Jump to content
bicista

On Board Camera - vše o kamerách (jakou vybrat, umístění, zapojení)

Recommended Posts

Ahoj,

tak konečně po čase jsem se dokopal k tomu, abych se pochlubil tou mou instalací kamerky. 

Jak jsem říkal - původně jsem měl kamerku Yi Ultra DashCam. Pěkná, s wifi, bohatým příslušentstvím a 16GB kartou v balení - kamerku jsem však vrátil z důvodu, že mám vyhřívání předního okna, a byly vidět při slabším světle drátky. 

Na místní doporučení jsem se rozhodl oželet WiFi a vzal GPS kamerku Viofo A199s. Kamerka je blíže ke sklu, je méně nápadná, a obraz taky super - ve městě večer jdou číst i RZ, když je dostatečné pouliční osvětlení (od kamery za 3.000 vážně nečekám zázraky).

No a k samotné motáži - V první fázi jsem měl kamerku zapojenou do zásuvky 230V a kabel tažen viz foto. Naštěstí jsem vzadu v té době moc lidí nevozil :-D Ale jako dočasné řešení to bylo v klidu :-) 

20180528_200341.thumb.jpg.361dbd5ebfea3bf02ff9257f5389a978.jpg

Po čase mi přišel z číny Viofo Hardwire kit a začal boj s demontáží A sloupku - ještě jednou díky všem, které jsem otravoval s radou o demontáží :-)

s-l1600.thumb.jpg.1a5b818e3b641ccca54051ba346f64ec.jpg

Instalaci jsem se snažil provést, aby byla co nejméně nápadná - tedy vedení kabelu pod střešní tapec (pouze zastrkat káblík, žádná demontáž), následná demontáž obložení A sloupku, protažení kabelu podél originální kabeláže až k pojistkovce. Kabel jsem samozřejmě přitáhl stahovacími pásky, aby nikde neplandal a nedrncal. 

20180527_134815.thumb.jpg.7f47b588efda6bf4082312f981c3ed21.jpg20180527_134826.thumb.jpg.32fda602b5b03d3503184103d737b3c2.jpg20180527_140304.thumb.jpg.b986d16989b455f3222cda2ed29c5fcf.jpg20180527_140313.thumb.jpg.7d726a6bf6f03dbf87c1b9cb1a61292c.jpg20180527_164158.thumb.jpg.d11a75112c819b7176aa46ce7f746903.jpg20180528_195316.thumb.jpg.65af4807828310e664bda1d3254d6461.jpg

Při opětovné montáži A Sloupku mi nějak úplně vypadly ty kovové spony a nedržely v obložení. Hledal jsem je přímo v kovovém sloupku vozidla. :-D naštěstí nikde nezapadly, zasunul jsem je opět do obložení a zabouchal a už drží, jako nové :-) 

Možná časem upravím instalaci v pojistkovce - aby nebyl kabel zepředu, ale zezadu, jako jsou všechny ostatní. Ale neměl jsem náladu odmontovávat kolenní airbag a piplat se s tím - třeba v budoucnu :-) 

A co je super, většina lidí, které vezu, si ani nevšimne, že mám kamerku :-) Takže spokojenost.

Edited by Velda

Mám vyhlédnutý on-board kamerový systém DOD LS500W Dual, nemá s tím někdo osobní zkušenost ?

Má to přední a zadní kameru, GPS, WDR, parkovací režim, reálný noční režim se snímačem SONY STARVIS, SD 128Gb, WiFi a smartphone apka atd...

Je to jedno z nejlepších 2kamerových řešení na trhu, mj. certifikovaná i pro provoz v Rakousku :w00t1:

Zdá se mě ta přední kamera (š. 12 cm) docela veliká - nejsem si jistý, zda-li to budu moci nějak rozumně umístit i na mé čelní sklo, kde je již velmi objemný plastový senzorový kryt, mj. s kamerou asistentů auta...

1.jpg

Díky moc, to bych přivítal. Už jsem na to koukal a přemýšlel, že bych jí dal buď přímo pod ten senzorový blok, a nebo pod levou sluneční clonu. Zatím nevím, zda-li by se tam ale vešla.

Edited by omicron
Vymazán Tapatalk...:-)

Co jsem koukal, tak Truecam A7s má 10,3 cm x 5 cm. Takže to bude dost podobný. Takto to vypadá z výhledu řidiče, nikde nic nezavazí, je to krásně schovaný za zrcátkem. Ještě ti to vyfotím z venku, v té garáži to háže různý odlesky a není to skoro vidět.. 

