Jump to content
Dr.Adam

"OEM" autorádio z Číny - zkušenosti?

Recommended Posts

Já pořád nevím, proč to nenapojíte na kabel z rádia...... Jasně, záleží na typu rádia, ale stejně si myslím, že tam vždy 12V při zpátečce někde je, zvlášť když máme rádia s CAN-BUSem. Neřeknu autorádio bez něj, tam to prostě jinak, než na žárovku couvačky nejde, ale takhle....?

Tak už jsem to psal. Protože je to jednodušší než tahat kábl ne? Co Ti není jasné?

I když ono vlastně když si to teď tak vybavuju, tak on to zas takovej vopruz není. Zastrká se to pod prah a fertig. :D

Ale tak je to o alternativách no.

Já třeba to tom 9" ale drát s napájením na zadní kameru nemám no. A to mám canbus. Tak nevím odkud bys to taha?

Asi jsme se uplne nepochopili. Diagnostika praskle zarovky se deli na 2 casti.

Jedna vec je kontrola zarovky kdyz zarovka sviti. Tato diagnostika bude fungovat porad, pokud teda kamera nema neskutecne velkou spotrebu.

Druhe kontrole se rika cold diagnostika. Ta zarovku zkontroluje hned po zapnuti zapalovani. Samozrejme neni mozne, aby zacaly blikat vsechny zarovky auta. Takze tato diagnostika je provadena velmi kratce a pomerne malym proudem. A prave tuto diagnostiku kamera (ale i civka rele) vyradi z provozu.

Schvalne zkus vytahnout zarovku zpatecky a zapnout zapalovani. Auto uvidi, ze tam nejaky maly odber je a prasklou zarovku nezahlasi. Az zaradis zpatecku, auto nahlasi spatnou zarovku. Po vypnuti a zapnuti zapalovani ji zase prestane hlasit, i kdyz tam zarovka porad neni. Takto se to spravne chovat nema. Castecne to jde vyresit vypnutim cold diagnostiky pro svetla zpatecky. Auto sice prasklou zarovku zahlasi az pri zarazeni zpatecky, ale aspon ji bude hlasit az do jeji vymeny. Alespon presne takto se to chovalo u me. Je to proste kompromis...

Pro libora: No odpor ne ale dle odberu cca 80 mA pri 12-13 V je odpor kolem 1 kohm ,ted jsem to spocital ale podle proudu je to hodne malo relatka se pouzivali v dobe analogu na odlehceni polovidicu 80 mA je v pohode

zdravím, vlastním golf 5 12/2007, prešiel som si celu tuto tému od 1 príspevku no nie je mi niečo jasne. chcel by som si zakúpiť toto rádio teda činu https://www.aliexpress.com/item/Two-Din-7-Inch-Car-DVD-Player-For-Skoda-Octavia-Fabia-Rapid-With-Wifi-3G-USB/32406334700.html?spm=2114.search0204.3.55.7c73f676VhBeX4&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_1_10152_10151_10065_10068_10344_10342_10343_10340_10341_10696_10084_10083_10618_10307_10303_5711211_10313_10059_10534_100031_10103_10624_10623_10622_10621_10620,searchweb201603_2,ppcSwitch_5_ppcChannel&algo_expid=b87a0159-ba43-4cc8-9102-2464aba5ad49-6&algo_pvid=b87a0159-ba43-4cc8-9102-2464aba5ad49&priceBeautifyAB=0, nahradu momentalne za rcd300 mp3 kto ho videl vie o čom rozprávam. Momentálne mam yatour na prehrávanie skladieb ale chcel by som nejak oživiť interiér a trošku vylepšiť system. Rns 510 stoji od 550 eur vyššie, preto som sa rozhodol pre činu. ide mi hlavne o gps a pesničky žiadne videa nepotrebujem ani kamery, možno časom. Takže ide mi hlavne o ten problém ktorý každý rieši  ale nie je naň konečna odpoveď ,,vybíjanie akumulátora". čítal som niečo o gateway jednotkách že od značenia ,,L" to nevybíja akumulátor ale pekne uspi rádio alebo potom niečo o rozpojení červeného káblika. Za vaše rady budem veľmi vdačny. 

