Přejít na obsah

Príčina prepálených ventilov na HTP


speedsplat

Doporučené příspěvky

Podla coho si ale vyberies olej? Prave tie normy su jedina vec ktora nieco zarucuje - ak tu normu olej skutocne plni.

Ak si nalejem do diesla olej co neplni ACEA C3, casom mu to uskodi.

Ak v motore ako je HTP pouzijem olej ACEA A5/B5 so znizenou HTHS viskozitou, je tu urcite riziko nadmerneho opotrebenia pri vysokej zatazi.

Normy jednotlivych vyrobcov (aspon niektore) su presne dane a overuju sa testami na motoroch.

Olej sa naleje do testovacieho motora, nejaku dobu to bezi a na konci sa vyhodnoti

ci opotrebenie zostalo pod urcitou hranicou, ci tam nie je moc karbonu, ako sa zmenila viskozita atd.

To vsetko sa riesi aspon u noriem MB229.* a Porsche. Neviem co presne vyzaduje VW, to som nenasiel. Ale moc velke naroky asi nemal.

Obcas vyrobca len vyzaduje aby olej dobre cistil od karbonu, pripadne aby setril palivo - to su este kriteria na ktore sa vykaslem a proste to castejsie vymenim.

 

Prave SAE specifikacia xW-yy je trochu zavadzajuca a moc toho nepovie ani o viskozite samotnej.

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

v principe mi stacia normy SAE a ACEA podla ktorych sa riadim, ACEA je myslim dostatocne vycerpavajuca vo svojej kvalifikacii...

 

3 minutes ago, gourney said:

Normy jednotlivych vyrobcov (aspon niektore) su presne dane a overuju sa testami na motoroch.

Olej sa naleje do testovacieho motora, nejaku dobu to bezi a na konci sa vyhodnoti

ci opotrebenie zostalo pod urcitou hranicou, ci tam nie je moc karbonu, ako sa zmenila viskozita atd.

 

no keby toto bola realita co pises, tak by nikdy v zivote nemohli v roku 2003 uviest na trh motory 1.2 6V ani 12V s LONGLIFE intervalom az 30.000 km a s jedinym povolenym olejom Castrol LongLife II 5W-30, ktory nevydrzal ani 10.000 km nie to este 30.000 km. A to este pripomeniem, ze prve motory AWY (6V)/AZQ (12V) pouzivali este senzor stavu/kvality oleja zavedeny priamo do olejovej vane a h*ovno to pomohlo, uz druha generacia tento senzor vobec nemala... Stale tvrdim, ze norma je len marketing nic viac... A skusme si zobrat uplne lacne oleje predavane napriklad pod znackou Kauflandu - plnia tie vobec nejake normy vyrobcov? no schvalne sa nabuduce ked budem v kauflande pozrem... a ak nie, tak v principe by nemali byt aplikovatelne do ziadneho auta!?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

59 minutes ago, swift said:

 

vynecham tvoje predosle 3 body pretoze opat protichodne informacie ale v principe mi to nevadi som nazoru, ktory vyjadril jeden profesor od vas z vyskumneho ustavu paliv a maziv - je uplne jedno aky olej v motore budete pouzivat ked ho budete menit skor ako stihne zostarnut tj skor ako to predpisuje vyrobca...

 

no a k tvojmu bodu 4 - je teda ZIADUCE (!?) aby motor zral olej alebo neni? ako pisem mne drzi vymeneny motor 60.000 km, prvych 30.000 km som daval Castrol LongLife III 5W-30, teraz davam poslednych 30.000 km Mobil 1 5W-50 ani jeden z olejov nezere, skratka ryska je stale v polovici kedykolvek skontrolujem od prveho kilometra po 10.000 km kedy olej menim...

 

Tak to urcite nebolo myslene. Motor nema zrat olej. Akurat hydraulicke zdvihatko funguje tak, ze z neho obcas musi nejaka kvapka oleja uniknut a tym sa nastavi spravna vola ventilov. Ak by tam bol prilis viskozny olej, mozno by to fungovalo horsie, ale to je otazne. Horsie je ak je uz olej fakt zakarbonovany a prave tieto necistoty zablokuju hydrozdvihatka a moze to viest az k podpaleniu ventilov ( a som rad ze sa dostavam k teme) . To sa mozno stalo aj mne.

