Přejít na obsah

Infotainment Navigační systém COLUMBUS


Doporučené příspěvky

Ahoj, mám dotaz ohledně columbuse z roku 2013. Z důvodu špatného fungování nových telefonů jsem aktualizoval software bluetooth stažený z oficiálních stránek škody. Systém napsal, že aktualizace proběhla úspěšně a po restartu systému bluetooth nešlo zapnout. S tímto problémem jsem navštívil autorizovaný servis škoda a bylo mi řečeno, že bluetooth v jednotce není, nelze ho doinstalovat a mám vyměnit MIB jednotku. Chci se zeptat, jestli s tím nemáte někdo zkušenost a nešlo by to nějak opravit? Děkuji

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 týdny později...

Ahoj, chci požádat o radu, koupil jsem O3 2015 kde je v Columbusu odblokovana možnost sledování videí i za jízdy. Chci si aktualizovat navigaci, jelikož jsou tam staré data a chci se zeptat zda ta aktualizace může způsobit to, že videa zase půjdou přehrávat jen když auto nepojede. Díky za radu

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 týdny později...
  • o 4 týdny později...

Ahoj, můžete mi někdo objasnit k čemu je WiFi v Columbusu? Podle návodu jde připojit k wifi externí zařízení s aktivovanými datovými službami. Tak též jde vytvořit WiFi Hotspot v rádiu a po něm sdílet datové služby pokud je připojené externí zařízení pomocí WiFi, případně pomocí Bluetooth profilu rSAP, nebo SIM karty v externím modulu. Nechápu ale proč? Když přeci datové služby mohu sdílet prostřednictvím hotspotu přímo z telefonu. Pokud je k rádiu připojené externí zařízení s aktivovanými datovými službami, má to nějaký jiný význam krom toho sdílení dat? K čemu tam je  Aktivovat datový přenos pro aplikace ŠKODA, když např. škoda OneApp je až pro vozy se systémem smartlink+ vyrobené po 6/2016.  Je nějaká aplikace co funguje a nebo jde OneApp nějak zprovoznit?  

Přístroj umožňuje přijímat dopravní zprávy TMC (Traffic Message Channel) je to jen po rádiu a nebo to stahuje data i z internetu? 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

K čemu je WiFi v autě ? To je stejná otázka, jako kdyby jsi se např. zeptal k čemu je WiFi doma, když si tam můžeš obdobně udělat hotspot z mobilu...

 

Samozřejmě je vždy výhodnější mít vlastní plnohodnotnou WiFi v autě, ideálně s využitím samostatné datové SIMky, a ne náhradní šidítko v podobě hotspotu v nějakém telefonu, který v autě může být a také nemusí :-( A chápu i to, že kdo tuto možnost nemá, tak bude asi obhajovat hotspot, protože se domnívá, že mu dostačí. A proč ne...

 

Tento systém se samostatnou WiFi sítí je jen v Columbusu, což je nejvyšší řada VW infotainmentu (není to pouhé "rádio"), takže se předpokládá, že vzhledem k tomu, že je to standardní výbava lepších aut, že i zde bude po takovém řešení poptávka. A samozřejmě že je. A vzhledem k ceně Columbusu by bylo docela tragické, kdyby tímto nedisponoval. Pokud se to někomu nelíbí, může používat to krkolomné řešení s hotspotem (a s určitými omezeními), to Columbus také podporuje. Můžeš si vybrat, když nemáš vyhrazenou data SIM

 

A pokud máš předplacený "SkodaConnect", tak jdou dopravní informace z vyhrazeného placeného systému, který poskytuje přesnější a rychlejší dopravní informace, než je k dispozici přes běžný veřejný RDS kanál (FM vysílání). Obvykle funguje docela dobře.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ještě doplním Omicrona - pokud nechci mít samostanou datovou SIM kartu, tak velmi dobře funguje připojení přes rSAP, kdy si Columbus "vezme" SIM kartu telefonu včetně dat. V tu chvíli je telefon "mrtvý" - nejde z něj volat, posílat SMS, ani nejedou data - SIM karta je využívána Columbem. Když ale chci, aby mi na telefonu internet a emaily běžely, tak si ten telefon připojím právě na onu Wi-Fi v autě a opět mohu fungovat.

 

A na Wi-Fi se samozrějmě mohou připojit děti s tabletem, apod.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud si dobře uvědomuji, tak k přerušení hovoru nedochází - při vypnutí zapalování se hovor přepne zpět do telefonu. Stejně to funguje i naopak - tj. při telefonování a zapnutí zapalování se hovor přepne do auta.