Musím tě zdrbat za ten podpis "odesláno přes Tapatalk", prosím, vymaž si tento podpis, odporuje to zdejším pravidlům. Díky 

20180808_170136.jpg

20180808_170754.jpg

20180808_170409.jpg

Děkuji za ty fotky, mezitím jsem problematiku znovu prostudoval, a asi půjdu do její "sestry" DOD RC500S. Elektronicky v podstatě totožná, ale hlavně zcela nenápadná, přední kamera není o moc větší než ta zadní, nemá displej, a ovládací prvky jsou minimalizované - kamera je tak lépe umístitelná a zdaleka méně nápadná. To se vždy hodí. Její ovládání je víceméně dedikováno na aplikaci ve spárovaném smartphone. To může někomu vadit, ale mě určitě ne, ta nenápadnost je velký benefit. Přitom technologicky na naprosté špičce.

Edited by omicron

Co musi kamera splnat, aby bola certifikovana pre premavku v Rakusku? Nie je tam problem prave nejaka ochrana osobnych udajov? 

Posielam aj ja foto ako mam umiestnenu kameru. V podstate rovnako ako michal2009

IMG_0797.JPG

IMG_0798.JPG

IMG_0796.JPG

Jen bych podotkl k předchozímu příspěvku, ze dashkameru mám již na třetím autě - nešlo mě tedy až tak o její obecné umístěni, ale spíše umístěni velké, 12 cm široké kamery DOD LS500W Dual v kombinaci s velkým senzorovým krytem na předním skle. Díky za ty tipy.

To ale již pro mě nebude kritické, neboť jsem se rozhodl sice pro DOD kameru, ale pro rozměrové minimalistický, ale pořád 2kamerový model DOD RC500S, se stejnou výbavou, jak píši výše.

S tím Rakouskem jsem to uvedl se smajlíkem, samozřejmě nadsázka, stačí obvykle použít zdravý rozum a minimální znalost rakouské legislativy ohledně věcí, které zaclání ve výhledu řidiči, jinak to není zásadně jiné než u nás. Nijak explicitně to u nich zakázané není. Vždy je důležité ale, jak se záznamem naložím (tam je ten zakopaný pes), byt v tomto policejním státě je to také vždy o konkrétním policajtovi, kterého se nesmím bát, a musím přemýšlet, co mu řeknu, byť nemá žádné právo o tom nijak rozhodovat.

Dlouho jsem se před koupí nové dashkamery rozmýšlel, přeci jen tu předchozí jsem pořizoval do předchozího auta již hooodně dávno, a měl jsem původně představu o něčem, co bude více či méně integrovatelné k velkému senzorovému krytu na předním skle mé LK. Nicméně nic odpovídajícího jsem nenašel, takže beru univerzální model.

Jinak, pokud má někdo podobné dilema s podobnou výbavou, a rád by nějaký špičkový typ, tady jsem našel celkem vydatný srovnávací test právě mého výběru DOD RC500S (a mimoch. i s dalším mým kandidátem Thinkware F800 PRO), který vám pomůže rozhodnout :-)

Edited by omicron
oprava diakritiky

Měl jsem kdysi několik let v Irsku DOD GS600, obraz super, kamera malá, ale nevydržela první české léto, resp ty teploty - uvnitř se normálně rozlepil plošný spoj... ale ta doba je snad pryč a věřím, že ty dnešní DODky jsou cajk. A na cenu zas tak moc nehleďte, pokud ta kamera poslouží a ochrání vás od hrozby platit někomu nemajetkovou újmu v milionech, tak je deset klacků pakatel ;) A lepší dát 10k za kameru než za značku na přání, no ne? :)

Před hodinou, LukášCBR napsal:

U DOD zamrzí pouze ta cena, která je v porovnání s konkurencí až nesmyslně vysoká.

To si až tak nemyslím, tedy ne to, že by ta cena byla malá, to jistě ne, ale srovnatelná konkurence (2kamerový systém, SONY STARVIS chip s nočním režimem, parkovací režim, místo Lion použití kapacitoru atd.) je na podobném cenovém levelu, např. Thinkware F800 PRO, který se u nás oficiálně nedistribuuje (nenašel jsem zastoupení). A pokud jsi měl např. na mysli TrueCam, tak to je myslím jiný segment, byť jsou to jistě dobré kamery. A kdo nechce to dražší, určitě půjde např. do zmíněného TrueCamu

A v čem konkrétně je prémiová A7S tak odlišná oproti DODu za dvojnásobnou cenu, kromě tedy té baterie/kapacitoru, která uživatele zásadně neomezí, ať je tam to nebo ono.

