Přejít na obsah

On Board Camera - vše o kamerách (jakou vybrat, umístění, zapojení)


bicista

Doporučené příspěvky

Přiznám se, že něco jako "v ČR nemá prakticky nikdo vyšší prodeje" je úplně to poslední, co u mě rozhoduje :w00t1:, byť to chápu, že v Česku je TC velmi oblíbená značka, mají slušná marketing...

 

Možná jsem špatně vyjádřil to zásadní, co u mě rozhodlo, takže ta velikost, minimalistické provedení, kvalita obrazu (zejména v noci), konektivita do smartphone. Displej nepotřebuji U předchozích kamer jsem ho málokdy otevíral (byl sklápěcí).

 

K tomu rozlišení - dnes je v tomto segmentu dashkamer standardně FullHD a více (méně mě nezajímá), nicméně jak je vidět i v tom testu, který jsem publikoval výše, je u různých výrobců stupeň a úspěšnost implementace i těch nejdokonalejších dnešních obrazových senzorů a procesorů různá, a ne vždy dobře zvládnutá, stačí se mrknout na ty rozlišovačky registračních značek u jednotlivých modelů.

O těch asijských šidítkách a cingrlátkách jsem se vyjádřil, skutečný Lane Assist mám v autě. Parkovací mod mě zajímá, když mě přinese skutečnou identifikaci toho, kdo se kolem auta motá, nebo s ním něco dělá (ne jen jeho tmavá záda při odchodu od poškrábaného auta). To má DOD na vysoké úrovni, vč. 15 sec prealarmové paměti, a netuším, že by něco takového měla konkurence, byť se řada výrobců parkovacím režimem též chlubí.

 

A nevím, proč stále píšeš "Prémiová A7S", co je na ní prémiového? Myšleno v jejich modelové řadě ? Chápu, že to takto označuje TC marketing, ty jsi jejich nějaký prodejce ?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Podívej se třeba na truecam A6. Ta je standardně s kamerou přední a zadní, umí se zapínat na parkovištích a tak. Stejně, když tě někdo oseká z boku, máš smůlu. Jinak DOD je pouze o 2cm menší, než Truecam. A narozdíl od A7s má horší rozlišení, nemá databázi radaru apod. Ta databáze se pravidelně aktualizuje a špatný to fakt neni, ale to nedělá kamerku kamerkou samozřejmě..

 

Podivej se na tu a6. Stoji 3400,- a udělá stejnou sluzbu. Pak je DOD asi bez displeje, což je také plus, proto je rozměrově větší. Atd. Osobně bych do toho vůbec nešel. Platíš akorát za lepší marketing. A kapacit. vs baterie je jedno, v reálu to nepoznáš, pokud kameru napojíš na spínaný plus od zapalování a nenastavíš odložené vypnutí. Pak se stejně vypíná a zapíná podle zapalování. 

  • Líbí se mi 1
  • Negativní 1
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Napriklad aj moja kamera sa da spojit s ddpai mini prostrednictvom wifi a funguje to ako predna a zadna kamera. Dokopy cca 170-180 eur. Obe maju kapacitor, spojenie s telefonom cez aplikaciu, obraz viac nez velmi dobry podla mojho nazoru a su aj relativne malych rozmerov a nezavadzaju vo vyhlade. No ale nez si kazdy kupi co chce a co uzna za vhodne.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Děkuji za postřehy, mám aspoň představu o možném umístění kolem toho obřího senzorového krytu.

Kamerami obecně se zabývám celkem intenzivně, takže dobře rozumím, co je potřeba u nich hlídat, a co je to rozlišení papírové a reálné atd.... Konkrétně dashkameru budu mít třetí, takže i s problematikou jejich používání jsem jaksi obeznámen, tu první jsem měl již kdysi před takřka 12-13 lety.

Ale nevím, co máte někteří s tou Truecam kamerou za problém? Jakoby jste byli doposud přesvědčeni o její celosvětové nadvládě, aniž by jste ten kousek, na který jsem se dovolil optat, vůbec kdy potkali, a nepřipustili, že by přes intenzivní českou marketingovou masáž o "prémiové kameře" … mohlo existovat něco lepšího, byť dražšího ? "Prémiová" kvůli tomu, že se v Česku nejlépe prodává ? Opravdu ?  Naše auto se také nejlépe prodává, a že by mělo být "prémiové" ? Se svou výbavou se tak aspoň tak trochu cítím (je prémiová :D)...

