Přejít na obsah

Vytlumení - montáž, materiály


Doporučené příspěvky

Ještě jsem našel tohle video

 

https://www.youtube.com/watch?v=U5R6DlJVo9w&t=692s&ab_channel=GAStyle

 

Kdy v 16. minutě, kde to shrnuje říká, že je:

Pro středobass

brown-black negative
brown-red positive

 

A výškáč

brown-red - negative
black-yellow - positive

 

Tak to jsem to zapojil asi špatně, i když o pár minut dříve to podle mě říkal naopak. Kdyby někdo s jistotou věděl, tak dejte prosím vědět, zítra bych to chtěl dodělat. Díky

 

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@jim_hAhoj, řešil jsem to stejné. Podle reproduktoru je plus na pravé straně (zkoušeno několikrát přes 9V baterku), ale podle schémat je plus na levé straně konektoru. Plus je červenohnědý kabel. nechápu proč má škodovka otočený plus a mínus. Prostě má na reproduktoru otočenou polaritu. Nové reproduktory mám zapojený špatně (podle škodovky, prostě mám otočenou polaritu), ale hraje to dobře. Hlavní je aby jsi měl všechny reproduktory zapojeny stejně, aby ti nešly do protifáze.

Editováno: , autor: ales-r
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@ales-r Já jsem úplně taky rozdíl nepoznal, ale neměl jsem to ve dveřích, což taky udělá dost. A ty jsi viděl na origo repro kam se ti hýbne membrána? Já jsem ten origo měl nějakej vadnej - už mi chraptěl a membrána se nehýbala ani rukou. Jak píšeš, tak je důležité mít všechny stejně. I když jsem někde četl, že i na polaritě záleží, že by ten bassový kmit měl být ven.

 

@wirer díky, čirou náhodou jsem na ni ještě včera narazil, ale potvrzuje ten můj předchozí příspěvek.

 

Má to tedy být

Pro středobass

brown-black negative
brown-red positive

 

A výškáč

brown-red - negative
black-yellow - positive

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dneska jsem delal dvere u ridice. Kde by podle DP melo byt zapojeni stejne jako u spolujezdce. To je jako muj minuly prispevek a stejne je to i ve videu. Ale zde se mi membrana u origo reproduktoru jiz hybala, tak jsem zkusil test s 9V baterkou a potvrzuji, ze je plus na pravem kontaktu (kam vede hnddo cerny na stredobass). Takze mi to nejak nesedi nebo to skodovka proste neresi. Je tu nekdo kdo menil repro a resil podobnou vec?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@jim_h Ahoj již jsem ti odpověděl, že jsem řešil stejný problém, ano na připojení reproduktorů je originál prohozena polarita plus a mínus. Proč tomu tak je, ví asi jenom výrobce. Protože jsem prohození polarity zjistil, až jsem měl hotové všechny dveře, tak jsem odpoji konektor v jednotce a přepinoval konektor na správnou polaritu. Zvuk se mi zdá detailnější, prostorovější, možná jsou mírně pevnější basy, ale ruku do ohně bych za to nedal.

line out.pngRádio konektor.jpgPůvodní zapojení.jpgPůvodní zapojení konektor.jpgNovzapojenkonektor.thumb.jpg.256c05ea8b96145e9e695d7d31a7e070.jpg

Předposlední obrázek je originální zapojení v konektoru a poslední obrázek je prohozeno (správné) zapojení v konektoru.

Editováno: , autor: ales-r
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@ales-r Omlouvám se, ale zprávu jsem nějak přehlédl. děkuji za ní. Jsem právě z předchozích příspěvků pochopil, že jsi to nově zapojil také podle polarity originálních repro (a ne podle DP) a pak už jsi to neřešil. Teď chápu, že jsi to přepíchal (na straně rádia, aby nové repro bylo zapojeno jak má být podle DP a tedy zapojení rádia). To že se právě zesílí basová složka, tak to už jsem také někde četl. Ještě jednou díky za tvůj čas!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@jim_h Vůbec není zač, taky jsem se v tom topil. Změna zvuku je čistě subjektivní, pokud není možnost porovnat ihned, třeba přepnutím.  Proto píšu, že ruku do ohně bych za změnu zvuku nedal a možná to hraje naprosto stejně, ale hlavně to hraje tak jak má. Já mám problém hlavně s tím, že je zvuk v zadních reproduktorech naprosto plochý, ořezaný bez dynamiky.

