Přejít na obsah

Tuhé a špatné řazení Fabia I, 2002 1.4MPi


Rypicong

Doporučené příspěvky

Me to taky jde ztuha proti HTP kde to lita samo a ten kluk od ktereho jsem to kupoval rikal ze to je normalni i bratranec jak to zkousel co se trochu v autech vyzna rikal ze to je normalni .. me obcas blbne 1. rychlost .. kdyz nejde zaradit zmacknu znova spojku a uz jde .. u HTP zase sla dvojka i jednicka pres zuby obcas ..

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

no, že to jde ztuha mi ani tak nevadí, jako to, že tam jde blbě dvojka a občas se jakoby zaseknu s čtyřkou. Jednička mi jde kupodivu dobře, zpátečka dá se říct také.

Jinak s tou převodovkou, slyšel jsem, že MPI má krapet jinou převodovku než 1.4 16V nebo HTP. Neměla by to být ta klasická VW převodovka. Asi to tak bude, jelikož co jsem řídil všechny MPI tak to šlo ztuha a HTP tak padalo lehce. Teď jsem zkoušel pantáty TSI a to je dokonalost :)

Jinak, pokud mi něco chrastí v převodovce na místě a po sešlápnutí spojky už to nechrastí tak co je špatně ? Mě to kdysi dělalo i u fáčka, kamarád mekánik vyměnil spojkové ložisko a bylo to OK. Teď asi po 7 letech mu řikám že to dělá i na Fabce a jestli to dělá spojkové ložisko stejně jako na Fáčku a teď dělá mrtvýho brouka že o ničem neví a nikdy nic neměnil :)

Editováno: , autor: Malta
citace předchozího příspěvku. Citace smazána.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mi mechanik pred zimou menil,a ted pokud to nespletu, lamely ve spojce. Material cca 200 + prace. Vysvetlil mi to tak, ze pokud jde razeni ztuha, jsou to spatne lamely, pokud jde nepresne, je treba seridit bovdeny. Mi ty lamely pomohly, taky mi nekdy nesla zaradit jednicka. Jinak jsem zjistil, ze jsem mozna radil moc pomalu, kdyz to tam hodim rychleji, jde to lepe, vysvetluju si to tim, ze pokud jsem radil pomaleji, otacky spojky a motoru klesly az moc...nebo kdyz radim rychleji, lepe vyuziju synchrony... smile.gif

Jinak prevodovka u MPI a 16V je komplet jina, je tam i jiny staly prevod a jine prevody jednotlivych stupnu, kupodivu je ale vysledny prevod stejny 104.gif no a ta nemecka jde opravdu lepe, ale co uz.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Když už se tu řeší převodovka, většinou když zastavuju na parkovišti a chci parkovat. Tak když hledám místo a jedu třeba na 1, tak zastavím a chci couvat, zařadím tedy zpátečku. Jenže při tom přeřazení mi to většinou přejede přes zuby a mám naplno sešlápnutou spojku. Jinak je to v pohodě. A 1 mi jen občas taky nejde.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Máme 1,4 16V a nedá se to s mpi srovnat, tichost motoru, spotřeba, je uplně super a rozvody po 100tis jsou sice problém ale je to na 99% aut, jinak nevím jestli vydrží mín km známej to měl a 450tis se mě zdá docela dobrý na Fabii my máme něco přes 200tis a max spokojenost auto jezdí od 5do 7 litrů, je tichý a jede to se o 1,4mpi říct nedá

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pro mě ne :D ale vyjadřoval jsem se k tomuto příspěvku "Prevodovka je mozna dobra ale motor 1.4 16V stoji za prd .. rozvody remenem porad menit a jeste to vydrzi mene km protoze ma vysi vykon ve stejnem obemu " . Jinak by mě docela zajímalo v čem je problém u té kulisy