Zkuste si prosím otevřít nějaké review či videa s testy, aby jste viděli, jak např. ten zmíněný parksystém je rozdílný oproti tomu, co má/nemá TC a jiné kamery. Mě moc nebralo to, zda-li nějaká kamera to má/nemá, ale pokud má, jak je to opravdu funkční a je-li to k něčemu. A od několika majitelů kamer s touto fičúrou jsem se dozvěděl doslova "že je to zbytečná výbava, kterou nepoužívají..."(!) Ha, a proč? No proto, že ten jejich parksystém moc negunguje, tak to nepoužívají. A to platí o všem, co tyto kamery (obecně) mají, většina z nich dnes mají poslední technologické výdobytky toho odvětví, ale jen u některých to opravdu funguje tak, aby stály za to si je pořídit. 

Ještě k té ceně - nevím, zda-li to je zrovna případ i TC kamer, které některé např. tím zmíněným parksystémem také disponují, ale vím jednu věc zcela jistě - DOD nebude na stejném trhu prodávat  za 10 tis. Kč (ale spíš méně) kamerový set, jež je vlastně dle vás úplně stejný jako nějaká TC za 3.600 (!) Nebo ano, a jsou opravdu tak padlí na hlavu ? Mimochodem ten set DOD RC500S (co mě již leží na stole) se i nás velmi dobře prodává, a já za to zdaleka tolik nedal (a za TC bych dal ještě méně, než jsou zde zmíněné ceny). Ale možná to kupují hlavně majitelé jiných aut, než jsme my, to by to celkem vysvětlovalo :(

Pokud to někoho v té záplavě konkurence bude zajímat, mohu sem po instalaci dát nějaké postřehy...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ten sloh jsem přestal číst po prvním odstavci, takové intro mi stačí  :rolleyes: takže na zbytek nebudu reagovat. Evidentně jsi přesvědčen dle tvých 13 letých zkušeností s palubní kamerou, že jsi za danou cenu koupil to nejlepší co jsi koupit mohl a tím to končí, nemusíš se zde obhajovat a nic vysvětlovat a konfrontovat s konkurencí za každou cenu.

 

A co se týká slovo premiová, A7s je premiová řada TC. S tím slovem máš nějaký problém? Superb je také prémiovým modelem Škodovky, kolikrát nazývaný vlajkovým modelem a to ti nevadí. Prodává se tu hodně a zároveň to neznamená, že je tím pádem nejlepší. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jsi na fóru, kde ti uživatelé řekli své postřehy a poznamenali, že i ty levnejší značky jsou na tom papírově lépe (TrueCam, Viofo...). Zřejmě si čekal tvrdou podporu DoD, což se bohužel nestalo. Co víc dodat, kdo chce kam, pomožme mu tam. Ke tvému popichovacímu stylu psaní se nebudu vyjadřovat a ani se ho chytat, natož reagovat.

 

 

Edit :@michal2009 byl jsi rychlejší.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jedna trefená husa za druhou...:( Je vidět, že je zde v té vaší ustálené partičce nějaké černobílé vidění, já vám to rozhodně narušovat nebudu. Neptal jsem se na ty vaše kamery, a to se vás nebetyčně dotklo. Jen že toto diskusní forum není žádný uzavřený chat klub, jak by někteří asi rádi...

 

Jen k tomu poslednímu, co konkrétně bylo "popichovací" ? Vedle reakce naopak na předchozí "popichování", jsem myslím slušně poděkoval za věcné názory a rady, uvedl několik zjištěných zásadních argumentů a toto ? No to jsou mě věci...  Jsem sice na fóru, ale myslel jsem, že na diskuzním. 

 

Nečekal jsem žádnou podporu DOD, protože vím, že si to tady moc nikdo nekupuje (byť by to někdo mohl mít), ale nečekal jsem také žádné marketingové cvičení o Truecam. A když neskáču jak napíšete tak jsem špatný ? A žádné "papírově lépe" mě nezajímá, našel jsem si řadu praktických testů... "i ty levnejší značky" nejsou lepší bohužel ani papírově, s výjimkou toho nevyužitého vyššího rozlišení, ani prakticky.

