Přejít na obsah

Mizí chladící kapalina


Doporučené příspěvky

  • o 1 měsíc později...

Zdravim pani. Potreboval by som poradit. Mam Fobiu 1.4 16V s 66000km na tachaci. Pred hranicou 60000km (a teda pred servisnym intervalom) som si vsimol ze mam hladinu chladiacej kvapaliny na ryske minima. Ked som auto kupil bola hladina medzi max a min ryskou a teraz to kleslo. Dolial som presne po rysku maxima. Teraz mam 66000km a pozorujem ze uz zas je menej tak o cca 1-2mm pod ryskou maxima. Je toto normale ? Ak ne co mam skontrolovat ? Kam moze kvapalina miznut? Neviem ci to s tym ma nieco spolocne ale ked som raz otvoril nadobku ked bola kvapalina zahriata tak po otvoreni veka to zasycalo jak ked otvorite natlakovanu sodovku (za prirovnania sa ospravedlnujem v tomto som laik).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Keď ne tak som rád. Je pravda že jak sa moc do motorov nerozumiem ale všimam si každú zmenu na aute tak pri takýchto zmenách sa radšej hneď pýtam. Inak dolievať chladiacu kvapalinu je asi istejšie dolievať stále len chladiacou kvapalinou a nie destilkou aj kvoli odparovaniu destilovanej vody časom či ? 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nedolívej neředěnou chladící kapalinu.. nařeď jí destilkou v pomeru pro bod mrazu jaký potřebuješ. Když budeš mít samou chladící kapalinu tak to bude určitě hustší než když je naředěna což rozhodně vodní pumpě neprospívá a zároveň budeš mít přes -50°C nezamrznou hodnotu což je fajn pro antarktidu ale má to nevýhodu že budeš o dost déle zahřívat motor .. hlavně v zimě to pocítíš. Bude i hůře topit .. V servise míchají na -30°C.. když nemáš měrku dá se sehnat za 30 kč a nebo ti to v autorizáku zjístí (u nás i zadarmo) na kolik to máš namícháno .. Destilka se zas tak neodpaří .. U staré fabky jsem to míchal a myslím že se mě nikdy nestalo že by se destilka odpařila a chladící kapalina by zůstala .. vždycky byly stopy pod víčkem od chladící kapaliny jak ufukovalo ..

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Neředěná chladící kapalina rozhodně nebude mít nižší zámrznou teplotu, než ředěná.

Kapalina je složena z 92 % monoetylenglukolu, který zamrzá při - 23°C.

V návodu k Fábii mám psáno min 40% a max 60 % koncentrace (odolnost proti mrazu do cca -40 °C) Pak se již odolnost proti mrazu a chladící účinek snižuje.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Honza má pravdu, musel jsi to mít naředěné. Citace z testu chladících kapalin: "Někteří motoristé ve snaze svému vozu maximálně prospět zvažují použití neředěného koncentrátu. To by však byla chyba hned ze dvou důvodů. Monoetylenglykol má nižší tepelnou kapacitu než voda. A horší přestup tepla. Takže motor by sice nevařil (bod varu čistého je nad 170 °C), ale vnitřně by se přesto přehříval. Docházelo by k zapékání či ztrátě pružnosti pístních kroužků, selhávala by gumová těsnění (třeba simerinky ventilů). Směs monoetylenglykolu s vodou vykazuje chemický paradox. Samotný glykol tuhne při -23 °C, kdežto ve směsi s vodou (která sama jak známo tuhne při 0 °C) může odolávat mrazům až do -68 °C!"

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 1 rok později...

Zdravím, minulý týden jsem jel na delší cestu, zhruba po 30 kilometrech se začala vařit chladící kapalina (samozřejmě jsem to zjistil u FABIE II 1.6 (2007) bez ukazatele teploty pozdě), takže jsem zastavil u benzínky nechal vychladnout, dolil g13 a jel. Po 10 km jsem to radši zkontroloval  a z maxima kapalina pod minimem. znovu jsem dolil a asi po 20 km se to zas vařilo, tentokrát i s olejem. Takhle to pokračovalo celou cestu, furt jsem dolejval a celkem se to něják udrželo. Teď už je v servisu, kde našli rozpadlý termostat, ale je tam možnost že to odnesla i hlava. Tak se chci zeptat, jestli s tím nemáte někdo už zkušenost, protože ten servis je šíleně pomalej, tak abych to dal spíš někomu jinému, pokud by tam byla velká pravděpodobnost poškození té hlavy.

