Přejít na obsah

Otázka (primárne) pre rachtáčov


e1.

Doporučené příspěvky

Ahojte! S údivom tu už dlhší čas sledujem, že sa tu už dlhé mesiace dookola bezvýznamne rieši problém hlučnej reťaze. Čo ma najviac zaráža, je to, že niekto s tým nemá vôbec a niekto má reťaz hlučnú aj na novom aute. Podľa toho, čo som čítal tu aj v sekcii Rapida, tak viem, že z časti to súvisí s olejom, ale nedá sa jednoznačne vyhlásiť že by častejšie výmeny, alebo riedke oleje pomáhali.

Začal som nad tým rozmýšľať a zdraví rozum mi hovorí, že rozdiel musí byť ešte v niečom inom, a je tu jeden slabý článok ktorý sme doteraz neriešili - vodič.

 

Je známe, že po správnosti by sa nemalo parkovať so zaradenou rýchlosťou, hlavne ak auto stojí v kopci, ale mám takú skúsenosť, že veľa vodičov ja takto naučených ešte z čias z MB-čok. Tak to skúsme rozobrať, koľkí z vás čo máte problém s hlučnou reťazou takto parkujete? Možno nezistíme nič, a všetci tu parkujeme správne, tj. na neutrál a s ručnou.
Ďalej je tu ešte jedna drobnosť, štartovanie, resp. spojka. Kto z Vás pri štarte motora má vytlačenú spojku aj napriek tomu že má zaradený aj neutrál?

 

Možno nakoniec nič nezistíme, ale zdá sa mi dôležité rozobrať aj tento aspekt, lebo sa to tu ešte neriešilo ani raz, a pritom sa to reťaze zásadne týka.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nevím jestli to má přímo souvislost, ale dobře tedy:
- startuji vždy s vyšláplou spojkou

- parkuji většinou se zataženou ruční brzdou a zařazenou jedničkou a někdy zpátečkou (někdy ji totiž musím zamknout) a někdy jen na neutrál bez ručky (to když auto stojí v práci v budově).

Nicméně po výměně rozvodů mi to poprvé zarachotilo po ujetí asi 800 km - proto si myslím, že toto na rachocení řetězu minimálně v mém případě nemá vliv.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přidám se s Golfem VI s tímto motorem (rv 2010) od začátku se s ním parkuje se zařazenou zpátečkou (kvůli zámku řadící páky), takže tam na výběr není. Vždy však se zataženou ruční brzdou. V kopci parkuje jen velmi výjimečně, všechny místa kde nejčastěji stává jsou na rovince. Před startem se vždy vyřazuje do neutrálu a startuje se spojkou, protože to ani jinak nejde, bez zmáčknuté spojky auto nejde nastartovat - pouze napíše že pro nastartování je nutné zmáčknout spojku.

Po výměně rozvodů se zarachocení vrátilo podobně jak Pawoukovi, po cca 1000 km. Auto jezdí ale pouze městský provoz s častým startováním a krátkými trasami kolem 5 km. (od r. 2010 má najeto cca 27 000 km). Po výměně oleje je vždy asi 2 měsíce s rachocením klid (zřejmě než se naředí olej benzínem).

 

Co se moji Fabie týče - DSG, parkuji na P, výjimečně v kopci, vždy před zařazením P zatahuji ruční brzdu a pouštím brzdový pedál - ať si auto sedne a až pak řadím P. Startuji na P, když auto náhodou stojí někde v kopci tak před startováním dávám N. Výměna oleje na rachocení řetězu po startu neměla žádný vliv, jen se chod motoru znatelně ztišil ale při startování rachotí pořád v 80% případu. Auto jezdí dlouhé trasy, obvykle vždy mezi jízdami stojí 2-3 dny bez hnutí. Kratší trasy jezdím výjimečně.

Editováno: , autor: Galvi
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pri tom DSG moc na výber nemáme. Ja osobne nechávam auto v N-ku a keď treba (parkovanie na svahu, alebo veterné počasie), ešte zaťahujem ručnú. Zatiaľ našťastie bez problémov.

 

Galvi, čo sa týka toho Golfu, zaťahuješ najprv ručnú a potom dávaš R, alebo opačne?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jezdí s ním hlavně mamina, ale má naučené vždy když zaparkuje dát neutrál, vypnout motor, zatáhnout ruční brzdu, zařadí a zamkne zpátečku a až obvykle pak pouští brzdový pedál :kol-32:

Když s ním jedu já, tak zatáhnu ručku, pustím brzdu, zařadím zpátečku a vypnu motor...

Co mě ovšem štve, že mamina když sedá do auta, tak odemkne řadící páku a bez spojky tam hodí neutrál  :doh  startuje naštěstí až pak.. To ale na rozvody vliv asi nemá  :kol-28:

 

Já Fabii parkuji v P, protože tam mám také zámek páky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nejsem ani TSI ani rachtáč, tak přispěju jen názorem.

 

Myslím, že parkování se zařazenou rychlostí nemá na rozvodový řetěz vliv. Motor brzdí hlavně tření pístních kroužků ve válcích.

