Přejít na obsah

Automatické parkování (parkovací asistent PLA) Octavia II FL


koubapavel2

Doporučené příspěvky

:palec2::palec2::palec2:

Tak jsem po nemalých bojích úspěšně namontoval a zaktivoval automatického Parkovacího asistenta na mé

Octavii II FL

Po mechanické stránce to byla spíš taková rutiní práce, ale komplet to zprovoznit byl docela oříšek …

Tímto chci poděkovat Ferdovi 25, bez jehož výborné odborné spolupráce by to ještě dlouho nechodilo …

Ferdo 25 – ještě jednou moc díky …

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 1 měsíc později...
  • o 2 týdny později...

Ted jsem dokoncil montaz do sveho Superbu II, chodi to prefektne. Dulezite je, aby to softwarove podporovalo ABS (aktivuje se to v jednom z kanalu prizpusobeni) a posilovac rizeni (aktivace podobne jako u ABS). Nezbytne je, aby v aute bylo ESP. Navic ESP musi mit senzor podelneho zrychleni, coz maji pouze ctyrkolky nebo auta s HHC. Pokud ten senzor nemate, u ABS MK 60 staci vymenit multifunkcni senzor, u MK 70 zrejme mate smulu, protoze tam jsou cidla soucasti agregatu ABS a kdyz tam podelne zrychleni neni, asi se neda dodelat. Pak jedine vymenit cele ABS. Pokud tohle ve vasem aute je, staci PLA jednotka, tlacitko, dva senzory do narazniku navic a beha to.

edit: zapomnel jsem na maxidot, ale to je z predchozi debaty asi jasne

Editováno: , autor: Marty8
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nemaji nahodou vsechny auta s ESP snímač příčného zrychlení , snímač rotační rychlosti , snímač podélného zrychlení, atd .. ??? Aby ESP mohlo vubec fungovat ...

EDIT: Omlouvam se, snimac podelneho zrychleni je opravdu bud u aut s HHC nebo nahonem 4x4

EDIT2: Takze bez snimace podelneho zrychleni nebude automaticky parkovaci asistent fungovat ?

Editováno: , autor: kully
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

snímač podélného zrychlení mají jen 4x4 a vozy s HHC, u před FL je pod sedačkou spolujezdce, stačí vyměnit, u FL je součástí jednotky ESP.

auta do MR06 PLA nepodporují v řízení, PLA se dá aktivovat až od MR07 a dál

Pokud má auto jen ASR, tak není problém dodělat ESP a následně PLA

na vortexu je celá diskuze a návod, jak to udělat, jen nemůžu najít ten odkaz

To,že auto musí mít ESP je jasné z jiných diskuzí.

ad Ferda25: ty tady taky nenapíšeš všechno....

Editováno: , autor: rolbař
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Stejně je to ještě o něčem víc než o snímači...jen to, že tam dáš ESP s tímhle snímačem to nerozjedeš.

ad Rolbař: Můžeš mě citovat, kde píšu o ESP???? Proč edituješ své dotazy??? :smich:

Editováno: , autor: ferda25
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 11 měsíců později...
  • o 1 rok později...

Cez víkend som úspešne rozchodil na svojej Octavii II FL parkovací asistent PLA2 :). Nakoľko som si všimol že viacerí máte záujem o dorobenie tejto funkcie, skúsim napísať akýsi "návod" ako som to robil, cez čo všetko som musel prejsť a vyskúšať aby to vôbec fungovalo. Veľmi ma potešilo že asistent fungoval hneď na prvý pokus :)

 

Tento článok budem postupne dopĺňať o ďalšie detaily nakoľko v súčasnosti ešte nemám všetko zdokumentované :)

 

Predtým než začnem, musím sa poďakovať prispievateľom na tejto ruskej stránke:

 

http://forum.skoda-club.ru/viewtopic.php?f=16&t=51802&start=75#p1402994

 

ďalej:

 

http://www.drive2.ru/cars/skoda/octavia_ii/octavia_ii/aleksei-ilin/journal/288230376152703127/#post

 

a tiež veľmi užitočný link je tento francúzsky (treba sa tam ale zaregistrovať):

 

http://forumskoda.forumactif.com/t16741-tuto-park-assist

 

Čo všetko je potrebné k dorobeniu PLA2?