Editováno: , autor: Briza5
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Keď ti takto výrazne unikala kvapalina, tak ti asi neostáva nič iné, len dúfať, že si si ten motor tým pokračovaním v jazde nezničil. Každopádne ti doporučujem po výmene termostatu a pred ďalším jazdením poriadne prekontrolovať celý okruh a nájsť miesto, kde ti uniká chladiaca kvapalina. A potom by som na tvojom mieste preventívne nosil pár litrov destilovanej vody v zásobe. Ono totiž úplné odvzdušnenie systému môže trvať aj stovky kilometrov. Osobná skúsenosť po výmene vodnej pumpy.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Briza-dal jsi motoru kur*vskou cocku, kdyz to varilo I s olejem a je mozne, ze je hlava v kelu.. jednocuchym odstavenim vozu a odtahnutim na lane, jsi si zavaril na moznou opravu I v desitce tisic Kc za pripadnou novou hlavu a praci...

jakou zkusenost pozadujes.. je zapotrebi vydelat hlavu a zkontrolovat-tesneni, hlavu atd.. a nejlepe poslat na tlakovou zkousku, kde se zjisti, v jakem je hlava stavu.. pak to slozit, vymenit fridex+olej.. no a pak se uvidi, zda to bude OK nebo ne..

E1-tipuju, ze servis snad umi odvzdusnit chladici soustavu na Fabii, nebo mi chces tvrdit, ze kazdej zakaznik, ktery meni fridex, nebo vodni cerpadlo, s sebou vozi kanystr destilky?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

JirkaBrno, systém úplne neodvzdušníš. Servisy to väčšinou riešia tak, že ti doplňia kvapalinu nad maximálny limit, s tým, že sa systém neskôr odvzdušní sám a dorovná sa to. Ak ale nespravia tento trik (oficiálne by sa to robiť nemalo a auto by ti mali odozvadať so správnou hladinou), tak sa ti stane to čo mne, že po stovkách ďalších kilometrov uvidíš svietiť červené svetielko chladiacej kvapaliny. V mojom prípade došlo už k takému odvzdušneniu, že hladina klesla pod minimum a museľ som doliať ďalšiu kvapalinu. Blbé je, ak sa ti to stane niekde na diaľnici. Mne sa to stalo na okreske a hneď som mal aj kde zastaviť. Pozrel som pod kapotu, brnkol som do servisu (kam som mal práve namierené na veľkú servisnú prehliadku), povedali mi, že čo sa asi stalo. Tak som za pár minút pokračoval, a zastavil som na prvej ČS a dolial som pol litra destilky. Od vtedy som nemal žiaden problém.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 roky později...

Proč se nepodíváš do manuálu k autu?

 

Citace z manuálu FII 05/2007:

Chladicí kapalina
Chladicí systém je z výroby plněn mrazuvzdorným prostředkem (fialové barvy), který odpovídá specifikaci TL-VW774 F.
Pro doplnění doporučujeme použít mrazuvzdorný prostředek G12 PLUS (barva fialová).
Pro případ doplnění jiné chladicí kapaliny nebo v případě jakýchkoli nejasností Vám doporučujeme obrátit se na servisního partnera Škoda.
Správnou chladicí kapalinu můžete koupit v servisu Škoda.

 

Upozornění!
• Jiné chladicí prostředky mohou především výrazně snížit účinek proti korozi.
• Případné vzniklé závady z důvodu koroze mohou zapříčinit ztrátu chladicí kapaliny a následně těžké poškození motoru.