Tah za rozvodový řetěz by vedl "jen" k pootočení vačkových hřídelů. A k tomu (tahu) může docházet i když motor stojí a není zařazená rychlost, ale motor se zastavil v poloze, že se právě otevírá nějaký ventil (náběžná strana vačky tlačí na zdvihátko)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ide mi skôr o to, či ostane reťaz napnutá, alebo nie. Ja keď pri parkovaní dám N, tak sa mi auto vždy pár centimetrov niekam pohne, bez ohľadu na to, že stojím na rovinke. Mám pocit, že tým uvoľňujem nejaké to pnutie, ktoré by niekde ostalo, ak by som po zastavení auto hneď zabrzdil ručnou brzdou, alebo v prípade manuálov nechal zaradenú rýchlosť.

A to niekde môže byť aj práve tá reťaz.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

parkuji na rovince s 1 nebo R , do/z kopce 1 nebo R a ruční brzda. 

Startování - vyšlápnutá spojka + neutrál + ruční brzda, klíček do polohy 1, nechám bliknout kontrolky, cvaknout čerpadlo a pak startuji.

 

z 5 startů t odnes zarachtalo 1, ale to se auto tak otřáslo, že jsem to hned chcípnul a natočil ještě jednou.

Jinak mám vysledováno, že mně to prakticky vždy zarachtá, když stojím do kopečka.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

S DSG ako pise Galvi, v N davam rucnu, pustam brzdu a az potom P, pred startom vzdy do N.Parkujem doma do kopca, retaz menena pri 18t vramci nejakej akcie asi. Aktualne 50t a zarachoti iba pri polostudenom motore skoro vzdy, inak vobec. S ASG sa brzdit zaradenou rychlostou neda pri parkovani, vzdy N a rucna.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 3 týdny později...

No, to trvalé podtáčanie by som asi vylúčil, totiž ja osobe 70% času jazdím v meste 60-kou. DSG vtedy dáva °7, a motor točí nejakých 1300 otáčok. Ak by ten problém spôsobovali nízke otáčky, tak môj motor sa už mal dávno rozsypať. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 1 měsíc později...

Já jelikož jsem měl HTP tak se k TSI chovám stejně,tedy bez rychlosti s ručkou a startuju zásadně bez spojky,přece jen axiální ložisko je takto namazáno dřív,než když ho dotlačím spojkou a dřu ho více méně na sucho.

Snažím se nepodtáčet motor pod 1800 otáček,zatím najeto 18500 bez problémů,olej měněn po 7000 pak ve 14000 Valvoline 5w40 synpower.

Mcmatej-už se nedivým tvým argumentům v sekci jaký olej,ty vůbec nevíš jak funguje motor.Představ si,že když necháš auto jen na kvaltu bez ručky,tak stačí malá nerovnost a na rozvod je vytvářen pořad tah,který může vytlačit olej z napínáku.Už jsem dělal HTP,do kterého drcnul někdo na parkovišti a hopla,rozvod přeskočil.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kupodivu s tím nemám problém,fabia měla najeto 125000, brzdy jsem dělal komplet v 90000.je třeba před odstavením probrzdit,aby byly co nejvíc suché a při pravidelném používání všechno funguje jak má.Samozřejmě když někdo zatáhne za ruční brzdu jen na Stk tak má problém.

Roomster má najeto málo,tak tam funguje jak nová.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No, pouzivat, to hej. V priebehu dna, ked niekolkokrat zastavim, a hlavne v kopci, tak jasne, rucna tam ide. Ale na dlhsie (noc, alebo ked den, dva stojim), tak rucnu som nikdy nenechal. Na ziadnom aute doteraz.. :) Radsej nieco podlozim pod koleso a zoslapnem spojku, nech sa to oprie a potom naspat rychlost.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 3 týdny později...

Ide mi skôr o to, či ostane reťaz napnutá, alebo nie. Ja keď pri parkovaní dám N, tak sa mi auto vždy pár centimetrov niekam pohne, bez ohľadu na to, že stojím na rovinke. Mám pocit, že tým uvoľňujem nejaké to pnutie, ktoré by niekde ostalo, ak by som po zastavení auto hneď zabrzdil ručnou brzdou, alebo v prípade manuálov nechal zaradenú rýchlosť.

A to niekde môže byť aj práve tá reťaz.

 

Ještě mě napadla jedna věc, když vypneme motor, tak před tím, než se úplně zastaví, tak se o kousek otočí v opačném směru otáčení - kousek se vrátí. (když už je setrvačnost tak malá, že píst nepřekoná kompresi a nedojde do horní úvrati)

 

Takže ke změně napnutí rozvodového řetězu dochází normálně.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zdravím.

r.v. 2010, najazdené 56 tis.km  menené rozvody pri 20 tis a opäť pri 22 tis.

Moja skúsenosť : po jazde, keď sa motor ohreje   pri nasledovnom štarte reťaz zarachotí možno 1 z 50 štartov, po jazde keď sa motor nezohreje tak to zarachotí v 50% , ale neriešim to - je to kratšie ako 3 sek.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...