Jump to content

Zimné pneumatiky

Recommended Posts

• 9 months later...

Ahoj,

asi se zeptám už jako blbec, ale jak to je s tím rychlostním indexem u zimí pneu.

Jasný je, že mohu použít nižší index (s cedulkou/upozorněním), nicméně někdo píše, že se u zimní pneu může použít pouze o jeden stupeň nižší. Jak to tedy je?

V TP mám předepsaný rychlostní index V (240km/h), nejradši bych koupil teďka index T (190 km/h) - což je o více než jeden stupeň nižší rychlostní index.

Nebude s tím problém? Max. rychlost v TP mám 211 km/h.

Díky

Na Slovensku môžeš dať aj T a k tomu musíš dať buď nálepku alebo upozornenie na maxidote.
Vyhláška 464/2009 paragraf 5 odsek 8
Minimálny rýchlostný index môže byť 160 km/h

Skús pohľadať vo vašich právnych predpisoch.

Díky za odpovědi, tady jsem ještě dohledal vyhlášku 341/2014 Sb. (https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2014-341#prilohy), v příloze 12 je to tam pospaný. Nižší rychlostní index tam není specifikovaný nijak specifikovaný.

Takže díky, kupuji pneu s indexem T a nastavím si výstrahu na maxi-dotu.

No, chtěl bych teďka pořídit Nokiany WR D4 195/65 R15 a rozdíl mezi 91T a 91H je skoro 300 Kč na jedno kolo, měním všechny čtyři. To se mi už pak tak zanedbatelný nezdá. (ale chápu, že každý soudruh to má jinak :)).

Myslím, že rychlost 190km/h je alespoň pro mě dostačující. Aby auto reálně jelo 190, to už musí být ručička za 200km/h a to si klidně na těch zimákách odpustím. Pro jistotu bude samozřejmě upozornění na maxidotu.

Nebo tu hrozí ještě nějaké jiné nebezpečí, který mi uchází, proč vzít přecijen to Háčko?

Edited by nosekma

WR D4 mizí před očima na suchu. Takže doporučuju jenom do oblasti kde je často sníh. Navíc je lepší vzít za stejnou cenu nejnovější WR Snowproof. T index za 1107Kč/ks.

Nejlepší jsou dle testu ale Bridgestone Blizzak LM005 , který jsou s T indexem za 1124Kč/ks. 

Bridgestone je při brzdění na mokru a sněhu na prvním místě a Nokian Snowproof na jedenáctém. Celkově je v testu Bridgestone na pátém místě a Nokian na třináctém. 

Pokud nelítáš v zimě přes 180km/h, tak vem v klidu T. U těch 15" je ten rozdíl fakt 200-300Kč/ks, ale třeba u 17" nebo 18" je často vyšší index levnější nebo je rozdíl třeba 50Kč.

• Like 1
  • 2 weeks later...
  • 1 year later...

Zdravím. 

Minulú sezónu som kúpil nové Continental TS860 205/55 R16. 

Najazdil som asi 4000km paráda. 

Túto sezónu som ich nazul a hucia, zadné. 

Je pravda, že pred koncom minulej sezóny asi po 3500km od nova som robil geometriu, a ze sa možno zle zjazdili, s novou geo som potom prešiel len 500km a už išli Letné R17. 

Cital som radu, že je potrebné ich trosku ohoblovat. 

Tak som sa vybesnel, trosku som ich prehrabol, vybrzdil zo 140 na 0 a aj som sa vysantil poriadne na ručnej brzde. 

Odvtedy ale hucia zadné asi 5x viac. 

Je mi ich ľúto dat do koša sú 2019 a majú 8mm.

Co odporúčate? 

Mňa napadlo dat všetky 4 vyvážiť (sice už som ich dával pred mesiacom) a zadné prehodiť medzi sebou (ale musia sa prehodiť na disku lebo majú smer rotation). 

Ložiská sú všetky 4 nové SKF majú 10 000km a v zákrute není zmena hluku. 

Huci ako keby zadná ľavá guma od 30km/h. 

Šípka je OK dali ich tak ako boli pred rokom. 

Hrby nie su na nich ale povrch je dosť drsný v smere otáčania.

Neviem ci pojazdiť napr. 500km alebo rovno prehodiť zadné medzi sebou, octavia 2 ma dosť problém s tým, že vzadu sa gumy ľúbia oskakat. Neviem asi vnútorná strana ale ja ako laik to nevidím na gume.

Geometria je ok pred mesiacom na letnych.

Môže byť, že som ich prebrzdil a ZNICIL a budú musieť ísť do koša alebo ciganom na bazos.

Zaujímavé, že hucia zadné...

Čakal som ale od vraj TOP gum v danom rozmere za 312 eur za sadu viac...

Dunlop som týral 3 roky na ručnej a ešte ich kúpil nejaký dedo, že na nich pojazdi 5 rokov do hladká. 

Koupil jsem barum polaris 5 225/40 r18 xl a zatím předčili očekávání. Najeto zatím asi jen 1000km ale spokojenost. Nehučí ani pri vysoké rychlosti, na vodě i na suchu drží parádně, řízení přesný. Uvidím co na sněhu jestli letos vůbec bude, ale za tu cenu kvalitní  pneu.