Jump to content

Nejde sklon pravého předního světla roomster

jtomecek
 Share

Recommended Posts

Dobrý den, prosím o radu nejde mi na roomstru sklon pravého předního světla. Levé jezdí normálně, ale pravé se ani nehne (motorek nic nedělá ani nevrčí). Mohl by mi někdo poradit čím by to mohlo být. Nebo nemá někdo el. schéma zapojení světlometu moc by mi to pomohlo.Díky moc jiří

Jestli to je obyčejný projektor jen s pohybem nahoru-dolů, tak tam je servo se 3 vývodama, krajní jsou na +12V a kostru, střední je spojenej s prostředním vývodem potenciometru ("točítka") pro štelování sklonu světel nad levým kolenem řidiče. Posunutím točítka na palubce změníš napětí na tom středním vývodu (potenciometr je zapojenej jako řídící dělič napětí) a servo, který má uvnitř v sobě podobně zapojenej potenciometr, se má snažit dosáhnout takový polohy, ve který z toho jeho vnitřního potenciometru jde stejně velký napětí, jaký dostává z toho potenciometru na palubní desce. Celýmu zapojení se říká můstkový - a kontroluje se tak, že se měří napětí na tom středním pinu ovládacího konektoru serva, jestli se mění podle polohy točítka na palubce. Když se nemění, je závada někde na cestě točítko - přívod k reflektoru, když se napětí mění (ale světlo se přitom nehejbe), je závada někde uvnitř serva.