Přejít na obsah

Záznam zvuku


Doporučené příspěvky

Tak som sa trochu pohral. Zvuk v aute ma baví a verím, že aj mnohých z Vás. Pripravil som si pre Vás takú malú hádanku (aby to tu nebolo zas až tak všetko smrteľne vážne).

V prílohe je záznam zvuku z mojej RAPIDky. Snažil som sa o čo možno najväčšiu objektívnosť, tak je záznam robený cez legendárny poloprofesionálny prenosný rekordér ZOOM H1. Úroveň záznamu bola manuálna bez kompresie do čistého 16/44,1 WAV formátu. Surový záznam som len "kozmeticky" upravil (Fade In, Fade Out a normalizácia na úroveň -0,1dB) v Adobe Auditon. Výsledok som vyexportoval aj do FLACu, ale pre čo najmenšiu mieru degradácie a výslednú veľkosť, som zvolil formát m4a. V prílohe je síce MP3, ale to je m4a, ktorú som musel natvrdo premenovať, nakoľko som m4a nedokázal nahrať na tento server. Ak by Vám to nešlo, tak to len premenujte na m4a.

Najlepší výsledok dosiahnete, keď si to vypočujete na slúchadlách. Myslím, že táto metóda je jedna z mála, ktorá reálne vypovedá o reprodukcii skutočného zvuku. Tie trapárny na YouTube sú možno zaujímavé pre puberťákov, ale kto to myslí so zvukom naozaj vážne, musí uznať, že jedine surový záznam bez frekvenčnej korekcie, urobený kvalitnou mašinkou priamo predurčenou k záznamu mikrofónom, zabezpečí najväčšiu mieru objektivity, pri tolerovateľnej miere degradácie spôsobenej samotnou záznamou technikou. A ZOOM H1 to zvláda bravúrne.

Schválne. Tipnite si. Aké repráky to hrajú?

 

1. GLADEN M165 V2

2. MAC AUDIO STAR X2.16

3. JBL GTO6508C

4. AUTOTEC A6.2C

5. Originálne repro

 

ps.: Tie šuchoty vo zvuku, to je moja bunda (ako som prepínal skladby) a hlasy naokolo sú od susedov, čo nastupovali do vedľajšieho auta.

ps2.: V jedenej skladne vybehne aj Dopravné hlásenie, ktoré som ale neodstrihol. Aspoň to podtrhuje autenticitu :)

 

ZOOM0052_01.mp3

Editováno: , autor: architect
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 týdny později...

Aj to asi tak dopadlo, ako som predpokladal. Kvalita zvuku a jeho podrobná analýza nie je moc pre "autíčkárov". Hlavne nech to vrzá, nie?

Ale teraz vážne. Dík každému, koho to zaujalo a ešte viac dík pre tých, ktorý sa odvážili napísať názor.

Ukončujem hádanie!

 

ÁNO, tento zvuk je s ORIGO reproduktorov.

 

Keď sa bude niekto v budúcnosti navážať do zvuku vášho Rapid-ka, tak mu len dajte link na toto vlákno.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

já si teda nejsem úplně jistý, že má smysl dělat analýzu zvuku zprostředkovaného tímto způsobem. Navíc bez znalosti původního zdroje. Jako faktor silně ovlivňující výsledek bych pak viděl záznamové zařízení a hlavně zařízení, na kterém se to přehraje...  

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To je fakt. Lepšie by to bolo možno nasnímať nejakým mobilom  alebo hračkárskou roztrasenou kamerou a zavesiť to na YouTube so superinteligentým komentárom. Nie?

ZOOM H1 je poloprofesionálne záznamové zariadenie určené na veľmi kvalitný záznam mikrofónmi. Treba si o tom čosi naštudovať. A vplyv výsledku na kvalite prehrávacieho zariadenia. Sorry. Ale tento argument je rovnako hodnotný, ako baviť sa o miere degradácie AKÉHOKOĽVEK reprodukovaného zvuku spôsobenej reprodukčným zariadením. Originálny zvuk z fyzikálneho hľadiska nie je možné zreprodukovať bez degradácie. VŽDY sa tam vnesie niečo, čo odlišuje reprodukovaný zvuk od originálu. Aj preto považujem hodnotenie zvuku za veľmi subjektívnu záležitosť. Sebaodbornejšie názory nepodložené hmatateľným dôkazom sú mnohokrát len rozprávky podobné príbehom známym z nálepiek drahých vín. Na to aby sa to predávalo musíš najprv urobiť kvalitný marketingový sajrajt a zbožne si želať, že zas nájdeš ľudí, ktorí proste tieto žvásty žerú aj s navijákom.

