Jump to content
xx30

Autobaterie

Recommended Posts

Posted (edited)

Jaký jsi udal argument aby ŠA uznala reklamaci? Nechtěl bych argumentovat až tehdy, když baterie nečekaně řekne “končím”...

Edited by Petran

Přestal mi fungovat asistent vyparkování a manévrovacího brždění z důvodu slabé aku. Servis zkusil nabít, což se jim nabít do 100% nepovedlo, kontaktovali ŠA a ta nařídila výměnu. Na druhý den byla v servise a bylo vyřešeno. Servis Autodružstvo FM. Auto bylo staré rok a mělo najeto přes 20tis.km.

Moja 4-rocna bateria vydrzi max tyzden, aby som este zvladol nastartovat. To mi uz ukazuje 11.9V, co je celkom malo. Nehovoriac o tom, ze potom uz nespustim webasto.

No a to právě jako zákazník nechci. Takže Škoda má s dobíjením baterií vážný problém.

To není problém jen škody nebo koncernu...

To asi jo, ale pro nás je prodejcem Škoda, která ví že z hlediska technického provozu vozidla je to špatně. Měl by třeba v motorovém prostoru nebo v přihrádce existovat vypínač na vypnutí wltp, který my jako uživatel vozidla takto technicky špatně řešené nepřijímáme. Ale aspoň že je to gentlemansky řešeno jako to vysunutí konektoru.

V USA už by to bylo na hromadnou žalobu s vysokým odškodněním, že ŠKODA (ale i další automobilky) neinformuje v návodu majitele, že mu záměrně ničí autobaterii nedostatečným nabíjením na pouhých 80%, což způsobuje řadu problémů.

• Upvote 1
    • Downvote 2

před 8 hodinami, Petran napsal:

Ale aspoň že je to gentlemansky řešeno jako to vysunutí konektoru.

zajímavý, že takto gentlemansky je to řešeno u více automobilek - možná jeden výrobce nápadu?

Posted (edited)

Dobré vědět, v návodu to nebude :)

Původně jsem tomu dal šanci, ale teď po dvou dnech vypojení a najetých 250 km má AGM baterie 12.4V.

Předtím bylo 12.2 až 12.3V, a to jsem s ním už najel 3000km za necelé 4 týdny od nákupu a čekal jsem aspoň 12.8V nebo více vzhledem k AGM, webastu a stáří baterie.

Edited by Petran

Ano, to bylo to první co jsem hned zkoušel. Ještě to zkusím v pátek ráno. Zkouším samozřejmě na dálku (Škoda connect) a u nenastartovaného auta.

V ECU se ta chyba ukládá a v intertainmentu ve vozidlovém menu je taky vidět. To se ale dá skousnout.

Takze nie je problem, ze by sa nejako "zablokovalo" spustenie webasta, ked je konektor odpojeny a platia zvycajne podmienky - dostatok paliva a dostatocne napatie autobaterie. To je fajn.

• Upvote 1

Posted (edited)

Dobrý den, mám takovy dotaz k baterce u octavie III facelift (2017). Cca před 3 měsícema sem přišel k autu a už sem ho nenastartoval ( vybity akumulator) nechal jsem to odvézt do servisu kde mi s konstatovali to že baterie je vybírá.. Nedokázali mi říct proč se to stalo... Prý alternátor dobíjí baterie je v pohodě. Řekli mi že sem měl zapnutý určitě komfortní spotřebiče, Ale vím že nebyli. No a teď se mi to stalo opět. V úterý to vezu na servis a mají se na to podívad. Vzhledem k tomu co mi řekli minule, tak si nedělám naděje.. Ale přeci není normální abych ani ne dva roky starý auto po každý jízdě dobijel. :D akumulator mám MLA MOLL  70ah 420a typ baterie efb+. Motor 2.0 tdi 110kw Budu vděčný za jakoukoliv radu :). 

Edited by Alda1993

Jestli sis nevypl SSS a rekuperaci, tak sis tim za dva roky znicil autobaterii, to je standard zvlast pokud jezdis jen obcas a kratke trasy.

Jen pro info, jak s autím jezdíš, můžeš to nějak shrnout? Každý den nebo méně, jak dlouhé trasy? Rekuperace evidentně špatně odhaduje, v jaké kondici má nechat aku pro další jízdy ...

@Alda1993 Pokud je slabá baterie a měl bys zaplé komfortní spotřebiče, dojde k jejich odpojení (píše se to dokonce v manuálu k autu myslím).

@osobne a další co používají podobně "silná" tvrzení. Kolik těch aut jste už viděli, co jim odešla baterka po dvou letech v poměru k těm co stále jezdí? Naše firemní OIII s 1.2 TSI má za 3 roky nahrkáno skoro 100tis km a baterie původní. StartStop je tedy deaktivován, ale rekuperace funguje tak jak byla nastavená z výroby (a další auta taky zatím nic). Sám jsem zvědav, co to vydrží.

Z opačného soudku, u staré FI s HTP mi "nová" baterka odešla po 3.5letech (auto jezdí dlouhé trasy, cca 60km po dálnicích, takže to není poskakování po městě, baterka "Škoda"). Takže ona ta samotná rekuperace nebude asi samotný problém, ale "ekologické" (a hlavně "optimalizované", jak jinak než stran nákladů na výrobu) baterie taky už nevydrží to co kdysi...

