Přejít na obsah

Motor EA 211 1.2 TSI (66 a 81 kW)


Pawouk

Doporučené příspěvky

No ptal jsem se z toho důvodu, že ženě říkali že nejdříve zapnout zapalování a pak startovat. Pokud to udělá takto je to v pohodě. Pokud startuje přímo tak to občas jde do vysokých otáček a chvíli trvá než to spadne .Když nastartuje s tím zapalováním je klid.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 týdny později...

Pánové, díky za info o testech! Tak se to potvrdilo, nové TSI je slabší než řada EA111. Nepouštějme se proto ani s nejsilnější benzínovou fábkou do závodění s Rapidem tsi 77 kW, dá nám "naprdel"...   :kol-19:

Editováno: , autor: Pepav
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

nemyslím si dosť bude pri takomto menšom rozdiele záležať na vodičovi. To je len moj osobný názor veľa krát overený. Nie vždy vyhrá silnejší

Tesat. I se starou šáde 120L a 4Q špajzkou jsem párkrát "natrhnul prdel" natuněnýmu dvoulitrovýmu kadettu a podobným kárám při rozjezdu z křižovatky na světlech jen proto, že jsem měl "všecko vzadu" a nebál jsem se při rozjezdu vzít šáde u huby. Tam nehvízdaly gumy, ale všecko šlo do adheze díky posunu těžiště dozadu vlivem setrvačnosti a bylo to poznat - i když šáde měla jen dvoukomorovej karbec proti vstřikování u "protivníka"... 

 

Podobnej případ je, když se necháte strhnout něčí zdánlivě zbytečně pomalou jízdou a v místě který znáte jen zběžně nebo neznáte vůbec "si vyšlápnete" na někoho místního případně hodně protřelýho kdo i když místní není, tak ale daným místem často projíždí a on vás nechá vycukat v zatáčce, která vynáší do protisměru nebo kam ne zrovna dobře vidíte, i když si myslíte opak. V takovým místě můžete mít klidně pod kapotou 200 kobyl - a natře vám to klidně i autobus...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Súhlasím, ak niekto dokáže využiť výkon motora a možnosti prevodovky na maximum, tak sa dá aj so slabším auto zajazdiť lepší šprint alebo lepšie kolo na okruhu, než so silným autom, ktoré ale má zlú prevodovku alebo šoféra ktorý na to jednoducho nemá. :-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pánové, díky za info o testech! Tak se to potvrdilo, nové TSI je slabší než řada EA111. Nepouštějme se proto ani s nejsilnější benzínovou fábkou do závodění s Rapidem tsi 77 kW, dá nám "naprdel"...   :kol-19:

 

To je pekny blud, az by som to oznacil za kravinu dna, sorry.

 

Rapid 1,2 TSI 77kW EA 111 0-100 za 10,3s

Rapid  Spaceback  1,2 TSI 77kW EA 111 0-100 za 10,2s

 

Skoda Fabia 1,2 TSI 81kW EA 211 0-100 za 9,4s

Skoda Fabia Combi  1,2 TSI 81kW EA 211 0-100 za 9,6s

 

Mam Leon 1,2 TSI 77kW EA 211 0-100 za 10,2s.

 

Ani vyrobca si to nemysli. Chlape, teoria je k prdu. Nakolko som vozil jednotlive auta, tak ti poviem, ze F3 ujde Rapidu :-)

 

Ale poporiadku. viezol som Rapid  TSI 77kW a potom nasledne Leon TSI 77kW (nova generacia) a tie auta som vnimal bez rozdielu, zatial co F3 s TSI 81kW som hned po par metroch citil, ze je zivsia. Lepsia odozva na plyn ako tie dve. Vies preco, hmotnost chlape, hmotnost auta. Fabka je najlahsia a je to poznat.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tohle vysvětlení se mi zdá věrohodnější než to Houmrovo.