Ty sa ale bat nemusis nicoho, Mobil1 5W-50 prave bol znamy tym ze viskozitu straca, takze po case tam mas vlastne 5W-40 ktora bude uricte dobrym kompromisom.

 

@McMatej: k tomu bodu 3 - nemyslim ze by sa to dalo zovseobecnit. Niektore oleje si viskozitu budu drzat horsie a niektore lepsie - podla toho ako su vyrobene. Autor clanku si evidentne vybral 5W-40 ktory viskozitu straca a ja by som ho v motore radsej nechcel. Ale inak so vsetkym suhlasim.

Ale s nejakymi lahkymi olejmi budem experimentovat az ked vyhram v loterii nahradny motor :) Zase u HTP s lahkym sprevodovanim by to mohlo usetrit dost paliva na dialnici pokial by to fungovalo.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

14 minutes ago, swift said:

v principe mi stacia normy SAE a ACEA podla ktorych sa riadim, ACEA je myslim dostatocne vycerpavajuca vo svojej kvalifikacii...

 

 

no keby toto bola realita co pises, tak by nikdy v zivote nemohli v roku 2003 uviest na trh motory 1.2 6V ani 12V s LONGLIFE intervalom az 30.000 km a s jedinym povolenym olejom Castrol LongLife II 5W-30, ktory nevydrzal ani 10.000 km nie to este 30.000 km. A to este pripomeniem, ze prve motory AWY (6V)/AZQ (12V) pouzivali este senzor stavu/kvality oleja zavedeny priamo do olejovej vane a h*ovno to pomohlo, uz druha generacia tento senzor vobec nemala... Stale tvrdim, ze norma je len marketing nic viac... A skusme si zobrat uplne lacne oleje predavane napriklad pod znackou Kauflandu - plnia tie vobec nejake normy vyrobcov? no schvalne sa nabuduce ked budem v kauflande pozrem... a ak nie, tak v principe by nemali byt aplikovatelne do ziadneho auta!?

 

Preco nie, im je jedno ze zakaznikovi sa to zaruke rozsype :)

A pozor, tych 30.000 km najazdenych s HTP je ale nieco uplne ine nez ich testovaci motor.

 

Testovaci motor je uplne iny a akurat dokaze porovnat oleje medzi sebou a zistit ktore su "dost dobre". Ale ani ten najlepsi nevydrzi tak dlhy interval vymeny.

Prave ten longlife je marketing - zakaznik akoze nemusi casto chodit do servisu, nic neriesi a este "usetri".

Tie najlacnejsie oleje budu plnit len nejake zakladne normy (urcite API a ACEA) a povedzme do Felicie by som to mozno pouzil.

Ako hovorim, neviem co vlastne vyjadruju tie normy VW ktore vyzaduje HTP, nikde to nepisali.

Riadim sa normami ktore su narocnejsie a nie kazdy olej ich plni.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 2 hodinami, sladek napsal:

kecy, používal jsem 5W50 s VW normou 50200 .

Nevím co jsi používal, ale já reagoval na Mobil 1a ten neplní!

Toto je přímo z katalogu Mobilu:

Mobil 1 5W-50 má následující schválení:

Volkswagen 505 00

Porsche A40

MB 229.1

MB 229.3

BMW High Performance Diesel Oil schváleno

 

Existuje graf na jednotlivé normy a jejich "specifické požadavky", tam lze porovnat oleje podle toho kterou normu plní. Zadá se nejlepší norma co plní olej a přidá požadovaná automobilkou, průnik grafů ukáže, zda je vhodný. Neznamená, že když tam není napsaná určitá norma, že ji olej mnohonásobně nepřekračuje. Už to tu někde bylo ale tady je fční link.

https://www.lubrizol.com/en/Lubricant-and-Fuel-Additives/Engine-Oil-Additives/ACEA/Relative-Performance-Tool

Výsledek mého tvrzení si ověří každý sám...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nezda sa ze by to bol vyznamny problem pre pouzivanie toho oleja v 1.2 HTP.

