Jump to content
jazzleba

Diskuse k novému rychlostnímu limitu 150km/hod na našich dálnicích

Recommended Posts

150km/h je optimalni cestovni rychlost. Osobne bych nvarhoval nechat 150km/h vsude a naopak v horsich ussecich rychlost omezovat na 130km/h, 110km/h, nebo cokoliv co si bude zadat aktualni situace.

Na dalnicich by mely byt pouze promenne digitalni znacky, aby se dalo plynule reagovat na aktualni situaci, pocasi, atd...

Naopak bych se zameril na zakaz predjizdeni kamionu, protoze to je dle meho nazoru mnohem vyssi rizko nez to, jestli nekdo jede 150km/h.

nebo tak

No a proč je nebezpečné předjíždí-li kamion? Protože může jet maximálně 90, ale velká část ostatních jede 130+. Nedej bože, aby ještě jeli 150+. Takže problémy s kamiony by naopak spolehlivě vyřešilo snížení limitu na 110 km/h :D

Edited by Wittmann

Nesnížilo. V Dánsku se zvyšovalo na některých úsecích z 80 na 90 a ze 110 na 130 a výsledkem bylo méně tragických nehod, protože se (podle jejich interpretace) vyrovnaly rozdíly mezi rychlými a normálně jedoucími řidiči. Nicméně moje zkušenost z DK říkala, že na té osmdesátce většina lidí opravdu jede 80. Pravda, už je to ale 15 let :D

Osobně si myslím, že těch 130 na dálnici je postačující a nezvyšoval bych to. On stejně klasický problém je ten, že kde je rychlost X, tak půlka řidičů jede X+10, protože to je "v toleranci" (radaru, policie, úřadu...).

Já jezdím všude o 10+ podle tachometru. Protože tachometr vždy ukazuje blbě.

Když je 130, tak jezdím 145 tacho i více. Pokutu jsem ještě nedsotal. A to nepoužívám žádné aplikace na radary.

Jinak samozřejmě onen zákon neprošel a stále se jezdí 130, 110 a nědke dokonce 80.  :-(

Edited by s-tony

Trochu to zde oživím, tak se naši zákonodárci zaobírají s myšlenkou na zvýšení rychlosti na vybraných úsecích dálnic na 140km/h.

V Rakousku se tato rychlost testuje na 2 úsecích jejich dálnic.

Tak co je to málo, nebo moc ?

Je to v novele zákona. Ta je momentálně na zapracování připomínek. Pak jde do vlády a do PS.
    Mohli trochu přitlačit.....

Ak zvysovat rychlost tak jedine spolu s dalsimi opatreniami ako napr. zakaz predbiehania pre kamiony, povinne rozostupy medzi vozidlami.

Moznost predbiehania pre kamiony je hlavnym dovodov pre zlu plynulost premavky v CZ.

A rozostupy.... je absolutne nebezpecne ak niekoho mam takmer v kufri, pripadne ide vlacik kamionov, do ktoreho sa potrebujem zaradit a nemozem.

Myslim si totizto, ze samotna vysoka rychlost nie je hlavnym dovodom nehod, ale prave nedodrziavanie bezpecnej vzdialenosti a nevenovanie sa riadeniu vozidla.

• Upvote 1

Tohle všechno více méně už platí. Jen to nikdo nevymáhá....

Tak, tak a rychlá jízda je vinna jen kvůli těm kteří se preceňují a nezvládají své vozidlo. Pokud se budou všichni dostatečně věnovat sledování provozu a adekvátně reagovat na aktuální situaci, nemůže je na dálnici překvapit ani rychlejší jízda. V Německu s tím mají dlouholeté zkušenosti a to v místech s neomezenou rychlostí jich zdaleka tolik rychleji než 130km/h nejezdí. 

Ovšem u nás je někdy i nižší rychlost nad schopnosti mnohých "řidičů". 

Pokud jedu rychleji, o to víc se soustředím i na ostatní. 

Každý klacek má dva konce. Možná je to moje osobní zkušenost, ale někdy jsou ty dálnice stavěné tak, že na nich ani víc jak 130 km/h nelze. Nebavím se o supersportech, ale o 10-15 let starých autech s obyčejnou nápravou, spíše měkčím naladěním, nic moc brzdami, spíše opotřebenými tumiči, a tak moho pokračovat. Zatáčky skoro přes horizont,... a ono ve 130 zatočit a zařadit se v pravotočivé zatáčce, to není jen tak., zvlášť ne při horších podmínkách. Do toho závodník, co se může ublikat. Tím spíš, pokud se mám zařadit ihned a ona tam není moc velká mezera. Chápu, že se to pomahačům bude dobře kasírovat, když si pojedu a přede mně to střelí auto. Pak půjde pokuta za mnou. Druhá věc je propustnost. Dodržovat rozestupy jde možná tak na D11 ke Kolínu. Když bych puntíčkářsky dodržoval všechny limity, tak ještě stojím na místě na začátku dálnice. Jako daleko větší problém vidím nesprávné osvětlení, nefunkční brzdová světla (teď je to snad nějaká móda), krátké připojovací pruhy a zmatečné značení (nadbytečné/nedostatečné). Předjíždění náklaďáků mi nevadí zdaleka tolik, jako upěchovaný vláček v levém pruhu. Ano, je to otravné, ale mnohdy se to vyřeší dřív, než začne vláček předjíždním odzadu dopředu za pomalejším vozidlem.

Bezpečná vzdálenost se u nás takřka vůbec nedodržuje a odkud to nebude nějakým způsobem kontrolováno jen tak hned se to nezmění. 

Ak zvysovat rychlost tak jedine spolu s dalsimi opatreniami ako napr. zakaz predbiehania pre kamiony, povinne rozostupy medzi vozidlami.

Moznost predbiehania pre kamiony je hlavnym dovodov pre zlu plynulost premavky v CZ.
    A rozostupy.... je absolutne nebezpecne ak niekoho mam takmer v kufri, pripadne ide vlacik kamionov, do ktoreho sa potrebujem zaradit a nemozem.
    Myslim si totizto, ze samotna vysoka rychlost nie je hlavnym dovodom nehod, ale prave nedodrziavanie bezpecnej vzdialenosti a nevenovanie sa riadeniu vozidla.

A zasa ty kamiony nic lepšího nejde ani napsat. Za všechno můžou ony ty kamiony.
    Tak a teď do mně

Zial je to tak.

Na Slovensku je celoplosny zakaz a jazda po slovenskej dialnici je omnoho plynulejsia a o hodne bezpecnejsia.

A jak si na to přišel? Bezpečnější je od té doby co Vás policajti učili správně jezdit po dálnici a hlavně v kterém pruhu myšleno pro všechny řidiče osobaku

To je nezmysel.

Bezpecnejsie zacalo byt po tom, co sa zakazalo predbiehanie pre kamiony. Nemusim sa neustale bat, kedy mi to kdejaky bezmozek posle do laveho priamo pred auto.

Nicmene aj tam je stale co zlepsovat.

P.S. Drvivu cast z roka jazdim v CZ.