Jump to content

Zníženie - aké pružiny?


Lordiik

Recommended Posts

Zdravím,

po zime plánujem na moju F2 FL Combi 1.6TDI riešiť nové tlmiče a spolu s tým by som chcel dať aj kratšie pružiny a teda znížiť auto.

Chcel by som si ísť reálne so svetlou výškou auta dole tak 2,5 - 3 cm. Jazdím pomerne dosť a potrebujem aby sa auto dalo stále normálne používať.

 

V obchodoch je veľa výrobcov a veľa druhov pružín. Má niekto skúsenosti čo za pružiny kúpiť? -30mm? -40mm? 

Presne som nepochopil ako koreluje dĺžka pružín a svetlá výška auta. Napr. v tomto poste http://forum.skodahome.cz/topic/110399-%C4%8Derven%C3%A1-fifinka-combi-tsi/page-18#entry1964201 majiteľ píše že -40mm pružiny znížili výšku auta o 2,5cm. Doteraz som si myslel že je to priamo úmerné :D

 

Preto by som sa rád poradil do akých pružín ísť.

 

Vopred ďakujem za všetky postrehy a rady :)

Edited by Lordiik
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
  • 2 weeks later...

Hele já to vezmu odzadu, abych ti poradil kompletně. Sportovní pružiny se kupují podle váhových limitů ( někdy motorů ). Jinak pružiny zakoupit nelze a podle motorů je to horší cesta. Váhový limit udává zatížení vozidla. Najdeš je ve velkém techničáku na druhé straně zhurba uprostřed jako hodnoty typu 1000/1000.

 

Takže jak postupovat při hledání. Najdeš si vytipováného výrobce třeba ( https://tatechnix.cz/53342-sportovni-pruziny-30-30-mm-skoda-fabia-2-5j-4250570617986.html ) a vidíš:

 

Max. zatížení přední nápravy: 830kg

Max. zatížení zadní nápravy: 840kg

 

Ve velkém techničáku musíš mít stejné a nebo lehce nižší hodnoty. Pokud v TP máš vyšší tak takové pružiny nikde nesmí na vozidlo přijít. Pokud tam máš o 100kg jiné hodnoty nebudeš mít snížení odpovídající webu / prodejci / zboží.

 

Druhá věc co tě může překvapit. Pružina opotřebením sedá a nebo se láme. Jinak řečeno ty když máš na autě namotáno 200 000 km na původních pružinách, tak se buď zlomí a nebo sedají. Můžeš si takhle vyjezdit klidně 2 cm snížení. Výrobce pružin uvádní snížení od sériového stavu. Trocha matiky: 30mm minus 2cm = snížení 1 cm..

 

--------

 

Otázka výrobců.. Chceš pouze pružiny a to není kompletní podvozek. Ať koupíš cokoliv nikdy z toho nevykouzlíš super funkční věc. Pružina v kombinaci se sériovým tlumičem je vždy na úkor jízdních vlastností. Pokud chceš kvalitu a TOP výsledek kup celý komplet v ceně od 10 tis výš Ap, H&R atd.. Vždycky uvažuj tak, že celý komplet ať už stojí 5 tis nebo 15 tis bude o 100% lepší než superdrahé pružiny. Paradoxně levné pevné ( nikoli stavitelné) podvozky nabízí více funkce / jízdních vlastností než "luxusní" pružiny ve stejné ceně.

Edited by Martinro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...