Podla tej stranky je MB 229.3 nadmnozinou VW 501.01 (ktoru tento motor myslim vyzaduje)

VW 502.00 uz vyzaduje lepsie cistiace schopnosti a lepsiu "kompatibilitu s emisnymi systemami"

Bavime sa o motore co nema DPF , katalyzatoru nevadi ziadny normalny olej (akekolvek novsie API S*)

takze takyto olej staci menit trochu castejsie cim sa vykompenzuju horsie cistiace a disperzne schopnosti.

 

A diky za link , konecne zhruba viem co tie normy VW pozaduju.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

link na tie normy je vyborny, ked vychadzam z toho ze nase 1.2 HTP pozaduju oleje podla normy VW501.01 tak ten moj Mobil 1 5W-50 to splna s lahkostou, takze ta rada od Jandu z Cimbu na pouzivanie tohto oleja ma aj v tomto smere podlozene opodstatnenie. No ale predsa je tu nieco este inak - ak teda motor 1.2 HTP je stavany na normu 501.01 ta v popisnom vyjadreni znamena:

 

VW 501 01 – konvenčné viacrozsahové motorové oleje bez ľahkobežného charakteru pre benzínové a nepreplňované naftové motory

 

na strane druhej norma 502.00 je uz uplne ina:

 

VW 502 00 ľahkobežné oleje pre benzínové motory pri sťažených podmienkach použitia

 

no a preco sa k tomu dostavam? Takze ked mame nase 1.2 HTP podla normy 501.01 v tomto pripade Mobil 1 5W-50 tuto normu splna viz. nemecky web:

 

http://www.mobil1.de/produkte/peak-life-5w-50.aspx?tabs=Spezifikationen#tabs

 

Lenze! Ked pojdem podla vyhladavaca spravneho oleja pre 1.2 HTP (AWY/BMD ine som nepozeral, a je to samozrejme bez LongLife intervalu) tak mam pouzit olej Mobil 1 0W-40 a ten splna VW 502.00! Takze sme si isti, ze 1.2 HTP pozaduje normu VW 501.01 ? Lebo su to dve protichodne normy...

Editováno: , autor: swift
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Just now, Malta said:

:kol-74:    :noot:

 

praveze toto nie je ziaden off topic co riesime pretoze nevhodne oleje a long life servisne intervaly mozu spolu s keramickymi pilinami z katalyzatora za podpalovanie ventilov. Taktiez nevhodny olej, ktore zakarbonuje cely motor znehybni zdvihatka sposobi podpalenie ventilov, takze vyriesenie otazky oleja je alfa a omega riesenia problemu spolu s vymenou katalyzatora aspon za taky, ktory je odolnejsi/stabilnejsi tj novsie verzie

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Už jsem to tu asi psal.Mám servis a podpálené ventily řešíme docela často.

Mám kamaráda který dělá přímo motoráře ve škodovce a vývoji a řekl mi to jasně.Můžou za to krátké trasy,ucpávání katu-špatná průchodnost výfuk.plynů,nasléze vysokým teplotám a podpalování ventulů.

olej v tom hraje úplně zanedbanou úlohu.

Řekl mi jasně a už jsem to i osobně viděl,že nejlepší je hodit kat dolů pod auto nebo použít neoriginální katy,které"nejsou tak husté".

Pokud někdo nechá udělat hlavu a neudělá pořádek s katem,bude mít problémy za chvíli znovu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

je to presne tak ako pises, katalyzatoru sa treba zbavit ako som pisal vyssie.

 

Lenze ten olej nemozno bagatelizovat, treba sa nastavit na vymenny interval max. 10.000 km a hotovo potom ten motor vydrzi, problem je nadmerne zanasanie karbonom, znehybni zdvihatka podpali ventily hotovo, skratka aj OLEJ hra MEGA dolezitu rolu v spravnom fungovani motoru.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nechcel som reagovať ale mi to už neda. Ako Cosby spravne piše že olejom to neni!!! Vyfukovy ventil neodovzda dostatočne teplo hlave a tym sa ventil velmi prehrieva a driek ventilu nadmernym teplom zniči bronzove voditko a tou volou ventil niči sedlo ventilu  v hlave do ovality a prestava tesniť. (valec straca kompresiu) Ked nezabudnem vyfotim ovalne sedlo v hlave ked budem repasovať hlavu HTP.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Uz som pocul mnoho zarucenych pricin preco sa ventily podpaluju, ale toto znie dost presvedcivo.

