Přejít na obsah

LED pro osvětlení interiéru


libor_m

Doporučené příspěvky

Zdravím! Chci se zeptat, zda mohu žárovky v interiéru vyměnit za LED - zda LED nebude vadit postupné zhasínání žárovek na stropě? Předpokládám, že ve schránce před spolujezdcem a v zavazadlovém prostoru to nevadí vůbec. Díky.

Jasně že jo, žádnej problém v tom není Libore.. maximálně Ti budou LED ve stropní svítilne svítit lehounce i za jízdy, když nemají svítit ale to Ti nepřijde. a pokud zamkneš auto, tak zhasnou.. no a kdybys chtěl LEDky, mrkni se do mého podpisu :palec2:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zdravim všechny, na ledky kupovaný s německa nebo s e-bay kašlete, nechaj se sehnat přímo auto led v ČR a to docela za levno, doporučuju tydle:

http://gme.cz/cz/index.php?page=product&detail=511-717

Asi bych zapojil čtyři do série (13,2V) což sice nebudou svítit na plnej výkon, ale při jízdě je v palubní síti až 14V, takže to chce zaexperimentovat.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zdravim všechny, na ledky kupovaný s německa nebo s e-bay kašlete, nechaj se sehnat přímo auto led v ČR a to docela za levno, doporučuju tydle:

http://gme.cz/cz/index.php?page=product&detail=511-717

Asi bych zapojil čtyři do série (13,2V) což sice nebudou svítit na plnej výkon, ale při jízdě je v palubní síti až 14V, takže to chce zaexperimentovat.

Proš zrovna AUTO LED, nestačí obyč LED? v čem se od sebe liší? (mám celej byt podsvícenej obyč ledkama a zkoušel jsem to i na mýho starýho favorita(neony a interierový osvětlení))<< a to všechno normálníma LEDkama sou i podle mě nejlevnější, potom jedine sou draží ty s vyšší svítivostí = chce to najít nějakou dobrou LED s dobrým poměrem výkon=cena

Editováno: , autor: IIIRazor
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Proš zrovna AUTO LED, nestačí obyč LED? v čem se od sebe liší? (mám celej byt podsvícenej obyč ledkama a zkoušel jsem to i na mýho starýho favorita(neony a interierový osvětlení))<< a to všechno normálníma LEDkama sou i podle mě nejlevnější, potom jedine sou draží ty s vyšší svítivostí = chce to najít nějakou dobrou LED s dobrým poměrem výkon=cena

Protože mají nízkej profil, lepši uspůsobení pro montáž do vozu (4 nožičky), vypadaj trochu jinak, jsou podle mně vhodnější pro montáž pod kryt. U led diod je taky důležitej parametr vyzařovací úhel, vono se sice sežene s led s hodně vysokou svítivostí, ale maj třeba úhel 30 stupňů (hodí se spíš do svítilen) , zatimco tadle má úhel 80 stupňů, když se vemou 4 a dobře se rozmístí, tak se nechá dosáhnout dobrýho pokrytí světlem.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Protože mají nízkej profil, lepši uspůsobení pro montáž do vozu (4 nožičky), vypadaj trochu jinak, jsou podle mně vhodnější pro montáž pod kryt. U led diod je taky důležitej parametr vyzařovací úhel, vono se sice sežene s led s hodně vysokou svítivostí, ale maj třeba úhel 30 stupňů (hodí se spíš do svítilen) , zatimco tadle má úhel 80 stupňů, když se vemou 4 a dobře se rozmístí, tak se nechá dosáhnout dobrýho pokrytí světlem.

už si vzpominam, ty sem taky měl (takový placatý) ..ale pravě že sem jednou zkoušel koupit v GME AUTO LED modrý a vypadalý úplně stejně jako ty obyč. akorát měli silnější nožičky a měli slabou svítivost a takovou divnu modrou barvu (něco jako modro fialová- ale dost slabý světlo), možná že sem právě koupil asi nejaký jiný LEDky než máš na mysli