Ahoj, já jsem měl nebo mám toto radio a v pohodě všechno fungovalo ale až když mi kamarád zapojil kameru tak tam něco skur... teď když ho zapnu tak mi aut.naskočí zadní kamera a nehraje radio prostě nic :( ale do té doby bylo všechno ok hrálo super no spokojenost. Co se týče toho rozpojeného konektoru tak ten nech rozpojený radio si ti vypne jak vytáhneš klíček a baterka je ok. Když ho zapojíš tak ti bude radio hrát pořad a musíš ho vždy zapnout a vytnout a bude ti to žrát baterku ale i záleží na getwey jednotce. Já mám oii 2005 a v pohodě :) 

2lucas:

ne ne :D Vím co to je.

A právě to jsem zkoušel. A vše bylo OK. Prostě dioda a malý odběr kamery když vyndám žárovku vlákno žárovky nenahradí. Normálně diagnostika hlásí, že je prdlá žárovka. O tom celou dobu mluvím.

Tvůj poslední odstavec - kdybys právě dokázal říct na jak velký odpor reaguje a nereaguje studená diagnostika. JO JO. To je to gro.

Víš to? Řekni to... Jinak jsou to všeobecné řeči které nic nevyřeší. Snad rozumíš.

Neříkej mi že když místo žárovky dám třeba 10mega odpor, že to bere, že je vlákno ok a vyřadím studenou diag. No a kde je ta hranice? 100mega, 1 mega, 100kilo???????

A další věc je co udělá dioda? V závěrným nic. V propustným????? Další otázka kterou musíš vědět.

Já tohle až tak do detailu právě nevím a nikdy jsem neřešil. Takže dokud se tohle nebude vědět, můžem polemizovat furt.

Bylo by dobré kdybys to řekl. Díky.

2tom

jo jo právě to jsem myslel. Přesně tak. Podle mě to relé je daleko horší než  když se dá kamera napřímo.

Hele ale tos zpočítal pěkně na hovno :-)))) Nemá tam být 150ohmíků? :lol: (bez urážky)

Tam moje má psáno max 80mA, ale co jsem měřil tak to má sotva polovinu. Ani to ne.

Edited by Liborbra

před 39 minutami, Tomáš.N1 napsal:

kamarád zapojil kameru tak tam něco skur... teď když ho zapnu tak mi aut.naskočí zadní kamera a nehraje radio prostě nic :( ale do té doby bylo všechno ok hrálo super no spokojenost.

To není zkurv.... :D To lehce nastavíš ve factory jak se to má chovat... Nic složitého.

Ahoj

Edit:

hoši to je sranda jak v kolumbusovi řeší jen pitomej upgrade map -_- 

Edited by Liborbra

Různé možnosti jak vypadá kabel napájení zadní kamery. Vždy jde ten kabel z konektoru CanBus dekodéru z pozice 4 a je hnědý. Na mém úplně prvním rádiu ROADNAV (což bylo víceméně OEM rádio, vyráběné firmou WINCA pro různé automobilky) bylo dokonce napájení kamety vyvedeno přímo na konektoru, kde byl CINCH AV vstupu od kamery.

4f6c135ebb8b1d2b3852065d369cfe3f.jpg

Edited by miklisek

@Liborbra Jakou ma cold diagnostika hranici proudu praskle zarovky nevim, nezkousel jsem to merit. V podstate by stacilo par pokusu... Pokud jde o diodu, tak bych rekl, ze na diagnostiku praskle zarovky nema zadny vliv. Co podle me ma obrovsky vliv je kondenzator, ktery si pri nabijeni vezme mnohem vic nez tebou udavanych 80 mA. To podle me cold diagnostiku proste vyradit musi. Pokud to mas vyzkousene a funguje ti to, tak OK, verim ti, ale nechapu to. Ja to mam vyzkousene taky a cold diagnostika nefungovala.

před 1 hodinou, Tomáš.N1 napsal:

Ano zkurv... :) děkuji  za opravu teď se červenám :)  ve factory ? 

za jakou opravu??? Jsem nějak mimo :D (edit ahááá myslíš to "s"  - sér na to to je detail, nejsem učitel :closedeyes:)

Asi tomu moc nehovíš viď? Nevadí.