 

 

Citace z manuálu FII 05/2008:

Chladicí kapalina
Chladicí systém je z výroby plněn mrazuvzdorným prostředkem (fialové barvy), který odpovídá specifikaci TL-VW774 G.
Pro doplnění doporučujeme použít mrazuvzdorný prostředek G12 PLUS - PLUS (barva fialová).
Pro případ doplnění jiné chladicí kapaliny nebo v případě jakýchkoli nejasností Vám doporučujeme obrátit se na servisního partnera Škoda.
Správnou chladicí kapalinu můžete koupit v servisu Škoda.

 

Upozornění!
• Jiné chladicí prostředky mohou především výrazně snížit účinek proti korozi.
• Případné vzniklé závady z důvodu koroze mohou zapříčinit ztrátu chladicí kapaliny a následně těžké poškození motoru.


 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V mojom prípade používam G12-ružovú.Mám dve Fábie jednotkovú HTP 2004 a dvojkovú 1.4 16V 2009 a v oboch bola keď som ich kúpil ružová G12 .Na tej nádržke je iba čisto G12,je tam sice knižka no neviem či to niekto číta,ani ja som nečítal,bola ružová,menil som za ružovú,prípadne dolial.

Ale v oboch manuáloch aj k Fabii I aj Fabii II je písaná G12-PLUS fialová.

 

Podľa toho čo som sa dočítal na škoda diely je G13  miešateľná s G12,G12+,G12++ a splňa rovnakú normu,tak je to v pohode a môže byť aj ružová G12 jak mám ja,myslým že veľa ľudí to používa.

 

https://www.skoda-diely.sk/nahradny-diel/n052774d0-chladiacia-kvapalina-g13-skoda-13862.html

Editováno: , autor: kimmi
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Chladící kapaliny G12, G12+, G12++ a G13 jsou navzájem mísitelné, mám to taky v praxi na svém autě prakticky vyzkoušené ( do Fabie která z výroby má G13 , doplňuji již 4 roky G12+ a v pohodě). Uvádí se. že tyto kapaliny jsou  barvy fialové, ale ona je to ve skutečnosti jakási růžová, vyloženě fialovou jsem ji nikdy neviděl.  Jinak o mísitelnosti těchto kapalin se dočteš spoustu na internetu, stačí vyhledat, namátkově např. http://www.tribotechnika.sk/tribotechnika-62015/misitelnost-chladicich-kapalin.html. Jo a jinak před léty mi o té mísitelnosti G12 až G13 dali požehnání taky přes infolinku Škodovky. 

Editováno: , autor: DušanV
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Je to tak jak píšeš,len mi nejak nesedí tá ružová a fialová,to je predsa rozdiel a myslím si že česky aj slovensky je to rovnaké,tak ako môžu písať fialová keď je ružová.

A možno tam bola nalievaná predtým ako som autá kúpil tá G12+alebo G12++ a keďže sú ružové ja som tam dával G12,no nakoniec to nevadí.

Editováno: , autor: kimmi
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 9 minutami, DušanV napsal:

Chladící kapaliny G12, G12+, G12++ a G13 jsou navzájem mísitelné, mám to taky v praxi na svém autě prakticky vyzkoušené ( do Fabie která z výroby má G13 , doplňuji již 4 roky G12+ a v pohodě). Uvádí se. že tyto kapaliny jsou  barvy fialové, ale ona je to ve skutečnosti jakási růžová, vyloženě fialovou jsem ji nikdy neviděl.  Jinak o mísitelnosti těchto kapalin se dočteš spoustu na internetu, stačí vyhledat, namátkově např. http://www.tribotechnika.sk/tribotechnika-62015/misitelnost-chladicich-kapalin.html. Jo a jinak před léty mi o té mísitelnosti G12 až G13 dali požehnání taky přes infolinku Škodovky. 

 

Díky moc to jsem potřeboval vědět. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jak jsem psal výše ona ta barva je někde mezi slabou fialovou a nevýraznou růžovou.  To je to tzv. ženské rozdělení barev např. modrá, pařížská modrá, brilantní modrá, safírová modrá atd. Podívejte se např. sem http://www.klikzone.cz/sekce-html/html-barvy.php, kde si najděte odstíny fialové a hned budete doma,  proč je u chladící kapaliny uvedena fialová barva a nám chlapům se jeví jako růžová. Myslím, že ve Škodovce na tom dělala nějaká žena, nebo ne ???

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...