 

Aplikaci na to nemám žádnou, rSAP mi podporuje přímo telefon (LG G6). Co ale vím, tak ne všechny telefony rSAP podporují. Třeba kolega má Samsung Galaxy S9 dual sim a ten rSAP nepodporuje, přičemž verze single sim téhož telefonu rSAP umí. Zda to jde řešit nějakou aplikací nevím - nepotřeboval jsem to řešit.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 18 hodinami, omicron napsal:

K čemu je WiFi v autě ? To je stejná otázka, jako kdyby jsi se např. zeptal k čemu je WiFi doma, když si tam můžeš obdobně udělat hotspot z mobilu...

 

Samozřejmě je vždy výhodnější mít vlastní plnohodnotnou WiFi v autě, ideálně s využitím samostatné datové SIMky, a ne náhradní šidítko v podobě hotspotu v nějakém telefonu, který v autě může být a také nemusí :-( A chápu i to, že kdo tuto možnost nemá, tak bude asi obhajovat hotspot, protože se domnívá, že mu dostačí. A proč ne...

 

Tento systém se samostatnou WiFi sítí je jen v Columbusu, což je nejvyšší řada VW infotainmentu (není to pouhé "rádio"), takže se předpokládá, že vzhledem k tomu, že je to standardní výbava lepších aut, že i zde bude po takovém řešení poptávka. A samozřejmě že je. A vzhledem k ceně Columbusu by bylo docela tragické, kdyby tímto nedisponoval. Pokud se to někomu nelíbí, může používat to krkolomné řešení s hotspotem (a s určitými omezeními), to Columbus také podporuje. Můžeš si vybrat, když nemáš vyhrazenou data SIM

 

A pokud máš předplacený "SkodaConnect", tak jdou dopravní informace z vyhrazeného placeného systému, který poskytuje přesnější a rychlejší dopravní informace, než je k dispozici přes běžný veřejný RDS kanál (FM vysílání). Obvykle funguje docela dobře.

 

Marsiano se neptal, na co je wifi v autě, ale k čemu je wifi v Columbovi. Já to v autě mám. Takže snad nebudu podezřelý, že si něco potřebuju kompenzovat, protože nemám "nejvyšší řadu infotainmentu". Ještě jsem to nepoužil. "Náhradní šidítko" vyžaduje dvě stisknutí tlačítka ke zprovoznění. Funguje bez jakýchkoli problémů a nemusím se o nic dalšího starat.

 

Asi si dokážu představit, že když budu mít děti závislé na internetu, tak bych se možná začal zajímat o to, kde vzít druhou SIMkartu a jestli umí operátor dát SIM ke stávajícímu tarifu bez nutnosti placení nějakého dalšího. Ale doteď jsem k tomu neměl nejmenší důvod.

 

Nedokážu teď v rychlosti dohledat, ale pamatuju si na příspěvek, kde byla stížnost na sílu signálu v LTE modulu ve srovnání s klasickým telefonem. Může někdo dát porovnání?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

WiFi a slot na SIM v autě mám a vzhledem k mému dotazu tak jsem se ptal pro to, zda-li jsem nepřehlídl a nebo zatím neobjevil jinou funkci než výše zmiňovanou. Něco proč Columbus využije datové služby.  Možná se mýlím, ale přijde mi že Škodovka se vykašlala na lidi co mají starší Columbus do 6/2016 a i přesto, že má možnost datového přenosu pro app Škoda. Není žádná app od Škodovky co by fungovala na těchto starších jednotkách. Ani následná možnost aktivace Škoda Connect, přesto že by to jednotka zvládla. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 6 hodinami, bojler napsal:

Marsiano se neptal, na co je wifi v autě, ale k čemu je wifi v Columbovi. Já to v autě mám. Takže snad nebudu podezřelý, že si něco potřebuju kompenzovat, protože nemám "nejvyšší řadu infotainmentu". Ještě jsem to nepoužil. "Náhradní šidítko" vyžaduje dvě stisknutí tlačítka ke zprovoznění. Funguje bez jakýchkoli problémů a nemusím se o nic dalšího starat.

 

Asi si dokážu představit, že když budu mít děti závislé na internetu, tak bych se možná začal zajímat o to, kde vzít druhou SIMkartu a jestli umí operátor dát SIM ke stávajícímu tarifu bez nutnosti placení nějakého dalšího. Ale doteď jsem k tomu neměl nejmenší důvod.

 

- ve 2. odstavci jsem napsal "Tento systém se samostatnou WiFi sítí je jen v Columbusu", takže se to samozřejmě týká Columba. Stačí číst celé, a nejen mezi řádky...