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

v tých rozvodoch by som problém nevidel,že sa musia meniť...u 1,4 16V sa menia prevažne po 120t km a u 1,4 MPi to pri 100t km tiež pekne rachoce tá reťaz lol

ale teraz k tej kulise..premaž to (trebárs striekacou vazelínou) pod tou manžetou pri radiacej páke...a čo sa týka radenia pri prevodovke,zober niekoho nech ti hýbe pákou do strán a ty sa pozri ako pracuje ten systém radenia na prevodovke.. :palec2:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Prevodovka je mozna dobra ale motor 1.4 16V stoji za prd .. rozvody remenem porad menit a jeste to vydrzi mene km protoze ma vysi vykon ve stejnem obemu :feve:

Víš, já jsem v autech s "třikrát uloženým OHV" motorem najezdil dohromady už asi 200kkm - a když to porovnám s 1,4 16V od VW, je to jako nebe a dudy. Tvrdit něco o tom, že 16V má menší životnost než MPI OHV, protože má ze stejného objemu vyšší výkon, to je shrnutí ignorace. Například takový "hnůjdej" i30 má ze stejného objemu ve starší "neuškrcené" verzi naprosto v pohodě 80kW a nikdo si u něj na "nižší životnost" nestěžuje. Pravda, u VW přehnali šetřivost při dimenzování konstrukčních detailů stokoňky = 74kW verze "jednačtyřky" - ale ta se montovala jen do jedničkových fábulí a její bolesti jsou dostatečně známé. Všecky ostatní (méně výkonné) verze "jednačtyřkových šestnáctiventilů" (55kW, 59kW i 63kW) patří ke spolehlivým i když ne nejmodernějším agregátům v koncernu. Životnost pohonu rozvodu řemenem minimálně 90 kkm je u nich sice menší než u řetezu starých škodováckých motorů OHV s objemem 1,2, 1,3 i 1,4 litru, pořád je to ale hodnota km proběhu ale víc jak dvojnásobná proti dřívější době, kdy se například u Lancií rozvoďák měnil nejpozději po 50kkm a naprosto nesrovnatelná s nejmodernějším produktem motorářů VW, kde přes použití "dlouhoživotnostního bezúdržbového" řetězu se ze slov "skočený rozvod" stala noční můra "téesíčkářů" už po ujetí několika málo tisíc km...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Uvědom si, že ty řetězy jsou brané jako "celoživotnostní", nanejvýš je pro ně plánována "jedna výměna za život motoru" - kdežto ozubený řemen je brán víc jako "spotřební materiál" a počítalo se (a počítá i dál), že se mění zhruba po každých 100 kkm (dřív to bylo samozřejmě míň). Takže pokud je dodržována lhůta výměn, je životnost motoru omezená jinými komponenty, než je řemen pohonu rozvodu... S tím rozvodem u 1,2TSI (a dalšíma jeho problematickýma partiema) je to samozřejmě big průůůser... na kterej nedoplatí výrobce, ale zákazníci.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ja to chapu jen si rikam ze menit kazdych 90 000 rozvod za v oreginalnim servise silenych 9 tisic (diesel nevim jak benzin ale typuju ze pod 5 to nepude) je silene! Vzdyt to ma byt motor ktery ma drzet a ne ze si koupim auto najedu 100 000 a nejen ze za kazdou servisku zaplatim pres 3 tisice ale jeste ve 100 000 po me chcou 5-9 tisic! Proto jsem taky hledal MPI .. rikal jsem si retez ten se nemuze pretrhnout ikdyz vse je mozne a nemusi se menit!! Ikdyz jsem na omylu uz ve stredu jdu na vymenu rozvodu :D Ale doufam ze dalsich 150 000 uz vydrzi :)

A jake dalsi problematicke casti maji ty TSI? Ja to myslel tak ze prece nemuzou vzit motor 1.2 HTP ktery uz tak ma silenych 40 kw na svuj objem a 3 valce a jeste mu narvat turbo ikdyz malinke a tim v nem vzdy zvysovat tlak vzdyt to nemuze vydrzet ta konstrukce ktera na to neni stavena ne? Nebo jestli dobre chapu tak dokonce u nejakeho toho 1.2 je myslim dokonce dvojite preplnovani turbo,kompresor .. jak dlouho to vydrzi? 200 000 a praskne hlava nebo blok valcu? Hlavne ze to ma nizkou spotrebu pri vysokem vykonu coz je nelogicke .. a plni to emisni normu kdovi jakou .. ale prd to vydrzi :(