So zvukom robím už viac 25 rokov a musím sa priznať, že doposiaľ som nenašiel menej degradujúcu metódu záznamu, ako: mikrofón, nízkošumový predzosilňovač, NULOVÉ!!! korekcie a bezkompresný záznam. H1, je pri parametri zohľadňujúcom pomer výkon/cena, na toto ideálny rekordér. Jasné, existujú óóóóóómnoho kvalitnejšie mikrofóny a rekordéry, ale mojim cieľom bolo IBA priblížiť reálny zvuk a urobil som to tak dobre, ako som len vedel. Ak mi niekto ponúkne kvalitnejšiu metódu, len sa poteším. Mimochodom to moje odporúčanie použiť slúchadlá (napr. Koss Porta Pro) nebolo len také samoľúbe strelenie do vetra. Bezpochyby, je mnoho skvelých slúchadiel, ale Koss-ky sú predpokladám notoricky známe medzi ľuďmi, ktorí to so zvukom myslia aspoň trochu vážne a poskytnú, pri zapojení do rôznych zdrojov, veľmi solídny zvuk.

Zhrnuté, podčiarknuté. Urobil som to hlavne ako protiúder pre ufrfľaných puberťákov, ktorí tvrdia, že zvuk v Rapid-ke stojí za h***o. Verím, že sa to aspoň trošku podarilo. Rapid-ka hrá od výroby viac ako slušne!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

koss-ky su take mozno lepsie low endy...povedzme ze dobry pomer cena vykon...ale kvalita zacina niekde uplne inde... resp. portapro su take...skor imidzovky so slusnym zvukom ale keby bol mozno rebricek top 50 tak by boli niekde pri konci...zvuk v aute je vzdy velmi velmi komplikovany. nieje to izba kde mas 4 steny. skor by som povedal ze to je veda....a je malicko aut na svete kde je vyladeny zvuk, a samozrejme cena je inde a mozno cena len audia v tych autach je na urovni rapidky...ale zvuk je celkom fajn co si nahral... je to originalne radio?  pretoze radia z druhovyroby poskytuju kvalitnejsi zvuk, a niektore mozno aj za lepsie peniaze ako original..verim ze aj zakladny ALPINE poskytne lepsi zvuk ako originalne radio...a su aj ine znacky samozrejme menej zname...narychlo ma napada NAKAMICHI...napriklad...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To je fakt. Lepšie by to bolo možno nasnímať nejakým mobilom  alebo hračkárskou roztrasenou kamerou a zavesiť to na YouTube so superinteligentým komentárom. Nie?

no spíše jsem myslel, že by bylo nejlepší, to nedělat vůbec. Ale jestli to někomu pomohlo zlepšit mínění o jeho repro v Rapidu, tak si to jistě zaslouží ocenění.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Koss Porta Pro sú najlepšie slúchadlá za 25€ na trhu a majú len málo konkurentov. Pokiaľ kupuje niekto slúchadlá podľa vzhľadu, tak je zrejme fachman a vie do čoho ide :) Mnoho ľudí si mylne asociovalo slovo Porta s posluchom niekde vonku, čo je však úplne zle. Koss-ky sú skladné, sú prenosné, ale sú tak neuveriteľne otvorené s nulovou schopnosťou eliminovať okolitý ruch, že tieto slúchadlá si zoberie na bicykel, či na behanie alebo hiking iba človek, čo mu je vlastne jedno ako to hrá. Už aj obyčajná chôdza v bezvetrí spôsobuje také turbulencie v oblasti styku náušníka a ucha, že tú meluzínu nemôže počuť len hluchý alebo človek, pre ktorého je reprodukovaná hudba iba zmes zvukov, prípadne pri ktorej si dokáže do rytmu pospevovať alebo pohybovať niektorou so svojich častí tela. Koss Porta Pro sú preto ako slúchadlá na von nepoužiteľné a silne podpriemerné, zato v interiérovom posluchu, podotýkam pri zohľadňovaní ich cenovej kategórie, viac než dobré. A na takýto posluchový test ako základ celkom fajn. Jasné, že čím vyspelejšia technika, tým bude aj odchýlka menšia, ako som písal už skôr a o to ide. Najslabší článok reťazca určuje jej kvalitu.