 

Ale pořád to považuji za diskuzní forum a ne nařizování, tak to tak respektujte, a nechte si své rady a rýpance, které nejsou k věci...

Editováno: , autor: omicron
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To, co teď předvádíš má nulovou informační hodnotu. Jen jsme dali tip na pár dalších kamer a náš nazor na věc (cena DoD vs. užitná hodnota). Nic jsme ti nenutili, žádný skrytý TC team zde nevedeme a popravdě je mi jedno, co sis koupil.

Ostatním, kteří váhají co koupit tu dej nejaké video, ať jsi tu přínosem a nerýpej pořád. Oba jsme ti naznačili, že se s tebou do konfrontace pouštět nebudeme a nehodláme ztrácet víkend zbytečnou diskuzí.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No jako obvykle. S tou konfrontací jsem rozhodně já nezačal, vašich úžasných TC hraček jsem se ani slovem nedotkl, jen jsem naopak reagoval na vaše nekonečné nářky o ceně, předraženosti apod... Tobě osobně jsem poděkoval za ty fotky umístění, které pro mě byly přínosem. A na rozdíl několika předešlých invektiv včetně tvých, jsem já něco o  tématu aspoň uváděl, nejen ty marketingové žvásty.

Dávejte si tady navzájem ty vaše nově zavedené plusíky (to je fakt k smíchu), chováte se tady jako partička děcek ve školce, které někdo šáhne na hračku. I mě je líto ztraceného času nad takovými žvásty... Howgh

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 týdny později...
  • o 3 týdny později...

ADAC test palubních kamer zaměřený zejména na funkčnost 9 různých dashcam při nárazu, který ukázal docela špatné výsledky, dvě kamery dokonce zcela nevyhovují.

 

Překvapivé je to, že jedna z těch horších je "prémiová" TrueCam A7S, která při nárazu opakovaně upadla z okna, případně natočila jen modré nebe, a její obraz ADAC hodnotí jako "ausreichend", tj. pouze dostačující - průměrný, chování při nehodě je zcela nedostatečné, špatné …

 

Take právní zástupce ADACu zpřehlednil právní postavení "dashcam"s v Evropě. a dal nějaké rady. Více přímo na webu ADAC. Hodně zajímavé je toto pro Německo:
"Der Bundesgerichtshof hat vor wenigen Wochen entschieden, dass Dashcam-Bilder als Beweismittel berücksichtigt werden müssen. Auch dann, wenn ein Datenschutzverstoß vorliegt, gibt es vor Gericht kein Verwertungsverbot"

Zdroj : ADAC, Autoforum.cz

Palubni_kamery_test_Adac_01_800_600.jpg

dashcams-anbringen-720x540.jpg

Editováno: , autor: omicron
zdroj
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Koukám někdo ti chtěl pouze poradit, ale ty to bereš stylem, že ti někdo vstoupil do písečku a očividně to nemůžeš vydýchat.

Hele, nadále uděluj mínusy, zmiňuj “prémiovou A7S” a užívej si víkend ve své FL L&K. Nezapomeň se přitom v ostatních diskuzích zmiňovat o tom, jaká je tu strašná osada arogantních a namyšlených lidí.

Bože, to snad není ani pravda. Všichni ty A7S jdeme vrátit. Furt nám padají :-((.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mám pocit, že jediný, kdo to nemůže vydýchat, je jen ubohá a potrefená husa, která naprosto neadekvátně reaguje na pár řádek faktů, navíc jen citovaných z testu ADAC. Tady se evidentně smí jen názor jen jedné partičky... No, za nic víc mě to ani nestojí dále komentovat.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak DOD je instalována, pár obrázků, jak to je umístěné.

Vpředu se ukázalo jako zatím nejvýhodnější místo pro upevnění vlevo od senzorového panelu za sluneční clonou (obvykle ji mám sklopenou). Cloně vůbec nepřekáží, jde sklopit zcela, jako předtím. Zvenčí tam přední dashcam takřka vůbec není vidět, nemá ničím krytý výhled a jde vertikálně velmi dobře nastavit, a uvnitř je k ní perfektní přístup, jak k ovládání, tak ke kabeláži a SD slotu, dá se lehce a rychle vyjmout stisknutím uvolňovacího tlačítka.