Ať nemusíš procházet tolik stránek zpět.

Factory menu neboli tovární nastavení u těchto rádií není vrácení do továrního nastavení jak by se mohlo zdát.

Je to menu kde se nastavuje -  normy rádia, typ canbusu, mapování tlačítek na volantu, a různá jiná nastavení.

Najdeš to v androidím nastavení skoro úplně na konci.

Aby se v tom nešťouralo zase úplně bez rozumu j to pod kodem.

Zadáš kód většinou 126 a jsi tam. Ten kód je vždy napsaný v papírech od rádia. Také je to sehnatelné na youtubu podle typu rádia.

Ale 7ček androidu mají většinou 126.

No a tam v poslední záložce jsou různá nastavení. A je tam i to jak se má rádio chovat po zařazení zpátečky.

Tam už se doklikáš. Je to v AJ, ale pohoda.

Miklisku moc díky za fotku a popis. Teď si matně vybavuju, že něajkej hnědej tam vlastně možná byl :wub:. Tak to jsem něvěděl. Díky chlape.

Lucas, souhlas, kondík by asi paseku nadělal. Ale zase, jak velkej? :D

No když si vybavuju, že to tahání drátů z palubky do kufru není vlastně až zase takovej problém (pokud není někdo punťa a musí si drátky přidat do svazku k ostatním a hlavně oddělávat plasty!!!) tak to je určitě to nejjistější. Ano.

Přehodnocuji a souhlasím. Pro ty kdo si neumí poradit s filtrací a popř. s tou diag tak tohle je jistota. No jo no. :kol-50:

Edited by Liborbra

Ahoj Libor, 

:) bohužel nemám android ale Windows CE 6.0 a jak jsem už říkal teď se nedostanu nikam jenom můžu koukat kamerou za sebe :) ale zítra odvážím radio do opravy. 

Koukám jak se ti to dole zobrazuje, kam mám vložit v nastavení co mám za rádio? 

Děkuji za radu 

vpravo nahoře rozbalíš a vybereš nastavení účtu

n1.thumb.JPG.146336e4b275b2b2887c3a81650d8ca3.JPG

vyběhne ti následující nabídka, vybereš podpis

n2.thumb.JPG.db9e804f394c57650dee2d07fbecf0b5.JPG

a pak už se ti otevře editor, kam napíšeš třeba to svoje rádio

n3.thumb.JPG.3df2f35036deb261166fbe5c1891d4d6.JPG

Liborbra: Omluva mas pravdu 150-160ohmu . Blbe sem si dal veliciny do vzorce . Nevim o co jde vevasi diskusi ,ale pokud nekdo zapoji n zarovku v OCt II kameru melo by to jit jestli to bude hlasit prdlou zarovku to nevim . Pokud ma nekdo ztrach z relatka , tak doporucim pralelne pripojit diodu k civce . Funguje jako ochrana nekterych parzaitnich jevu co vznikaji na civce . Katodu na minus pol . Ale to je jen uvaha . Ja jsem to resil tak ze jesem nasel na pojistkovce vlevo u sofera pojistku ktera je pri klicku pod napetim a vytah drat do prostoru pod radiem . od zpatecky jsem poslal pus na civku rele proti kostre , a kameru napajim z toho dratu kterej sem vytahnul pres kontakt . Neni to idelani ale neskace obraz . Ten plus se da najit i nekde v tom svazku po pusteni radia je na nam +12 V . Tudiz se to da pouzit taky . Tahle varianta samozrejme j o tahani dratu dozadu , musi tam jit jeden od zpatecky k radiu stejne a napajeni ke kamere , tudiz dva , ale ja jsem si tam natahnul kabel STINENEJ 4x 0,5 mm to staci , do budoucna udelam este jednu upravu na zacatek napajeni pres kontakt pripojim kondik 100 nano a na konec taky , tam kde je napajena kamwera proti kostre . Tim padem se veskery parazitni jevy stahnou pres capacitu na zem . Melo by to fungovat a nemel by skakat obraz . Kondik malej keramiku ne elit .

