Jump to content
Napalm

TPMS - Bezdrátová elektronická kontrola tlaku v pneu

Recommended Posts

Dík, v manuálu je mj. uvedeno "Pokud dojde ke změně tlaku v pneumatice, rozsvítí se kontrolní světlo v panelu přístrojů a zazní zvuková signalizace atd, atd", což ve mně evokovalo podezření, že to skutečně měří tlak. Z dalšího kontextu v Manuálu ale nepřímo vyplývá, že se jedná o systém využívající změny otáček kola při změně tlaku. Takže klasika TPM a ne TPMS, což je možná ta lepší varianta, účel to splní, funkční to je (mám to na OII). Ten dotaz mě napadl v souvislosti s výměnou za zimní kola, kde jsou normální ventilky a ne TPMS. Takže řešit to v tom případě nemusím, jen "zkalibrovat" po výměně kol.

Mě to přestalo hlásit chyby v tlaku před cca rokem. Ať měním zimní za letní a naopak, tak TPM nic nehlásí. Tak nevím. Nedávno jsem schválně pravé přední upustil, popojel cca 1 km a nic. Měl někdo podobný problém a kolik cca by stála oprava?

Mě v servisu jedno kolo při výměně přefoukli, hláška se objevila až za cca. 30 km.

před 5 hodinami, czbob napsal:

Mě to přestalo hlásit chyby v tlaku před cca rokem. Ať měním zimní za letní a naopak, tak TPM nic nehlásí. Tak nevím. Nedávno jsem schválně pravé přední upustil, popojel cca 1 km a nic. Měl někdo podobný problém a kolik cca by stála oprava?

1 km je málo....

pozor Octavia III ani FL nemá TPMS  .... data jsou snímána snímači ABS, kdy se zjišťuje změna obvodové rychlosti kola...

tedy opravovat nejspíš není co, leda reset infotainmentu....

Edited by Aleš_BX

před 28 minutami, Aleš_BX napsal:

tedz opravovat nejsp93 nen9 co

Člověče, někdy by nebylo marné si zkontrolovat psaní (nastavení klávesnice) :t

Díky za info. Zkusím ten reset infotainmentu. Ale pokud si vzpomínám,ten mi nedávno dělal MaroCZ, když mi dokódovával nějaké fičury.

Taky se mi předevčírem objevilo na palubovce i na infotainmentu snížení tlaku jednoho kola...nic markantního jsem ale nepozoroval...takže jsem zresetoval infotainment a je pokoj... :kol-47:

už jsem to výše psal, při vysokých teplotách se může stát, když auto zastaví jednou stranou na slunci a druhou ve stínu, že vlivem změny tlaku v závislostě na teplotě dojde k nahlášení péroblému

Edited by Aleš_BX
    • Upvote 1

Ja tuhle problematiku neresil, ale myslim si, ze at uz se ulozi tlaky, tak se to vyhodnocuje jen za jizdy, pac jak se pise vyse, muzete zastavit nekde casti vozu do stinu a nekde na slunicko, timpadem by jste meli neustale falesne poplachy
    Kdyz jsem na me o3 odfouknul kolo tak nic, ale jakmile jsem skutecne pichnul, tak se system ozval a spravne

Ale jak pisu, tohle jsem nejak moc neresil, necht me know how lide pouci, zda-li myslenka je spravna ci nikoliv ...

Odesláno z mého SM-G925F pomocí Tapatalk

• Upvote 1

samo sebou že to nahlásí až za jízdy a to né hned....  na to není třeba si nic myslet, to je vcelku logické, na místě čidla ABS nic nikdy vyhodnocují, nemají totiž co.... lolo se musí točit, tedy jak jsem psdal že jde o změnu obvodové rchlosti kola, lohgicky u stojícího auta je nulová obvodová rychlost kol...

sačí vyměnit letní kola za zimní, pokud mají jiný rozměr a auto bude po nějakých km, kdy to vyhodnocuje hlásit....

ono je logicky rozdíl v tom, pokud se rozjedeš s jiným (sníženým nebo zvýšeným tlakem) a jedeš, kdy tento tlak je sice jiný než ten uložený, ale je stále konstantní a něco jiného je unik za jizdy, kdy nastane změna v určitém časovém úseku.... takže upustit kolo a rozjet se nic moc test....

myslím si, že to není složité pochopit, nicméně je je to mnohem sofistikovanější než to vypadá....

je třeba si uvedomit který systém ŠA používá, systém TPMS existuje ve dvou variantách - přímý systém (ten v autech standarně ŠKODA AUTO nepoužívá) má v pneumatikách instalovány snímače, které bezdrátově vysílají údaje do řídicí jednotky auta, systém měří přesné hodnoty tlaku všech kol ..... na rozdíl od nepřímého systému (ten používá ŠKODA AUTO – systém neměří přesné hodnoty tlaku....

a trocha teorie - doufám že neopakuji již výše napsané...

podle legislativního předpisu EU (nařízení Evropského parlamentu č. 661/2009 ze dne 13. července 2009) je systém od 1. listopadu 2014 povinnou součástí výbavy nových vozidel v EU; s nefunkčním TPMS pak nesmí být automobil provozován na pozemních komunikacích, systém (ať již nepřímý nebo přímý) musí do 60 minut varovat při snížení tlaku v kterékoliv z pneumatik o 20 procent...

Edited by Aleš_BX
    • Upvote 1

Páni,nedari sa mi cez nastavenie infotainmentu zmenit prevadzku pneu zo zimnej na letnu.Predpokladam,ze meranie tlaku v pneu je cez nepriamy system senzora ABS kedze nemam snimace v kolesach.Vyhodilo mi to na dialnici chybu,respektive pokles tlaku,ale po odmerani ok.Po case uz chybu nezobrazovalo.Je potrebna kalibracia?

Po každém přehození kol,dofoukání kol se musí udělat reset,máš to v manuálu napsáno

@cosby  Kazdou zmenou sezony to resetujem...az teraz to prestalo reagovat.V opacnom pripade by som sa nepytal preco mi v nastaveni infotainmentu nejde prepnut zimna prevadzka na letnu.

Stává se mi to občas na dálnici když se ve zúžení jede jedním kolem po tom drnčícím pásu. Stačí znova zkalibrovat a je to ok.

Žádné nastavení letní/zimní tam není.

No ale to tam mas len kvoli tej vystrahe, kedze zimne pneumatiky zvyknu byt aj s nizsim rychlostnym indexom, nikdy sa to nezmeni na letne pneumatiky.

No a dneska to na mě po dojetí do práce zařvalo že je ve všech 4 gumách špatnej tlak... vystoupím, koukám že gumy vypadají stejně jako v minulých dnech, změřím tlaky - cajk. Takže buď chyba v časoprostoru, nebo se ten systém sám od sebe připomněl, abych nezapomněl že ho tam mám... divná fíčura

Jen uvaha, me to dela na konci zimni nebo letni sezony, protoze za sezonu mi vetsinou zmizi vic nez 3/4 vzorku a obvod kola je tim padem uz znatelne mensi.