Přejít na obsah

Raritky - poruchy, alias Underovo vlákno


Under

Doporučené příspěvky

Nazdárek hošani,

toto vlákno slouží pro všechny, komu se stala opravdová rarita s autem či porucha, která stojí za obstojný příspěvek v tomto vláknu.

Takže tímto bych rád začal jako první.

Underova rarita č.1. Upadl mi uzávěr oleje - prostě během jízdy se uvolnilo víčko a propadlo to pod motor na zem, olej se skoro všechen tlakem "rozstříkal" po celém motoru, krytu, hadicích, batece atd. a když jsem dojel domů, měrka ukazovala hluboko pod minimum, avšak kontrolka oleje neblikala, protože to pro moje auto je pořád dost - si myslí asi. Nic, co by nevyřešila smotaná hadra do ruličky, která na jeden den nahradila již zmiňované víčko.

To je prozatím vše, možná sem pak hodím nějaké foto.

Další týden se můžete těšit na raritu č. 2, kde se dozvíte, jaký olej (který můžete najít i ve vaší kuchyni) lze nalít do nádobky na servo.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak je tady další týden a je tu čas na raritku č.2. Co vše jde lít do nádobky na servo olej - je to docela jednoduché. Protože mi delší dobu tekl servo olej kolem manžet (4 měsíce - přes gufera), nakoupil jsem alternativní servo olej a doléval jsem pravidelně. Jenže den se dnem se sešel a olej došel. Nezbylo tedy, než jít do kuchyně (nebo taky do servisu) a podívat se, jaké to druhy oleje se zde vyskytují. Za cca týden tedy servem prošel např. rostliný tuk, motorový olej či olej do zemědělských strojů, dále bylinný olej a vlastně všechno, co mělo nějakou mazací schopnost. Servo pumpa si jen bublala blahem.

Pro ty, kdo chtějí zkusit jízdu bez servo oleje, tak to jde - mám to odzkoušené, ale po pár kilometrech se kolem té nádobky začne solidně kouřit a docela to smrdí a hlavně to v zatáčkách ukrutně vrací volant zpět do polohy, takže se s tím opravdu nedá jet dlouhodobě.

Další týden se můžete těšit na to, jak Under o tažné oko přišel a to ihned poté, co mu praskla hlava motoru.

post-65755-0-04802400-1346744845_thumb.j

Editováno: , autor: Under
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 týdny později...

A máme tu další týden a ještě týden navíc a je tedy čas na raritku č.3. Jak Under o tažné oko přišel - to jsem tak stál na parkovišti před jakýmsi supermarketem a šel jsem nakoupit. Poté jsem nákup hodil do auta a vklidu jsem nastartoval...Ihned po startu se však ozvala rána a z motoru se začlo kouřit, tak jsem ho rychle zhasl a šel se podívat, co se to stalo. Po oddělání krytu jsem zjistil, že chybí jedna svíčka a v hlavě je díra, z které se kouří. Takže mi praskl závit a zmiňovaná svíčka se proletěla ven. Nezbylo, než odtáhout auto do nejbližšího servisu - jenže tam mě chtěli okrást a za opravu si účtovali 14tisíc, tak jsem jim řekl, že takovou částku těm hošanům dávat nebudu, že to si radši za ty peníze koupím dva motory. Další servis byl asi 35km daleko, takže cesta na laně ubíhala poměrně pomalu. Asi sto metrů před zmiňovaným autoservisem mi pro změnu upadlo přední tažné oko, tak jsem zůstal viset na kopci. Naštěstí mi pomohlo pár lidí zatlačit auto nahoru na kopec a pak už jsem dojel pěkně na volnoběh těch pár metrů z kopce přímo před servis. Oprava byla levná a za pár dní jsem zase vesele jezdil dál :)

Další týden se můžete těšit na raritku v pořadí čtvrtou, a to jak moje auto proletělo lesní porostem, poté chvíli vzduchem a skončilo uprostřed potoka aneb Jak Under o starý předface přišel :)

post-65755-0-46309700-1346745474_thumb.j

post-65755-0-13843800-1346745488_thumb.j

Editováno: , autor: Under
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 4 týdny později...
  • o 3 týdny později...
  • o 3 týdny později...

