Přejít na obsah

Bílé LED osvětlení interiéru a ve zp. zrcátkách


omicron

Doporučené příspěvky

Na německém O2 foru

http://www.octavia-forum.de/forum/viewtopi...der=asc&start=0

jsem nalezl zajímavý thread k alternativnímu použití bílých LED v interierovém osvětlení a v osvětlení ve zpětných zrcátkách.

Na zvěřejněných fotkách to vypadá úchvatně, a mě osobně to moc zaujalo, takže bych zde rád uvítal nějakou dizkusi na téma :

- jak je asi řešeno současné stmívání žárovek při zhasínání, nebudou s tím mít LED problémy ? Co na to ŘJ tohoto osvětlení, vím, že při pouhé záměně žárovky za LED v patici s tím jsou problémy (byly již v O1), neboť to ŘJ může považovat za poruchu žárovky...?

- na zvěřejn. fotkách výše zmíněného threadu u sousedů jsou LEDky bastleny, což je jistě cesta pro zklušeného bastlíře, chytne se toho zde někdo zkušený, kdo by to zvládl zbastlit i pro neznalejší, určitě by byl zájem ?

Ukázka jedné foto ze zmíněného webu o německých O2, doufám, že se nebudou zlobit za přepublikování :

post-63-1156936450.jpg

Editováno: , autor: omicron
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

U vnútorného osvetlenia býva problém, že aj v zhasnutom stave tie LEDky slabunko svietia. Už sa to preberalo u Fabiákov. Proste osvetlenie spína nejaký polovodič. A tým polovodičom tečie istý zbytkový prúd, ktorý žiarovku nerozsvieti, ale LEDky áno.

Bohuzel neumim dobre germansky, ale mam pocit, ze toto ten chlapik prave vyresil, protoze o techto problemech tam je myslim zminka. Mysli, ze i prave osalil RJ osvetleni, tak ze si mysli, ze jsou tam origo zarovky...

Moc me to zajima, hlavne to krasne bile osvetleni dolu ze zrcatek takto vypada moc prakticky a komfortne, protoze to vybledle originalni s vyblitymi zarovkami vypada v r.2006 dost trapne a hlavne neprakticky...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 měsíce později...

Večer vyfotím a hodím to sem. Největší rozdíl byl, když jsem vyměnil jednu parkovačku a rosvítil, ale pro focení to už dělat nebudu, to pochopíš.Jinak vypadají jako obyč. 5 Watovky akorát jsou zabarvené do modra. Používám je už asi 10 dní a barvu nezměnili, to je narážka na obdobné neznačkové 5Watovky které jsem si koupil asi před 4 roky a které zezelenali a pak zčernali. :blbec:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Večer vyfotím a hodím to sem. Největší rozdíl byl, když jsem vyměnil jednu parkovačku a rosvítil, ale pro focení to už dělat nebudu, to pochopíš.Jinak vypadají jako obyč. 5 Watovky akorát jsou zabarvené do modra. Používám je už asi 10 dní a barvu nezměnili, to je narážka na obdobné neznačkové 5Watovky které jsem si koupil asi před 4 roky a které zezelenali a pak zčernali. :blbec:

Aha, parkovacky ani nemusis, ty mam od Philipsu taky a jsou naprosto skvely, za ty prachy bomba. Spis sem myslel to zluty v interieru a v kufru, jestli taky Philips dela, to sem prave myslel, ze si poridil :palec2:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 5 měsíců později...

Takze jsem inovoval vnitrni osvetleni, viz foto. Je to hezke bile svetlo :)

Jsou to LED zdroje, autu (resp. jeho hlidane elektroinstalaci) to nijak nevadi, stmivaji stejne jako zarovky, a zcela zhasinaji (tzn. ze nezustavaji slabe svitit, jako nektere jine LED).

Jsou to nemecke moduly pro vsechny vozy VW/Audi, ktere vyrabi jeden nadsenec. Mam je i v zavazadl. prostoru, a pripravene na montaz i do zpetnych zrcatek (osvetleni nast. prostoru, kde me dnes nejvice vadi stavajici osvetleni).

post-1470-1179215031_thumb.jpg

post-1470-1179215046_thumb.jpg

Editováno: , autor: omicron
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já jsem teď použil do parkovaček, vniřku a kufru, Philips-BlueVision,Ultra blue, 5W, mají svítivost 3400 Kelvinů. Je to rozdíl a můžu jen doporučit. Stojí 199,-Kč za pár a prodává to třeba Cartech.