Vyřešit se to dá, ale u nás to asi nikdo nedělá, je potřeba upravit zvukovou datovou sadu a poté ji nahrát do jednotky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Musím říct, že faktorů, které mohou kvalitu ovlivnit je asi mraky. Minulý týden jsem dělal jenom stranu u spolujezdce a úplně nadšený ze změny jsem nebyl. Věděl jsem, že se nové repro musí rozehrát atd, ale začal jsem i přemýšlet, jestli nedokoupím i subwoofer. Dneska jsem doinstaloval i stranu u řidiče a najednou to bylo o parník lepší a maximální spokojenost. Zřejmě tam i sehrál fakt, že nové jsem zapojil správně a staré byly ještě v proti fázi. Na obou stranách jsem udělal kompletní vytlumení a repro osazené Audison APK 165. Neměl jsem v plánu vůbec dělat zadní část, ale možná až bude zase black friday, tak nakoupím materiál, aby i děti měly kvalitní poslech :). 

 

20240217_090155.jpg

20240218_105435.jpg

20240218_102609.jpg

20240218_092055.jpg

20240217_104953.jpg

20240217_091436.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@jim_h Můžu se zeptat kde máš vyhýbku ke středobasovému reproduktoru? Výškáč jsi na vyhýbce nastavil z 3db na 0db? Dělal jsem podobné vytlumení, akorát jsem už zrovna udělal i odhlučnění. S odhlučněním jsem nad míru spokojen, jak bude tepleji budu pokračovat dál, podběhy, kufr, torpédo, atd.. Přední i zadní reproduktory jsem kompletně vyměnil, použil jsem dva sety Audison APK 165P. Zvuk zadních reproduktorů řeším v tomto vlákně https://forum.skodahome.cz/topic/172921-ořezaná-dynamika-zvuku-v-zadních-reproduktorech/

 

První pokusné dveře.

 

20231207_084728.thumb.jpg.e4213e0147d768191b6011640b9cd811.jpg20231207_091237.thumb.jpg.989152c57c578b6d58a9e5bd9d2ff406.jpg20231207_092124.thumb.jpg.828d7d9664dc5c944e1da9550c186773.jpg20231207_135530.thumb.jpg.aad65295dbe3861d62a7b91617beca0e.jpg20231207_135543.thumb.jpg.b0e19136b5d62de0259ecbb89ba89a46.jpg20231212_145339.thumb.jpg.02aa259dd1966d4e0a9a66934302fb48.jpg

Editováno: , autor: ales-r
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@ales-r Ještě že se ptáš na tu výhybku, řeknu ti to zcela přesně - mám ji doma v krabici :). Nějak jsem se blbě podíval do manuálu, koukal jsem do sekce APK 165 a tam nebyla nakreslená, tak jsem si říkal, že je navíc, kdyby měl člověk ještě extra subwoofer nebo tak. Ale teď koukám, že ta moje verze APK 165P je ještě o stránku dál. Tak to budu muset ještě rozmontovat, až budu mít čas. Všude jsem četl, že je důležitá výhybka hlavně u výškáče, kdy by se mohl bez výhybky i spálit (což chápu, že by měl nízkou impedanci pro nízké frekvence). Ale vzhledem k tomu, že u stock repro byl jenom obyč kondík na výškáči a jinak nic, tak jsem to nějak neřešil. Jinak mám přepnuto na 0dB, všude jsem četl, že i tak má výrazné výšky. Ale zrovna cestou domů jsem si říkal, že bych ji možná i unesl na +3dB, ale uvidím časem. 

 

Vytlumení bude asi taky pěkná věc, ale nejsem zas takovej fanda a ani s prckama není tolik času, co bych si přál na takové věci... Kdyby mi nezačalo chraptět původní repro, tak se možná ani nerozhoupu k tomuhle. Spíše možná teď zainvestuji na ten zadek, kterej moc nevnímám. Ty APK 165P budu asi více citlivé, navíc jsem si balanc přesunul trochu dopředu, takže mi přijde, že zadek ani nehraje. Až budu mít chvilku, tak si projdu to tvoje vlákno.

 

BTW: Ty výhybky se ti v pohodě vešly na místo, kde je máš? Jsem se trochu bál, že se nevlezou pod krytování, navíc tam byl takovej nerovnej povrch, tak jsem se i bál, že tam ani nebude držet oboustrankou a vrtat díry na příchyt se mi už nechtělo. Ale teď bych tam možná jednu z pozic využil

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@jim_h Ano, vyhýbky jsou na místě jako na fotkách, vešly se tam bez problémů, když upadnou, tak je podrží na místě vytlumení tapecu. Výšky jsem si mírně zesílil na rádiu + 2, originální výškáče byly strašně uřvané, tak je to veliký rozdíl. Vyhýbka pro středobasový omezuje příliš nízké frekvence a zároveň příliš vysoké frekvence, spodní nás nezajímají, rádio je má stejně ořezané, ale vysoké je potřeba oříznout, aby se zvuk zbytečně nehádal (nekazil), když tu stejnou frekvenci dokáže výškáč zahrát lépe. To tlumení už skoro nic nestálo 250kč, na dveře a časově je to hned, cca 15min, lepí se to samo, krásně drží tvar.

 

 

Editováno: , autor: ales-r
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...