Přejít na obsah

Ztráta chladící kapaliny


Kropin

Doporučené příspěvky

@Wittmann

Chladiaca kvapalina nie je voda  z rybníka. 

 

Chladiaca kvapalina (alebo nemrznúca zmes) má niekoľko úloh. Najdôležitejšou je odvádzanie tepla z bloku motora do chladiča, kde sa prúdením vzduchu ochladzuje. Chladná voda cirkuluje späť do motora, aby ho ochladila. Kvapalina tiež plní úlohu ochrany gumových častí motora, najmä hadíc.

Aby chladiaca kvapalina správne plnila svoju funkciu, musí mať dostatočne nízky bod mrazu a musí tiež obsahovať aditíva, ktoré chránia kovové časti chladiaceho  systému pred koróziou a gumené časti pred starnutím a popraskaním.

Každá chladiaca kvapalina časom stráca tieto vlastnosti, pretože prísady sa postupne odparia alebo zmenia svoje chemické zloženie. Preto je potrebné kvalitu chladiacej kvapaliny pravidelne kontrolovať - najmä pred zimou je veľmi dôležité premeranie bodu mrazu.

 

V súčasnosti sa používajú typy zmesí:  G10, G11/G48 a G12-(zaklad etylénglykol)

                                                        G13-(zaklad propylénglykol)

Ľahko sa dajú odlíšiť podľa farby štandardne G10 je žltá G11 je modrozelená G12 je ružovočervená.

 

Pozor sú aj výnimky základ etylénglykol, propylénglykol je žltej alebo transparentnej farby samotná farba zmesi je dosiahnutá dofarbením pre jednoduchšie rozlíšenie, preto sa treba držať noriem které sú uvedené na obale a nespoliehať sa len na Farbu

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 měsíce později...
  • o 1 rok později...

Caute borci. Mam Superb II r.v 2010, CFFB. S unikom chladiacej kvapaliny mam problem aj ja, najprv to bolo dymenie z vyfuku, vymenilo sa tesnenie pod hlavov valcov (prasknuty) a problem nebol. Po cca. 4000 km (snazil som sa neslapat) mi kvapalina zacala miznut znova (bez pozorovaneho dymenia ako predtym), zaslepilo sa EGR, vymenil sa chladic (opakovane tlakovany, vodna pumpa tiez relativne nedavno menena + rozvody) a stale to trva. Subjektivne mam pocit ze unik je zretelnejsi ked viac tlacim na plyn (auto ma chip 140 koni na nejakych 180) najazd cca 240 000 tisic (DPF davno nemam). A co je dalsi zaujimavy fakt je ze prava polovica fukania vzduchu je evidentne chladnejsia ako lava, akoby ani nefungovala, klima udajne opravena robi to stale.Ci je zapnuta alebo to ide bez klimy. Nejake tipy? :/  Dakujem

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mne vyrazalo chladiacu kvoli tomu, ze som mal  spodnu cast chladica klimy zabitu od kamienkov. Vid foto...

DSC_4847.thumb.JPG.0d32d87bb7e55d0c9aaa310302c22864.JPG

DSC_4848.thumb.JPG.a5450bec812f89f94829abe26f94f27a.JPG

 

Vzduch sa nedostaval k chladicu vody, ktory je az treti v poradi (chladic klimy, intercooler, chladic vody) a tym padom pri vykone teplota isla nahor a vyrazilo mi vodu cez expanzku...

Chladic klimy vymeneny za novy a auto ide bez problemov. Problem som riesil tuto vo fore. Tiez v Skoda servisoch, ale okrem vymeny viecka expanzky a EGR ventilu na nic neprisli. Ani jedna z veci, ktore odporucili vymenit nevyriesila moj problem. Az tato vymena chladica klimy.

Inak podobne tema je aj tu: https://forum.skodahome.cz/topic/137791-straca-sa-chladiaca-kvapalina/

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Wau, tak to by ma fakt nenapadlo. Skusenost na nezaplatenie, moj po 320t tiez vyzera kadejako. dik :)

 

edit: nedal si tam potom tu mriezku? standardne sa to myslim nedava, ale da sa to dokupit ako nahradny diel. Netrufam si ale povedat, aku ucinnost ma, no asi lepsie jak nic.

 

image.thumb.png.707febff585a7296add1d2e6655ca80e.png

Editováno: , autor: Martttin
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dal... Ale je to iba taka plastová blbosť. 

Pripevňuješ to priamo na chladič... 

Malé kamienky to nezastaví.

Tak som vymyslel krajšie a elegantnejšie riešenie.

Dal som aj aj. Pre istotu... :) 

Ponúkam ostatným na inšpiráciu... a hlavne predlženie životnosti chladiča klímy, keďže na Slovensku sa stalo štandardom posypovať cesty počas zimy "kameňmi".

Image1.jpg

Editováno: , autor: r_e_n_e
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Je to klasický tahokov. Materiál hliník na čierno. Čistiť tak ako celé auto... Zimu to prežilo bez ujmy... 

Pripevnil som to k tej plastovej mriežke... Ak si zväčšíš tu foto, tak uvidíš sťahovacie pásky. 

Samozrejme nárazník ide dole. 

 

Pod ŠPZ je predná kamera. 

Editováno: , autor: r_e_n_e
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

ani jedna z tychto veci ta nemusi trapit..

Vymeraj si sirku a dlzku otvoru (uz si nepamatam velkost). Na zaklade toho si najdi aky tahokov chces a sa ti paci.

Potom z neho vystrihnes pozadovanu velkost (ked budes mat samozrejme naraznik dole) a prichytis stahovacimi paskami..

Editováno: , autor: r_e_n_e
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 1 měsíc později...
  • o 3 týdny později...
V 19. 3. 2019 na 23:34, r_e_n_e napsal:

Ponúkam ostatným na inšpiráciu... a hlavne predlženie životnosti chladiča klímy, keďže na Slovensku sa stalo štandardom posypovať cesty počas zimy "kameňmi".

 

No na kamínky bych to neviděl, jde o to, že ty žebírka na chladiči jsou vyrobený snad z "alobalu" a navíc prořezaného, pro maximální efektivitu a náklady zároveň, a problém pak je, jak se to snáší hlavně se solankou, ta je ten problém ... K vidění na všech OII, ty co jezdí na dálnicích o to víc ...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...