- k rozdílu mezi připojením klientských zařízení ke skutečnému a plnohodnotnému HW řešenému WiFi přístupovému bodu, a k hotspotu, tvořeným pouze softwarem mobilního telefonu skrze jeho WiFi adaptér se asi nemá cenu vyjadřovat 

- konektivitu vytvořenou pouze hotspotem telefonu jsem si ověřil ihned po koupi auta, poté jsem ze zjevných důvodů instaloval samostatnou data SIM. Mj. nepotřebuji nic (ani jen 2x) mačkat, telefon nechám v kapse, nebo jen hodím do phoneboxu s bezdrátovým nabíjením, byť to je ten nejmenší důvod

- ale  přesto jsem poznamenal "...A proč ne...", a ještě jednou poté "...Můžeš si vybrat, když nemáš vyhrazenou data SIM...", je to jen o osobních preferencích a požadavcích

- nicméně trvám na tom, že řešení s hotspotem je ve srovnání s vlastním přístupovým bodem jen provizorium, byť pro toho, kdo nechce investovat do další SIM karty, bude asi dostačující

- takže jen trolling, když jsi to, jak přiznáváš "...ještě nepoužil..." ? 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 6 hodinami, gabuliatko napsal:

Mne by zajímalo za jak dlouho ten GSM modul vybije baterku, pokud by někdo věděl.

 

Není trvale v provozu, pokud myslíš otázku tímto směrem.
Integrovaný WiFi AP (a LTE modem před ním) se vypne po vypnutí zapalování (možná s nějakým zpožděním), teď nevím přesně... Ale vypne se, takže baterii za běžných okolností vybít nemůže.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Omicrone, mne prijde, ze bud se snazis vybruslit a nebo ze spis kazdy mluvi na trochu jine tema. Debata je o tom,  jake jsou zasadni vyhody wifi v ramci infotainmentu.

 

Muze byt vyuzito jako zdroj medii, ok.

 

Beru jeste LTE modul jako zdroj pripojeni a jeho distribuci pres wifi, byt nevim o zasadnim duvodu, proc ho vyuzivat. Internet mam v telefonu, ma ho tam zena. Pokud by nekdo na palube nevystacil se svym pausalem, muze se vyrobit obratem AP z telefonu. Jestli jsou tak velke rozdily, rad se je dozvim. Asi teda ano, kdyz se vyjadrujes tak kategoricky.

 

LTE modul ale neni samozrejmost. Internetove pripojeni tedy musi byt pres nejake jine zarizeni privedeno. Pak uz mne ten nezikus nedava smysl vubec.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

 

před 9 hodinami, bojler napsal:
Omicrone, mne prijde, ze bud se snazis vybruslit a nebo ze spis kazdy mluvi na trochu jine tema. .

...

LTE modul ale neni samozrejmost. Internetove pripojeni tedy musi byt pres nejake jine zarizeni privedeno. Pak uz mne ten nezikus nedava smysl vubec.

Já od začátku mluvím (a k tomu byla i otázka na zacatku) o integrovaném WiFi přístupovém bodu, jímž jsou vybavené (některé?) infotainmenty Columbus.

 

Columbus má mj. integrovaný LTE modem (vlastní 4G přijímač, vyžadující SIM kartu) , za ním je malý router a WiFi přístupový bod.

Využívá také hlavní anténu auta. Je to řešené hardwarově, to je robustnější, výkonnější a spolehlivější řešení, než softwarově řešený hotspot v telefonu.

 

Hotspot v telefonu je z principu provizorní (obecně), byť funkční řešení, hlavně omezené přítomností toho telefonu a nutným spouštěním toho hotspotu. Ani konektivita (rychlost, průchodnost dat) nebude taková jako u HW řešení.

 

A jaké bruslení proboha? Co to plácáš?

 

A "mezikus" , jaký, co to ??

To máš na mysli nějaký USB LTE modem/router? Proč? O tom ale nikdo řeč nevedl...

 

Máš to nějak popletené...

Editováno: , autor: omicron
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Podstatne je, za co marsiano vymenil svou puvodni MIB1 jednotku. Zatim vime to, ze ma u dane jednotky slot na SIM a tedy ze zdroj internetu nemusi tahat pres nejaky mezikus á la carstick nebo telefon. Pokud vymenil za MIB2, je mu internet s vyjimkou jeho distribuce pres wifi tvorenou Columbem k nicemu. Skoda Connect se nekona, dopravni informace se nekonaji. Jeho druhy prispevek jsem pochopil tak, ze se pta, k cemu vlastne internet Columbovi je. Pokud nema MIB 2.5, tak vcelku k nicemu.

 

Predpokladu, ze bude distribuce internetu pres LTE modul muze byt pro nekoho pohodlnejsi rozumim. Jen by to chtelo kvalitativni prinosy (spolehlivost, rychlost, signal) chtelo nejak overit.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ale přeci lokální WiFi přístupový bod v autě s Columbem nemá přímo nic společného se základními placenými službami Škoda Connect. Ty musí mít předplacené, a objednávají se s novým autem, poté se již jen prodlužují. Pokud je má předplacené, tak připojení k Internetu v Columbusu (jakékoliv) již jen zprostředkuje přístup k nim, je to jen komunikační vrstva. 