Rádio je sériové (SWING). Jeho kvalitu som vôbec neriešil, ale musím sa priznať, že počúvam z veľa strán, že autorádiá z tretích strán sú lepšie. Čo sa ale skrýva v skutočnosti za týmto mnohovýznamovým slovko LEPŠIE vie asi len autor, ktorý to napíše. Jeden je nadšený výkonom, druhý komfortom, ďalší dizajnom atď. Čo sa ale nikdy nemení je, že 100Hz, či 1kHz znie úplne rovnako aj na Swingu aj na super-hyper najmodernejšom rádiu. Každý zosilňovač má svoje limity, o tom niet sebemenších pochýb, ibaže deklarovaný výkon, ktorý poskytne mňou požadovanú hlasitosť, a je stále v oblasti nepočuteľného harmonického skreslenia, je závislý od výrobcu pramálo. V čom sa zvuk môže zásadne odlišovať je miera korekcií, ktorá sa pri zosilňovaní signálu uplatňuje. A že ich je dnes v autorádiách až-až, tak to snáď ani netreba zdôrazňovať.

Mám rád audio techniku a skoro by som napísal, že ju až milujem, ale zostanem iba pri tom mám rád, pretože milujem iba svoju rodinu. Samozrejme, že každému sa páči čosi iné, ale ľudkovia, ja si nemôžem pomôcť, niektoré akože dobré autorádiá sú taký dizajnérsky grc, že ich vizuál muslel robiť iba niekto, kto nemá o autointeriérovom dizajne ani šajn. Niekomu na tom nezáleží, ale ja sa medzi tú skupinu určite nerátam. Dizajn Swingu je presne taký, ako to má byť. Toto autorádio je súčasť auta a patrí tam. O tom nikto nezapochybuje, kto to uvidí. Ak má rád ale niekto rôzne blikačky a farebné hudbičky, no problem. Zvuk zo Swingu je neprekvapujúci a stabilný. Kvalitu reprodukcie určuje len a len zdroj zvuku. Rádio musí hrať z technického aspektu horšie (lebo princíp frekvenčnej modulácie a s tým súvisiaca zámerná kompresia dynamiky) ako CD. Je ale fakt, že niektorí výrobcovia to nadopujú DSP a potom to hrá šťavnatejšie, ako z rádia, kde DSP nie je. Možno práve toto je ten deklarovaný rozdiel, ale vrátim sa o pár viet späť. Sú to vlastne len inteligentné korekcie. Netreba ale zabúdať ani na mieru hluku, ktorá v prevádzke auta vzniká. Potom je to ale úplne iná pesnička.

Mimochodom, snáď sa raz človek dožije v aute a v sériovom rádiu aktívneho DSP (dynamicky riadená reprodukcia podľa okolitého hluku, prostredníctvo spätnej väzby tvorenej meracími mikrofónmi umiestnenými v interiéri auta). Skôr ale ako na dobu, kedy budeme jazdiť na baterky to nevidím :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

O koss plati ako som pisal dobry pomer cena- vykon... o dizajne swingu by sa dalo diskutovat ale to o dizajne vseobecne. Je to oruginal radio tak je prisposobene interieru auta. Radia inych stran su samozrejme lepsie, ale nezapadnu tak do interieru. Neviek kto robi teraz reproduktory do skodovky, ale niekedy boli tie papieraky strasne a s tymi penovymi zavesmi uplne...ale samozrejme rozhoduje cena pri takychto autach a marka levinsona by si asi nikto nepriplacal v rapidke...ale ked si to clovek zoberie tak cca 10-15 rokov dozadu tak automobilky dost popracovali na zvuku a na vytlmeniach dveri a ozvucnuciach stredobasov....samozrejme rezervy su ale pokrok nejaky nastal...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

S tým vývojom, resp. kvalitatívnym posunom sériového ozvučenia sa nedá len súhlasiť.

Neviem či mám presné info, ale širokopásma robí pre Škodu Tesla Valašské Meziříčí (TVM) s logom VW a výškáče sú nejaké ukrajinské, ale výrobcu si už nepamätám.