Měl jsem A7S s baterií, kdežto momentálně mám kapacitor (včetně prémiového čipu Sony) a rozdíl tedy neregistruju. Výhody kapacitoru znám, netřeba tedy zmiňovat.

Příjde mi, že tady jde především o punc luxusu.

Ovšem na druhou stranu dodám, že pokud je to tvůj favorit a jsi ochoten tohle investovat, proč ne.

• Downvote 1

Chápu tvé preference, A7S neznám, vím že existuje, takže nevím, v čem (cituji) "konkrétně je prémiová A7S tak odlišná oproti DODu za dvojnásobnou cenu",  ale nevím, že by disponovala např. 2kamerovým řešením.

Také nevím, že by byla vybavena docela sofistikovaným parkovacím algoritmem pro nepřítomnost, který je pro mě osobně jeden z největších benefitů u DOD. Ale zato má "Vtipné komentáře herce Karla Zimy:D To DOD skutečně nemá...

Z mnoha důvodů mj. i velikosti bych do řešení Truecam nešel, proto jsem také později odpískal původní záměr DOD LS500W, obě tato provedení jsou pro mě velká, a příliš křiklavá. Mimochodem Truecam bylo v mém výběru na počátku také...

Nevím, kde vidíš u DOD RC500S nějaký "punc luxusu", to je poznámka docela mimo, toto řešení je svým provedením naprosto minimalistické a nenápadné, bez obvyklého obscénního asijského designu a zbytečných "cingrlátek", celé je to orientované pro ovládání ze smartphone. To je ten punc luxusu ? Fakt ? Můžeš to více osvětlit ?

A chápu, že tě ta cena jako uživatele jiné kamery nějak asi dráždí, za určité věci se obvykle připlácí více, než za běžný mainstream, tak to v tomto světě již chodí. To je celkem zbytečná diskuze jako neustálé spory mezi uživateli "iNěco" a těmi ostatními... Předpokládám, že svou cenu má DOD marketing jasně odůvodněnou, zkus je třeba oslovit :-) Pokud vím, tak se DOD prodává velmi dobře. Konkrétní rozdíly si na webu můžeš najít sám - projel jsem pár testů a review, kde se tyto kamery sešly, jako hlavní benefit DOD řešení je mj. opakovaně vyzdvihována vyšší kvalita obrazového záznamu, zejména v noci, což je pro ten park systém v nepřítomnosti asi klíčové - to myslím TrueCam nemá, že?

Edited by omicron
  • Downvote 1

Samozřejmě máš pravdu v tom, že je zbytečné o tom debatovat a to navíc, když jsi prakticky rozhodnutý.

Prémiová A7S proto, jelikož v ČR nemá prakticky nikdo vyšší prodeje, než právě TrueCam.

Mým cílem bylo, že za prakticky poloviční ceny nabízí konkurence prakticky to samé, včetně fičur, jakými jsou rádoby “lane asist”, který je nepoužitelný, ale mimo jiné i parkovací mód, který lze také nastavit na různé úrovně.

Rozlišení beru v tomto segmentu jako neviditelnou tečku v už tak skvělém obrazu.

Nakonec zopakuji, že je to tvá volba a rozhodnutí je tedy na tobě :-)).

• Downvote 1

Přiznám se, že něco jako "v ČR nemá prakticky nikdo vyšší prodeje" je úplně to poslední, co u mě rozhoduje :w00t1:, byť to chápu, že v Česku je TC velmi oblíbená značka, mají slušná marketing...

Možná jsem špatně vyjádřil to zásadní, co u mě rozhodlo, takže ta velikost, minimalistické provedení, kvalita obrazu (zejména v noci), konektivita do smartphone. Displej nepotřebuji U předchozích kamer jsem ho málokdy otevíral (byl sklápěcí).

K tomu rozlišení - dnes je v tomto segmentu dashkamer standardně FullHD a více (méně mě nezajímá), nicméně jak je vidět i v tom testu, který jsem publikoval výše, je u různých výrobců stupeň a úspěšnost implementace i těch nejdokonalejších dnešních obrazových senzorů a procesorů různá, a ne vždy dobře zvládnutá, stačí se mrknout na ty rozlišovačky registračních značek u jednotlivých modelů.

O těch asijských šidítkách a cingrlátkách jsem se vyjádřil, skutečný Lane Assist mám v autě. Parkovací mod mě zajímá, když mě přinese skutečnou identifikaci toho, kdo se kolem auta motá, nebo s ním něco dělá (ne jen jeho tmavá záda při odchodu od poškrábaného auta). To má DOD na vysoké úrovni, vč. 15 sec prealarmové paměti, a netuším, že by něco takového měla konkurence, byť se řada výrobců parkovacím režimem též chlubí.