Zadní kamera je vlevo od centrálního brzdového světla a nijak nepřekáží roletce. Přívodní kabeláž protažena levým kabelovým krkem, snad to dlouhodobě  otevírání zadních dveří vydrží, kabel vypadal celkem solidně. Zvenčí prakticky není rozeznatelná.

Součástí přídavné montážní sady pro pevnou instalaci do auta je i konvertor 12/24V na 5V (USB) s hlídáním poklesu napětí, takže by autobaterie měla být pod ochranou i při dlouhém odstavení auta, třeba na letišti apod.  (dashcam má 3 různé parkovací režimy - přes tu zmíněnou sadu je trvale napájena i při opuštění auta).

20180918_170112.jpg

20180918_172752.jpg

20180918_172912.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 týdny později...

Pánové, asi jsem úplně blbej, ale nejsem schopen najít pojistkovou pozici která by splnila podmínky:

- malá pojistka

- aby se tam vešlo pouzdro na přídavnou pojistku od kterého vede kabel kolmo

- BYLA POD NAPĚTÍM JEN PŘI SPÍNAČCE

 

Jsem limitován tou malou, na velkou nemám redukci. Zkoušel jsem snad všechny přes voltmetr a vždy našel 12V proti kostře. Nevím jestli tam není třeba nějaká finta s Kessy (mám kessy, tlačítko start jsem nemačkal) že když je odemčeno je napájené všechno.... 

 

Nějaký tip prosím?

Co jsem prošel tohle forum, tak pojistka na levé světlo je pod napětím furt a pojistky pro zadní stěrač i měnič na 220V jsou velké takže je nemůžu použít aniž bych nesehnal velkou redukci....

 

 

pojistkovka.PNG

pojistky1.PNG

pojistky2.PNG

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Které pojistky jsou pod napětím až při zapnutí spínačky poznáš snadno ze schemat, nemusíš měřit - jestli dobře koukám jsou to pojistky 32,33,34,35,36,37,47,48,49,51

Jesli se do některé z těch malých vejdeš s úhlovým vývodem nevím, záleží taky co všechno más okolo obsazeno podle výbavy. Já měl oba typy vývodů na pojistky a tak jsem použil ten velký, myslím že na pojistku 47.

Kessy by to nemělo dělat problém, relé na potenciál 15 spíná až se zapalováním (když se rozsvítí budíky)

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Většinu z těchto jsem zkoušel a prostě tam bylo napětí i když jsem vůbec nezmáčkl tlačítko, takže jakoby spínačka byla na nule, auto bylo jenom odemčené. Ale nebudu to  teda zkoumat víc, dám to do jedné z těchto co jsi napsal a uvidíme. Možná prostě tam napětí jde jakmile se otevřou dveře, ale při zamčeném stavu to bude ok ;).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 měsíce později...

Ahoj, dnes jsem zrovna zapojoval tuto kameru do O3 s připojením na zpátečku.

Kamera je zapojena pod trvalým proudem, protože se spouští gyroskopem.

Co mi ale nejde do hlavy je, že při zapnutém zapalování a vypnutém motoru se kamera při zařazení zpátečky přepne do couvacího modu (hodí na display pouze obraz zadní kamery s naváděcìmi čárami). Potud je to ok, ale při NASTARTOVANÉM autě a zařazením zpátečky se nic nestane- prostě tam ten couvací mód nehodí.

Že je ta kamera šmejd, vím. Kdybych netahal kabely tři hodiny tak ji vrátím, teď už to nebudu zase vyndávat.

Nemůže být problém v tom, že výrobce nemyslel na odchylku v napětí a funkci nastavil na 12V a při nastartovaném autě, když dodává energii  alternátor, tak je tam třeba více voltů? Multimetr jsem neměl, tak jenom střílím.

https://m.aliexpress.com/item/32871066979.html?spm=a2g0n.orderlist-amp.item.32871066979&aff_trace_key=985e313ce9304fccab48d67cb27eb967-1543130502395-01363-6VIarB2&aff_platform=msite&m_page_id=9186amp-9O2bbeQlgxG-4Dx7AOIx5A1545423610207

 

EDIT: tak už se to nějak samo opravilo a funguje i při nastartovaném motoru

 

Editováno: , autor: pcnatko
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 týdny později...

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...