Viete čo je nočná mora konštruktéra reprosústav? Dostať za úlohu ozvučiť auto! Kľúčovým prvkom ozvučenia je kvalitná a presná ozvučnica a bohužiaľ dvere takýmto priestorom nemôžu byť práve kvôli konštrukčným prekážkam. Pri návrhu reprosústavy sa počíta aj s takými detailami ako tesnosť v okolí reproterminálov a malinká nepresnosť totálne zdegraduje zvuk. Pri priestore, kde sa umiestňujú reproduktory v aute a takýchto netesnostiach ani netreba uvažovať. Proste "fučí" to odvšadiaľ a utesniť sa to jednoducho (okrem extrémnych tunningov) nedá. Vylepovanie dvier tlmiacimi fóliami založených na asfaltovej báze je síce fajn, ale generálne to nerieši problém. Zmení sa tým tuhosť "ozvučnice" ale to je asi tak všetko. Jednoducho konštruktér musí zabudnúť, že robí reprobeňu a jediné s čím sa musí je popasovať sa minimalizovaním otvorov, aby miera turbulentných pazvukov, vychádzajúcich s týchto otvorov neprenikala do počuteľnej oblasti a aby nič v priestore dvier nerezonovalo. V niektorých automobilkách sa to vydarí viac v iných menej. Táto nová rada Škodoviek to myslím ustála so cťou. Nakoniec, toto je oblasť, kde ja stále pomerne veľký priestor pre experimentovanie.

Napriek všetkým veciam, čo som sem napísal, samozrejme, že si dokážem predstaviť kvalitnejšie reproduktory, o tom niet sporu, ibaže mi nedá nepochváliť Škodovku za zvuk, ktorý poskytuje zo sériovej výroby. Kto tvrdí, že to hrá blbě a špatně tak by mal začať pátrať po vinníkovi. S najväčšou pravdepodobnosťou v tom prsty nebude mať výhradne len technika. Skôr by som sa zameral na oblasť medzi volantom a sedačkou. Ono práve v tomto priestore vzniká zrejme najväčší zdroj nespokojnosti. :)

Editováno: , autor: architect
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 4 týdny později...
  • o 2 roky později...

ahoj, sice opožděně,

Tátovi jsem taky ke kytaře kupoval zooma ;)

poslechl jsem to na Koss Sporta Pro a ze začátku ten klavír s tím trianglem nebo co to bylo, to super ale pak nastoupily basy a tam už poznávám origoš bez nápovědy.Celkově se to pak zahuhlá. Myslím že kdyby ty repráky byly pořádně zamontovaný a měly pevnější ozvučnici, nemusí se basy tolik přidávat a nebude to tak zkreslené při hře vícero současných nástrojů. Tak to mám v kuchyni v sádroši. Ty repráky boschmann přes moji skládačku Technics hrají tolik basů, že to nemá cenu solit protože se ty basy nepředají mejm uším a je to zkreslené.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No, vytlumení nemá přidat basy ale jen zlepšit akustiku.

Lepší basy dává víc reproduktor s vlastností zahrát víc nižší kmitočet ale taky k tomu musí mít ozvučnici , pevnou a i objem za ním. A taky ten reproduktor musí být pořádně přimontován aby nekmital celý ve dveřích ale jenom ta jeho membrána. Ve Stereovideo  jednou testovali reprobedny z betonu. To byl panečku zvuk:D:D

A taky ten zvuk je o to lepší čím, větší je citlivost reproduktoru. Když vezmeš výškáč s citlivostí 80db a místo něj nasadíš reprák, kterej má stejnej rozsah (například 10 - 22 khz) ale citlivost 94db tak ten zvuk je nebe a dudy. Další věc je výhybka a i její kvalita, několik beden jsem postavil a ty co mám v obýváku přešly upgrejdem 2x. Výhybky a výškáče.

Určitě je tady někdo, kdo to dokáže lépe vysvětlit, takzvaný český hifista:D:D

Editováno: , autor: elvis78
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vsak jsem to tak myslel ze tim vytlumenim spevnis ozvucnici a melo by to tim padam o neco lip hrat kdyz nerezonuje celej mekej plech. Ten je jak kdyby to bylo z igelitaku :-D . Dokonce pri tom vytlumeni je i lepsi zvuk pri zabouchnuti a otevirani dveri, jak u superba :-) 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...