Přejít na obsah

Chiptuning 1.2TSI


Doporučené příspěvky

  • o 1 měsíc později...

Tak, tu je info ktoré som sľuboval. Situácia je taká, že auto bolo upravované v jednej renomovanej bratislavskej firme ktorá v minulosti vlastnilo VW Polo s rovnakým motorom a s DSG prevodovkou. Žiaľ, nečakajte žiaden zázrak!
Išiel som ku nim s tým, že primárne chcem aby prevodovka držala vyššie otáčky a skôr podradila a keď už sme tam, môžeme spraviť aj chip. Dostal som nejakú cenu, auto upravili a pustili sa do prevodovky. Strávil som tam pol dňa, poobede okolo štvrtej prevzal auto ale bol som sklamaný, prevodovka naďalej radí tak, že zbytočne až moc podtáča motor (vlastnosť DSG). Tak som sa vrátil, niečo ladili, ale bez zmeny. Tak sme sa dohodli, že sa na to pozrieme zase o nejaké dva týždne, ale reálne ani po ďalšej úprave nedošlo k žiadnej zmene v správaní prevodovky, a to obzvlášť pri jazdení s tempomatom. Dohodli sme sa, že si zaobstarajú nejaký ďalší SW, naštudjú a uvidíme. Ubehli nejaké 2-3 týždne, pár krát sme si zavolali, ale vraj to neide spraviť.
Vraj jediné možné nastavenie pri tejto prevodovke zmení záber prevodovky na všetkých prevodoch, vrátane jednotky, a vraj auto by sa v tomto prípade rozbiehalo pri vyšších otáčkach čo by spôsobilo, že by mohlo poskočiť. Takže som sklamaný, lebo vec kvôli ktorej som primárne išiel do chiptuningu sa nevyriešila.
Čo sa týka samotného chiptuningu, nemám výkon zmeraný na brzde, ale na rovinu priznám, že výsledku som nepadol na zadok. S kamarátom ktorý má rovnaký motor ako ja, sme dali zopár šprintov na prázdnej ceste pre porovnanie, a ak som mu ušiel, tak vždy iba o pár metrov. Autá sme si samozrejme pred tým aj zamenili, tj. on išiel s mojim, ja s jeho autom. Moje auto je pocitovo trochu živšie okolo 3000 otáčok, ale poviem na rovinu, že ak by sme nevedeli, že jedno z áut je upravené a druhé nie, tak si ten rozdiel možno ani nevšimnem. Určite nie pri normálnom jazdení.
Inak s autom už za ten čas mám najazdených niekoľko tisíc kilometrov. Najviac sa úprava motoru ukázala doteraz pri svižnej jazde v Slovinsku v kopcovitom teréne, kedy sa prevodovka pohybovala otáčkami práve v tom rozmedzí okolo 2500 až 3000 otáčok. :)
Čo sa týka spotreby, neregistrujem zatiaľ žiaden rozdiel ktorý by stálo za to spomenúť. Ak aj na nejakej trase som mal priaznivú spotrebu, tak to pripisujem skôr nízkym otáčkam ktoré radí DSG a hlavne teplejšiemu počasiu.

Editováno: , autor: e1.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

WRC je sračka, ja očakávam minimálne výkon áut z DTM. :D

 

Teraz k veci. O chipnutých 1.2 TSI si čítam už približne 4 roky. Ak si pozrieš reakcie na weboch a fórach, tak každý si úpravu pochvaľuje. Ak počítam, že výkon môjho auta bol zmeraný, má hodnoty 106 koní a 162 Nm točák, tak sa nehnevaj, že nie som nadšený, ak rozdiel takmer vôbec necítim. Ak budem predpokladať navýšenie točáku niekam k hodnotám 200 až 235 Nm, a výkonu niekam medzi hodnoty 125-135 koní, tak rozdiel v maximálnom výkone +18-27% a v maximálnom točáku +23-45% by som už mal logicky pociťovať minimálne silnejším "kopancom do chrbta", a nie iba pár metrovým ťažko vypoteným náskokom.

Ak si myslíš, že by to tak byť nemalo, tak potom hovoríš aj proti sebe, lebo ak takéto percentuálne navýšenie točáku a výkonu nie je takmer vôbec cítiť, tak celý chiptuning je vlastne zbytočný.
 

Na druhej strane treba si uvedomiť aj to, že kým nezmeriame aktuálny výkon môjho motora, nemá to praktický zmysel riešiť, lebo možno moja úprava je spravená zle, a možno tam nemám ani 115 koní, a úplne zbytočne krivdíme celému oboru. ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Stejně jako u mě je většinou chip na hodnotách kolem 120 koní a 200Nm. Jak píše Petr, rozdíl to je, ale nelze čekat zázraky, největší rozdíl bývá pocitově u dieselu, kde hodně roste krouťák..
Když to řeknu prakticky, těší mě, že jsem nastejno s 81kW Fábií s novější generací jednadvojek a to navzdory tomu, že to mám zhruba o 150 kilo těžší a starší motor původně s nižším výkonem. Nic moc víc čekat nelze, ono ten motor je zábavný, ale jako každý benzín rozvážný a točivý, takže žádné pocitové terno se konat nebude, toho si všimneš až časem porovnáním s ostatními auty a v úsecích, které znáš.
Pak je tady druhá věc DSG, které motor dusí a neumožňuje vyloženě odpich z místa, kde aspoň můj motor exceluje nejvíce - na jedničku ujedu kde komu, což DSG neumožňuje.
Tak ber to tak, už se stalo a třeba časem poznáš rozdíl :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

