Přejít na obsah

Off road režim


shaolin

Doporučené příspěvky

  • o 10 měsíců později...

Nechcel by som to, čo napíšem, zovšeobecňovať, ale mám potrebu upozorniť na to, že ak sa púšťate do zložitého terénu a v zime, je nevyhnutné urobiť akýsi prieskum, aký podklad nás pod kolesami čaká a zvážiť riziká. Chcem tým povedať, že ani 4x4 a ani zázračné tlačítka nám v situácii, kde sa nemajú kolesá čoho chytiť nepomôže.

 

Praktická situácia - strmá poľná cesta na chatu so zákrutou (stúp. asi 20%), čerstvý sneh 10cm, pod ním zmrznutý ľad, šotolina, vzduch -5st, tma :kol-32: .

S úsmevom, Yeti pod zadkom, zapínam OffRoad a frčím rutinne do kopca - začiatok dobrý, ale keď zdolávam zatáčku a stúpanie je strmšie, Yeti spomalí, systémy zasiahnu, ide sa ďalej, ale v momente, ako sa "odtrhnú" všetky kolesá od podkladu, auto zastavuje a poskakujúc sa sunie naspäť nekontrolovaným šmykom, stále idúc akože dopredu. Ako poslednú záchranu aktivujem tlačítko zjazdu z kopca (funguje aj pri cúvaní), auto sa zasekne,spomalí, ale stále šmýka, našťastie sa už chytá riadenie, takže miesto potoka a zrušeného auta dolu ma čaká len infarktový stav a Yeti skrížený  cez cestu, našťastie bez mechanickej újmy. Na rovine aj v snehu je zase všetko OK, auto je plne ovládateľné, zahrabe a vyhrabe sa bez problémov. Takže na chatu pekne peši, po vlastných. Hore zisťujem, že na vrchole stúpania je už len čistý ľad, takže ďakujem neviem komu, že sa Yeti nedostal až sem. Bol by som, aj pri jeho váhe bez šance a frčal by som dolu ako raketa a "systémy" so mnou. V tejto situácii by pomohli jedine reťaze.

Vlastná skúsenosť je neoceniteľná, najmä keď to nakoniec skončí dobre. Ale vždy nemusí...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Co to máš za tlačítko "zjezdu z kopce"?

V rade tlačidiel pod ovládaním klímy sú dve, ktoré používam, keď som v popísanom výjazde a zjazde z chaty. Jedno má symbol auta v šmyku s popisom OFF(v manuále kontrola trakcie, ASR), druhé symol auta idúceho z kopca (v manuále OFFROAD). V "normálnych" podmienkach, ktorými sú aj dážď, blato, či mapy snehu s odkrytým šotolinovým podkladom ich vôbec nepoužívam, auto v pohode vyjde, občas trochu poskočí, je cítiť, ako k stúpaní pripne Haldex zadnú nápravu a "vytlačí" ma hore. Zjazd opäť bez systémov s manuálnym pribrzďovaním.

V prípade, že tuším nejaký problém, pod kopcom zapojím funkciu "OFF" pohnem sa a pri miernom plyne kopec auto viacmenej samé bezpečne vyjde, cítiť samozrejme ako koriguje trakciu, ale človeka to presvedčí, že by to na manuále lepšie určite nezvládol. Podobne pri zjazde z kopca môžem pribrzďovať sám, ale po počiatočných rozpakoch už verím systému, vyradím neutrál, zapnem systém (OFFROAD) a auto krokom, pomaličky zíde a nedovolí, aby sa v šmyku kĺzalo dolu. Ako som spomínal, funguje to aj pospiatky. 

Popísané podmienky však boli na hranici fyziky a teda aj na hranici možností týchto elektro-mechanických pomocníkov. Neviem, ako iným, ale mne sa zapnutím systému "OFF" nezapína automaticky aj funkcia zjazdu z kopca(OFFROAD), preto som ju aktivoval, až bolo auto v spiatočnom šmyku po strate trakcie v snehu s ľadom pod ním.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ja som to zle komentoval tým, že som tlačítko kontroly trakcie s nápisom OFF popisoval ako OFFROAD - a tlačidlo OFFROAD ako zjazd z kopca. Sorry za ten zmätok.

 

Podstatné je, že ani druhý deň som sa vyššie nedostal. Zapnuté boli oba systémy. Musel som uznať, že za takýchto podmienok je ten kopec nezjazdný - nielen pre Yetiho.

Ešte poznámka, že pneu mám 215/60/16  DUNLOP Wintersport 4D, dezén cca 7mm....

 

 

Necituj predchadzajuci prispevok

Editováno: , autor: Sranki
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...