U Škoda Connectu vyšší úrovně (s dálkovým přístupem do auta) je instalována vlastní eSIM, to má asi své datové spojení, to nevím, mám jen základní Škoda Connect.

 

A opět "...k cemu vlastne internet Columbovi je..."?

Vedle zmíněného Škoda Connectu (vedle různých služeb i např. Google Earth mapy), a pro zprostředkování Internet konektivity do vlastní WiFi sítě pro všechny klientské přístroje a zařízení na palubě auta.  To je asi největší benefit pro toho, kdo to preferuje před řešením ála hotspot v telefonu.

 

"...Jen by to chtelo kvalitativni prinosy (spolehlivost, rychlost, signal) chtelo nejak overit...", no psal jsem také, že jsem obě řešení vyzkoušel, a z různých důvodů (rychlost, propustnost, nezávislost na nějakém telefonu, komfort obsluhy) preferuji a nejen já řešení s vlastní datovou SIM kartou. Naopak řešení hotspot v telefonu chápu v případě, že infotainment nemá vlastní konektivitu, nebo že to někomu vystačuje. Ale je to stále dokola...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ano vyměnil jsem na O3 jednotku MIB1 za MIB2 ze Superba rv.2015. (Za to děkuji především Ferdovi, dobrá práce) Dnes se mi podařilo pes WiFi rozchodit aplikaci Škoda OneApp, která má jít původně až na vozech vybavené SmartLink+ ,vyrobené po 6/2016. Propojení s autem funguje a vše se zobrazuje jak má. Tak alespoň k něčemu je ta WiFi dobrá.

 

Ty dopravní informace by také měli jít rozchodit, píše se to na zahraničních fórech, jeden návod jsem dokonce našel, ale ten nefunguje. (chvíli ty online služby jeli, ale pak to vypadlo)

Údajně chlapci z Ruska umí zprovoznit i funkčnost Škoda Connect, nějakým tajným kódem. Jestli to je pravda, to  netuším.

Editováno: , autor: marsiano
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@bojler "....kromě distribuce internetu je na MIB2 Columbovi internet prakticky k ničemu..."
Řeči tvého kmene skutečně nerozumím....:-)

 

Btw., pokud @marsiano dělal výměnu jednotky pouze kvůli dostupnosti on-line služeb ŠC, asi si měl předem ověřit, jak to vlastně se ŠC vlastně je, a že oficiálně je nutné mít tuto službu předplacenou. To by možná byla asi ta odpověď, k čemu že mu ta možnost vyhrazeného Internet připojení s vlastní dataSIM v Columbusu je, když ho chtěl jen pro ŠC... V tom ho chápu.

 

S tebou jsem ale vedl debatu na téma, zda-li je skutečný WiFi AP lepší než jen softwarový Hotspot v telefonu :-)

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Měnil jsem to hlavně kvůli funkci SmartLink a vylepšeným funkcím proti MIB1. Ptal jsem se hlavně proto, aby jsem si objasnil jestli je WiFi opravdu jen k tomu o čem se tu píše a nebo ještě k něčemu o čem nevím. O Škoda Connect jsem před výměnou ani pořádně nic nevěděl a ani tuto funkci nepotřebuji. Jsem rád že funguje jako bonus alespoň ta Aplikace Škoda OneApp. 

Editováno: , autor: marsiano
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 22 minutami, omicron napsal:

@bojler "....kromě distribuce internetu je na MIB2 Columbovi internet prakticky k ničemu..."
Řeči tvého kmene skutečně nerozumím....:-)

 

To jsem si všiml, že jseš zalezlej hodně v detailu a chybí kontext. Zkusím to ještě jinak. MIB1 Columbus umí kulový. MIB2 Columbus umí dělat Wifi síť a v některých případech k tomu umí dát z LTE vestavěného modulu i internet (pokud ho má). Na nic jiného ten internet MIB2 Columbus nevyužije.

 

Zkusím se v práci zeptat, jestli Ty-Debile umí dát sekundární SIM a podle toho bych mohl provést test rychlosti.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 týdny později...

Mohl by jste se mi někdo prosím podívat, zda li se vám v komfortních spotřebičích na Columbusu MIB2 na O3 pře Face objeví oznámení po zapnutí výhřevu čelního okna. V Columbusu MIB1 se objevovalo, tady v MIB2 nic, rád bych zjistil, zda je to vlastnost a nebo nějaká chyba. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...