Přejít na obsah

Jaká kola na zimu? Rozměry, plechová nebo ALU?


nuff

Doporučené příspěvky

V 17. 4. 2021 na 10:12, spartakcz napsal:

No, ale jaký jiný na zimu. Řešil jsem dokola zda 16" nebo 17"...🙈

K rozměru zimních pneu mám jeden postřeh, dlouho jsem jezdil 16"/205, která jsou do zimních (horských) podmínek pohodlnější s dostatkem trakce, při rychlejší jízdě po suché silnici je ale znát menší jistota podvozku. Teď mám sadu 18"/225, která je skvělá třeba i na dálnici při vyšší teplotě (+10° a víc), ale v umrzlém sněhu a kolejích se auto ovládá hůř. Takže i to je dobré při výběru zvážit. Kdybych bydlel na horách, asi bych větší kola nechtěl...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jezdil jsem firemní O3 2.0 TDI DSG kola 225/45/17 alu Trius léto i zima. Jedny ALU, dvoje pneu - letní DUNLOP SPORTMAX, zimní CONTINENTAL (2 zimy) a super jízda v létě i v zimě. Jsem z Vysočiny - Doporučuji

Editováno: , autor: ryzen
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 týdny později...
  • o 5 měsíců později...

Ahoj, 

riešim teraz disky na zimu. Neviete prečo je podľa príručky k autu dovolené použiť reťaze iba na diskoch R16 6J ET48 (napr. Škoda Tunga R16), lebo mám možnosť kúpiť Škoda Ilias R16 ktoré majú rozmer R16 6,5J ET46. Neverím tomu že by tam hrozilo poškodenie  tlmiča od reťaze, ale fakt neviem lebo nemám si to kde overiť.  Má niekto skúsenosti či sa dajú použiť reťaze aj na týchto diskoch?

Ďakujem

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 3 týdny později...

No vždyť jo, v techničáku jsou právě zapsaný 6J ET 48 a ET 50, které jsou skoro všechny originální alu kola Ilias, Minoris, Alcatraz apod. a na ty řetězy jdou, přesně jak píšeš. Techničák z O3, kterou jsem v létě prodal.

 

Jaký senzory máš na mysli ???? 

IMG_20210313_192524.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 1 měsíc později...

Zimní pneu 225/45 samozřejmě v tomto rozměru použít můžeš - pouze na tento rozměr nemůžeš dát sněhové řetězy.

Já sám mám také na zimu kola 17" Trius.

Mám to v TP takto :

TP.thumb.jpg.d0da55c4964470e37771d066a5e7c859.jpg

 

Editováno: , autor: stanmar
úprava textu
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Děkuji za odpověď, nicméně jsem měl za to, že abych mohl použít zimní pneu, musí u rozměrů kol a pneu být nápis M+S.

Tím je přeci označována zimní pneumatika.

Když tam tato značka není, mělo by se tedy jednat jen o letní pneu.

Jako rád se budu plést, jen mi to nejde do hlavy. Nebylo by jednodušší teda mít všechny rozměry bez teho M+S a brát to tak, že si majitel sám může zvolit, co chce?

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

U všech rozměrů které jsou označeny M+S lze při jejich použití instalovat sněhové řetězy. U těch, které jsou bez tohoto označení nikoliv.

Nejsem si úplně jistý, ale rozměry kde je M+S lze použít i pro letní, nebo univerzální pneumatiky.

Zřejmě je to takto zapisováno, aby bylo naprosto jasné kde lze použít sněhové řetězy.

A rychlostní index u zmiňovaného rozměru 225/45 R17 mám oproti TP o řád nižší ( tedy V) .

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky díky za objasnění. Takže máš na zimu pneu 225/45 R17 91V i když máš v VTP - W? 

To je dáno tím, že se u zimních pneu může použít rychlostní index o třídu níž? Ale u zimních pneu je i hodnota - H? 

Takže z hodnoty W můžu max na hodnotu V nebo až na hodnotu H?

 

Vím, že se ptám jak blb ale hledal jsem tyto informace 2 dny na netu a nejsem z toho vůbec moudrý a rád bych to pochopil správně....

 

Dikec.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Niekedy som mal na inom aute v TP zapísané niekoľko rozmerov ale len jedny mali M+S.

Vtedy to znamenalo, že všetky rozmery sa dajú použiť ako letné aj ako zimné.

rozmer označený M+S len ako zimné. A má to logiku aj v tvojom TP.

 

Reťaze sú iná kategória, ktorá nemá nič spoločné s TP.

Použitie reťazí je vždy v návode a rozmer je limitovaný práve pre poškodenie niečoho - napríklad blatníkov, senzorov.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 4 hodinami, PropeThy napsal:

Takže máš na zimu pneu 225/45 R17 91V i když máš v VTP - W? 

To je dáno tím, že se u zimních pneu může použít rychlostní index o třídu níž? Ale u zimních pneu je i hodnota - H? 

Takže z hodnoty W můžu max na hodnotu V nebo až na hodnotu H?

Ano, smí to tak být.

A můžeš mít zimní pneu i s ještě nižším rychlostním indexem. Ale v těchto případech, vzhledem k tomu, že bude konstrukční rychlost vozidla vyšší než maximální konstrukční rychlost pneumatiky musí být nějakým způsobem o tomto zajištěno upozornění pro řidiče. Uvádí se třeba samolepka, nebo  nastavení max. rychlosti v pal. počítači. 

https://www.autojournal.cz/lze-jezdit-s-nizsim-rychlostnim-indexem-zimnich-pneumatik-nez-uvadi-tp/

Editováno: , autor: stanmar
doplnění textu
  • Díky 1
  • Pozitivní 1
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...