Přejít na obsah

Favorit '94 BMM - vadna riadiaca jednotka?


kbs1

Doporučené příspěvky

Zdravim, dostal som darovany favorit 94 black line, ktoreho pribeh je nasledovny:

1) cca v decembri ho majitel prestal pouzivat (plne funkcny, kupil si feliciu 2001)

2) cca v marci mu aute chceli ukradnut (robi to dnes este niekto?)

3) pred mesiacom a pol mi favorit daroval, ked som si ho prisiel zobrat nasiel som nasledovne:

a) zlomena spinacia skrinka na dve casti, teda isla tocit srobovakom

B) po vlozeni baterie a otoceni do polohy RUN som nepocul palivovu pumpu. Auto samozrejme neslo nastartovat.

Odtiahol som si ho domov a tam som po dobu 4 dni ~ 2 hodiny denne skumal o co sa jedna. Auto ma imobilizer. Auto ma alarm. Ma aj elektricke okna a central (central vyzera ze je dorobeny).

Autoalarm je *deaktivovany*. To je vsetko co vlastnik vie. Je to tak uz davno.

Diagnoza:

- indukcna cievka - 0 voltov

- palivova pumpa nikdy nebezi (ale ej funkcna, opisem dalej)

Poznatky o alarme:

- "deaktivovany" cca asi bude znamenat prerezane par kablov a odpojena hukacia truba pod kapotou.

Poznatky o imobilizeri:

- klasicka "karticka", ktorej jedina funkcia ako som zistil ze spaja / rozpaja zvazky kablov.

- zda sa mi, ze imobilizer karticka obsluhuje iba zem k roznym relatkam a castiam automobilu

- ked nie je zasunuta, netoci starter. Toto sa da lahko obist odpojenim relatka.

- nasiel som dalsie rele na odpajanie palivovej pumpy. Ako minule bez karticky nie je zem na kontakte 86 cize rele nezopne.

- na relatka startera a prerusenia palivovej pumpy teda ide na kontakty 30 a 85 vzdy 12V, a kontakt 86 je prerusovany imobilizerom, kontakt 87 pokracuje kam ma.

Imobilizer dalej:

- pod kapotou vedla riadiacej jednotky a vedla rele palivovej pumpy pod riadiacou jednotkou som nasiel odrezane dva kable ktore idu do karticky imobilizera. Netusim kam idu pretoze ani po rozpleteni izolepy neviem najst ziadne miesto kam by sa mohli napajat. Pochybujem ze pri kradezi ich niekto odrezal, nakolko odrezane kable (med) je na konci cierna a spinava, teda tato uprava bola vykonana uz davno.

- po zasunuti imobilizera sa tieto dva kable SPOJA. Teda mohli rozpajat nejaky obvod, ale naozaj neviem aky.

Autoalarm dalej:

- pod palubovkou pod budikmi boli dve riadiace jednotky. Jedna z nich som zistil ze je central (irelevantne), druha, dost velka si myslim ze je autoalarm alebo imobilizer alebo oboje dokopy (nie som si isty). Ak by to bol len autoalarm, potom nad imobilizerom je dioda ktora blika ked je skrinka v pozicii STOP a nema byt cim ovladana. Teda ak by velka riadiaca jednotka nebol aj imobilizer, potom ako moze blikat dioda nad imobilizerom? Nieco ju musi prerusovat, cize si myslim ze velka cierna jednotka bude alarm aj imobilizer zaroven.

- z velej riadiacej jednotky ZO ZADU (nie z konektora) ide cierny kabel ktory je tak isto odrezany. Nepodarilo sa mi najst kabel kam sa originalne napajal. Med je tiez zaspinena co napoveda ze je to uz takto davno.

- samotna blikajuca dioda sa napaja do hlavnej kabelaze, zda sa mi ze 15 alebo 30 a kedze blika, musi sa napatie v celej hlavnej kabelazi asi prerusovat, nechapem preco alebo ci to tak naozaj je.

Ostatne:

- vsetky poistky su dobre. Vsetky najdene relatka su dobre.

- mam zhodenu celu palubovku a rozpletene viacere zvazky kablov

- spinacka je dobre zapojena, elektricky funkcna, napatie ide kam ma v roznych polohach kluca

Rele palivoveho cerpadla (original):

- pod riadiacou jednotkou som nasiel rele a tri poistky. Rele aj poistky su OK. Skumanim som zistil ze sa jedna o rele palivovej pumpy a ze ho spina riadiaca jednotka. Toto sa vsak nikdy nestane. Ak manualne spojim 30 a 87 palivova pumpa zacne bezat.