A je na tom napsaná ňáká homologace? Taky jsem o tom už přemýšlel si to pořídit, ale nechci se zbytečně dostávat do konfliktů s policajtama.

Světelné zdroje pro osvětlení interiéru, zavazadl. prostoru a odkládacího kastlíku myslím až tak homologaci nepotřebují (nechci polemizovat, vím, že v autě musí být homologované vše), ale skutečně je přitažená za vlasy představa, že mě nějaké "bengo" bude kontrolovat typ a provedení "žárovky" pro vnitřní osvětlení kabiny ;)

Pořídil jsem je od "soudruhů z NDR"...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já jsem teď použil do parkovaček, vniřku a kufru, Philips-BlueVision,Ultra blue, 5W, mají svítivost 3400 Kelvinů. Je to rozdíl a můžu jen doporučit. Stojí 199,-Kč za pár a prodává to třeba Cartech.

A je na tom napsaná ňáká homologace? Taky jsem o tom už přemýšlel si to pořídit, ale nechci se zbytečně dostávat do konfliktů s policajtama.

za to Ti nikdo nemůže nic udělat.. mají stejný parametry jenom svítí líp.. já mám ty Philips Blue vision v potkávacích.. a pohoda.. ale dovnitř bych si dal ty LEDky.. i když kámoš z Roomster clubu má místo parkovaček bílé LEDky a policajti nic.. Teda vlastně ho sejmuli ale to ještě předtím, když tam měl modré LEDky.. dostal 200 pokutu.. On říkal, že se divil, že kolikrát (při modrých LEDkách) před ním lidi uhejbali zmateně ke straně a mysleli si, že jede záchranka bo poliši.. lol

a když říká Omicron, že je už uvnitř má, tak to asi jde a hurá do toho..

Editováno: , autor: superfatty
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Souhrnná odpověď pro všechny :

- uvedené LED zdroje nemám v reflektorech ani koncových světlech (nic takového jsem neuváděl)

- jsou použity pro interierové osvětlení, odkládací schránku, zavazadlový prostor, a osvětlení nástupního prostoru pod zpětnými zrcátky (ještě jsem nevyměnil)

- LED zdroje jsou bílé (a tak jsem o tom psal) a světlo z nich rovněž, takže nerozumím poznámkám o modrém světle (?) - pokud se někomu zdá, že je světlo modré, není tomu tak, je to jen optický klam, podobný klamu HID, kdy se to zdá do modra při pohledu přímo do světelného zdroje

- policajtům nemůže nikdy vadit, a skutečně jim do toho nic není, jakým světlem si osvětlím interiér (i kdyhy si to někdo udělal na modro nebo nazeleno), to žádný předpis neuvádí, a žádnou pokutu za to nemohu dostat - samozřejmě musí báýt použito osvětlení, které neoslňuje a odpovídá svou intenzitou (světelným tokem) originální specifikaci výrobce

- jsou to moduly se SuperFlux LED zdroji

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Souhrnná odpověď pro všechny :

- uvedené LED zdroje nemám v reflektorech ani koncových světlech (nic takového jsem neuváděl)

- jsou použity pro interierové osvětlení, odkládací schránku, zavazadlový prostor, a osvětlení nástupního prostoru pod zpětnými zrcátky (ještě jsem nevyměnil)

- LED zdroje jsou bílé (a tak jsem o tom psal) a světlo z nich rovněž, takže nerozumím poznámkám o modrém světle (?) - pokud se někomu zdá, že je světlo modré, není tomu tak, je to jen optický klam, podobný klamu HID, kdy se to zdá do modra při pohledu přímo do světelného zdroje

- policajtům nemůže nikdy vadit, a skutečně jim do toho nic není, jakým světlem si osvětlím interiér (i kdyhy si to někdo udělal na modro nebo nazeleno), to žádný předpis neuvádí, a žádnou pokutu za to nemohu dostat - samozřejmě musí báýt použito osvětlení, které neoslňuje a odpovídá svou intenzitou (světelným tokem) originální specifikaci výrobce

- jsou to moduly se SuperFlux LED zdroji

Soudruzi z Eisenbergu v "NDR" (doslova a do písmene !) - Web: http://www.jmstyle.de

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Osram: jo, sry, to psal Willis, že si to dal i do parkovaček.