A jeste jedna vec .. asi se v tom orientujes :) zajimalo by me proc nedavaji retez do motoru ale remen porad mi to vrta hlavou .. proc v TSI nenechali retez a napinak jako v HTP ale dali tam remen? Jasne je to tizsi ale zvysi to investice .. proc radeji nedelaji kvalitni motory s retezovym prevodem ktery vydrzi skoro 2x vic nekdy i vice kdyz se snim nejezdi v otackach 5-7 tisic .. vyrobce by na tom stale vydelaval .. auta se vzdy bourat budou a tim i kupovat a spis si lidi koupi motor s retezem ktery nemeni nez s remenem ktery meni po 100 k km ne?

A v 1.4 MPI mohli nejak vervat napinak do te stare konstrukce to by byl motor :)

Editováno: , autor: Petrkiller
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No a nebyla nahodou ta nejslabsi TSI 3 valec? Nekde jsem to cetl .. :) Ale stejne to nemuze preci vydrzet :X Vzdy vsechno ekologicke je jen pro snizeni zivotnosti .. stejne jako ty lambda sondy co kontroluji emise .. vydrzi o polovinu min nez ty druhe co jsou pred katem a jeste stoji 2x vice .. zrovna vcera se tatovi zkazila asi ale to sem nepatri .. proste vsecno EKO je srot co vydrzi 2x min nez kdyby to bylo normalni ..

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No a nebyla nahodou ta nejslabsi TSI 3 valec? Nekde jsem to cetl .. :) Ale stejne to nemuze preci vydrzet :X Vzdy vsechno ekologicke je jen pro snizeni zivotnosti .. stejne jako ty lambda sondy co kontroluji emise .. vydrzi o polovinu min nez ty druhe co jsou pred katem a jeste stoji 2x vice .. zrovna vcera se tatovi zkazila asi ale to sem nepatri .. proste vsecno EKO je srot co vydrzi 2x min nez kdyby to bylo normalni ..

to si možná pleteš s tímto článkem http://auto.idnes.cz/ridili-jsme-passat-s-trivalcem-o-vykonu-163-koni-ma-hlas-wartburgu-pxm-/auto_testy.aspx?c=A110613_122837_automoto_vok ale to je zatím jen experiment

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ja to chapu jen si rikam ze menit kazdych 90 000 rozvod za v oreginalnim servise silenych 9 tisic (diesel nevim jak benzin ale typuju ze pod 5 to nepude) je silene! Vzdyt to ma byt motor ktery ma drzet a ne ze si koupim auto najedu 100 000 a nejen ze za kazdou servisku zaplatim pres 3 tisice ale jeste ve 100 000 po me chcou 5-9 tisic! Proto jsem taky hledal MPI ...

Je to docela normální, pokud nebudeš trvat na pravidelném servise ve značkáči, za běžnou údržbu (filtry, oleje, svíčky) zaplatíš o něco víc než polovinu toho, co ve značkáči. Pak se nebudeš cukat zacálovat new rozvody - sadu za bratru 3000 a práci za další dva...

A jake dalsi problematicke casti maji ty TSI? Ja to myslel tak ze prece nemuzou vzit motor 1.2 HTP ktery uz tak ma silenych 40 kw na svuj objem a 3 valce a jeste mu narvat turbo ikdyz malinke a tim v nem vzdy zvysovat tlak vzdyt to nemuze vydrzet ta konstrukce ktera na to neni stavena ne? Nebo jestli dobre chapu tak dokonce u nejakeho toho 1.2 je myslim dokonce dvojite preplnovani turbo,kompresor .. jak dlouho to vydrzi? 200 000 a praskne hlava nebo blok valcu? Hlavne ze to ma nizkou spotrebu pri vysokem vykonu coz je nelogicke .. a plni to emisni normu kdovi jakou .. ale prd to vydrzi :(
Máš divný představy - haťapka jsou vlastně 3/4 motoru VW 1,6 - podle výkonové verze s dvouventilovým, nebo čtyřventilovým rozvodem. A dostávat 40kW z tohoto objemu a 3 hrnků je v dnešní době naprostá ubohost, motor srovnatelného obsahu od Hondy nebo Suzuki má i při srovnatelné životnosti výkon minimálně o polovičku vyšší. Pokud je přifouknutý, pak klidně dvojnásobek - což odpovídá výkonnější verzi TSIčka.
A jeste jedna vec .. asi se v tom orientujes :) zajimalo by me proc nedavaji retez do motoru ale remen porad mi to vrta hlavou .. proc v TSI nenechali retez a napinak jako v HTP ale dali tam remen? Jasne je to tizsi ale zvysi to investice .. proc radeji nedelaji kvalitni motory s retezovym prevodem ktery vydrzi skoro 2x vic nekdy i vice kdyz se snim nejezdi v otackach 5-7 tisic .. vyrobce by na tom stale vydelaval .. auta se vzdy bourat budou a tim i kupovat a spis si lidi koupi motor s retezem ktery nemeni nez s remenem ktery meni po 100 k km ne?