- na 85 je zem, 86 ma dostat 12 voltov z konektora tusim ~23 riadiacej jednotky (nepamatam si), ale toto sa nestane. Riadiaca jednotka ma na konektore na krajnych pinoch zem aj 12 voltov.

- bez karticky sa ani spojenim 30 a 87 palivova pumpa nerozbehne pretoze rele imobilizera nema zem na kontakte 86.

Ostatne 3:

- nemam ziadny nastroj na vycitavanie riadiacej jednotky

- nemam nahradnu riadiacu jednotku

- vsetky skryte poistky pod palubovkou su v poriadku

- nenasiel som ziadne zlomene alebo odpojene kontakty okrem tych ktore su odrezane a popisane vyssie.

Z faktov ze po zasunuti katricky imobilizera vyzera ze vsetko ide (a samozrejme starter toci), avsak palivova pumpa nie je nikdy zapnuta a nie je 12v na indukcnej cievke (oboje ovlada riadiaca), mi vyplyva ze je vadna riadiaca jednotka. Asi sa za 3 mesiace statia pokazila.

Co si myslite vy? Tiez mi pride velmi nepravdepodobne, ze by sa zlodeji vobec ZAOBERALI odpajanim hocijakych kablov. Viem si predstavit ze ked nieco kradnem nemam cas nic moc riesit.

PS: vsetky kable boli spinave (original), teda nevyzera ze by sa s tym niekto "babral". Zlodeji zlomili zamok volantu, spinacku, a ked im to neslo nastartovat asi to vzdali.

Otazka je co sa pokazilo?

Dalsia otazka je ma tento typ imobilizera riadiacu jednotku alebo nie? Jedna sa len o dve relatka na prerusenie startera a palivovej pumpy alebo nie? Karticka imobilizera ma 9 pinov.

Kratsie sa to napisat nedalo, snad som nezabudol na nic dolezite. Za napady budem vdacny :)

Editováno: , autor: kbs1
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Na pine 23 nie je 12 voltov. Meram to vsetko relativne k pinu 1. Pin 1 je skratovany na zem cez svorkovnicu nad prevodovkou teda pin1 == zem.

Vzhladom k pinu 1 je 12v iba na pine 21 (nie 23). Dalej pin 1 je skratovany s pinmi 7, 10, 20, 40 (skrat, teda tieto maju tiez zem).

Toto vsetko sa deje pri vlozenej karticke imobilizera a odpojenej riadiacej jednotke a otocenom kluciku v polohe RUN.

Prerusenie na pin 23 som vystopoval ze ide do tej neznamej riadiacej jednotky pod palubovkou. Jednotku som rozobral a poslem sem jej fotky, netusim o co sa jedna avsak ma oznacenie COMBI CS 3110.1. Mozno na google nieco o tom najdem, ale asi to bude autoalarm.

Na ktory pin tejto jednotky je zapojeny pin 23 riadiacej jednotky som zatial neriesil. Co je vsak zarazaujce je ze aj po odpojeni tejto riadiacej jednotky dioda nad imobilizerom pri vypnutom kluciku BLIKA, ako je toto mozne? Je tam este niekde nejaka ina skryta riadiaca jednotka?

Taktiez, su napatia okrem napati na pine 23 na konektore riadiacej jednotky v poriadku? Ak by to tak bolo skusil by som proste z baterky hodit 12v na ten pin a uvidim ci by to chytilo. Teda za predpokladu ze nie je odpojena alebo prehodena nejaky iny pin na 12v / zem, aby som takto riadiacu jednotku neodpalil.

V dalsom prispevku: fotky, musim ich nahrat do PC.

EDIT: fotky v prilohe. Ospravedlnujem sa za znizenu kvalitu, ale moj mobil nefoti prilis dobre. Tato RJ bola pod palubovkou nad volantom (za budikmi). Ina RJ je len central, dalsiu som zatial nenasiel.

RJ ma vzadu dve diody (na fotkach), po zapojeni nikdy nesvietia (ani po otoceni klucika). Kabel na fotkach zo zadu RJ je ten odrezany, neviem kam sa povodne napajal.

