Přejít na obsah

Boucháni přední nápravy


honzik

Doporučené příspěvky

Bouchá to na nerovnostech nebo zcela pravidelně i na rovné silnici? Co to udělá když date plny reid a začnete couvat? Pokud to bouchá i na rovné silnici při pomalé jízdě a problém výrazně vzroste při plném reidu viděl bych to na homokinetický kloub.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Když jsem zde nakousl homokinetický kloub budu ho muset vyměnit na levé poloose. Jak velký problém je demontáž?

Podle dílenské příručky se povolí matice poloosy, pak šrouby na přírubě převodovky a pak 3 šrouby které drží kulový kloub na rameni nápravy a pak se vytlačovákem hřídel vytlačí z náboje.

Jak velký problém je dostat hřídel z náboje bez vytlačováku?

U šroubu příruby i šroubu držících kulový šroub je uvedeno, že se mají nahradit novými, upřímně pro to nevidím důvod, na rozdíl od matice poloosy, pletu se?

Měnit budu vnější kloub, tedy předpokládám, že bouchání při prudkém zatáčení a couváni v plném reidu způsobuje právě on.

V dílenské příručce suše konstatují oddělit kloub silným úderem plastového kladívka. Mám se připravit na to, že do toho budu ve svěráku řezat palicí jak hluchý do vrat nebo vážně stačí uder plastovým kladívkem? Pokud ano proč demontuji poloosu od převodovky, to by pomalu mělo jit na autě?

Když je kloub dole měla by být montáž nového sranda. Nasadit talířovou pružinu, náběhový kroužek pak pojistný kroužek do drážky, naklepnout nový kloub až do odpružení pojistného kroužku. Pak se vtlačí tuk přetáhnout manžetu a zajití ocelovými pasky.

Nemám kleště na jejich fixaci, čím si pomoci, klasické čelní štípačky nebo kombinačky?

 

Na co jiného si dát bacha?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

bucha to pravidelne na rovnej ceste a cim rychlejsie idem tak mam pocit ze to pocut len obcas a pri cuvani nic nebucha... este vysvetlim co myslim tym pravidelne... ak koleso prirovnam k ciferniku hodiniek tak to buchne vzdy na 12 hodine... cize celu otocku kolesa nic a vzdy to buchne na jednom mieste... preto cim pomalsie idem je ty je to viac vyraznesie.... 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

A teď to hlavni, dělá to jen když jedete rovně nebo čím více do zatáčky jedete tím je to výraznější?

Zkuste na rovném placu co to udělá při plném levém a pravém rejdu, tedy zda to bouchání bude výraznější. Dobře by bylo aby se na auto při jízdě někdo podíval z venku, zda na kole nebude patrné nějaké cuknutí.

Je to spíše takové cvaknutí jako když něco přeskočí nebo rány jako by vám někdo bouchal do podvozku?

Boucháni na rovné silnici navázané na otáčky kola svědčí pro problém na poloose neb obecně rotující čísti, Nejčastěji některý z kloubů na poloose, ale tam se zpravidla problém zvyšuje s poloměrem zatáčení.

Zkrátka pokud test s zatáčením ani visuální kontrola viz výše nepřinese výsledky budete muset nadzvednout kolo , připadně ho pak i sundat a zkontrolovat. Zaměřil bych se na

 

- na kulový čep 15, kontrolo viz obrazky na boku, nesmí tam být žádná vůle

- přední gumové uložení ramene nápravy , žlutí šipka, a když už tak i zadní ale to spíše ne, to pod zelenou šipkou poznáte pohledem,

 to žlutě označené je poměrně huře vidět, ale pokud to je ono mělo by při jízdě a cvaknutí na kole být patrné jakoby cuknutí

- dále zkontrolovat povšechně kotouč brzdy zda tam není něco co by mohlo cvakat

Možností je více , chce to prohlédnout, ale první podezřelý jsou rotační části, tedy kluby poloosy.