 

 

 

Pepav

Pepav

Nováček

  • photo-thumb-92868.jpg?_r=1424983456
  • Uživatel
  • bullet_black.pngbullet_black.png
  • 42 příspěvků(y)
  • Gender:Male

Publikováno 26. únor 2015 - 21:34

Ano, nová řada motoru 1.2 TSI s označením EA 211 je lepší ve spotřebě, v rozsahu spektra otáček při nejlepším točivém momentu, doufám (usilovně) i v životnosti rozvodového pohonu (nic bych si nepřál více).

Je tu však jedna výrazná pocitová záležitost, v které oproti předchůdci pokulhává. Je to dravost a tah motoru mezi dvěma až třemi tisíci otáček při plné akceleraci.

Pokud to někdo cítí jinak, nechť mě prosím opraví. Mám však zafixováno, že RAPID s starým 1,2 tsi 77 kW táhl na druhou a třetí rychlost v nízkých otáčkách citelně energičtěji... lépe... na chvíli dokázal zatlačit na ten 2. či 3. kvalt do sedačky... 

Dlouho jsem přemýšlel nad tím proč.

 

1) Co se zpřevodování týče, je Rapid 77 kW identický s FIII 81 kW, takže tento faktor rozdíl nezpůsobuje.

2) Staré TSI řady 111 papá trochu víc benálu, to by mu mohlo dodat trochu více "svalové hmoty" - fyzika je bez debat!

3) Dále pak má 111 jen 8 ventilů a tím by mohl teoreticky hrát lépe do not tahu v nízkém otáčkovém poli.

Je to ale vše?

Myslím, že je tady ještě jeden a to velmi podstatný aspekt, vlastně se dotýkající i bodu 2.

 

Jak jsem totiž uviděl test Rapidu na brzdě (myslím že to snad dělal pan Janda), došlo mi to.

Motor 111 byl totiž naladěn s obrovským  přebytkem výkonu a krouťáku oproti papírovým hodnotám, což EURO 5 ještě sneslo. 

Nový motor 211 však již pravděpodobně nebude mít takovou devízu krouťáku a koníků i díky škaredé paní EURO Šestce, no a tak je trošinku vlažnější. Nezbývá než počkat na měření skutečného výkonu 1,2 81 kW, které by mělo tuto "podlou" domněnku potvrdit...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zkresluješ fakta:

- bod 2) je způsobenej třeba mimo jiný i přívstřikem beneli v momentě, kdy je potřeba víc ochladit plyny před vylítnutím do vejfuckovýho svodu, aby se nepřepálilo turbo a kat

- bod 3) je poplatnej atmosféricky plněnýmu agregátu, v případě turba se rozdíly 2V vs. 4V na válec z veeelký části smáznou. Daleko větší vliv na křivku krouťáku i výkonu má průběh regulace plnicího tlaku turba i celkový namapování ŘJ...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jary7: A co kdyby ses místo čekání zkusil mrknout o pár příspěvků nazpět, třeba tento a nebo tento? A taky by mě zajímalo, jak s výkonem souvisí zlá euronorma. Vždycky jenom poslouchám, jak jsou ty motory kvůli euru přidušený (přechod EURO 4 na EURO 5, z EURO 5 na EURO 6), ale v praxi mi to připadá spíš jako pivní kecy. Stačí se podívat třeba na wikipedii a je hned jasné, že u benzínových motorů se limity škodlivin vůbec nezměnily, pouze se začala sledovat jedna nová hodnota a změnily se požadavky na ECU motorů, aby dokázaly přes diagnostiku vypsat víc údajů týkajících se emisí (mimochodem proto je Octavia pořád EURO 5 - sice má stejný motor, ale starší ECU než Fabia)...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jary7:

 

MQB platformu z tych troch ma jedine Leon.  Ak narazas na EU tak Leon 1,2 TSI 77kW EA 211 plni EU 5, az 81kW je EU 6.

Lenze nezabudal, ze pocitovo co opisuju majitelia platilo pre prve 1,2 TSI , casom urobili priskrtenie kvoli rozvodom. Ako sorry skusal som Rapid TSI 77 kW na plny plyn a zeby pocitove tlacenie bolo nejake vyraznejsie resp. zrychlenie som teda nepostrehol (nemeral som to stopkami to je pravda), ale na pocit -+ rovnake. Ver, ze napriek tomu TSI v rapide s 2 ventilovou technikou tiez potrebuje cas a otacky. Proste 5-ka a 1500 ot. das plny plyn a chvilu trva nez sa zacne nieco diat a to nic dramaticke. Uzivatelsky velmi prijemny motor.

