobnou zkusenost? Diky

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 1 měsíc později...

Jestli je tam 300, 320 nebo 340 nebo 1000 je úplně jedno!! Jedná se o zkratový proud daný výhradně a pouze napětím a vnitřním odporem zdroje. Ale startér který se pere s totálně zamrzlým motorem stejně bere jen proud daný jeho konstrukcí.. a to nepřesáhne nějakých 200A max

tato hodnota neovlivňuje nijak kvalitu jednotlivého startu, zkratový proud se nevyužívá... pro akumulátor je jeho využití něco jako infarkt... moc by jich nepřežil...

Kapacita v AH neovlivnuje kolikrát můžete startovat, to ovlivnuje jeho skutečný náboj. Samozřejmě že baterie s vyšími Ah může déle startovat, ale jen pokud je plně nabitá.... coz v zime neplatí teměř nikdy a jsme zase u toho ze silnejsi baterie jsou jen vyhozene prachy...

Jakožto FELák :palec2:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 5 měsíců později...
  • o 2 měsíce později...

Dávejte si pozor při nákupu baterie na fakt, že může být pravá a levá, abyste ji dostali do vozu! Při nákupu špatné straně budou prohozeny póly baterie a to nelze! proto velký pozor. Tak jak jsou umístěny póly baterie před výměnou, tak musí být umístěny na nové baterii. Zároveň si konkrétně u škoda octavia I, zkontrolujte i spodní lemy nové baterie, měly by být podobné, vše co bude jinak by Vám nemuselo pasovat.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Na 90% vozů má baterii s PLUS pólem vpravo, určuje se to při čelním pohledu, když jsou kontakty blíže k Vám. Do vozu se klidně vejde baterie 278x190x175 - nemusíte kupovat Vartu Silver E38 - ta je nízká do Fordu, klidně kupte Vartu S. E44 ta má vyšší kapacitu a skoro shodnou cenu, na výšku má 190 mm což je pro koncernové vozy. Nejlepší do diesela je tedy http://www.battery-import.cz/varta-silver-dynamic/autobaterie-varta-silver-dynamic-77ah--12v--e44

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 měsíce později...

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...