 

Na svojom aute som mal od výroby iba zadné parkovacie senzory a riadiacu jednotku 1Z0 919 475 B.

 

Musel som teda dokúpiť:

 

4 predné senzory PDC

2 predné bočné senzory pre PLA1.5

2 zadné bočné senzory pre PLA2 (rovnaké ako pre PDC)

jednotku obsluhujúcu týchto 12 senzorov, označenie 3AA 919 475 M (funguje aj s "D")

tlačítko pre PDC

tlačítko pre PLA

bzučiak pre predné snímače

nové ABS senzory zadných kolies

kabeláž predného nárazníka pre 6 senzorov

kabeláž pre 2 zadné bočné senzory

prepojovaciu kabeláž od RJ po kabeláž predných snímačov, k tlačítkam a prednému bzučiaku

 

Predpoklady úspešnej realizácie PLA2:

 

1. ABS jednotka s ESP

2. servoriadenie s podporou parkovacieho asistenta

3. kábel so softom na kódovanie

4. dostatok času a trpezlivosti počas montáže :)

 

1. ABS jednotka s ESP


Základným predpokladom je mať v aute nainštalovanú ABS jednotku s ESP. Ideme do riadiacej jednotky ABS (adresa 03), ak sa zobrazí nápis "ESP MK60EC1" tak je to fajn ale zatiaľ to nie je všetko. Pozrieme kódovanie jednotky, ak je toto kódovanie 17 bajtové, tak sme skončili - v našom aute nepôjde PLA2. Toto bol aj môj prípad, v aute som mal jednotku 1K0 907 379 AN (17 bajtové kódovanie). Vymenil som ju za jednotku 1K0 907 379 BE ktorá má kódovanie 18 bajtové. OK, teda ak máme jednotku 18 bajtovú, ideme skúsiť nakódovať parkovací asistent: v bajte 17 nastavíme bit 0 z hodnoty 0 na 1 a jednotku nakódujeme. Pozrieme sa do chybových hlásení, ak sa zobrazila hláška "žiadne spojenie s parkovacím asistentom" a okrem tejto hlášky nie sú zobrazené žiadne iné, môžeme sa vrátiť do kódovania. V bajte 18 aktivujeme bity 4 a 6 (nastavíme ich hodnoty z 0 na 1, v hexe je to hodnota 50). Po nakódovaní začne prístrojovka pípať a blikajú kontrolky ABS/ESP. Na Maxidote sa zobrazí hláška "Závada na ABS/ESP, okamžite do servisu". Netreba sa ale zľaknúť, toto je len kvôli tomu že k PLA2 je potrebné na zadné kolesá nainštalovať iné senzory ABS. V chybových hláškach sa zobrazia aj tieto chyby ABS senzorov, čiže okrem hlášky o chýbajúcom asistente pribudnú aj hlášky o chýbajúcom ľavom a pravom ABS senzore. Ak je vo vašom aute všetko tak ako som napísal, môžeme ísť ďalej. Ak nie, PLA2 nebude fungovať.

 

Podľa tej ruskej stránky PLA2 spolupracuje aj s týmito jednotkami ABS:

 

1K0 907 379 BE

1K0 907 379 AJ

1K0 907 379 AT

 

2. Servoriadenie s podporou parkovacieho asistenta


Aby jednotka PLA bola schopná točiť vaším volantom, musíte mať nainštalované servoriadenie s podporou PLA. Zistíte to tak, že idete do servoriadenia (adresa 44) a tam v adaptácii nastavíte kanál 4 z hodnoty 2 na 1. Ak jednotka zoberie kódovanie, idete do chybových hlásení a podobne ako pri ABS, musí tam byť hláška o chýbajúcom parkovacom asistente.

 

Tí z vás, ktorí ste úspešne prešli cez body 1 a 2, máte 99% šancu že vám PLA2 pôjde! Nezabudnite vrátiť kódovanie jednotky ABS a servoriadenia na pôvodné hodnoty a vymažte všetky chyby v týchto jednotkách! Môžete prejsť k montáži PLA2!

