Přejít na obsah

Jaká kola na zimu? Rozměry, plechová nebo ALU?


nuff

Doporučené příspěvky

Ano, je to celkem známá a již celkem historická věc (pro nás starší), že u litých kol obecně je zvýšené riziko toho, že se v zimě nečistoty více dostanou za kolo a mohou snížit účinnost brzd, ale asi to bude aktuální jen u těch "extrémních zimních podmínek".

 

Sám jezdím v zimě také s litými, nicméně si myslím, že v našich povětrnostních podmínkách se obvykle není čeho obávat.

 

Ale úplně bych to nepodceňoval, a rozhodně to nenazýval "úplnou hloupostí:( Každý automechanik vám to potvrdí.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Aleši, ty special zimní Crystal 17" mám také (a díky za tvou referenci :kol-47:), ale je to tak, jak jsem napsal výše, v extrémním zimním provozu jsou plechy vhodnější než otevřená litá kola, je to fakt stará známá věc, nad kterou snad ani nestojí za to rozjíždět takový flame...;)  A opakuji, v našich povětrnostních podmínkách se obvykle není čeho obávat.
A pro ty další, problém není s vodou, ale skutečně a někdy jen se sněhem...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Léta jsem jezdil zimu na plecháčích + kryty. Teď už druhá zima Alu original Škoda 5 paprsků, prodáváno ŠA jako komplet zimní kolo pro Octavii Scout 2016. Nepamatuji, že by na plecháčích byl někdy problém s reakcí brzd. Na letních Alu možná někdy ano, ale tyhle zimní, tam je to o dost horší... Přisuzoval bych to tomu, že jsou velký a hodně "děravý", paprsků jen pět a kotouč je vysloveně "vystaven".  ... dá se na to trochu zvyknout a předvídat, ale za mne je to nevýhoda která asi za tu parádu a prachy navíc nestojí.... Přeci jen v zimě je častější, že je na cestě plno vody o brečce nemluvě. 

 

Ještě dodatek, našel jsem že ty zimní Alu disky mají označení 5E0071494A 8Z8 (Star) . Letní pak mám tyhle, 5E0601025S a tam ten problém není tak markantní (nebo je to tím, že v létě nejezdím tak často v "extrémních podmínkách"? )  

Editováno: , autor: Emil-Z
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 1 měsíc později...

zdravím,

měl bych jeden dotaz. Mám hybridní ocelová kola Alcar, ale bez těch středových krytek. Nikde na netu nemůžu najít, že by se dali koupit nové. Psal jsem i do Alcaru, ale odpálkovali mě, že se mám obrátit na prodejce, ale u žádného jsem je nenašel. Nevíte někdo, kde by se dali koupit?  Díky za jakékoli info

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 1 měsíc později...

Jojo, to je pravda, když to v pneuservisu přezouvali z tech letnich 18" Turbine, o kterých pises (ty mam z fabriky) na zminene zimni 17" (original Skoda), tak to vypadalo divne, i ten mechanik rikal , ze jsou nejake male :(. Tak nejak jsem si ale i na 18" u zimnich netroufl, ale asi zbytecne obavy, jsem v tomto asi prilis konzervativni.

 

Moje poznámka byla hlavne k tomu chovani ve tve otazce, a proto jsem DCC zminil. Mel jsem předtím O2FL na letnich 17", a tam to byl pro me takovy limit, auto s 18"kami (letni ci zimni) byl jiz trochu kostitras. Ale je to asi podle osobních preferenci, nektere nejmenovane to dokonce vede k tomu mistnimu "minusovani", no holt proti gustu zadny disputat, diskuze se zde evidentne nepripousti :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 4 týdny později...

Stručně, co byste mi doporučili? Momentálně mám 17" Terony na letních, přemýšlím, zda-li na zimu koupit 16" nebo nechat Terony na zimu, protože mám na další letní sezónu v plánu koupit 18". O vzhledovou stránku mi moc nejde, spíše o funkční. 

 

Je rozdíl jezdit v zimě na 16" nebo 17" nebo je to zanedbatelné ? Minulou zimu jsem jezdil na 17" a dost to klouzalo, ale to si myslím, že to bylo spíše pneumatikama, které byly Barum Polaris.

 

Co se mého auto týče, tak O3 1.6 TDI 77kw (MR 2014).

Editováno: , autor: devie
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 1 měsíc později...

Mohl bych poprosit o zhodnocení ALU disků na zimu na OIII (rv 2017, 2.0 TDi, DSG):

https://www.nejkola.cz/138532/dezent-re-dark-6,5x16-5x112-et46-black-matt/

 

Případně poprosit o tipy na jiné ALU disky (nejlépe černé), aby odpovídaly technickému průkazu, jenž specifikuje:

205/55 R16 91H M+S, 6Jx16, ET48;

205/55 R16 91H M+S, 6,5Jx16, ET46;

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Osobně bych vybíral z palety oroginálních disků. V rozměru 16” např. Ilias, Minoris, Velorum. U 17” lze vybírat mezi Denom, Teron, Crystal a 18” Golus, Alaris, Pictoris, Turini atp.

 

Málo neoriginálních disků vozu sluší. Pokud tedy zde máme hodnotit vzhled disků, které sis vybral.

 

Pokud tedy pouze 16”ky, vzhledově doporučuji Velorum, které splňují tebou udaný rozměr. Bohužel pouze stříbrné.

 

6,5J x 16“, ET 46

 

fcc1ea9a0683a28bbfca4c3e4ac9a2ab.png&key=6599684c9a44f5de458ebb960419dcb455952739d29b21271703092eca331eea

 

Ještě jsem našel nové verze ALU originálních kol, konkrétně černé barvy a navíc určené pro provoz v zimě.

 

Jedná se o Tunga

a1d274dced45797961918b449e91d79e.png

 

A Star

c33ca31c50df141e8c006d1c1c43a9da.png

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ideální volba bude asi Velorum od Škoda. Asi hloupá otázka, ale koupím-li alu disky a pneu, ventilek poladí v pneuservisu při nasazvání a vyvažování? Mají vůbec ještě kola pro OIII duši? Opět hloupá otázka ... Děkuji moc za trpělivost. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Děkuji Vám, snad již poslední dotaz, abych stále neprudil. Vyžadují disky Velorum/DEZENT nějaké speciální šrouby nebo lze použít šrouby, které jsou aktuálně na autě? Je vskutku spolehlivý bezpečnostní šroub, když bych nechal 4 obyč a jeden "zabezbečený"? Řešíte to nějak Vy?

Editováno: , autor: ArateR
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...