A nevím, proč stále píšeš "Prémiová A7S", co je na ní prémiového? Myšleno v jejich modelové řadě ? Chápu, že to takto označuje TC marketing, ty jsi jejich nějaký prodejce ?

• Downvote 2

Podívej se třeba na truecam A6. Ta je standardně s kamerou přední a zadní, umí se zapínat na parkovištích a tak. Stejně, když tě někdo oseká z boku, máš smůlu. Jinak DOD je pouze o 2cm menší, než Truecam. A narozdíl od A7s má horší rozlišení, nemá databázi radaru apod. Ta databáze se pravidelně aktualizuje a špatný to fakt neni, ale to nedělá kamerku kamerkou samozřejmě..

Podivej se na tu a6. Stoji 3400,- a udělá stejnou sluzbu. Pak je DOD asi bez displeje, což je také plus, proto je rozměrově větší. Atd. Osobně bych do toho vůbec nešel. Platíš akorát za lepší marketing. A kapacit. vs baterie je jedno, v reálu to nepoznáš, pokud kameru napojíš na spínaný plus od zapalování a nenastavíš odložené vypnutí. Pak se stejně vypíná a zapíná podle zapalování. 

• Like 1
  • Downvote 1

Napriklad aj moja kamera sa da spojit s ddpai mini prostrednictvom wifi a funguje to ako predna a zadna kamera. Dokopy cca 170-180 eur. Obe maju kapacitor, spojenie s telefonom cez aplikaciu, obraz viac nez velmi dobry podla mojho nazoru a su aj relativne malych rozmerov a nezavadzaju vo vyhlade. No ale nez si kazdy kupi co chce a co uzna za vhodne.

Děkuji za postřehy, mám aspoň představu o možném umístění kolem toho obřího senzorového krytu.

Kamerami obecně se zabývám celkem intenzivně, takže dobře rozumím, co je potřeba u nich hlídat, a co je to rozlišení papírové a reálné atd.... Konkrétně dashkameru budu mít třetí, takže i s problematikou jejich používání jsem jaksi obeznámen, tu první jsem měl již kdysi před takřka 12-13 lety.

Ale nevím, co máte někteří s tou Truecam kamerou za problém? Jakoby jste byli doposud přesvědčeni o její celosvětové nadvládě, aniž by jste ten kousek, na který jsem se dovolil optat, vůbec kdy potkali, a nepřipustili, že by přes intenzivní českou marketingovou masáž o "prémiové kameře" … mohlo existovat něco lepšího, byť dražšího ? "Prémiová" kvůli tomu, že se v Česku nejlépe prodává ? Opravdu ?  Naše auto se také nejlépe prodává, a že by mělo být "prémiové" ? Se svou výbavou se tak aspoň tak trochu cítím (je prémiová :D)...

Zkuste si prosím otevřít nějaké review či videa s testy, aby jste viděli, jak např. ten zmíněný parksystém je rozdílný oproti tomu, co má/nemá TC a jiné kamery. Mě moc nebralo to, zda-li nějaká kamera to má/nemá, ale pokud má, jak je to opravdu funkční a je-li to k něčemu. A od několika majitelů kamer s touto fičúrou jsem se dozvěděl doslova "že je to zbytečná výbava, kterou nepoužívají..."(!) Ha, a proč? No proto, že ten jejich parksystém moc negunguje, tak to nepoužívají. A to platí o všem, co tyto kamery (obecně) mají, většina z nich dnes mají poslední technologické výdobytky toho odvětví, ale jen u některých to opravdu funguje tak, aby stály za to si je pořídit. 

Ještě k té ceně - nevím, zda-li to je zrovna případ i TC kamer, které některé např. tím zmíněným parksystémem také disponují, ale vím jednu věc zcela jistě - DOD nebude na stejném trhu prodávat  za 10 tis. Kč (ale spíš méně) kamerový set, jež je vlastně dle vás úplně stejný jako nějaká TC za 3.600 (!) Nebo ano, a jsou opravdu tak padlí na hlavu ? Mimochodem ten set DOD RC500S (co mě již leží na stole) se i nás velmi dobře prodává, a já za to zdaleka tolik nedal (a za TC bych dal ještě méně, než jsou zde zmíněné ceny). Ale možná to kupují hlavně majitelé jiných aut, než jsme my, to by to celkem vysvětlovalo :(

Pokud to někoho v té záplavě konkurence bude zajímat, mohu sem po instalaci dát nějaké postřehy...