Editováno: , autor: IIIRazor
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

to je krááááásnýýýýýýýýý.. už jenom každýmu řekni aby si koupil k těm ledkám vybavení na pájení a dodělal si základ z elektroniky..

a pak se už všichni můžou na LEDky SSSS NDR a SSSS E-bay opravdu vykašlat lol

Jsem nabyl dojmu, že se tady řeší LED , ne nějaký celí led moduly, jinak na poskládání takovýdle věci stači mít základní znnalosti z elektroniky (CCA chytřejší dítě ze ZŠ ), trafopajku má každej a pak už nevidim problém, stačí zagooglit a všude je mraky zapojení co todle realizujou. BTW to foto bylo jenom ilustrační jak vypadaj auto led.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jsem nabyl dojmu, že se tady řeší LED , ne nějaký celí led moduly, jinak na poskládání takovýdle věci stači mít základní znnalosti z elektroniky (CCA chytřejší dítě ze ZŠ ), trafopajku má každej a pak už nevidim problém, stačí zagooglit a všude je mraky zapojení co todle realizujou. BTW to foto bylo jenom ilustrační jak vypadaj auto led.

podle mě se tomu taky říká LED ale snad kromě tebe všichni myslí celý moduly..

a já sem právě uplně blbej, blbější než dítě ze ZŠ, elektroniku sem nikdy neměl rád a proto si je místo bastlení na koleni koupim na e-bay.. každej má dělat co umí, co neumí si má koupit..

už nejsme za dob komára aby si všichni dělali všechno.. lidi dneska vydělávaj prachy a nechtěj se zdržovat tvořením něčeho, co se dá relativně levně pořídit.. pak to má k něčemu vypadat.. :unsure:

jo a nezapomeň těm lidem říct, že jestli budou něco tvořit ze SMD votporů, a¨t si koupí mikropájku.. jinak se jim to upeče než to připájej.. lol

je mi uplně jedno, kdo si co a od koho koupí..chce-li někdo poradit, poradím, koupit, prodám.. nic víc, nic míň..

Editováno: , autor: superfatty
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

podle mě se tomu taky říká LED ale snad kromě tebe všichni myslí celý moduly..

a já sem právě uplně blbej, blbější než dítě ze ZŠ, elektroniku sem nikdy neměl rád a proto si je místo bastlení na koleni koupim na e-bay.. každej má dělat co umí, co neumí si má koupit..

už nejsme za dob komára aby si všichni dělali všechno.. lidi dneska vydělávaj prachy a nechtěj se zdržovat tvořením něčeho, co se dá relativně levně pořídit.. pak to má k něčemu vypadat.. :unsure:

jo a nezapomeň těm lidem říct, že jestli budou něco tvořit ze SMD votporů, a¨t si koupí mikropájku.. jinak se jim to upeče než to připájej.. lol

je mi uplně jedno, kdo si co a od koho koupí..chce-li někdo poradit, poradím, koupit, prodám.. nic víc, nic míň..

Když ktomu přistupuješ takhle tak OK, jako něco natom bude, ale zrovna já patřim mezi takový ty lidi co si to radši udělaj doma sami i kdyby to mělo bejt voněco dražší (aspoň vim co tam mam :-) ), je jasný že né každej se přeorientuje na elektroniku když si chce přidat něco do auta.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Když ktomu přistupuješ takhle tak OK, jako něco natom bude, ale zrovna já patřim mezi takový ty lidi co si to radši udělaj doma sami i kdyby to mělo bejt voněco dražší (aspoň vim co tam mam :-) ), je jasný že né každej se přeorientuje na elektroniku když si chce přidat něco do auta.

no to je právě ono, teď se patláme s těma parkovačkama, bo narozdíl od F1 a Superba je už O2 hrozně chytrý auto a pozná LEDku místo žárovky a odpojí obvod.. u F2 a Rumuna to bude asi stejný.. auta sou tak chytrý až sou blbý.. :aggressive:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

no to je právě ono, teď se patláme s těma parkovačkama, bo narozdíl od F1 a Superba je už O2 hrozně chytrý auto a pozná LEDku místo žárovky a odpojí obvod.. u F2 a Rumuna to bude asi stejný.. auta sou tak chytrý až sou blbý.. :aggressive:

Ja bych osobně řek že si to hlídá velikost proudu, aby to poznalo skrat a taky když se žárovka přepálí, stači dát vedle ledky odpor tak aby vyrovnal protékající proud jako by tam byla žárovka, ale to z hlediska spotřeby energie je úplně nanic a von by byl stim možná i problém, protože jestli ta původní žárovka měla vic než 5W (jako že asi jo) tak už by to byl dost problém, protože protápět nikde 5W a víc je zhlediska odporu dost nereálný, protože se to neuchladí. Ale osobně si myslim, že stoho pude celá řidící jednotka vynechat, protože nikde bude kontakt kterej dá řidící jednotce vedět že je zařazená spátečka, pak by stačilo na tendle kontakt napojit relé (nevim jestli napřimo, ale nějak by to šlo) a přesněj spínat zadní světla. Todle řešení je sice poměrně elegantní, ale technicky dost náročný, protože vůbec netušim kde něco takovýho hledat. Možná by moh bejt ještě problém že by palubák stejně furt řval že nemá zadní světla (nevim jak to funguje v O2 , mam roomster :-) )

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

R to neresi, mam LED a v poho fungujou, FII myslim taky neresi. Takze problem maji jen OII a asi S2.

Odpor to musí řešit, pochybuju že by ve škodovce vymejšlely něco jako hlídání charakteristiky spouštění, nebo tak něco, prostě tam musíš dát takovej odpor kterej bude mít takovej odpor jako měla ta žárovka když svítila. Ale jak jsem psal nahoře, muselo by se to chladit a uchladit víc jak 5w je nereálný :feve: . Kolik má původní žárovka watů?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Odpor to musí řešit, pochybuju že by ve škodovce vymejšlely něco jako hlídání charakteristiky spouštění, nebo tak něco, prostě tam musíš dát takovej odpor kterej bude mít takovej odpor jako měla ta žárovka když svítila. Ale jak jsem psal nahoře, muselo by se to chladit a uchladit víc jak 5w je nereálný :feve: . Kolik má původní žárovka watů?

tak já bych předpokládal že W5W žárovka bude mít 5 Wattů.. :help:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

tak já bych předpokládal že W5W žárovka bude mít 5 Wattů.. :help:

No tak je to jasný, potřebuješ odpor 28 Ohmů na 5W , http://www.gme.cz/cz/index.php?page=produc...;detail=114-194 . Ale řek bych že to absolutně postrádá smysl, protože stimdle budou jenom problémy, vytápět 5w neni žádná fun a co se týče spotřeby energie, tak ta se jenom navýší o ty ledky (možná by ten odpor chtěl ještě spočítat stim že ty ledky už tvoří taky nějakou zátěž).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Odpor to musí řešit, pochybuju že by ve škodovce vymejšlely něco jako hlídání charakteristiky spouštění, nebo tak něco, prostě tam musíš dát takovej odpor kterej bude mít takovej odpor jako měla ta žárovka když svítila. Ale jak jsem psal nahoře, muselo by se to chladit a uchladit víc jak 5w je nereálný :feve: . Kolik má původní žárovka watů?

eee

R=roomster ne rezistor :) ze OII hlida odpor zarovky ( primo, nebo neprimo) je jasny. :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zdravim , to já jsem už taky uvažoval o změně podsvícení interiéru .. tak jsem sundal chryt a kouknul vubec co tam je .. (Fabia 2) nevim jestli rumík to má stejný .. mám tam obyčejný 2 parkovačky a jednu sulfitku .. koupil jsem podle velikosti a rady v obycejném obchodě .. 2x modrý LED parkovacky a 1 sulfitkovou LED žárovku a svítí to jako blázen .. nemusel jsem nic schánet a nic napajovat či co .. jak je tady psáno .. dal jsem za to cca 250 - 300 kč a je to zupa :palec2:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...