Přejít na obsah

LED denní svícení + LED vzadu


Martin Bednář

Doporučené příspěvky

Zakon je padlej na hlavu. Zrovna dneska vecer, kolona od Tabora, prede mnou pani v SII a jela jenom na denni. Zezadu nebyla vubec videt. Na blikani zepředu ani zezadu nereagovala. Když kolona zastavila, tak jsem ji sel rict ze vůbec nesviti a neni videt. Absolutne nechapala...

No a prave z těchto duvodu by auto melo vzadu vzdy svitit !

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Motosman:Ano, je to o lidech. A nekteri chybují, to je lidske. Proto kdyz zakon muze nakazovat denni sviceni v predu, tak povazuji za chybu zakona, ze to opomiji vzadu. Je to opravdu nebezpecne.

Osobně nevidim důvod, proc by vzadu nemohly svitit dve cervene LEDky.

Editováno: , autor: Martin Bednář
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

S novelou vyhlášky 341 z prosince 2014 se celkem jednoduchá situaci,kdy bylo možno splnit povinnost denního svícení buď standardním osvětlením vozidla,tedy tlumená a obrysová vpředu a vzadu,nebo denní světla pouze vpředu je pryč.

S příchodem LED technologie,automatického osvětlení vozidel se novelizoval předpis ECE 87,kde došlo ke změnám v možnostech jak svítit.Novinka je možnost sloučených světel denního svícení s obrysovým,nebo se směrovkou a pravidla jak ,v jaké intenzitě atd.mají taková světla svítit.Ještě jsem ho nepročetl důkladně celý,ale zrovna u denních jsem narazil na zajímavost viz přílohy.Netvrdím,že to je pravda,ale zatím to na mně dělá dojem,že denní mohou svítit buď samostatně,nebo s ALESPOŇ obrysovými vzadu.Ale jak říkám,nejlépe,když si to každý prostuduje sám.

 

post-655-0-12388200-1446427267_thumb.jpg

 

A odstavec 5.11,kde se stanoví jak mají svítit obrysová.

Důležitý je odstavec 5.11.1.3 ,kde výše uvedená povinnost z odstavce 5.11 neuplatněna právě v souvislosti s použitím světelné signalizace.Jenom pro upřesnění denní světla nespadají do skupiny osvětlení,ale do skupiny světelné signalizace.

post-655-0-14947800-1446428100_thumb.jpg

 

V každém případě,pokud se policie,případně STK bude řídit původním zněním,tak jak je v odkazu na stránky PČR,který dal Motosman,zřejmě je jen na Vás,kam až budete chtít zajít :-)

 

for Martin Bednář - žádný zákon nikdy nenařizoval a nenařizuje denní svícení jen vpředu.Pokud máš pocit,že Ti takové svícení z nějakého důvodu nevyhovuje,vždycky byla a je možnost i když je vozidlo vybavené denním osvětlením,rozsvítit potkávací,spolu s ním i obrysová vpředu i vzadu třeba v pravé poledne.Vždycky byla a je možnost buď a nebo. :-)

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mikl: diky za zajimave informace, prostuduju to.

Jinak ja s tim osobne problem nemam. Jenom rikam, ze povazuji za chybu, ze soucasny stav umoznuje ridici, ktery si to neuvedomi, jet v noci s vozem, kde mu denni sviti, coz v nem vyvolava falesny pocit ze normalne sviti. A pritom zezadu neni vubec videt.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 11 měsíců později...

Potkávám Superby na silnici a některé vzadu svítí ve tvaru symetrického "C" (bez ledky na víku kufru), některé svítí ve tvaru "C" s prodlouženým horním ramenem na střed (včetně ledky na víku kufru). Je tomu tak ve tmě i ve dne (při denním svícení a nočním svícení).  Některým lidem při denním nesvítí vzadu nic, což je asi z továrního nastavení. Proč ale večer svítí různým lidem zadní svítilna dvěma způsoby nevím. Může mi někdo sdělit, v čem tkví rozdíl?

Jsem zvědavý.

Dík

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...