• Downvote 2

Ten sloh jsem přestal číst po prvním odstavci, takové intro mi stačí  :rolleyes: takže na zbytek nebudu reagovat. Evidentně jsi přesvědčen dle tvých 13 letých zkušeností s palubní kamerou, že jsi za danou cenu koupil to nejlepší co jsi koupit mohl a tím to končí, nemusíš se zde obhajovat a nic vysvětlovat a konfrontovat s konkurencí za každou cenu.

A co se týká slovo premiová, A7s je premiová řada TC. S tím slovem máš nějaký problém? Superb je také prémiovým modelem Škodovky, kolikrát nazývaný vlajkovým modelem a to ti nevadí. Prodává se tu hodně a zároveň to neznamená, že je tím pádem nejlepší. 

• Like 1

Jsi na fóru, kde ti uživatelé řekli své postřehy a poznamenali, že i ty levnejší značky jsou na tom papírově lépe (TrueCam, Viofo...). Zřejmě si čekal tvrdou podporu DoD, což se bohužel nestalo. Co víc dodat, kdo chce kam, pomožme mu tam. Ke tvému popichovacímu stylu psaní se nebudu vyjadřovat a ani se ho chytat, natož reagovat.

Edit :@michal2009 byl jsi rychlejší.

• Downvote 1

Jedna trefená husa za druhou...:( Je vidět, že je zde v té vaší ustálené partičce nějaké černobílé vidění, já vám to rozhodně narušovat nebudu. Neptal jsem se na ty vaše kamery, a to se vás nebetyčně dotklo. Jen že toto diskusní forum není žádný uzavřený chat klub, jak by někteří asi rádi...

Jen k tomu poslednímu, co konkrétně bylo "popichovací" ? Vedle reakce naopak na předchozí "popichování", jsem myslím slušně poděkoval za věcné názory a rady, uvedl několik zjištěných zásadních argumentů a toto ? No to jsou mě věci...  Jsem sice na fóru, ale myslel jsem, že na diskuzním. 

Nečekal jsem žádnou podporu DOD, protože vím, že si to tady moc nikdo nekupuje (byť by to někdo mohl mít), ale nečekal jsem také žádné marketingové cvičení o Truecam. A když neskáču jak napíšete tak jsem špatný ? A žádné "papírově lépe" mě nezajímá, našel jsem si řadu praktických testů... "i ty levnejší značky" nejsou lepší bohužel ani papírově, s výjimkou toho nevyužitého vyššího rozlišení, ani prakticky.

Ale pořád to považuji za diskuzní forum a ne nařizování, tak to tak respektujte, a nechte si své rady a rýpance, které nejsou k věci...

Edited by omicron
  • Downvote 1

To, co teď předvádíš má nulovou informační hodnotu. Jen jsme dali tip na pár dalších kamer a náš nazor na věc (cena DoD vs. užitná hodnota). Nic jsme ti nenutili, žádný skrytý TC team zde nevedeme a popravdě je mi jedno, co sis koupil.

Ostatním, kteří váhají co koupit tu dej nejaké video, ať jsi tu přínosem a nerýpej pořád. Oba jsme ti naznačili, že se s tebou do konfrontace pouštět nebudeme a nehodláme ztrácet víkend zbytečnou diskuzí.

• Downvote 1

No jako obvykle. S tou konfrontací jsem rozhodně já nezačal, vašich úžasných TC hraček jsem se ani slovem nedotkl, jen jsem naopak reagoval na vaše nekonečné nářky o ceně, předraženosti apod... Tobě osobně jsem poděkoval za ty fotky umístění, které pro mě byly přínosem. A na rozdíl několika předešlých invektiv včetně tvých, jsem já něco o  tématu aspoň uváděl, nejen ty marketingové žvásty.

Dávejte si tady navzájem ty vaše nově zavedené plusíky (to je fakt k smíchu), chováte se tady jako partička děcek ve školce, které někdo šáhne na hračku. I mě je líto ztraceného času nad takovými žvásty... Howgh

• Downvote 2

před 2 hodinami, omicron napsal:

Děkuji za postřehy, mám aspoň představu o možném umístění kolem toho obřího senzorového krytu.

to co píšeš je trochu out...

ty fotky výše co se kolegová dávali pro příklad jsou z O III před FL, kdy byl ten kryt obdélníkový a opravdu velký, tvoje O III FL ho má o dost menší a v podstatě trojúhelníkový... takže představa je nepředstava....