Uběhl nějaký ten pátek a je tedy nejvyšší čas na další z mých raritek, konkrétně na raritu v pořadí čtvrtou, a sice "Jak Under o starý předface přišel". Ono se říká, že auto se prý nikdy nepůjčuje. A ani žena či kolo - docela dobré srovnání kola a ženy v oblasti půjčování - vyjde to nastejno, protože si muž cení ženy zhruba jako svého kola či auta. A to je hodně, což by ženy mohly vědět. Z toho je tedy patrno, že mé auto bylo svěřeno do rukou nějaké samice. Naštěstí se to nikdy nestalo. To bych si raději uřízl ruku, než svěřit volant ženě. Navíc mé auto nemůže ovládat každý. Vše je tam trochu jinak a rozjet se je dost těžký počin. Ale abych se dostal k jádru věci, jak že se to vlastně vše stalo? Je to jednoduché. Auto jsem půjčil jednomu ze svých již tak početných sourozenců. Naneštěstí to byl zrovna špatný výběr, což by mě mělo poučit na další, očividně už tak zhoršující se časy. Bohužel, můj bratr sjel ze zatáčky v době, kdy usnul v mém autě (jj, spí se v něm prý dobře) a když se probudil, měl v autě vodu. Hodně vody, což dokazuje fakt, že těleso ponořené do kapaliny je nadlehčováno vztlakovou silou, rovnající se tíze kapaliny stejného objemu jako je ponořená část tělesa, v tomto případě moje auto. A pak, že v potoku není dost vody. Předtím se auto ještě prolétlo pár metrů vzduchem, než se koupalo. Ještě štěstí, že zadní tažné oko utržené nebylo, a tak přivolaní hasiči neměli tolik práce s vyprošťováním auta. Pokuta tisíc korun za dočasné omezení dopravy se zdála býti přijatelná, ovšem cena za opravu nikoliv. A tak jsem chtě nechtě nový facelift měl a dalších asi 5 dílů v autě rovněž, čímž bych chtěl poděkovat známému, který to dal tak krutopřísně do kupy. Doufám, že se moje auto do vody už nikdy nepodívá. A tak dávám sbohem všem břehům proklatejm, který v drápech má ďábel sám...

Další týden se můžete těšit na raritu č.5, a to "Jak Under s ruční brzdou jel", alias co vše se přihodí po 20km jízdy s ručkou :)

Editováno: , autor: Under
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak a máme tu další týden, a jak už je tedy zvykem, je čas na další z mých již tak pestrých rarit, konkrétně raritku s názvem "Jak Under s ruční brzdou jel". Zní to možná jako běžná věc, která se stane (alespoň jednou) každému. Jenže ono to bylo vše trochu jinak. To jsem tak jednou vyjížděl z práce, a protože jezdím pole, louky a lesy, stavil jsem se tedy nadýchat čerstvého vzduchu do lesíčka. Jednak jsem si chtěl odpočinout a také moje auto je takový spíš přírodní typ, řekl bych. Zaparkoval jsem to na místní cestě a zatáhl jsem ruční brzdu, což normálně nedělám. Asi za deset minut jsem nastartoval moje auto a štrásoval jsem si to směrem ku domovu. Dodnes lituji, že mi nefunguje brzdový spínač a na palubce se mi neukazuje kontrolka ruční brzdy (a tak je tomu stále). Ručka nebyla zatáhlá na plno, spíš jen tak na židáka a kola se tedy docela obstojně protáčela. Asi po 20km jízdy, pár metrů před mým rodným domovem jsem ucítil specifický smrad, které moje auto normálně nevypouští. Když jsem vjížděl do zatáčky a proti mně jelo auto, chtěl jsem zabrzdit. Sešlápl jsem brzdový pedál až na podlahu a hle....nic se nestalo, pouze si brzdy jen tak ufoukli, jako když si někdo chce potichu usrat a pak to smrdí jako prase. Takže mi to přestalo v této poměrně dost běžné situaci brzdit a chtěl jsem zatáhnout ručku. Jenže jsem ji zatáhl tak možná o 2 zuby víc nahoru, jak byla, a nemělo to tedy vůbec žádný brzdný efekt. Naštěstí jsem se ale tomu autu vyhl. Pak jsem měl ještě problémy s parkováním, kdy jsem musel auto asi 3x chcípnout a dát jedničku, aby se vždy zastavilo, když jsem parkoval mezi dvě auta.

A co oprava? Samozřejmě moje auto opravu nepotřebovalo. Jenom jsem to nechal vychladnout, pak si brzdy ještě asi týden upouštěly vzduch a nakonec začaly brzdit samy od sebe. Co se týče ručky, ta se taky docela dost dobře vzpamatovala a nyní už brzdí tak, jako má. Moje auto prostě jenom dostalo zabrat a zase se z toho vzpamatovalo, ostatně jako ze spousty dalších věcí, za což jsem mu vděčný.

Další týden se můžete těšit na raritku č. 6 s názvem "Co vše Under do motoru lil". Bude to docela pecka, takže se máte na co těšit. Hošani.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 4 týdny později...

