Přejít na obsah

Spotreba - dialnica


Doporučené příspěvky

Zdravím,

mám takovou poznámku se spotřebě. Pokud chcete uvádět spotřebu, pište i jaký tam je pneu. o víkendu jsem už přezul na zimní gumy a obvyklou trasu Vysočina - Praha 90% dálnice, kterou běžně jezdím při prům. rychlosti cca 110 km/h za 6,4 se mně po přezutí změnila na 5,9. (snažil jsem se objektivně srovnat povětrnostní podmínky i když to přesně samozřejmě nejde) letní mám 16" 205 šířka a zimní 15" 185 a docela jsem poznal rozdíl např. z kopce dolů, kdy u letních jsem musel aspoň lehce šlápnout na plyn a se zimníma byla větší setrvačnost, nemluvě o tom, že kola na 15" jsou o cca 4-5% menší tzn. taky 3 deci dolů to dá, protože to natočí víc km pokud se bavíme o spotřebě podle PP.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Súhlasím, toto je jeden z najdôležitejších údajov, a dokonca rozdiel je aj v tom, ako sú tie pneumatiky nahustené. Ja osobne ich nahusťujem vždy na povolené maximum, tj. 2,4 predné, a 3,0 na zadné (nikdy neviem dopredu kedy budem mať plné auto). S tým je spojená jedna zaujímavosť, ale možno to je tak bežne: kamoš si teraz kupoval Fabiu Combi, rovnaká motorizácia aj pneu ako mám ja, rozdiel je iba v tom že ja mám HB, a u neho sú maximálne hodnoty 2,4 vpredu a 2,8 na zadných. On už má mr. 2013, ja 2012. Páni v Škodovke si to zmenili medzičasom, alebo všetky kombajny majú vzadu menej?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Súhlasím, toto je jeden z najdôležitejších údajov, a dokonca rozdiel je aj v tom, ako sú tie pneumatiky nahustené. Ja osobne ich nahusťujem vždy na povolené maximum, tj. 2,4 predné, a 3,0 na zadné (nikdy neviem dopredu kedy budem mať plné auto). S tým je spojená jedna zaujímavosť, ale možno to je tak bežne: kamoš si teraz kupoval Fabiu Combi, rovnaká motorizácia aj pneu ako mám ja, rozdiel je iba v tom že ja mám HB, a u neho sú maximálne hodnoty 2,4 vpredu a 2,8 na zadných. On už má mr. 2013, ja 2012. Páni v Škodovke si to zmenili medzičasom, alebo všetky kombajny majú vzadu menej?

já to taky dávám na max. je to sice o malinko tvrdší, ale guma míň trpí a na spotřebu to má určitě vliv. jinak já tam mám štítek kde jsou rozdílný tlaky i pro rozdílný gumy a u 15" tam mám snad i přes 3atm. ale to bych teď kecal.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ten štítok tam mám samozrejme aj ja, aj kamarát, a práve v tom je ten rozdiel. Obaja máme pneu 205/45 R16", on dokonca kombíka a na štítkoch sú rozdielne údaje. Ja mám u HB maximálny tlak pre túto veľkosť pneu pri maximálnom zaťažení 3, on pre kombíka, ale rovnaký motor 2,8. Keď už je v HB a kombajne rozdiel, tak logicky by mal byť väčší tlak u ťažšieho auta, a tým je kombík (aj keď iba o 20 kg). Preto mi to je čudné.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak ja dám teraz z druhého konca, včera som mal priemernú spotrebu podľa PP 15,5l/100km. Merané od tankovania do tankovania, vzdialenosť 271,4 km, z toho asi 110 km pohodová jazda s minimálnou spotrebou (3,8-5l/100km) pri cca. 60-80 km/h/ na 7°. :kol-28:

Vysvetlenie: 27 ostrých kôl na Slovakiaringu.

Je to presne tak, ako píšem. Kto hľadá, ten vysvetlenie nájde. :-)

Tak už jsem na to přišel člověče. Já tam totiž nevidím ten dodatek,žes jezdil na Slovakiaringu. Ten je viditelný jen v určitém skinu. :kol-32:

post-32075-0-85176700-1351102213_thumb.jpost-32075-0-82828900-1351102237_thumb.j

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mám s 1.2 TSI Fabia 2 najeté 15000.

Spotřeba já: lehká noha 5,5l kombinová

Spotřeba přítelkyně: lehká noha 4,2 - 5l kombinovaná

Normální jízda (nejedu jak s hnojem) do 6l kombinovaná.

Nejvíc jsem se bál dovolené, naopak nastalo příjemné překvapení. Ostrava - Lignano Sabbiadoro - Benátky a zpět, plně naložené auto, rychlost kolem 130 celá cesta po dálnici a pak cca 20% po vesnicích - průměr 5,5l cestou tam (pršelo celou cestu jako blázen) a 5,3l zpět.