DSG prevodovka to z fabriky dokáže iba ak máš autíčko napr. s nápisom GTI, alebo niečo podobné. Pri bežných autách to ide iba tak, ako dokóduješ Launch Control. 
Stačí ale ak stojíš trochu do kopca, je mokro, alebo je zaprášená vozovka a kolesá na mieste pretočí aj moja priateľka, a to aj bez LC. Preto si myslím, že LC je zbytočnosť. Samozrejme ak ti naozaj ide o šprint s čo najlepším rozbehnutím, bez ohľadu na životnosť pneumatík a spojky, tak to je o inom, ale priznajme si, ako často si v takej situácii... :)
Ja osobne toto nepotrebujem, preferujem skôr dobré pružné zrýchlenie motora. A tu ti DSG asistuje úplne na howno, lebo kvôli úplne idiotskému nastaveniu v režime D nenormálne podtáča motor, a z 1300 otáčok sa potom akceleruje bez podradenia naozaj blbo. Ale toto by tiež nevadilo, keby automatika hneď podradila, lenže tá mrcha nepodradí ihneď v momente kedy ťukneš do plynu, ale najprv sa snaží akcelerovať zo 55-60 km/h na sedmičke, a až keď zatlačí viac, tak podradí, a nech je sranda, tak hneď na päťku, čo je zase nepárny prevod, tj. radenie trvá dlhšie.

Editováno: , autor: e1.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 měsíce později...

Pokud by to tak bylo, tak firma Škoda okrádá své zákazníky. Jestli existují taková měření, která dokazují, že výkon 63kw a 77 kw je shodný ve více případech(tj. nejedná se o jeden vadný kus u 77 kw), tak bych neváhal to předat orgánům, které by to měli řešit. Pokud taková měření, která to dokazují nejsou, je zřejmé, že to nebude placebo efekt.

Editováno: , autor: ferda25
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 1 měsíc později...

Měříte výkon na kole. Do toho vstupují korekce v podobě koeficientů. Až vyndáte motor, šoupnete ho na stolici jako v Česaně, tak se můžete dohadovat. Řešit deset procent na válcové brzdě nemá smysl. Válcová brzda je dost orientační a výsledek je použitelný tak k porovnání před a po úpravě. Případně pro přímé porovnání dvou aut.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 týdny později...
V 24. 9. 2017 na 21:22, atnarfus napsal:

Měříte výkon na kole. Do toho vstupují korekce v podobě koeficientů. Až vyndáte motor, šoupnete ho na stolici jako v Česaně, tak se můžete dohadovat. Řešit deset procent na válcové brzdě nemá smysl. Válcová brzda je dost orientační a výsledek je použitelný tak k porovnání před a po úpravě. Případně pro přímé porovnání dvou aut.

Zatím mám změřen rozdíl dva PS na dvouset koňovém BMW. Motor vyndán a měřen na dynamometru na hřídeli v DE. Din norma platí pro obojí.

Přijde ti to jako 10% ??  To , že některé firmy s brzdami čarují je věc jiná. 

Editováno: , autor: motorpower
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

OK, veď som vzniesol iba pochybnosť a to len na tú konkrétnu valcovú brzdu, na ktorej som bol. A aj keď by merala trocha viac majiteľ za to nemusí byť vinný, lebo záleží aj od výrobcu, ako ju nastaví, lebo môže použiť inú normu a aj tolerancia nastavenia niečo spraví. Samozrejme si aj sám môže pri meraní zvýšiť "koeficient" výstupného merania a hneď je parádny chip! ;)  Vždy záleží na konkrétnom človeku. Ale mal som to tak trocha po známosti, tak snáď to tak nerobil!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 týdny později...

A strašně ovlivňuje výsledný výkon teplota v dílně, nebo vlastně i na silnici. Mně to v červenci nemohli pořádně v Profituningu odbrzdit, tam bylo takové horko že po 5 tis otáček to prostě na grafu klesalo a klesalo..

Jinak pro uživatele "e1", mně se po čipu 1.2 tsi taky nepodlomily kolena. Extra velký rozdíl jsem hned neviděl, ale pak časem jsem si říkal že jede hodně dobře. Tam ten krouťák nebude nikdy velký, takže ten první dojem je zkreslený. Žádné lámání páteře se nekoná. Ale mně se líbí ta bezprostřední syrovost a dravost toho malého motorku - bavím se o osmiventilu EA111. On je jak čertík z krabičky.. Teď co mám 1.8 TSI, to už je úplně jiný motor, sice dvojnásobný výkon, ale díky vyvažovacím hřídelům je pořád tak tichý a uhlazený že to někdy až člověka štve.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...