Jasně, že za interiér by námitky mít nemohli, pokud to neoslňuje, ale ja to myslel spíš s parkovačkama a i když máš pravdu, že bílý diody jsou prostě BÍLÝ, tak policista na to může mít jinej názor a zbytečně pak vznikaj rozpory, kterým se chci právě vyhnout a nejlepším únikem by bylo asi to potvrzení o homologaci.

Kolegové od Roomsterů se o tom taky bavili - http://forum.skodahome.cz/index.php?showtopic=12079&hl=

Chápu, přečetl jsem si i tvůj odkaz (a souhlasím), ale tento thread je o "Bílém osvětlení interiéru a prostoru pod zp. zrcátky". Viz úvodní příspěvek... Potřeboval jsem svého času řešit dle mého nedostatečné a neelegantní osvětlení uvnitř auta, a to se s bílým osvětlením na bázi SuperFlux LED dá udělat dobře.

I můj poslední příspěvek je o tom. O nějakých modrých žárovkách či LEDkách v parkovačkách to jistě není, to nemám zapotřebí, moje xenony svítí docela dobře . To je možná pro nějaké "tuzery" od benzinky :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ta webová stránka "soudruhů z NDR" kde mají osvětlení vnitřku pro OII vypadá dobře, takže jediná možnost jak sehnat to LED osvětlení interiéru je jejich e-shop? Máte někdo zkušenosti s tím jak vyřizují objednávky?

jo jo ale vzhledem k tomu, že tomu prd rozumim po technické stránce, klidně pidně bych to objednal, když mi někdo řekne CO.. se objednat má ;)

takže zareaguje pan kolega Omicron? :kol-97:

a vzhledem k tomu, že Lípa je za rohem Brumlo, vzal bych to na jeden zátah :-)

Kolega Omicron tedy reaguje :

Pri mem shaneni skutecne funkcnich LED modulu pro nahradu zarovek (inspirovan jednim O2 prispevatelem z nemecke O2 fora - viz muj prvni prispevek v tomto foru) jsem pri prolezani vsech moznych zahranicnich diskuzi narazil i na maleho vyrobce JMstyle z Eisenbergu, coz je pan Jan Stöckel, ktery se ukazal jako velmi ochotny, komunikuje i v anglictine (se svou nemcinou si na tak specificke technicke veci moc netroufam...). Je to mala (asi domaci ?) manufaktura pro ruzne doplnky pro VW koncernova auta.

S nim jsem po vzajemne koresponenci a rade s manualem od O2 nakonec vydefinoval potrebne moduly (myslim, ze to pro O2 jeste neprodaval), a nakonec se dohodli na dodavce.

Platba je mozna bankou (prevodem po dohode s nim), resp. PayPal, ja pouzil moznost platby z me embosovane EC/MC karty na jeho PayPal ucet on-line pres Internet, do 2 dnu mel penize na ucte a obratem pres Deutche Post me LED moduly poslal do dalsich 3 dnu v obalce.

Objednaval jsem (vse v bile barve) :

1x 42 SuperFlux-Soffitte 42SF-SV1 - hlavni predni stropni zarovka, C10W

1x 42 SuperFlux-Soffitte 42SF-SV1 - hlavni zadni stropni zarovka, C10W

2x SuperFlux-Glassockel SF-GlSo - predni stropni zarovky pro cteni, W5W

2x SuperFlux-Glassockel SF-GlSo - osvetleni zavazadloveho prostoru, W5W

2x SuperFlux-Glassockel SF-GlSo - osvetleni nastupniho prostoru ve zpetnych zrcatkach, W5W

32mm LED-Soffitte V2 32LED-SV2 - osvetleni odkladaci schranky pred spolujezdcem, C3W

Vse bila barva (white color)

