Přejít na obsah

Návod na dodělání druhé lampičky v kufru


Galvi

Doporučené příspěvky

Zase přidám takový měnší návod. Protože mi osvětlení v kufru Fabie II combi nevyhovovalo, tak jsem se rozhodl, že si dodělám druhou, stejnou lampičku i na druhou stranu, kde podle mě měla být už z výroby.

 

Co je pro dodělávku potřeba:

 

1) Světýlko (koupil jsem použité za 90,-), č. dílu 6L0947415

2) Svorkovnice (konektor do světýlka, koupeno nové v autorizovaném servise 36,-), č. dílu 1J0971972

3) Piny do svorkovnice jsem musel koupit sady 2 drátů s 4-mi piny na konci, protože pry se jinak neprodává, také autorizovaný servis, cena 151,-) č. dílu 000979131 EA

4) Koupil jsem konektory 4 ks ( 1ks = samec + samice + piny, všechny kusy 40 kč) abych bylo vše rozebíratelné na části, není potřeba kdyby to někdo přidělal rovnou na světýlko původní, ale já si to takhle rozdělil..

5) Cín, kabely, nářadí, pájka,.... + ledka (má 6x5050 diody cena cca 20-50 korun třeba e-bay) Vše jsem ale měl doma, tak jsem kupovat nemusel..

 

Postup:

 

1) Vyházet vše z kufru, včetně rezervy a koberce na podlahu

2) Vypáčit 2 plastové pojistky, co drží oplastování nákladové hrany kufru. Jsou to takové malé plastové potvory z vnitřní strany kufru, vypáčil jsem je dokola šroubovákem až vyskočily

3) Úplně dole pod plastem jsou 2 plastové matky, tuším klíč č. 10 pasoval, tak vyšroubovat

4) Doslova vytrhnou střední část platu směrem vzhůru z kufru (drží to na 4 ks kovových svorek zacvaknutých do karoserie)

5) Dále pomocí Torxu drží již boční oplastování, šroubek byl ukrytý pod střední části oplastování nákladové hrany - vyšroubovat. dále vyšrobouvat háček - torx a matku zadního světla..

6) Sundat plast zadního sloupku, je pouze nacvaktnutý opět pomocí kovových spon, opatrně vytrhnout směrem do kufru, jde ztuha, ale je potřeba, protože je pod ním schovaný další šroubek

7) odšroubovat opět torxem - vyklápěcí háčky v kufru, pozor ať vám nezapadne šroubek za obložení

8) opatrně ohnout plast boční stěny směrem do kufru, opět jsou tam kovové spony, stačí tak ať se tam dostane ruka.

9) Dále jsem si vyměřil a zalamovacím nožíkem vyřízl do plastu díru pro nové světýlko cca 22 x 46 mm

10) Natáhnout kabel -  táhl k původnímu světýlku (prostrčil jsem jej do "dutiny" v karoserii a protáhl prahem na druhou stranu, kde jej opět vytáhl a nacvakal konektory

11) Je dobré si rukou zacvaknout zámek ve dveřích, ať světýlko nesvítí, pak jsem ho kleštěma ucvakl a naletoval nový konektor, původní použiji pro nové světýlko. 

12) Vše zapojit, zkontrolovat, jestli vše svítí a v opačném pořadí naskládat a nacvakat

 

Kabel jsem dělal takový: Místo původního konektoru jsem nacvakl svůj, do kterého jsem připojil "rozbočku" a do té pak napojil přes další konektor původní lampičku + druhý kabel protažený hranou zakončený opět konektorem, na který je připojená další lampička.

 

Protože jsem nevěděl jak to rozebrat, tak mě dodělávka trvala asi 4 hodiny. Nejhorší bylo zjištování a hledání ukrytých šroubku, protože plasty pořád někde držely... Více je na fotkách, kde je vidět kde je jaká šroubek ukrytý.

 

Celková přestavba mě přišla na cca 320,-. Kabel pro propojení světýlek jsem měl (dal jsem 2 metry, ale i 1,5 metru by v pohodě stačilo, ale už se mě to nechtělo ustřihávat a znova přidělávat konektory).