Ja som olej menil dost casto, z katalyzatora nevyklepali ziadny keramicky prach

a ventily sa i tak podpalili. Kludne to mohol byt zaneseny kat a potom ostrejsia jazda a prehrievanie ventilov.

 

Nejazdil som sice moc kratke trasy, ale kat by sa mohol zaniest vplyvom nekvalitneho paliva, nie?

A to som teda nejaku dobu tankoval. Tiez som mal velmi stare sviecky, i to mohlo dopomoct k usadam.

Obcas bola zanesena skrtiaca klapka tak predpokladam ze i kat zachytil nejake to svinstvo.

 

Kto pridava VIF alebo tankuje kvalitne palivo by teda nemal mat problem ani pri kratkych trasach, predpokladam.

Editováno: , autor: gourney
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

vím že 12V na to tolik netrpí, ale rovněž si myslím že "olejový názor" není v tomto případě tou příčinou ... psal jsem to tu už mnohokrát, jezdím stabilně na 5W40 měněný výhradně po 15t km, cca 70% výměn realizováno s Mogulem, zbývajících 30% co zrovna vyjde levně ... tedy Castrol, Shell apod., stav km vidět v podpisu, svíce měním po 60t km, olej nežere, před výměnou je hladina na rysce cca 2-3mm nad minimem, teplota spalování vzhledem k LPG je vyšší a přesto auto pořád jezdí bez problémů

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

ja to poviem z vlastnej skusenosti takto: ked mi prvy krat podpalilo ventily na 1.2 6V (AWY) tak cely motor bol zadrbany karbonom, olej som menil podla longlife intervalu maximum vyslo 23.000 km inak to vychadzalo skor okolo 18.000 km (dokopy mal motor 110.000 km), daval som tam predpisany Castrol LongLife II 5W-30 a menili mi to v znackovom servise kvoli zaruke som to tam daval (menit mi to menili naozaj poznam tam vsetkych). Ked sa dala dole hlava bol to otras vsade samy karbon a dokonca aj zvody do katalyzatora boli uplne upchate karbonom... Vtedy v roku 2005 sme to pripisovali oleju, ze neni skratka vhodny pre ten motor, nad tym, ze svoju negativnu rolu zohrava katalyzator sme neuvazovali skratka vtedy nikto nic este nevedel az potom vybehli tie opravne sady s novou hlavou a novym katalyzatorom vratane tesneni a stali 500 EUR. Po repase hlavy vtedy (rok 2005) vydrzal motor 20.000 km a zase sa vsetko dodrbalo nakoniec rozdrapilo aj katalyzator a bolo hotovo... Takze nikto ma nepresvedci ze olej nehra rolu, skratka hra a velku! Minimalne longlife intervaly znicili ten moj motor totalne...

Editováno: , autor: swift
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

13 minutes ago, cosby said:

počkej počkej,ty mi chceš říct,že u HTP je povolený LL interval?????

 

Mam VW Polo nie Fabiu rok vyroby 2003 tj uplne prve 1.2 HTP motory a od vyroby bol LongLife, ale zda sa mi ze fabia longlife nemala ak sa nemylim, ostatne kvoli longlife bol do olejovej vane zavedeny senzor kvality oleja co som pisal vyssie, druha generacie motor BMD, ktory mam teraz v aute uz tento senzor nemala

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak to se na mě nezlob,ale jen......by jezdil na longlife.Všude na netu píšou..pokud chcete svému vozu dopřád,nejezděte LL.A to jak u benziňáku tak dieselů.

Je to naprostá kravina a pak se není čemu divit,ale kdo chce tam,pomozme mu tam.

Já se u nás na servise snažím..a zatím se mi to daří rozmlouvat lidem LL.

Někdy se divím,jak se tu debatuje o kravinách,ale zásadní věci jsou pomíjeny.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...