Pokud je slabá baterie, tak se mají odpojovat komfortní spotřebiče automaticky, ale baterie nemá standardně být co slabá (efb 70Ah!), vozidlo ji má dobíjet nebo hlásit závadu a jako závada se tohle má řešit. Všichni tady víme, že stávající rekuperační dobíjecí systém ponechává baterii na 25 až max 50 procentech kapacity (kromě mrazů, kdy se rekuperace automaticky vyřazuje). Výrobce baterií říká, že baterie má být dobita na 80 až 100 procent, jinak se významně zkracuje její životnost. Pro info lze měřit pár týdnů napětí na baterii před nastartováním a porovnat s doporučením výrobce baterií.

• Like 1
    • Upvote 1

25-50%? Rekuperace má různé "úrovně" jak drží kapacitu, ale co jsem viděl, tak žádná nejde pod 50%, minimum je myslím někde kolem 65% a většinou to drží kolem těch 80% (u zdravé baterie).

před 1 hodinou, rayx napsal:

Jen pro info, jak s autím jezdíš, můžeš to nějak shrnout? Každý den nebo méně, jak dlouhé trasy? Rekuperace evidentně špatně odhaduje, v jaké kondici má nechat aku pro další jízdy ...

Jezdím každý den 20-25km. Sem tam i 100km cca 4do měsíce. Nic sem neodpojoval vše je od výrobce 

1 hour ago, Martab said:

25-50%? Rekuperace má různé "úrovně" jak drží kapacitu, ale co jsem viděl, tak žádná nejde pod 50%, minimum je myslím někde kolem 65% a většinou to drží kolem těch 80% (u zdravé baterie).

Dával jsem rekuperaci šanci (ss samozřejmě vyplé), ale už jsem to nevydržel. Baterie typu AGM (graf napětí posunut nahoru), během jízdy standardní nabíjení 12.4-13.0 V, v rekuperaci 14.8V (jen při brždění motorem), před nastartováním 12.2 - 12.4V, auto má necelých 5 týdnů.

Jak napětí před nastartováním (auto v klidu více než 8h) vypadá u ostatních?

před 4 hodinami, Martab napsal:

@Alda1993 Pokud je slabá baterie a měl bys zaplé komfortní spotřebiče, dojde k jejich odpojení (píše se to dokonce v manuálu k autu myslím).

@osobne a další co používají podobně "silná" tvrzení. Kolik těch aut jste už viděli, co jim odešla baterka po dvou letech v poměru k těm co stále jezdí? Naše firemní OIII s 1.2 TSI má za 3 roky nahrkáno skoro 100tis km a baterie původní. StartStop je tedy deaktivován, ale rekuperace funguje tak jak byla nastavená z výroby (a další auta taky zatím nic). Sám jsem zvědav, co to vydrží.

Z opačného soudku, u staré FI s HTP mi "nová" baterka odešla po 3.5letech (auto jezdí dlouhé trasy, cca 60km po dálnicích, takže to není poskakování po městě, baterka "Škoda"). Takže ona ta samotná rekuperace nebude asi samotný problém, ale "ekologické" (a hlavně "optimalizované", jak jinak než stran nákladů na výrobu) baterie taky už nevydrží to co kdysi...

Me to napsalo až když se motor ani neskytnul je cvakala pristrojovka tak to začalo psát abych baterku dobil jízdou, nic sem zapleho neměl.. 

Posted (edited)
    před 1 hodinou, Petran napsal:

během jízdy standardní nabíjení 12.4-13.0 V, v rekuperaci 14.8V (jen při brždění motorem), před nastartováním 12.2 - 12.4V, auto má necelých 5 týdnů.

Jak napětí před nastartováním (auto v klidu více než 8h) vypadá u ostatních?

To napětí v klidu po 8hod není kritický, ale mohlo by být vyšší, cca 12,5V. Info že by někdo měl výrazně více je třeba přičíst k odchylce měření.

Ale na co nejsme zvyklí a co dříve opravdu nebylo možné označit jako standardní nabíjení za jízdy je těch 12,4-13,0V ... To je právě to omezené "nabíjení" díky odlehčení alternátoru a šetření miligramů emisí ...

@Alda1993 No jestli máš ještě záruku, tak výměna na garanci, jinak budeš muset koupit ... A pak jak už Ti poradil Petran, změř si několikrát napětí po dojezdu dom či před startem a zvaž, jestli necháš reku aktivní nebo ne. Možná jsi měl jen pech na kvalitu baterky, ale (i) když jezdíš denně těch jen 20-25km, teda 10-13km na start a jízdu, tak s takovým "standardním" dobíjením viz Petran to nemůže přestát žádná baterie dlouho ...

Edited by rayx

Posted (edited)
    před 2 hodinami, LukášCBR napsal:

Trvej na bezplatné výměně.

Zkusím auto má ještě asi 3 měsíce záruku. Děkuju 

Edited by Alda1993

před 14 minutami, rayx napsal:

To napětí v klidu po 8hod není kritický, ale mohlo by být vyšší, cca 12,5V. Info že by někdo měl výrazně více je třeba přičíst k odchylce měření.

Ale na co nejsme zvyklí a co dříve opravdu nebylo možné označit jako standardní nabíjení za jízdy je těch 12,4-13,0V ... To je právě to omezené "nabíjení" díky odlehčení alternátoru a šetření miligramů emisí ...

@Alda1993 No jestli máš ještě záruku, tak výměna na garanci, jinak budeš muset koupit ... A pak jak už Ti poradil Petran, změř si několikrát napětí po dojezdu dom či před startem a zvaž, jestli necháš reku aktivní nebo ne. Možná jsi měl jen pech na kvalitu baterky, ale (i) když jezdíš denně těch jen 20-25km, teda 10-13km na start a jízdu, tak s takovým "standardním" dobíjením viz Petran to nemůže přestát žádná baterie dlouho ...

Pardon špatně jsem se vyjádřil 20-25km je jedna cesta do práce denně Teda 50 na dva starty... :)