Pohod, klídej, tabáček, ten motor miluji.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 1 měsíc později...

zajímalo by mě, proč moderní motory se vstřikováním mají při jízdě po dálnici rychlostí třeba 130 km/h obvykle příznivou spotřebu, např. 6-7 l/100 km a staré motory, např. u Škody 105 nebo 120 mají při stejné rychlosti a stejném stylu jízdy po dálnici spotřebu třeba i 15 l/100km. Čím to je? Děkuji za odpověď

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Motory 105/120 byly v těchto rychlostech v podstatě nadoraz a bez otáčkové rezervy proti dnes zpřevodovaným motorům díky jejich síle v nižších otáčkaách a principielně odlišnému systému zápalné směsi.

Např u mne s 1,2TSI je pří 140ti tachometrových na otáčkoměru cca 3200 a Š120 pištěla na 5000 otáčkách(mimochodem otáčky max.výkonu), kde maximální krátkodobé byly 5500....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Je to hlavně o tom vstřikování řízeným lambdasondou, sekundárně pak o turbu. Vstřik dává paliva tolik, aby byl dodrženej spalovací poměr bez přebytku paliva nebo vzduchu. Karburátor naproti tomu měl směs ve vyrovnaných točkách ochuzenou, takže se muselo šlapat na plnej kotel, aby auto překonalo jízdní odpory ve vyšší rychlosti. Obohacovací pumpička pracovala jen při sešlapování pedálu, jak se pedál držel v jedný poloze, byla směs ochuzená = nadbytek vzduchu. Přitom se dalo ještě o trochu zrychlit rychlým zapumpováním pedálem, kdy se tou pumpičkou našpricovalo do sání víc paliva, ale jak se pedál držel bez pohybu, šla rychlost zase dolů. Palivo přitom vstřikáč využije daleko líp než motor s karburátorem, protože elektronika je daleko rychlejší v reakci na odchylku v seřízení a pozná jiný zatížení nebo jinou polohu pedálu plynu i během jediný otáčky kliky - což podle ucha nedokáže žádnej řidič. Turbo u moderního motoru ještě víc pomůže, protože jak píše Jakub, moderní motor s turbem má krouťák odspodu až po nejvyšší točky a jde úplně jinak zpřevodovat.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ale i když vezmeš motory jinak mechanicky (skoro) stejný, jako jsou 1,3 favorit typ Škoda 781 135(136) s karbcem Pierburg a jeho klon s jednobodovým (nebo ve Felině dokonce se 4bodovým) vstřikem a elektronicky řízeným katalyzátorem, je to jako nebe a dudy. S fáčkem karbcem jsem nikdy nedokázal jet tak plynule i na pětku 50kmh po městě, jako se vstřikováním a lambdasondou plus katalyzátorem - a obráceně, karbcový fáčko nikdy nemělo v rychlosti ani v akceleraci na "stříkačku", která ještě i ve 130kmh dokázala plynule zatáhnout a zrychlit až na cca 150 - což byl pro karbec nedostižný sen. Přitom mechanicky ty motory jsou naprosto shodný a s výjimkou sacích potrubí a části výfuků i plně záměnný. Rozdíl mezi těmahle motorama je tedy skutečně způsobený instalací elektronicky řízenýho vstřikování a ničím jiným. Veškerý jiný porovnávání je k prdu, protože srovnává mechanicky neshodný celky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Určitě to souvislost s tématem spotřeby má. Otázka i odpovědi. Ale shrnul bych to.

Karburátor byl založený pouze na fyzikálních vlasnostech a jeho složení směsi byla v kompromisech. Dnešní řízení počítačem je přesně určeno a založeno na tom, jak chemici vypočítali dávkování. V daný okamžik při daném požadavku výkonu je potřeba takováhle přeně spočítaná směs, a takovou počítač namíchá. V tom je ta úspora.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 měsíce později...

Musím sa pochváliť, podarilo sa mi podľa PP dosiahnuť spotrebu uvedenú v technickom preukaze, tj. 5,3 l benzínu na 100 km, a to na normálnej trase, normálnou jazdou a dokonca do polovice naloženým autom (3 osoby a batožiny).

 

Bratislava -> Graz:

V Bratislave najprv dynamická jazda ráno cez mesto, potom cca. 15-20 minút motor na voľnobehu (čakal som na spachtošov), následne doobeda do Grazu po okreskách podľa možností aj 100-110 km/h, niekoľko svižných predbiehaní (do 130-140 km/h), v kopcoch kde sa dalo (takmer všade) tempo nad 100 km/h, konečna spotreba po cca. 240 km 6,2 l / 100km podľa PP, benzín Shell Natural FuelSave tankovaný v Bratislave. Teplota medzi -1 až 6°C.

