Přejít na obsah

Přísady do benzínu


koldik

Doporučené příspěvky

  • o 1 měsíc později...

Kluci, otevřu zase toto téma s mými postřehy.

Po přečtení této diskuze, jsem se rozhodl VIF taky zkusit. Nalil jsem ho zatím do své Fabky 1.4 44kW a sranda je, že po ujetí asi 100km jsem zkoušel dát plný knedlík na 5. stupeň a podívat se na aktuální spotřebu. Vždycky jsem tam viděl 12,2-12,8l/100km. Záleželo, kde člověk natankoval a hlavně jaké byly atmosférické podmínky. Nyní jsem viděl 13,3l. Při takové jízdě by došlo sice ke zvýšení spotřeby paliva, zajímavé ale je to, že dochází ke zlepšení plnění válce. Podle nasátého vzduchu jednotka dopočítává množství paliva a když je paliva více, musí být i vzduchu více, aby byl zachován lambda poměr. Kluci v práci mi říkali, že došlo zřejmě z lepšení povrchu v sání, na ventilech a ve válci, že se mohlo mírně upravit proudění vzduchu - mluvili něco o laminárním a turbulentním proudění.

 

Ten vif vypadá jako takový olejíček, zřejmě tam právě dochází k tomu namazání a ke zlepšení proudění.

Spotřeba mě už za několik jízd taky vždycky mile překvapila a to jsem jel naprosto stejně/normálně. Uvidíme, jak to bude dále s dlouhodobou spotřebou. V létě mívám 5,6l, v zimě 6,4l. Nyní (i ještě před vifem) se pohybuju na hranici 6l. Uvidíme jak s vifem.

Editováno: , autor: tgfh
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

A pak fouklo do zad a spotřeba prozměnu spadla o půl litr dolů :kol-47:  Neber mě moc vážně, ale byl bych v tomhle skeptik. Používání nějakého aditiva nedokáže ani při nejlepší vůli upravovat průběh mezní vrstvy mezi turbulentním a laminárním prouděním, bod odtrhu atd. Reynoldsovo číslo se vlivem viskozity aditiva sice změní, ale nepatrně, a na průběh proudění to vliv mít nebude. Utržení karbonového nánosu vlivem čistících vlastností aditiva proudění samozřejmě ovlivní, ale motor to ovlivní jinou cestou než skrze proudění.

 

Dej těch plných knedlíků při stejných podmínkách aspoň 100 a můžeme se na to podívat statisticky. Z jednoho měření ale bohužel nelze poznat nic. Vlastně bohudík, to bych přišel o práci.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To víš, to byla reakce na "filosofské pindy" odborníků na laminární a turbulentního proudění. Budu skeptik, je to moje povolání, tak řeknu, že to bude žrát stejně. Já taky včera jel 100km ze Šumavy za 4.6l/100km, což je můj nový rekord na téhle trati. A v nádrži taky VIF. Ale v autě jen já sám, rodina zůstala na Šumavě, takže o metrák méně :-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

A pak fouklo do zad a spotřeba prozměnu spadla o půl litr dolů :kol-47:  Neber mě moc vážně, ale byl bych v tomhle skeptik. Používání nějakého aditiva nedokáže ani při nejlepší vůli upravovat průběh mezní vrstvy mezi turbulentním a laminárním prouděním, bod odtrhu atd. Reynoldsovo číslo se vlivem viskozity aditiva sice změní, ale nepatrně, a na průběh proudění to vliv mít nebude. Utržení karbonového nánosu vlivem čistících vlastností aditiva proudění samozřejmě ovlivní, ale motor to ovlivní jinou cestou než skrze proudění.

 

Dej těch plných knedlíků při stejných podmínkách aspoň 100 a můžeme se na to podívat statisticky. Z jednoho měření ale bohužel nelze poznat nic. Vlastně bohudík, to bych přišel o práci.

Jasně, těch měření je potřeba více, ale "měřeních" bez vifu jsem provedl už desítky s hodnotou max. 12,8l. Mám tempomat a ten často používá plný knedlík, tak hlavně k vůli tomu jsem to "měřil" tak často, protože jsem při tempomatu často sledoval aktuální spotřebu, zajímalo mě, jak "jezdí". On totiž ten tempomat nedrží v té první fabce rychlost tak dobře jak v nových autech, jak přijde kopce, rychlost klesne o 5 v hodině a pak dá plný aby to dotáhnul zpět. Po VIFu tam najednou vidím 13,3l, což jsem nikdy neviděl (tankoval jsem u té samé benzínky jako obvykle). Udělám více měření a pak dám vědět za měsíc nebo tak.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mám najetých 300km s vifem a zkoušel jsem plný párkrát hodit včera i dnes a pořád 13,2l nebo 13,3l.