Vse s vyjimkou zpetnych zrcatek a schránky (jeste nebyl cas a chuť to otevírat) mam instalovane, jediné co bych asi dnes udělal jinak, že moduly do zavazadlového prostoru (SF-GlSo, W5W) bych objednával v pricnem (bocnim) provedení LED segmentu "Across" (http://www.jmstyle.de/prod_autobel_sf-spez-glas.html), protoze to lepe osvetli prostor nez podelne moduly provedení "Along" (http://www.jmstyle.de/prod_autobel_sf-glas.html).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No líbí se mi to a začínám o tom taky uvažovat a asi nejsem sám co :D

omicron: mohl bych se zeptat, co je to černé? http://forum.skodahome.cz/index.php?act=at...st&id=26039 a nemáš náhodou jěště ňáký fotky, třeba za tmy nebo tak něco? A jěště pár otázek (německy neumím ani slovo, takže se toho asi nedoštu :( ) ... při zhasínání to zhasíná stejně plynule jako normální orig. žárovky? A dá to práci si to svépomoci nainstalovat, zvládne to lajk?

- to "černé" (pokud myslíš na té stropní lampičce) je mikrofon od HF sady Nokia CK-7W...

- za tmy jsem to ještě nefotil, chystám se na to, ale zatím nebyl čas a příležitost, musím k tomu vzít stativ, aby to trochu vypadalo

- SuperFLUX LED moduly se právě chovají stejně jako origo žárovky, takže také stmívají (možná o malilinko rychleji), a řídící jednotce (elektro-diagnostice) auta to nijak nevadí, což se samozřejmě nedá řící o obyčejných LED náhradách dostupných v českých kšeftech

- stropní lampičky bez problému ("lajk" to zvládne, možná i lajka ;) ), k osvětlení zavazadl. prostoru je potřeba odšroubovat tapecírung (šroub hned vedle lampičky) a k lampičce se dostat zespoda, k osvětlení odkládací skříňky je třeba prý vyndat celý box (prý dle Škoda servisu - ještě jsem neměnil), a na zpětná zrcátka je tu někde návod (také jsem ještě nevyměnil)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ja práve robím veľké svetelné logo pre firmu a dávam tam 10 mm LED bielej farby. Kus po cca 7 korún a svieti to šialene silno. Ak by sa tým vyplnila plocha svietidla, tak to bude svietiť podľa mňa až príliš.

To o cem hovorim ja, nejsou jen pouhe LED, ale cele moduly vc. nejakeho chipu ci dalsich pas. prvku, aby se to cele chovalo jako zarovka. V tom je ten figl, protoze pokud pouzijes pouhe LED napr. ve stejynch paticich (bezne se daji koupit i na CZ trhu), Oktavka (i jina auta s pokrocilou elekrovyzbroji) to neakceptuje. Pouhe LED maji jiny vnitrni odpor, a diagnostika to bude povazovat za poruchu zarovky. Tyto potize jsem zazil jiz na O1, proto jsou prave nutne cele moduly, imitujici elektrickou charakteristikou originalni zarovky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pridal bych se taky co koupit celej tenhle set ? http://jmstyle.de/catalog/product_info.php...252a6b0b53793cb

Ten set pan Stockel nyni udelal (je to horka novinka) na zaklade me puvodni objednavky, byl jsem jeho prvnim zakaznikem s O2 a prvnim z Ceska. V podstate ten set je to, co jsem ja horko-tezko specifikoval a nakonec i objednal... ;)

Editováno: , autor: omicron
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

jak by řekl Jára Cimrman, někdo musel být pionýrem a ukázat, že "takhle" to nejde :palec2:

ale děkujeme, že díky Tobě to máme snadnější ;)

OK, ale urcite berte do "batožiny" ty pricne moduly dle meho doporuceni, nebot ty me podelne emituji vice do svitidla, nez ven. Ty pricne, budou vzhledem k pricnemu umisteni LED emitoru skutecne svitit ven do batoziny.

