Přejít na obsah

Sněhové řetězy


statik_08

Doporučené příspěvky

Zdravím ve spolek,

chtěl bych se zeptat zdejších kolegů na zkušenosti s používáním ocelových sněhových řetězů na originálních discích Škoda Denom R17? Jedná se mi o to, zda se můžou poškodit od nasazených řetězů při běžné jízdě. Řetězy používám spíše výjimečně, kde už to zimní pneu nepoberou a na plecháčích mě to nikdy netrápilo.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

A co látkové řetězy? Prý jsou jen na jedno použití, ale loni jsem je nasadil (pravda jízda jen po sněhu), po 4km sundal a nijak se to na nich nepodepsalo, jsou znova nasaditelné. A ty ALU diskům určitě neublíží, jsou levnější než kovové, lehčí a skladovatelnější. Samozřejmě, že kdo je potřebuje častěji, tak pro něj nejsou. Ale já je jsem nucen nasadit tak jednou za 3 roky a to se mi jako nouzovka zdá optimální. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Taky půjdu do textilních... no levnější ale nejsou, respektive pokud chceš pořádné, aby něco vydřželi jsou prý nejlepší Michelin Easy Grip - mají kovové spony, takže lepší záběr:

 

http://www.adac.de/infotestrat/tests/autozubehoer-technik/schneeketten_2011/detail.aspx?testId=107&recordId=2351

 

http://www.snowshovels.org.uk/michelin-easy-grip-car-snow-chain-fits-20550-x-17/

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zdravím,

našel jsem ještě klasické ocelové řetězy, které mají v uzlových bodech ochranu proti poškrábaní Alu disků. Má s tím někdo nějakou zkušenost?

Thule: http://www.thule.com/cs-cz/cz/products/snow-chains/snow-chains/passenger-car/thule-cg-9-020-_-04205020

Pewag: http://www.pewag.cz/Produkty/Snehove-retezy/Osobni-vozy/pewag-servo-sport.aspx?idcustomer=fef80880-26fa-441c-9ae6-c096703fa558&fzart=P&artikelnummer=30015

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

100% ochrana neexistuje. Vzhledem k tomu, že mám chalupu na horách a ještě k tomu na kopci, mám s řetězi naježděno celkem slušnou porci kilometrů. A největší problém je, že ne vždy jsou k nasazování řetězů zcela ideální podmínky (třeba částečně zapadlé kolo, podběh narvaný sněhem atd.). Důsledkem pak je, že řetěz je špatně usazený a po nějaké době - až si sedne - se musí "přenandat" - ta kladka pro "automatické" dotahování pomůže jen velmi omezeně. No a při tom sedání to celklem slučně mlátí a řetěz se může se i svlíknout. Ty platový krytky na spojích jsou k ničemu (respektive slouží k ochraně gumy) - o ráfek mlátí ty spojovací řetězy. Prostě záleží na okolnostech...

Editováno: , autor: Wittmann
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 týdny později...

Zdravím,

ještě přidávám rozměry kol a možnost použití sněhových řetězů dle návodu obsluhy 11/2014.

 

Tak si říkám, kam spadají originální kola 225/45/R17? Vidím to na konzultaci přímo s automobilkou. Na výšku pneumatiky by to mělo být v pohodě, ale co ta šířka?

post-28193-0-02558700-1417417391_thumb.j

Editováno: , autor: statik_08
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahoj, pneu 225/17 je hodně široké a v pokynech od výrobce se to pro použití s řetězy neuvádí. Neriskoval bych, protože jak bylo popsáno, v zimě je potom v blatníku málo místa od ledu, nebo při zatočení, či propérování naloženého vozu je možno něco poškodit.

Mám vyzkoušené řetězy od orig. Škoda ( je to  PEWAG z České Třebové) na  205-55/16 na disku 6,5J, i když škoda doporučuje disky pouze 6 j široké. Opakovaně každou sezonu několikráte na horách a potom se to chová jako pásový traktor.( tedy skoro).

Na 17 palcové disky doporučuje Škoda taky jenom šířku disku 6 J a pneu 205. V  nabídce  jsou originalní na možnou montáž řetězů pod názvem disku  Crystal.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 1 měsíc později...

Zdravím,

tak konzultace s automobilkou proběhla a bylo mi sděleno, že oni neřeší ostatní výrobce řetězů (aftermarket řešení), ale jen Škoda originální příslušenství. Pro ně je tedy platný rozměr kola 205/50/R17. Textilní řetězy nejsou ze strany výrobce Škoda Auto plnohodnotné pro jízdu na sněhu/ledu.