 

Graz -> Bratislava

Hneď na začiatku cesty som natankoval plnú nádrž MOL Euro Super 95 +ďalších 5 litrov po prvom cvaknutí pištole + cca. 50ml Millers Oils Petrol Ecomax. Pred tankovaním bol dojazd 60-70 km. A len tak na okraj, cena benzínu 1,397 € za liter. Väčšia časť trasy tá istá ako tam, ale nakoľko som raz zle odbočil, tak som cca. 2 km išiel po diaľnici, následne ma už navigácia neviedla cez Fishamend, ale priamo na Kittsee. Počet kilometrov podobný, jazda večer až v noci, doprava skoro žiadna, spotreba podľa PP 5,3 litrov na 100 km, vonkajšia teplota medzi 0-7°C. V kopcoch som išiel trochu rozumnejšie, aby kamošovi sediacemu vzadu nebolo zle, totiž cestou tam jeho priateľka mala problémy. Vzhľadom na minimum áut som mohol častejšie brzdiť pred obcami iba motorom. Napriek tomu že sme nakoniec aj 4x zastavovali (hľadanie SD karty do rádia, tankovanie, WC a nakoniec ešte ak kvôli kontrole tlaku v pneu lebo niekoľko km mi auto ťahalo dosť silno do pravej strany) cesta ubehla dosť rýchlo, a keby neboli tie zastávky, tak stihneme za cca 180-200 minút. Maximálku som držal niekde medzi 80-110 km/h (skôr menej).

Pneumatiky zimné, Hankook 205/45 R16", nahustené na povolené maximum pri plnej záťaži.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Údaj z PP nemám, ale z centra Grazu sme odchádzali o 18:53 a domov som dorazil o 22:57 a vzdialenosť bola nejakých 238 km,tj. priemerná rýchlosť okolo 60 km/h, ale po ceste som zastavil najprv hľadať SD kartu do rádia, potom natankovať, neskôr sme si dali trojitú WC pauzu aj s malý nákupom na ČS, potom ešte jedna zastávka na kontrolu tlaku pneumatík (nejako mi to ťahalo do strany) a pred tým ako som dorazil domov, som ešte vykladal kamarátku a jej snúbenca. bez tých zastávok by bol reálny priemer nad 70 km/h.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 3 týdny později...

Zdravím, po přečtení zdejší diskuze mi přijde spotřeba u 1.2tsi vcelku zajímavá. O tomdle motoru přemýšlím a zajímá mě, jestli zde někdo nemá zkušenost mezi Prahou a Plzni po D5, jedzím takhle do práce 3x týdně tam a zpět zatim s 1.2 HTP ale to jezdi pri 120km/h za 6.5-7L, což je na HTP dobry,ale jinak celkem dost. Budu rád za info ohledně spotřeby na týdle trase při cca 120km/h popřípadě i s motorem 1.4 63kw. dík.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Neviem aký je povrch cesty na tom úseku, ale Bratislava-Pieštany po diaľnici a potom späť tachometrovou 110-kou podľa PP za 5,9-6l/100km. 2 osoby, bez klimatizácie, vonkajšia teplota jemne nad nulou (1-3°C). Prevodovka DSG, ale 7° na automate je rovnaký ako 5° s manuálom. Pneumatiky zimné Hankook 205/45 R16 na elektrónoch.

Doteraz nameraná odchýlka PP od reálu počas 26 tisíc km bola maximálne 2dcl/100km.

Editováno: , autor: Ivan Horváth
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Do kopca budeš mať väčšiu spotrebu, z kopca nižšiu. Keď sa po tej istej trase vrátiš aj späť, tak to máš po spriemerovaní spotreby +/- na rovnako. Samozrejme musíš ísť za rovnakých podmienok, čo som ja v prípade jazdy do/z Piešťan splnil.

V čom bude väčší rozdiel, to je typ obutia auta, a kvalita cesty. Na tej vašej D1 je spotreba určite väčšia ako napr. na D2. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

I když z kopce dolů je spotřeba nižší, na kopcovitý trase budeš mít spotřebu vyšší než na rovinatý - a to i když to jízdou zpátky "zprůměruješ" - uvědom si, že když jedeš po rovině, spotřebováváš palivo jen na překonání odporu vůči pohybu dopředu (aeroodpor, odpor pneumatik), zatímco když šplháš do vejšky, překonáváš gravitaci = nabíráš potenciální energii výšky, takže spálíš víc. Při sjíždění dolů ale už tu energii bez nějakýho rekuperačního systému vrátit nedokážeš, takže ji zmaříš v brzdách a vyzáříš v podobě tepla = do nádrže už se zpátky nepřeleje. Takže i když třeba nekecáš s tím zprůměrováním, blíž k pravdě je Pawouk.

Editováno: , autor: Ekkar_z_Bastlírny
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...