Přejít na obsah

Fabia I 1.9TDi - výměna převodového oleje


kibi

Doporučené příspěvky

Vím že chytré knihy píšou, že náplň převodovky je tzv "doživotní", ale osobně si myslím, že výměna po 150tkm není vůbec od věci......návod který píšu je pro vozidlo Škoda Fabia I, motorizace 1.9TDI PD/74kw a manuální 5 kvaltovou převodovku, pro ostatní typy motorizací, respektivě převodovek, může být postup odlišný a náplň různorodá....níže uvádím kody převodovek, plnící množství a specifikaci náplně. Návod je pouze informativní, je na každém, zda se do toho vrhne a vždy na vlastní riziko - nenesu odpovědnost za případnou škodu.

Převodovky:

5 st. (kody EMH, FCM, FNK, GCG)

motorizace 1.4/50kw a 1,4/44kw - náplň 2 litry olej G50 SAE 75W90 syntetika

5st, ( kody FJQ)

motorizace 1.0/37kw - náplň 2 litry olej G50 SAE 75W90 syntetika

5st (kody EWT, EMD)

motorizace 1.9/74kw - náplň 2 litry olej G50 SAE 75W90 syntetika

5st (kody EYY, FDN, FVU, GDJ, FCX, FRA, GDR)

motorizace 1.9/47 - náplň 1.9 litrů olej G50 SAE 75W90 syntetika

5st (kody EYX, FDM, FVT, GDH, FCU, GDL)

motorizace 1.4/55kw - náplň 1.9 litrů olej G50 SAE 75W90 syntetika

5st (kody EYW, FDL, FVS, GDG, FCV, GDM)

motorizace 1.4/74kw - náplň 1.9 litrů olej G50 SAE 75W90 syntetika

5st (kody EJZ, FNJ, FVV, FPU, GEJ)

motorizace 2.0/85kw - náplň 1.9 litrů olej G50 SAE 75W90 syntetika

5st (kody FSP,. GDN)

motorizace 1.2/40kw - náplň 1.9 litrů olej G50 SAE 75W90 syntetika

Pro moje vozidlo jsem zvolil originální náplň OEM: G06 072 6A2, kdy litr stojí cca 200,-Kč.

Samotná výměna:

připravit si nářadí (gola se 17 imbusem, torx 20, trychtýř a cca metr hadice o průměru cca 1.5 cm (pro nalévání oleje)

1.) vozidlo se zvedne tak, aby obě přední kola byla nad zemí a pevně se podepře (umístí se na kozy, špalky - dle možnosti) - vozidlo by po zvednutí mělo být v cca vodorovné poloze = čelo vozidlo by mělo být před zvednutím lehce z kopečka

2.) sundá se plastový kryt pod motorem

3.) samotná převodovka se nachází z čelního pohledu na vozidlo po pravé straně - na dně převodovky je vypouštěcí otvor, na čelu převodovky je kontrolní - dolévací otvror

post-25532-0-11709400-1332794357_thumb.j

post-25532-0-07254300-1332794366_thumb.j

post-25532-0-56242200-1332794374_thumb.j

Editováno: , autor: kibi
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

4.) předem si zkusit uvolnit kontorní dolévací otvor (imbus 17 na 1/2 golu) - nevyšroubovat úplně, pouze vyzkoušet, zda lze uvolnit (aby se nevypustila náplň a poté se zjistilo, že šroub nelze uvolnit)

5.) vložit vhodnou nádobu pod vypouštěcí šroub a šroub (imbus 17) uvolnit - posledních pár závitů rukou aby šroub nespadl do nádoby společně s tekoucím olejem

6.) nechat veškerý olej vytéct

7.) vypouštěcí šroub vrátit na své místo a dotáhnout

8.) vyšroubovat kontrolní - dolévací šroub, vložit do něj hadici (protáhnout kolem startéru směrem k olejové měrce), do hadice vložit trychtýř a nalévat olej

9.) olej nalévat do té doby, dokud z dolévacího - kontrolního otvoru neteče náplň (mne se vešlo cca 1.4 litru náplně)

10.) dotáhnout kontrolní šroub, poté by mělo následovat se zvedlým vozildem nechávat protáčet kola na 1 - 2 - 3 kvalt....osobně jsem se na kozách bál, tak jsem vozidlo z koz sundal a projel postupně na 1 - 2 - 3 - 4 kvalt

11:) po protočení převodovky (pokud se auto projelo, opět zvednout) uvolnit kontrolní dolévací šroub, v případě že z otvoru nic nevytéká, tak opět dolévat, dokud nebude z kontrolního otvoru náplň téct

- poté všechny šrouby dotáhnout a zkontrolovat, zadělat plast pod motor a je hotovo :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mne se po výměně lehce zlepšilo řazení jednotlivých rychlostí....dělal jsem to spíše pro dobrý pocit, kdy náplň po cca 200tkm nevypadala po vypuštění opravdu moc lákavě :)

Snad někomu návod pomůže, u ostatních převodovek 5Q - manuál koncernu to bude obdobné.....jinak do mé převodovky, ačkoliv je psáno náplň 2 litry, se vměstnalo cca 1.8 litru, zbytek usuzuju zůstal ze staré náplně.

post-25532-0-01608000-1332795115_thumb.j

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Luďa uzamkl následující téma
  • Luďa odemkl následující téma
  • o 1 rok později...

Ahoj,jedna poznámka k 17 imbusu.Pokud ho budete chtít koupit,zjistíte,že stojí kolem 100Kč.Já jsem jako imbus použil dlouhou 17 matku,kterou koupíte v MATu,nebo třeba Globusu za asi 11Kč.Matka,vysoká asi jako čtyři obyčejné.Jednoduše ji pak zasunete do 17 ořechu a použijete jako imbus.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 5 týdny později...

Hlavně je zapotřebí při vypouštění demontovat jeden čep řadící vidlice aby vytekl opravdu veškerý olej. Při nalévání se pak nebere ohled na kontrolní šroub ale olej se leje horním čepem řadící vidlice přesně 2.0 l 

Editováno: , autor: Ondrap1
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...