Paralelne zapojena dioda k civce je velmi dobry napad, ale zapojuje se antiparalelne. Katoda na minus pol zpusobi zkrat. Nemas ji zapojenou naopak? ;)

Kameru řeší i Rusové ...

https://www.drive2.ru/l/498209885217882402/

https://www.drive2.ru/l/472818038563930572/

Filtry na stabilizaci napětí lze najít na Alíku po zadání odkazu rear camera power filter

Zajímavé je, že mě stačí kameru napájet z čínského rádia přímo k tomu určeným vodičem (viz výše) a takových anabází s elektrobastlením jsem ušetřen. Jen si nepamatuju, jestli a kde mám zapojenou zem u napájecího kabelu..... a přesto to funguje.

Edited by miklisek

ahoj, už sem to tu psal pár stránek zpátky.. podle mě ideální stav napájet kameru z rádia přes červený drát, který “čouhá” z video kabelu, který dávají číňani snad ke každé kameře. Zem to bere právě z tohoto video kabelu(je společná). 

Jinak já mám ten kabel vedený pod loketkou, pak kousek je vidět a pak do kufru pod sedačkama. Jenom malé upozornění pro ty, kteří by chtěli tento kabel vést “tak jak se má”, k ostatním svazkům - doporučuji koupit trochu lepší video kabel-vzhledem ke “kvalitě”(průřezu) běžně přiloženého ke kameře... na volno všechno funguje a po “schování” k ostatním, začne obraz vypadávat, šumět atd..

Kuzmicz: Souhlas , ja jsem si to trosku v domeni ze si pomuzu tahal strechou jde to , ale nejvetsi vopruz je ta hadice co leze z dveri do sloupku ,tam je treba se vobrnit trpelivosti ,ale jede to . Dalsi vec  ja mam bezdrat zezadu doperedu na WIFI pasmu , ale nez jsem se propracoval k tomuhle udelatku tak jsem prave ohledne prurezu premyslel o tom ze signal poslu normalne po kaxialnim kabelu k televizi na oba konce se daji popuzit cinch vzhledem k tomu ze je to pro me tak samozrejme zlacene , a tim by se mohlo eliminovat ruseni . Kazdopadne jak jsem psal v minulim prispevku od zarovky drat kterej prepina radio na monitor , to maji asi vsichni a napajeni natahnout zepredu , Miklisek ma pravdu ve svazku je spusta dratu ktery jsou pusteny az po pusteni radia treba zrovna ten co napaji rozbocovac tusim ze je modrej , v ISO konektoru ten by se hodil, je pod napetim pouze pri pustenym radiu , chce to merit , o tom zadna . U mne protoze vim jak se to dela jsem elektrikar tak ja jsem si nathnul drat z pojistek , ten je spinanej klickem a ten napaji vzadu kameru . Popsano v nejakym prispevku . napajet kameru ze zpteckovy zarovky , no asi to jde , ale moc bych tomu neveril prave proto ze si tam diag posila ruzny vzorky , zrejme frekvenci a to pak dela bordel .Tudiz tohle ne. Pak zbajva este moznost ta co amm ja ale vepredu , zarovkou ovladat civku rele a pres kontakt nahnat ze zarovky napajeni kamery , nemam to vyzkouseny ale za pokus by to stalo ,fungovat by to melo , protoze v tomhle pripade jsou draty o hodne kratsi nez zepredu .

Edited by Tomdlouhan

Já sem dával fotky drátů, kde je napětí až při zařazení zpátečky, ne po zapnutí klíčku. Takže kamera je napájená jen při zařazené zpátečce.

V 27. 3. 2018 na 22:33, LucasCZE napsal:

Paralelne zapojena dioda k civce je velmi dobry napad, ale zapojuje se antiparalelne. Katoda na minus pol zpusobi zkrat. Nemas ji zapojenou naopak? ;)

Ahoj samozrejme antiparalelne , kdyz jsem to psal nemel jsem po ruce zadny schema , a uz je to nejakej cas co jsem neco delal takze ac bych nemel napsal jsem to tak jak jsem to napsal kazdopadne , je dobre ze mne nekdo opravil . Dik

• Upvote 1