 

Ak su niekde udaje pruzneho zrychlenia moze sa porovnat.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vycházejme z reality. Neberme papírová čísla udávaná výrobcem jako dogma! (houmr) 

Tak třeba takový motor 1.3 MPI ve felicii, jeden z posledních české konstrukce, nikdy neměl papírových 50 kW ale šplhal se často až k 58 kW a to je procentuelně vyjádřeno docela dost.

Motoru EA 111 1.2 TSI 77 kW naměřili v rapidu přes 90 kW a skoro 200 Nm krouťáku!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! V porovnání s výsledky na brzdě u fabie (viz příspěvky výše) je tato EA 211 81 kW prostě SLABŠÍ. Rozdíl hmotnosti, který je minimální, to nevykompenzuje.

Proto jsem stále přesvědčený, že tento rapid rozdrtí tuto fabii i když mě to jako budoucího majitele fábie HODNĚ mrzí, stejně jako většinu lidí tady na fóru o F3...

Svezení se v rapidu a hned ve fábce, které jsem vícekrát prubnul, mě v tom utvrdilo. Nevím, jestli u nejnovějších motorů EA 111 77 kW došlo k nějaké změně map řídící jednotce (kdo o tom něco ví, ť neprodleně napíše!) a proto vycházím z dealu těchto konkrétních aut:

 

Rapid 1.2 77kW  rok výroby 2013, liftback, HB

vs

Fabia 3 1.2 81 kW rok výroby 2014,2015 combi, HB.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

...

Tak třeba takový motor 1.3 MPI ve felicii, jeden z posledních české konstrukce, nikdy neměl papírových 50 kW ale šplhal se často až k 58 kW a to je procentuelně vyjádřeno docela dost.

...

Ten forman, co ho mám v podpisu, měl změřenejch 57kW při nějakejch 4 500RPM - a to byl jen monobod, motor kombinace bloku 135 a kliky/ojnic/pístů ze 136. Krouťák už si nepamatuju, ale dalo se s tím s 1 taškou v kufru a ve 2 lidech jet po městě 50kmh na pětku a 1500RPM - a na rovině byl bez podřazení schopnej plynule zrychlovat. Do kopce už ne, to už vyžadoval podřadit na čtyřku a 2000RPM. A to neměl turbo, kola klasika plecháče, gumy celoročně Obnova Winter 165/70 R13, benzín se do něj kupoval bez prémiovejch aditiv a olej se v něm měnil až skutečně po ujetí 15 000km, žádný "1 rok nebo 15 000km - co nastane dřív"...

Ale měl každý jaro novej sací filtr a zhruba co 5 000km jsem mu čistil a kontroloval svíčky a komplet celý zapalování - a po 20 000km jsem ty svíce měnil. Přitom nebyl problém s ním na dálnici prohánět "jednašestky" krátký felicie. Soused měl ve stejný době krátkýho 136 Favorita taky s jednobodem, dokonce o půl roku "mladšího" - ale to byla vyslovená zdechlina, sice měl spotřebu o půl litru níž než já s formanem, ale to auto prostě nejelo - maximálku i po snad 2km rozjezdu mělo tachometrovejch 140 a vejš ani buřta - a na volný silnici s ním byl problém bezpečně předjet autobus nebo kamión jedoucí 90kmh...

 

Chci tím naznačit, že hodně záleží i na tom, jak se ten kterej kus motoru povede, i když jsme o 20 roků dál a výroba jede v daleko menších tolerancích, takže by odchylky mezi konkrétníma kusama jednoho typu agregátu neměly bejt tak citelný, stává se to. A hlavně pokud jeden člověk nemá okamžitou a bezprostřední možnost porovnávat ty dva konkrétní motory mezi sebou, jen těžko pozná rozdíly.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...