 

 xU33eLz.png

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

:wallbash:   ospravedlnujem sa vsetkym kto sa zaoberal mojim problemom a obzvlast tebe "jkrajinka" pozeral som vsetko co si mi poradil dal som predne kolesa do vzduchu a skusal ci to bucha uz som nevedel co tak som zacal pozerat uplne hluposti a zistil som ze skrutka pri stabilizatore ktora drzi vnutorny bltnik tam nieje a ten plast sa zachytaval o klb tycky stabilizatora a preto to tak trieskalo... to som mal asi skontrolovat najskor  :doh ja som hned riesil zlozite veci a bal sa ze ma to bu stat vela €...  ale dakujem za pomoc :kol-47:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mam ten isty problem - buchanie z prednej pravej strany. V ramci 150.000 majazdenych km to dam znovu pozriet. Bol som asi v 3 servisoch a nezistili nic, auto bolo na STK pred dvoma mesiacmi a tiez v pohode. Davnejsie boli menene silent bloky za nejake z AUDI ale to by problem byt nemal, bucha to len na jednej strane (pravej) druha je ok. Zatial to necham, uvidime ale ten zvuk ma stve.

Editováno: , autor: xpeter88
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 4 měsíce později...

Ahoj, tak jsem se po velmi dlouhé době dokopal k výměně horního uložení tlumičů, koupil jsem sadu včetně ax.ložiska, teď zi značku nevybavím.

Můj problém ale je, že klepání nepřestalo, ono to vlastně mlátí úplně stejně jako před tím. Teda na prvních metrech jsem pozoroval mírné zlepšení, ale po pár kilometrech si to zřejmě sedlo a je to stejné jako dřív. Je možné, že jsem něco zanedbal? Napadá mě třeba ta matice na tlumiči, jestli jsem ji málo nedotáhl, při demontáži šla vyšroubovat bez použití svěráku, jen imbus č.7+očkový klíč 21, tak jsem ji při montáži dotáhl asi tak stejně. Jinak na silentblokách, čepech ani tyčkách vůle nemám, klepání brzdičů také vylučuji. Fakt netuším, kde by mohl být zakopaný pes. Jen ještě dodám, klepnutí se ozve jen když z nerovnosti sjíždím, třeba když jedu pomaleji přes retardér, tak až když překonám jeho vrchol, klepne to. Neví někdo ze znalých, čím to?

Děkuji

 

EDIT: ještě teda dodám, když nemám nastartováno a otáčím volantem sem a tam, projevuje se klepání, ale jakmile nastartuju, můžu cukat jak chci a nic se neozve, při jízdě se chová řízení bezvadně, tak vůli na hřebenu snad také mohu vyloučit. Ale srovnání s jinou Fábií nemám, tak se raději ptám

Editováno: , autor: tomik.cesko
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nazdar, to co pises mi skor pripada, ako keby to bolo ulozenie stabilizatora, alebo tycky(kosti). Lahko to otestujes tak, ze odmontujes tycky, stabilizator uviazes drotom a ides sa previezt, ak to prestalo tak problem je jasny, ale fakt bacha, aby sa ti ten stabik pri jazde neuvolnil, treba mysliet aj na to,ze pri pruzeni, zatackach sa to tam lahko moze uvolnit. Ak to nepomoze, tak potom skus vymenit najprv spodne capy na ramene, ak nic, tak potom aj capy riadenia(nutne spravit geometriu). Pri tych capoch je to tak, proste staci chytit dobru jamu trochu sa poskodi, a potom sa rychlo znici.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

tyčky jsou OK

dle čeho soudíš? Že když zvedneš auto na hever a zahýbeš s nimi, že je to OK. Věř tomu, že tak to nepoznáš, to už by musely být sakra vymlácené. Já to také tak zkoušel, zdály se OK a až teprve výměna a následné hrobové ticho, mě přesvědčily, že tomu tak nebylo. Takže buď odzkoušet bez kostí, nebo je rovnou vyměň.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

dle čeho soudíš? Že když zvedneš auto na hever a zahýbeš s nimi, že je to OK. Věř tomu, že tak to nepoznáš, to už by musely být sakra vymlácené. Já to také tak zkoušel, zdály se OK a až teprve výměna a následné hrobové ticho, mě přesvědčily, že tomu tak nebylo. Takže buď odzkoušet bez kostí, nebo je rovnou vyměň.