A v 1.4 MPI mohli nejak vervat napinak do te stare konstrukce to by byl motor :)

Motory Škoda OHV měly pro pohon vačky dvojřadový (široký a těžký) rozvodový řetěz - a ten samý pohon vačky "zdědily" i motory 1,0 MPI a 1,4 MPI. Motory koncernu VW používají k pohonu rozvodu už zhruba od 70. let plochý ozubený řemen - to jsou oba 16V benzíny 1,4 a 1,6 - plus další, 1,8TSI a 2,0FSI (používané v Koktách). Motor 1,2TSI dostal právě kvůli tomu, že řemenový pohon rozvodu má přece jen omezenou životnost ve srovnání s pohonem řetězem, stejně jako o pár let dřív "nově zkonstruovaný" motor HTP nový "bezúdržbový a celoživotnostní" rozvodový řetěz. Důvodem byl záměr vyprodukovat "low cost" motor, vyžadující minimální výrobní náklady, pokud možno minimum údržby, a přitom poskytující "úžasný výkon" odpovídající aspoň nepřeplňované "jednašestce". Bohužel, u obou se "katování kostů" a samotný "downsizing" projevily tak, že byly zanedbány některé životnostní druhy testů a některé díly byly nadměrně poddimenzovány a musely se během dalších sérií už přímo během výroby nákladně nahrazovat a obměňovat - viz vodicí lišty rozvodového řetězu nebo olejový systém u HTP, turba a rozvodové řetězy & rozvodová kola u TSI...

Výhodou dvojřadového řetězu u starých motorů Škoda OHV bývalo, že i když se vytáhnul jako guma do trenek, tak jen rachtal, ale nepřeskakoval a netrhal se. Nevýhodou bylo, že se tím vytažením měnil i předstih a úhel otevírání ventilů, takže motor nešel vyrovnaně. Bylo to způsobeno i tím, že byl krátký v porovnání s řemenem nebo řetízkem moderních OHC motorů - ani když byl vytahaný na ultimo, nebylo to dost na vytvoření dostatečné vůle k přeskočení zubů. Rozvodové řemeny u starších OHC nebo řetězy HTP a TSI vedou od spodku motoru = od kliky až nahoru na bok hlavy, kde pohánějí rozvod - a mezitím i olejové a vodní čerpadlo, takže jsou vedené přes několik naváděcích kladek, aby docházelo k dostatečnému opásání všech ozubených kol. Tím jejich potřebná délka narostla - jsou zhruba 3x tak dlouhé, než starý rozvoďák u OHV. Proto musel být nasazen i hydraulický napínák, který udržuje stálé napětí řemenu i řetězu. U OHV by ale žádný napínák řetězu nedokázal "schovat" všecky ostatní nevýhody těchto motorů - počínaje 3x uloženou klikovkou, přes nevyhovující druh rozvodu (OHV není tak přesný jako OHC) a nevím, jak by se s ním například dal udělat čtyřventilový rozvod - požadovaný z důvodu schopnosti dosáhnout vyšší výkon při zachování spotřeby. Plus všecky další nemoci, které se víc nebo méně úspěšně podařilo odchytat ve Favoritech a Felinách - tenhle motor už se prostě přežil...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...