Přejít na obsah

Motor 1.4 TSI 132 kW RS


mira

Doporučené příspěvky

K motoru a prevodovke toľko, že je lepšie hľadať novšiu motorizáciu CTHE, ale je ich málo. Staršia má kód CAVE a niekedy papá olej.
Nejaké extra náklady na údržbu tieto motory nemajú, hodinová sadzba na prácu je rovnaká ako u hocktorej inej Fabie. Každopádne sa oplatí dávať do týchto motorov xW-40 olej a meniť ho každých 10 tisíc km alebo 1 rok, namiesto xW-30-ky v premenlivom intervale.

 

Okrem toho ale sú motory ok. Kameňom úrazu môže byť skôr DSG prevodovka. Zle znášajú chiptuningovú úpravu motora, kedy už je točivý moment motora nad limitom prevodovky. Pri takýchto úpravách sa doporučuje vymeniť spojky.
Ďalej podľa spôsobu používania treba počítať s tým, že sa ti môže posrať dvojhmotný zotrvačník a ten treba meniť spolu aj so spojkovou sadou. V autorizovanom servise stojí takáto "sranda" asi 1500 €. Ja mám síce 1.2 TSI, ale prevodovka je takmer rovnaká a pošťastilo sa mi to po 100 tisíc km. Ale musím dodať aj to, že u mňa DSG dostávalo aj slušne zabrať. Ostré jazdy, časté podraďovanie a brdzdenie motorom, alebo "mučenie" v štýle 60 km/h na sedmičku (to radí takto debilne DSG), tj. naozaj veľa jázd na buď vysoké, alebo moc nízke otáčky v mestskej a prímestskej doprave.

A keď už tu boli spomenuté brzdy, tak tie nemusíš riešiť. Fabie RS je síce o niečo ťažšia a rýchlejšia ako moja 1.2 TSI, ale jamám najazdených viac ako 100 tisíc km a brzdy stále pôvodné. Pritom by som už rád vymenil platničky za nejaké ktoré menej špinia. Skôr si je dobré dávať pozor, či zadné fungujú ako majú. Niekedy stáva, že nezaberajú celou plochou. Ak sa dobre pamätám, Galvi to tu riešil na svojom kombíku.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 3 měsíce později...

Ahoj já jsem majitelem téhle kočičky (vrs) přes rok. Koupil jsem ji s cca 146 xxx km, teď mám něco málo přes 156 xxx km. Na začátku mi prokluzovala spojka. Teda sice jen na liché stupně ale hned jsem ji vyměnil a komplet díl i práce dohromady mě to stálo 17 tisíc. Jinak výměna oleje po 10ti tisicích mě nepotkala. Olej neměním ale dolévám :D cca 1 litr na 1500km. Podle servisáků je tohle prý v přádku! Jediná věc co mě teď trápí je unikáni fridexu ale to je otáka pár korun... spíš to chce jen čas abych se podíval jestli to je hadice nebo pumpa :).. kdyby cokoli tak se ptejte rád odpovím pokud budu vědět.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahoj měnil jsem to v Olomouci Auto Hlaváček. Super přístup a měnil jsem komplet celou spojku jakože díl za díl a i dvouhmotu + seřízení náprav nebo něco tqkoveho ale to bylo v ceně. Jinak to začlo tím že prokluzovaly lichý stupně a to nemuselo bylt ani ve vysokých otáčkách. Pak mi přestala fungovat zpátečka tak to bylo jasný a hnes jsem jel na výměnu! Druhej den po práci jsem si auto vyzvedl a všechno v pohodě :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tieto motory síce žerú olej, ale tá spotreba určite nie je v poriadku. Škodovka pripúšťa 0,5 litra na 1000 kilometrov, a už aj to je nenormálne veľa, a ty máš ešte o polovicu viac. A nemysli si, že keď dolievaš takto veľa oleja, tak ho vôbec nemusíš meniť! Olejová náplň sa ti síce priebežne obmieňa, ale bordel ostáva naďalej v motore. Ja osobne si myslím, že predchádzajúci majiteľ tomu autu poriadne nakladal, a keď už to bolo neúnosné, tak sa toho zbavil. Ak to nevyriešiš, bude to len horšie. Dovtedy zváž použitie viskóznejšieho oleja. Ak tam teraz dávaš xW-30, určite prejdina 0/5W-40, prípadne na leto môžeš skúsiť aj 5W-50. Olej žrať neprestane, ale možno že klesne jeho spotreba.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 4 měsíce později...