 

Montáž (zatiaľ stručne)

 

Riadiaca jednotka PDC je umiestnená na ľavom zadnom blatníku takže treba odstrániť tapacírung na ľavej strane kufra. Do predného nárazníka vyvŕtame 4 diery priemeru 18mm na senzory PDC. Tu máme štastie lebo miesta pre diery sú predznačené. Ďalej vyvŕtame 2 diery priemeru 27mm na bokoch nárazníka pre senzory PLA1.5. Senzory nalakujeme na farbu karosérie (ja som použil obyčajný lak na nechty, uvidím koľko to vydrží :) )a upevníme do držiakov nalepených na nárazník. Prepojíme ich kabelážou. V zadnom nárazníku na bokoch vyvŕtame 2 diery priemeru 18mm, upevníme snímače a prepojíme ich kabelážou. Tlačítka PDC a PLA zacvakneme do stredového panelu a potiahneme k nim kábel z kufra. Ja som použil trasu cez prahy dverí. Je tam dosť miesta na dodatočnú kabeláž. V stredovom paneli je umiestnený aj bzučiak na predné snímače. ABS senzory zadných kolies vymeníme za nové (označenie 1K0927807A a 1K0927808A). Navonok vyzerajú byť identické ale od pôvodných snímačov sa líšia presnosťou. Celé to zapojíme a nakódujeme.

 

Funkcia

 

Ak zaradím spiatočku, podobne ako predtým sa mi zapne PDC a na displeji rádia (mám SWING) ukazuje prekážky s tým rozdielom, že ukazuje aj predok auta. Pritom svieti kontrolka PDC na oranžovo. Po ukončení cúvania, ešte do 10 km/h (rýchlosť sa dá nastaviť v adaptácii PDC) mi ostáva PDC zapnuté, potom sa sám vypne.

 

Keď chcem automaticky zaparkovať, stlačím tlačítko PLA 1x a systém začne vyhľadávať vhodné miesto na zaparkovanie medzi autami zaparkovanými za sebou. Ak miesto nájde, oznámi to na Maxidote. Stačí zastaviť a zaradiť spiatočku a PLA sám točí volantom, ja len pridávam plyn a obsluhujem spojku a brzdu.

 

Ak stlačím tlačítko PLA 2x, systém začne vyhľadávať vhodné miesto ale medzi autami stojacimi kolmo na cestu. Nakoľko mám MR2010 a budíky majú označenie 1Z0 920 843 D, tým pádom softvérovo nepodporujú zobrazenie kolmého parkovania, na Maxidote mi ukazuje obrázok ako keby som išiel zaparkovať paralelne ale to mi až tak nevadí :)

 

Nepodarilo sa mi zatiaľ rozchodiť vychádzanie z parkovacieho miesta, podľa všetkého by to malo fungovať tiež a to pri dlhšom stlačení (asi na 2s) tlačítka PLA.

 

Zatiaľ toľko, návod budem postupne dopĺňať!

post-78244-0-01739600-1363853432_thumb.j

post-78244-0-38967600-1363853518_thumb.j

post-78244-0-35077400-1363853522_thumb.j

post-78244-0-58221700-1363853580_thumb.j

post-78244-0-20880000-1363853753_thumb.j

post-78244-0-86709000-1363853757_thumb.j

post-78244-0-93070400-1363853767_thumb.j

Editováno: , autor: cabko
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

a čo som tam dopísal? upravil som iba riadok

 

.... (funguje aj s "D")

 

predtým som tam mal "....(aj D)"

 

a do popisu montáže som včera zabudol pridať výmenu tých ABS senzorov ale v zozname tie senzory boli

 

počúvaj neviem o čo ti ide....

 

som napísal že príspevok budem postupne aktualizovať tak neviem prečo ti to tak vadí

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Podle mě ABS senzory nebyly, ale asi jsem je přehlédl.....

 

Jde mi o to, aby tady když dá někdo postup tak opravdu vedl k cíli a ne, aby někdo jen nekoukal proč to pak nejde.

 

Cituji:

2 zadné bočné senzory pre PLA2

To myslíš vážně?? Proč nenapíšeš, že jsou stejné s těmi co jsou v nárazníku pro PDC??

Editováno: , autor: ferda25
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...