EDIT2: oprava udajov

post-34613-0-13861000-1337185682_thumb.j

post-34613-0-93452700-1337185725_thumb.j

post-34613-0-36077400-1337185727_thumb.j

post-34613-0-82844400-1337185728_thumb.j

post-34613-0-36126000-1337185730_thumb.j

post-34613-0-84827800-1337185731_thumb.j

post-34613-0-34192400-1337185733_thumb.j

post-34613-0-77830900-1337185734_thumb.j

post-34613-0-29516400-1337185736_thumb.j

post-34613-0-93236100-1337185737_thumb.j

post-34613-0-47358700-1337185739_thumb.j

Editováno: , autor: kbs1
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Funguje to! Cely problem bol ze obvod 15 bol prerusovany cez neznamu riadiacu jednotku, odpojil som to, zapojil na spinacku 15 a bam, 12 voltov na indukcnej cievke, 12 voltov na pine 23 a 25, auto chytilo na prvy krat.

PS: necakal som ze RJ favorita je zapojena tak jednoducho len z obvodov 15 a 30, o to lepsie pre mna, oprava teda bola prehodenie jednoho kabla z RJ na spinacku. Favac ide ako novy, a krasny zachovaly nehrdzavy kusok.

Peter, dakujem za rady a schemu zapojenia.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V tom fáčku asi byl origo namontovaný původní tovární alarm-immo. Podívej se po palubní desce, jestli tam někde není přišroubovaný asi tak 1,5cm velký oválek plastu se 3 šikmo umístěnými kontakty - k tomu se přikládal jednoduchý "přívěsek" s protikusem k tomuhle "konektoru". V přívěsku byly 2 odpory, které po přiložení na kontaktní plošku způsobily elektrické "vyvážení" uvnitř v immo/alarmu umístěného odporového můstku, což elektronika vyhodnotila jako "oprávněný přístup" a sepla relé umožňující nastartovat.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Takto to nie je, immo je karticka spajajuca 9 pinov v "zasuvke" na karticku, vsetky kable su cierne (aby sa tazsie vystopovalo o co ide), relatka sa zopnu jednoducho preto lebo spojenim vhodnych pinov im karticka doda ZEM na pin 86, na pinoch 30 a 85 je vzdy 12 voltov pokial ma rele bezat (teda 12v na 85 starteroveho rele ked startujem, a 12v na 85 rele palivovej punpy pokial ju riadiaca jednotka prave chce mat zapnutu).

Rele su teda len dva, a napriklad rele startera sa mi podarilo obist jednoduchym spojenim 30 a 87, teda vyradenim rele, islo startovat bez karticky. Som si isty ze by som to iste mohol spravit s rele palivovej pumpy, ale ked uz tam IMMO mam, tak som si ho tam nechal :) Kabelaz som mal kompletne rozpletenu a palubku dole, oval plastu som tam nikde nenasiel, takze by som povedal ze tento IMMO je dorobeny a naozaj sa jedna o velmi velmi jednoduchy system.

Povodne z IMMO isli dva kontakty k napajaniu RJ (k tomu regionu) ktore sa po zasunuti karticky spojili, cize asi jej prerusovali opat zem, ale tieto boli odstrihnute a po novom ich obsluhovala RJ alarmu, ktora odisla a preto auto prestalo fungovat.

Moj nazor teda je ze IMMO tam bol namontovany najprv (a teda odpajal aj RJ bez karticky), nasledne sa domontoval alarm, ktory RJ tak isto kontroloval (cely obvod 15), tak IMMO sa z kontroly RJ odstrihol, a zostala na nom len kontrola extra rele palivovej pumpy a startera.

Immo karticku som skusal voltmetrom a naozaj v nej nie je nic ine, iba spaja niektore vybrane piny (0 ohm - skrat), napr 4,9,5, pricom na 4 je zem, a 9 a 5 je prave kontakt 86 relatok startera a palivovej pumpy.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Aha, tak to je "druhá verze" alarmu/immo - s kartou s "nakódovaným" propojením některých kontaktů konektoru. Bez rozebrání palubky je to skoro idiotensicher und soldatenfest systém... Žádnej skener nebo "lamač kódů" na tohleto nefunguje, jedině to rozebrat a prozkoumat, kam který drát vede... lollol

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...