 

Popis fotek:

1. Původní kabel od světýlka

2. Druhé světýlko včetně koupené nové svorkovnice a kabelu s konektorem pro zapojení na kabel protažený prahem kufru

3. Konektory které jsem použil (pokud nebudete chtít dělat rozebíratelné a uděláte to v kuse, tak se používat nemusí

4. Platová hrana kufru (vlevo a vpravo díry, kde držely plastové pojistky, dole pak výstupky, kde byl přišroubován pomocí plastových matek)

5. Kovové spony, držící plast ke karoserii

6. Vlevo jde vidět torx držící boční plast (stejné i na druhé straně) + šroubek háčku + matka zadního světla..

7. Po oddělání krytí sloupku opět šroubek

8. Ustřižený a naletovaný původní konektor světýlka

9-11. Fotky výsledku

 

Fotky s protahování kabelu nemám, ale je protažený v místě pod šrobem zadního světla, byl kruhový otvor do karoserie a pak středem prahu a na druhé straně opět kruhovým otvorem vytažen + kabel zajištěn plastovýmy nalepovacím držáky..

post-35598-0-54924400-1373801091_thumb.j

post-35598-0-94376700-1373801202_thumb.j

post-35598-0-21810100-1373801278_thumb.j

post-35598-0-35355100-1373801374_thumb.j

post-35598-0-04302100-1373801432_thumb.j

post-35598-0-93370300-1373801635_thumb.j

post-35598-0-04788800-1373801702_thumb.j

post-35598-0-31687900-1373801815_thumb.j

post-35598-0-91578900-1373802049_thumb.j

post-35598-0-55396700-1373802058_thumb.j

post-35598-0-67269100-1373802106_thumb.j

Editováno: , autor: Galvi
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jaj, no to já jsem nikdy déle s Roomsterem nebyl, tak ani nevím kde a jak tam má osvětlení :kol-32: , určitě to bude podobně přidělané, tak se klidně pusť, metoda pokus - omyl funguje  :kol-28:  .. U plastů se není čeho bát, jsou gumové až až, takže když jsem moc zabral, tak se jenom ohnuly, ale vždy se vrátily zpátky.. spíš ty plastové a kovové spony co to drží jsou na nic.. sem tam se mi ta kovová vyškubla z plastu a zůstala zaseknutá v karoserii, ale vždy šla nasunout bez problému zpátky na své místo..

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 1 rok později...

šlo by světýlko zapojit takto? seženu lampičku už s konektorem a z části koukajícím kabelem...na ty konce napojím konektory a druhou část konektoru na kabel (cca 2m), který vede na původní vedení světýlka. A ted abych nemusel pájet, můžu použít samořeznou kabelovou spojku? http://www.gme.cz/kabelova-spojka-samorezna-kss-kw-1-p656-269 Bude to fungovat takto a povede do toho šťáva? měla by...

díky

 

červené kabely původní, modré nové

post-5189-0-34365400-1425244169_thumb.jp

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 3 týdny později...
  • o 1 rok později...

Návod opravdu dobrý, pomohl mi. Potřeboval jsem vrátit zpět vypadlou zarážku rolety, a s tímto návodem to byla nakonec hračka. Jen pro rychlejší montáž rozebrání plastu nakládací hrany kufru bych doporučil ty plastové čepy / zarážky rozebrat tak, že jsou na nich dvě hlavičky, jedna větší a jedna menší. Tu menší chytit kleštěma a vytáhne se malá tyčka, a povolí se uvnitř čepu roztáhnuté zoubky. Další pozornost bych věnoval při nasazení plastového obložení zpět na auto u háčku. Nešel mi dorazit úplně přesně, až ve spod kde je větrací mřížka jsem si všiml že háček má dole takový výstupek a ten musí zapadnout do karoserie. Bez toho mi plast pořád nechtěl sedět tak jak má. Ale jinak krásná práce :-)

Editováno: , autor: Pawouk
Proboha, proč cituješ tak dlouhý příspěvek včetně fotek? Dodržuj pravilda fora! Citace odstraněna.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...