Nevim, zda-li to jiz zohlednil (Stockel) do tohoto noveho kitu pro O2, ja ho na to jeste neupozornoval...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

zkuste se juknout semka :palec2:led panely

Pouziti bude velmi omezene, protoze se jedna o patici ve tvaru original. zarovky s vyvedenym kabelem a konektorem na konci k pripojeni na dali dost veliky panel s LED. TO je ale vzhledem k velikosti zcela jiste nepouzitelne v lampickach O2...

Na panelech nejsou videt zadne dalsi aktivni ci pasivni prvky, takze se to jako nahrada originalni zarovky asi chovat nebude - coz je nepouzitelne v autech s vlastni elektrodiagnostikou, tj. vc. O2 ;)

Svitit to bude asi dost, ale opravdu bych nevedel, kam to bez dalsich konstrukcnich uprav lampicek schovat.

Editováno: , autor: omicron
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pánové, a co říkáte na tohle? http://jmstyle.de/catalog/product_info.php...252a6b0b53793cb

V tý němčině tomu bohužel prd rozumím, ale píšou tam snad, že by to mělo pasovat na "Skoda Oktavia" - tak jestli to pujde na Octavii II to nevím. S tím difuzním světlem by to bylo parádní :palec:

Je to to zname stropni svetlo mj. pro Superba s difuznim osvetlenim, o kterem se zde jiz mnoho a mnoho napsalo (a snad i pise).

Pan Sockel do nej navic jiz osadil sve SuperFlux LED moduly, a nabizi je ve trech ruznych barevnych provedenich difuzniho svetla, vc. nutne dalsi kabelaze pro nektera auta...

Za prachy to asi neni spatne, nevim ale za kolik se da sehnat originalni lampa (se zarovkami a rudymi LED), a bez pridavneho nutneho kabelu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pánové, a co říkáte na tohle? http://jmstyle.de/catalog/product_info.php...252a6b0b53793cb

V tý němčině tomu bohužel prd rozumím, ale píšou tam snad, že by to mělo pasovat na "Skoda Oktavia" - tak jestli to pujde na Octavii II to nevím. S tím difuzním světlem by to bylo parádní :palec:

Je to to zname stropni svetlo mj. pro Superba s difuznim osvetlenim, o kterem se zde jiz mnoho a mnoho napsalo (a snad i pise).

Pan Sockel do nej navic jiz osadil sve SuperFlux LED moduly, a nabizi je ve trech ruznych barevnych provedenich difuzniho svetla, vc. nutne dalsi kabelaze pro nektera auta...

Za prachy to asi neni spatne, nevim ale za kolik se da sehnat originalni lampa (se zarovkami a rudymi LED), a bez pridavneho nutneho kabelu.

Světlo ze Supa do OII určitě půjde.Prodává se kolem 500,-Kč,ale sehnat jde velmi špatně.Žádný přídavný kabel není nutný,stačí přepinovat svorkovnici.V každém případě je nutné přivést na světlo napájení pro podsvícení tlačítek a dif.LED.

post-655-1180540937_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

to mikl: bohužel Ti vůbec nerozumim :-( takže jde to do OII nebo ne? :-)

OI i OII mají stejnou lampičku.Když jde do OI musí jít i do OII.

Na tom německým Webu ji prodává s redukcí.Ta je tam proto,že konektor Octavie je jiný než u Supa.

Buď se tedy použije taková redukce,nebo se musí vyměnit svorkovnice.V každém případě je nutné dotáhnout do konektoru vodič pro podsvícení lampičky.

Je to jednoduché.Nejtěžší je sehnat tu lampičku.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

to mikl: bohužel Ti vůbec nerozumim :-( takže jde to do OII nebo ne? :-)

OI i OII mají stejnou lampičku.Když jde do OI musí jít i do OII.

Na tom německým Webu ji prodává s redukcí.Ta je tam proto,že konektor Octavie je jiný než u Supa.

Buď se tedy použije taková redukce,nebo se musí vyměnit svorkovnice.V každém případě je nutné dotáhnout do konektoru vodič pro podsvícení lampičky.

Je to jednoduché.Nejtěžší je sehnat tu lampičku.

aha, takže když lampičku maj v Německu na tom webu, tak stačí dotáhnout kablik.. takže se musí rozebrat tapecírunk? Se omlouvám ale jsem přes elektroinstalaci v autě uplná lama..

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...