 

Proběhl jsem konfigurátor Thule a při zadání Octavia III, 225/45/R17 mi vypadly řetězy Thule CK-7 095, které mají tl. řetězu 7 mm. Osobně to z finančních důvodů vidím na řetězy Thule CG-9 095, který má tl. řetězu 9 mm. Ty dva milimetry snad nemůžou mít na nic vliv. Podle obrázků je tam i podobná konstrukce samotného řetězu.

 

Jelikož nám od listopadu zima pokročila, má s tímto řešením někdo letošní zkušenost se řetězy na kole 225/45/R17?

 

Thule CK-7 095:

http://www.thule.com/cs-cz/cz/products/snow-chains/snow-chains/passenger-car/thule-ck-7-095-_-04005095

Thule CG-9 095:

http://www.thule.com/cs-cz/cz/products/snow-chains/snow-chains/passenger-car/thule-cg-9-020-_-04205020

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

jde o to jestli při této šíři pneumatiky se řetěz nemůže v podběhu o něco chytit. Případně se koukni do TP jestli pro tento rozměr nejsou řetězy dokonce zakázané. Na kola, která jsou jen tak tak, se používají právě slabší oka řetězu, ale máš pravdu, že těch pár milimetrů už nic nevytrhne.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahoj, už jste někdo ty řetězy na 225 mm široký 17'' kola použil? Na Scoutovi mám 225/50 R17 a servis mi tam dam stejný zimní. Teď jsem začal řešit řetězy a zjistil jsem, že dle návodu na tyto kola řetězy nejsou povolený. Mezi kolem a tlumičem jsou tak 2 cm místa, nic moc... Díky předem za zkušenosti.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No spíš je trochu komedie, že Škoda přijde s modelem jako Scout, kde na kola (je tam možnost mít jediný rozměr kol) nejdou dát řetězy... Jistě, je to vidět na straně cca. 200... v návodu k vozidlu :-), ale to je celý. Prostě očekávají, že si člověk koupí na zimu jiný kola.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To je fakt. A nejlepší je, že když člověk navštíví tovární e-shop a po zadání filtru na Octavia III si můžu vybírat krásná široká 17" kola, kde se dočtu, že jsou vhodná i na zimní období. Stačila by jediní věta typu: Prostudujte si návod k obsluze, u sněhových řetězů je omezení. A už člověk ví.

 

Konečně mi dnes domů dorazily také ty Pewag Servo Sport, tak je nasadím a pokusím se udělat fotku.

 

Jinak pozor na testy řetězů. Oni testovali model Pewag Servo a ten má články 9 mm, kdežto Pewag Servo Sport má články tl. 7 mm.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

no je fakt, že široký a nízký (tedy "tvrdý") kola stejně nejsou do sněhu ideální. Ale to je námět na úplně jinou vášnivou diskusi :-)

 

U Scouta jsou pneu trochu vyšší 225/50 R17 oproti 225/45 R17 u O3, takže uvidím (komfort dobrý, šířka na sníh ne úplně ideální). Zatím se jako možnost jeví dát řetězy na zadní kola místo předních. Yeti to tak má přesně pro tento rozměr pneu, a ani nespecifikují menší články řetězu - 12 mm pro všechny rozměry kol. Asi to u 4x4 zafunguje podobně a pomůže to v rozjezdech. Dokonce Yeti pro menší kola má povolené řetězy na všechna kola (u 4x4). Požádal jsem servis o zaslání oficiálního dotazu do Škodovky, uvidím s čím přijdou.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Budte v klidu např. u Audi A6 Allroad, což je pevná 4x4, jsou řetězy zakázané úplně  :kol-44:  .... což jsem nechápal a navíc mě nikdo do těď nevysvětlil, jak to člověk udělá např. v Alpách, když tam bude značka pivinná zimní výbava...  důvod proč to nejde je široká pneu 255/45 a vzduchový podvozek (jsou tam nějaké segmenty hned blízko u pneu)...

 

....takže zlatý Scout :kol-47:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

 Požádal jsem servis o zaslání oficiálního dotazu do Škodovky, uvidím s čím přijdou.

 

Nepřijdou s ničím, prý to prostě nikdy netestovali a tedy nemohou doporučit nic nad rámec návodu... Takže asi koupím ty Pewag Servo Sport a uvidím. Zkusím je dát na přední a kdyby tam bylo málo místa, tak v nouzi na zadní kola.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...