Mas pravdu Malta, ja mam skusenost, ze tycky mi vydrzia cca 20-25tkm. Mam sice tdi, ale na fabii su tycky spotrebak.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

čepy spodní, rejdové i čepy na kostech jsou pěkně fest, tzn když jsem je v rámci výměny horního uložení odpojoval, jde s nimy hýbat ztuha, podobně jako u nových. Na kole žádná vůle není, tzn spodní a rejdové čepy jsou 100% OK, ty tyčky zkusím o víkendu, až bude čas, sundat, ale nějak pochybuji že problém bude tam. Na tech tyčkách jsou úplně normální kulové čepy, které když vykazují vůli, jde s nimy hýbat lehce. Nechci aby si někdo o mně myslel, že jsem namachrovanej tydýtek, ale už jsem za 18let ježdění pár čepů na autech vyměnil a opotřebený čep se porojevuje vždy stejně. Jinak tyčky mám asi 5000km, v květnu jsem měnil (viz můj příspěvek č 608 na předchozí straně) ale klepání bylo stále stejné.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

určitě jsme se tě nechtěli dotknout, jen o tyčkách před tím nebyla nikde řeč a pokud se objeví příspěvek po půl roce, neprocházím zpětně historii, zda ten uživatel už psal před půl rokem a jen řeší pokračující problém, nebo má problém nový (moje chyba), tak proto jsme na to poukazovali, nicméně jestli tam máš nové s 5t km, tak to na kosti nevidím :kol-32: . Nicméně ještě jedna kontrolní otázka, když jsi měnil kosti, měnil jsi i silentbloky té podélné tyče stabíku?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

A ked si menil tie horne loziska, tak si skusal aj tlmic, ci necuka, ci ma hladky chod? No a co sa tyka tych capov, ono to tak moze aj nemusi byt. Je to dost loteria, ja mam takuto skusenost: Klepala mi predna naprava pri prudsom zabrzdeni. Po vymeneni snad celej napravy(horne loziska, spodne capy, silentbloky, tycky stabiku, ulozenie stabiku) to boli prave capy riadenia, ktore boli tuhe. Povodne som myslel ze to boli matice na poloose, ale boli to capy. Tiez som videl capy, ktore boli vymlatene na prvy pohlad, ale tiez som videl capy ktore boli tuhe, a klepali. On totiz moze byt vymlateny len pri urcitej polohe a normalne to nepoznas, ked auto je zdvihnute. Este jedna vec: Na starsich fabiach nebol stabik zaisteny proti priecnemu posuvaniu a davali sa tam take pasky jak na hadice. Proste jedine co Ti mozem poradit, tak odmontuj tie tycky a vyskusaj ci to klepe a podla toho uvidis co dalej.

Alebo nemas malo oleja v cerpadle riadenia, ked to neklepe pri vypnutom motore? Inac fakt netusim.

Editováno: , autor: petex
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nene, gumy jsem neměnil, nepřišli mi jako vadný, stabilizátor v nich pěkně drží

 

edit: taky jedna kontrolní otázka, když nemáte nastartováno a vrtíte volantem sem a tam, klepe vám to taky? to jsem psal výše.

 

klepe mi a vule za jizdy na volante odhadem tak 1 az 2 minuty, udelej test, rozjed auto na rovne silnici ( staci 80-90kmh )  a zkus kolik mas mrtvy chod na volante

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 1 měsíc později...

Ahoj, tak abych navazal na predchazejici prispevky. Zdroj klepani jsem stale nenasel, rozhodl jsem se tedy pro preventivni vymenu vsech cepu (spodni, rejdove i tycky rizeni) a klepani stale pokracuje. Ale pri demontazi tahel od hrebenu jsem si vsiml, ze na leve strane ma vuli hreben, pohybuje se, jak to jen nazvat mimo osu, ale na prave strane je zcela fest. Setkal se s tim nekdo? A co oprava? V cem vubec beha hreben? Jsou tam nejaka kluzna loziska ci co?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vuli primo v rizeni nemam zadnou, kam to poslu tam to jede. I pri nepatrnem cukani volantem na miste se kola nataci. Tenhle problem nemam, ale kdyz je vyplej motor a cukam volantem, neco klepe, kdyz je nastartovano tak to neni slyset. Ozyva se to pri jizde na malych nerovnostech (nejvic na namalovanych bilych carach pres silnici)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...