 

Naředění je dobrý nápad, ale 20ml ve 20 litrech je moc málo aby to naředění mělo vliv, si myslím. Zkusím nabrat někdy prémiové palivo (Vervu apod.) zda tam bude taky ta aktuální spotřeba pod plným vyšší. Tankuju tam, kde je levněji. Nejčastěji u PRIMu (nyní tam mám taky benál od PRIMu). Prémiové palivo jsem nevzal ani nepamatuju. Každopádně ten vif se mi jeví ve velmi dobrém světle. 2kč navíc za prémiové palivo se mi zdálo vždycky hodně, nikdy jsem na to nebyl, ale těch 40 haléřů, o které to zvedne cenu benzínu na jeden litr se mi zdá už zanedbatelně (a možná se i sám zaplatí).

 

Jinak za těch 300km 5,8l spotřeba (na 1.4 44kW)

Editováno: , autor: tgfh
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Naředění benálu při ředění 1:1000 je zanedbatelné. Celkově bude (dle mého názoru) vliv aditiva na všechno velmi malý s výjimkou těch čistících schopností, kde bude sice v okamžitém měřítku taky malý, ale v dlouhodobém výhledu se zřejmě pozitivně projeví.

 

Skoro bych se vsadil, že když bys teď jel za stejných podmínek bez aditiva, tak budeš mít stejnou přístrojovou spotřebu jako s ním.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Je ale zajímavý, že pozoruješ zvýšení spotřeby. Mně se nechce věřit, že by ten VIF tak rychle čistil a díky tomu to více sálo vzduch. Nedávno jsem měl venku snímač teploty sání a ty usazeniny jsou na něm doslova zapečené.

Editováno: , autor: psurn
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Musim souhlasit s ostatnimi, kteri pisou, ze zalezi na hodne vecech. Ja treba pozoruji, ze staci aby foukalo (klidne z boku) a prselo a spotreba je hned vyzsi nez kdyz je hezky, jsou suche cesty. Staci jet vic agresivneji a spotreba jde hned nahoru. Nebo taky pozoruji, ze kdyz jedu sam, tak do kopce to sice jede dobre, ale kdyz jedu z kopce, tak musim trochu pridavat plynu, aby to nezpomalovalo. Kdyz jedu s celou rodinou, tak do kopce to jede porad fajn (spotreba bude urcite o neco vyzsi), ale z kopce to jede uplne samo. To auto je strasne lehke, jeste kdyz je prazdna nadrz, takze to co se veze udela taky hodne.

 

A koukat na se na aktualni spotrebu, kdyz jedu na plny knedlik nema vubec smysl, protoze to tam skace ty cisla jak sportka. :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

VIF má smysl používat, ale spíše kvůli těm dlouhodobějším vlivům. Určitě bych nečekal nějaké snížení spotřeby, vyšší výkon motoru atd.

 

V dlouhodobém měřítku (roky) se ale ten vyšší výkon může projevit, protože VIF zabrání zanášení motoru a pozitivně působí proti bio složkám a celkově je motor lépe přimazaný a chráněný proti korozi.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 3 měsíce později...

Do "benzínu" přidávám VIF spíš pro dobrý pocit, že se eliminuje negativní vliv biosložky. Žádné zázraky se spotřebou se nedostavily a ani jsem žádné takové neočekával.

 

Přidání VIF do "nafty" má daleko větší efekt ... zejména co do snížení hlučnosti a zjemnění chodu motoru ... pravděpodobně se jeho vlivem opravdu něco "děje" s cetanovým číslem nafty.

 

Obě (čtyři :-) zimní i letní) varianty VIFu kupuji v AUTOKELLY za cenu kolem 180,- Kč za 0,5 l plechovku.  

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Plácá nesmysly :kol-26: VIF do nafty je letní a zimní. Do benzínu je opravdu jen jeden "celoroční". Mám toho moc a s nafťáky jezdím víc. :kol-44: ​ Tak se omlouvám. Nicméně na mých zkušenostech s ním to až tolik nemá vliv. Použití v benzínu je spíš pro dobrý pocit (motor jsem nerozebíral, abych zjistil, jestli jsou čistější ventily nebo jestli vstřikovače radostněji vstřikují), v naftě jsou účinky více patrnější na zvuku motoru a na životnosti vstřikovačů. Používám jej asi 8 let.

 

Jinak potvrzuji, že je lepší použít "standardní" palivo + VIF než koupit palivo údajně více aditivované bez přídavku VIF    

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...