Ahoj, chci si letos kupovat Fabii RS 1.4. Pročetl jsem si toto forum a chtěl bych jestli někdo z majitelů by mi mohl napsat ohledně tohoto motoru zkušenosti jak se třeba CTHE liší od CAVE a tak, jde o to že fabie s motorem CTHE se prodává 300 000+ a za to už jsou zas jiné auta tak jestli je fakt o tolik lepší si koupit novější motor který tolik nežere olej a tak. Díky

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Musíš si hlavne uvedomiť, že Fabia s motorom CTHE je okrem iného aj vekovo novšia, takže aj preto sú drahšie. Dokonca s trochou šťastia možno nájdeš aj kúsky ktoré sú ešte v záruke. Samozrejme to si už musíš ohodnotiť sám, že koľko si ochotný dať za to, že si výrazne znížiš riziko možných problémov s motorom, resp. aj so samotným autom (vzhľadom na jeho nižší vek) pri voľbe novšej motorizácie.
Každopádne, keby ja som si teraz kupoval jazdenú Fabiu II RS, tak by som určite pokukoval po tej s motorom CTHE, ideálne v kombíku. K tomuto ale dojde iba v prípade, že by som svoju aktuálnu rozbil na totálku.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jasný no, rozhodně díky za odpověď. Ono těch s motorama CTHE je jak šafránu, myslím v zelené barvě co chci. Jinak ještě něco na co bych se měl při výběru soustředit ? co se kazí nebo kde bývá problém ? Vím akorát ten motor a dsg, jinak sem neslyšel nic co by se tam kazilo. Vím že to sem nepatří ale kdyby někdo chtěl okolo vánoc prodávat svou zelenou RS tak ať se mi ozve :-D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Klidně bych se díval na CAVE, ale zjistil si v servisu podle VIN jestli nebyl náhodou měněný na záruku... pokud ano tak by už měl být daný ten lepší...  Mám taky dávaný nový motor na záruku  A problémy s olejem nemám ( trochu doleju od výměny do výměny,  ale ne  tak hodně jak si lidi stěžují)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 39 minutami, e1. napsal:

Pokiaľ ja viem, tak pri výmene motora dávajú identický motor ako bol v aute pred tým, tj. bude tam znovu CAVE, akurát nový.

Já mam takový dojem že sem někde četl že někomu při výměně dali rovnou Cthe...možná to bylo kus od kusu prostě kdo ví

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 4 týdny později...
  • o 1 rok později...
  • o 6 měsíců později...

Fun fact (při náhodném spatření tématu)... když výrobce připouští spotřebu oleje těch 0,5l na 1000km, tak pojďme trochu počítat. Za průměrných 100 km motor spotřebuje třeba 6,5 litru paliva, tj. na 1000km je to 65l. Do toho se rozpustí 0,5l oleje, což odpovídá ředění 0,5:65  (pro rýpaly 0,5:(65+0,5))= cca 8:1000, po převodu na 1:... je to asi 1:125. Ví někdo, jak se ředí olej pro staré dvoutakty? Od 1:30 do třeba 1:50. To je JEN 3-4x menší koncentrace oleje (ve směsi), než u mixu do staré Jawy (mám na paměti i poměr směsi Californianu na volnoběh vybaveného Oilmasterem...1:120 kvůli emisím pro US trh). Hrůza. Je můj výpočet v zásadě správný? OK, spotřeba paliva při (extrémní) sp. oleje bude asi krapet větší, nejspíš něco přes 7l/100km.

Jen tak btw., jakým typem kompresoru je vybaven tento motor? No asi bych si to moh vygooglit, spíš jde o spolehlivost daného typu kompresoru, kontrukci,...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...