Již je to nějaký ten pátek, co jsem se neozval, a je tedy čas na další z mých již tak tak pestrých rarit, a to konkrétně na raritku č. 6 "Co vše Under do motoru lil". Možná byste se divili, ale nic jiného kromě oleje jsem tam nelil. Samozřejmě, kromě jiných různých kapalin, které mě stíkají po motorovém prostoru, se převážně vyjímá olej černý jako bota, který stíká permanentně. A protože se mi nevyplatilo každou asi čtvrtou cestu do práce kupovat litr oleje, rozhodl jsem se, že zkusím malý experiment. Nápad dolévat vyjetý olej z různých zemědělských strojů, z motorek či aut zněl docela dobře. A pak, že kamarádi radí špatně. Motor si jen bublal blahem. Motorem tedy prošlo dohromady asi 15 litrů vyjetého oleje. Ekologové by ze mě opravdu neměli radost, stejně jako Ti, kteří za mnou musí jet a to nepočítám převýšení a kopce. Opravdu bych nechtěl být ten, co musí jet za mnou. Pokud chce někdo na neschopenku a nebojí se rakoviny, černého kašle nebo zápalu plic, můžeme se domluvit a stačí se za mnou držet asi 5 km do prudkého kopce nebo 15 km na rovince a máte volno v práci cca 1 měsíc. A to nepočítám emise. Když jsem asi před rokem jel na emise, málem jsem jim zničil tu jejich mašinu na zjišťování škodlivých věcí v mém motoru. Pán si dokonce ,-zavolal i sekretářku, prý ať se jde na to podívat, že to ještě neviděli. Ani částka 500,- Kč navíc pro zlepšení životní situace toho pána nepomohla. A pak, že u nás v republice je to samá korupce.

Další týden se můžete těšit na raritku v pořadí sedmou, a sice "Jak Under na STK byl".

post-65755-0-60113600-1349508549_thumb.j

post-65755-0-76918700-1349508569_thumb.j

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 měsíce později...

Na žádost místního opilce a vandala jsem se rozhodl přispět další, v pořadí již sedmou raritkou, a sice "Jak Under na STK byl". Běžným lidem se tento úkon jeví jako docela normální, každé dva roky se opakující počin. Pro mě to však bylo novinkou, protože tehdy jsem byl na STK poprvé. A poprvé je to vždycky nejhorší. O emisích jsem se již zmiňoval výše. Jak jsem emisní normy splnil, si samozřejmě nechám pro sebe.

Den se dnem se sešel a já tedy musel projít státní technickou kontrolou. Ano, den se dnem se sešel a najednou jsem měl 3 měsíce propadlou technickou. O tom, že mi auto týden předtím nechtělo ani nastartovat a nešly zavřít dveře se mi nechce rozepisovat.

Bylo ráno, devět hodin a já jsem nastartoval a vyjel směr STK. Asi po kilometru jízdy mi zůstala v ruce manžeta řadící páky. Neuměl jsem ještě moc řídit, a tak jsem auto svěřil zkušenému řidiči kamarádovi. Ten po pár set metrech zastavil a prý, že na toto se může vysrat a stejně prý to na stk neprojde. Nesvítilo tuším pravé světlo a vůbec asi nebyl dobrý nápad tam jet. Takže jsme změnili směr na vrakoviště koupit manžetu řadičky a pár dalších věciček, které mému již 3x stříkanému autu chyběly. Jenže jsme koupili špatnou manžetu a museli jsme jet 30km k dalšímu vrakovišti. Naštěstí vše dobře dopadlo a další den jsem vyrazil znovu směr STK. Hned na začátku jsem málem zajel do motážní jámy a celý jsem se orosil, zhruba jako ten mechanik, který se šel podívat pod motor. Jenže on se orosil olejem, který na něho polehounku kapal. Kap kap kap a nakonec hrnek přetekl a pan mechanik se nasral a ptal se, kdo mi to připravoval na STK. Moje odpověď s jakousi výmluvou se mu zdála býti vhodná. Věděl jsem, že moc nefunguje klakson, ale zrovna tam fungoval a od Té doby funguje pořád, což je dobře. Celou dobu cosi mumlal, pořád kroutil hlavou a pak chtěl zavřít kapotu, jenomže to nešlo :D Tak jsem vzal štoubovák, kombinačky a vysvětlil jsem mu, jak se to musí zavírat. Nakonec řekl, že kdyby to kontroloval někdo jiný, prý bych neprošel kvůli předním kotočům. Trošku se drolili. A pořád se drolí - na jaro to musím vyměnit.

Na závěr prý, jestli nemám 200,- Kč, tak jsem pánovi dal na pivo a na cigarety a odjel jsem k supermarktu opravit si zámek kapoty.

To je vše. Další raritka bude pravděpodobně až příští rok a tu si zatím nechám pro sebe.

Mějte se, hošové, veledobře!

post-65755-0-08514200-1355405252.jpg

Editováno: , autor: Under
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...