Přejít na obsah

Vzpěry kapoty pro RAPIDa


miklisek

Doporučené příspěvky

Představuju vám moje řešení plynových vzpěr kapoty pro RAPIDa. Protože je zatím nikdo nenabízí, na OI jsem je měl a konstrukce je mým živobytím, navrhl jsem si kinematiku vč.výpočtu potřebné síly dle podkladů dodavatelů vzpěr. Vzpěry tím pádem nejsou použity standardní, jsou zakázkové. Držáky jsou uchyceny pod matice pantů kapoty, spodní kloub je našroubován místo šroubu blatníku. Síla plynových vzpěr se mi podařila vypočítat velice přesně, kapota jde velice lehce zavírat díky tomu, že vzpěry nakladou příliš velký odpor, jako tomu bylo třeba u vzpěr na OI. Díky nižší síle vzpěr se kapotě se musí lehce pomoci asi do 1/3 - 1/2 zdvihu. Ale to není nic, co by vadilo. Při návrhu dostala přednost jistota, vzhledem k subtilnosti provedení kapoty a jejích pantů nedochází k jejich namáhání či koucení při zavírání. 

 

post-6633-0-90926400-1394778344_thumb.jppost-6633-0-44283500-1394778345_thumb.jppost-6633-0-61216100-1394693315_thumb.jppost-6633-0-92899800-1394778345_thumb.jppost-6633-0-13776200-1394693318_thumb.jp

 

A video zde:

Editováno: , autor: miklisek
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jsem rád, že se řešení líbí. Zkusím zkalkulovat náklady na nějaké větší množství, třeba 10 sad. Držák by byl asi zinkovanej, nebo matně černej. Jinak mě tahle sranda stála celkem 1582,-Kč, ale to bude tím, že jsem objednával jen dva ks vzpěr, při vyšší serii by asi šla cena dolů.

Editováno: , autor: miklisek
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Matice jsou původní, délka závitu v kapotě je dostačující, ještě kousek kouká. Já dal držáky do barvy auta, protože se mi zinek ani černá nelíbí, takhle to navíc vypadá jako originál řešení. Spreje mě stály 180Kč, dal jsem šedou základovku a pak svoji bílou candy. Pokud bych to dělal pro ostatní, mohl bych to nechat stříknout matným komaxitem u nás v práci. Podložka pod kloubkem na blatníku bude v budoucnu nerezová, teď jsou tam zinkované.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No jasný, to by bylo fajne a tu bílou cady sis nechal namíchat do spreje jo? A když si to montoval, jak si to dělal, mám obavy abych si nějak nehnul s kapotou. Stačí že v autorizáku jí blbě dali a pak se kapota dřela o přední světlo, tak pak museli měnit odřené světlo a lakovat odřenou kapotu, tak abych si to neposral a s tou kapotou také nehnul a neměl to samé znovu. a VÍŠ CO JE NA TOM TO NEJLEPŠÍ? ŽE UŽ BY MI TAM NEPŘEKÁŽELA TA POSRANÁ TYČ PŘI DOLEJVÁNÍ DO OSTŘIKOVAČŮ.  :kol-47:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jo, zatím nikde nic.

Sprej mám normálně z barev-laků standardní ŠKODA odstín bílá candy. Pravda je trochu tmavší, než originál, ale neřešil jsem to, protože to je v motoru a rozdíl není tolik vidět. Zbytkem barvy se natřel i poškozená místa po povolování golou na maticích.

Když se koukneš důkladně na fotky detailů, uvidíš u pantů čáry tužkou, jak jsem si značil polohu pantů na kapotě. Bohužel panty mají vůči šroubům poměrně velkou vůli, aby se to holt dalo ve výrobě dopasovat. Po povolení obou matek na pantu se kapota pohne. Ale dá se to docela při troše šikovnosti usadit zpět a při utahování srovnat. Zbytek doladění stejné mezery mezi blatníkem a kapotou se dá lehce udělat tak, že se normálně zatlačí na kapotu v potřebném směru a ono se to poddá. Kapota a pant je opravdu hrachovina oproti třeba OI, tam bylo vše o hodně festovější.

Vidíš to dolívání kapaliny musím vyzkoušet. Na fotkách ještě tyč je, ale už jsem ji vyndal. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 týdny později...
  • o 2 týdny později...

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...