Přejít na obsah

Zimní pneu


Bladik

Doporučené příspěvky

  • o 1 měsíc později...

Jenom poznatek k velikosti kol. Ja mam kombi Sportline 206kw 4x4 DSG s DCC na 19" a soused dve ma L&K v nafte bez DCC, jednu s 19" a druhou s 18". Moje auto s DCC je furt vic komfortnejsi jak jeho 18 i 19. Teoreticky to muze ale byt i gumama (on Conti WinterContact, ja Nokian Snowproof P).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 měsíce později...

Prosím o radu: příští týden mi mají v AS předat nové auto. Počasí není nic moc, tak jsem je požádal o cenovou nabídku. Letní kola už mám z výroby 19" (nemám RDKS) a zimní bych chtěl 18". Požádal jsem konkrétně o nabídku disků PEGASUS 18" + zimní gumy a přišlo mi tohle:

     

POPIS

OBJEDNÁVACÍ KÓD

CENA

 

 

 

Litý disk Pegasus - stříbrná briliantová

 3V0601025AL8Z8

   28 300,00 Kč

 WinterContact TS 850 P

 ZTW236458VC5P0

   18 200,00 Kč

 Barum Polaris 5

 ZTW236458VLP50

   10 200,00 Kč

 

Litý disk Pegasus - antracit metalíza

 3V0601025L HA7

              30 800,00 Kč

 

 

Cenu, ani kvalitu těch gum neznám. Nenajezdím toho moc, tak předpokládám, že bych se smířil s těmi levnějšími. Nicméně mne zarazila cena disků a přijde mi to poněkud přestřelené.

Na eshopu škoda-auto, když si ve vyhledávání napíšu PEGASUS 18, tak vidím PEGASUS stříbrný za 5 663,- a antracit za 5 946.- Vše s DPH, ovšem produktová čísla těch disků jsou jiná, než ta z nabídky. Z nabídky vychází stříbrný za 7 075,- a antracit za 7 575.-

Napadlo mne, jestli ty nabízené dražší disky nemají nějakou "zimní úpravu". Každopádně v nabídce eshopu je např. kompletní zimní kolo MODUS 18" za 8 692,- a samotný disk za 5 663,- 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já bych ušetřil na discích (buď opravdu jeté v super stavu, nebo objednej ten skoda eshop, jsou to stejna kola), ale šel bych do kvalitnějších gum.

 

I kdyby ty horší zastavily na 80 metrech a ty lepší na 78 metrech, je to šířka přechodu pro chodce.

 

I ty gumy se na zboží nebo heurece možná seženou levnější - teď jsou tam za 3474 za gumu.

 

Pneumatiky a brzdy jsou to jediné, na čem se na autě NIKDY nešetří.

 

Editováno: , autor: Plzeňáček
  • Líbí se mi 1
  • Pozitivní 4
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 6 měsíců později...
On 11/3/2020 at 8:22 AM, PistaTT said:

kazdemu podla seba - ak je schopny sa zariadit tak, ze v momente ked je namraza alebo sneh, vie sa zaobist bez auta... 

 

vcelku by ma zaujimalo ako sa takyto clovek zachova, ked rano pride normalne do prace na letnych, lebo rano boli cesty suche, cez den zaprsi a poobede okolo stvrtej to primrzne...

ak vtedy necha auto v praci a ide domov elektrickou, tak je vsetko v poriadku samozrejme...

 

a druhej strane sa podmienky na cestach v ramci mesta mozu vyrazne odlisovat a ked zoberiem priklad Bratislavy - v Ruzinove pohoda, na mostoch uz namraza a v Karlovke poladovica... potom je vidno tych frajerov na letnych gumach... a najhorsie na tom je, ze si to casto odnesu nevinni nahodni okoloiduci, ked frajer s letnymi gumami proste neubrzdi svoje auto pred semaformi alebo podobne... ved ked odchadzal z roboty boli cesty v okoli bezproblemove... 

Zaujímavý je ten príklad z Bratislavy. Žijem v Bratislave a situácia je taká, že čo sa pamätám, poslednú zimu snežilo 2x. Raz som išiel ráno do práce okolo šiestej, za sucha, plusové teploty, okolo pol deviatej sa trochu ochladilo a začalo snežiť (brutálne veľké vločky, také som ešte nevidel), snežilo asi 2-3 hodiny, ale večer o šiestej keď som z práce odchádzal bolo zase úplne sucho.
Druhý krát nasnežilo v deň, keď som nemal zmenu, behom pár hodín sa väčšina snehu roztopila. Moja jediná reálna skúsenosť v Bratislave so snehom bolo to, že o deň neskôr som mal pred garážou na asi piatich metroch ľad po roztopenom snehu, inak suché, maximálne vlhké cesty.
Kvôli tomuto naozaj netreba jazdiť celú "zimu" na zimných pneumatikách. Aspoň nie v rovinatej časti Bratislavy a na juhu Slovenska.
Inak sadu kolies a zimných pneumatík na nich som mal celý čas pripravenú v garáži, takže keby malo fakt brutálne nasnežiť, nemám problém prezuť. Ale na tie Bratislavské sneženia, kedy reálne je v celom meste dopravný kolaps a buď ideš asi tak polovicou bežnej rýchlosti, alebo stojíš v zápche, je úplne jedno aké máš gumy. Ďalšia vec je, že stačí jazdiť trochu viac predvídavo a opatrnejšie a budeš mať v brzdnej dráhe oveľa väčšiu rezervu ako na najlepšej možnej zimnej gume.

A ešte dodám, že aj počas sezóny 2019-2020 som mal podobnú skúsenosť, vtedy som prezul na zimné doslova na Silvestra, aj to len preto, lebo sme išli ku kamarátom kúsok od Bratislavy a na noc hlásili hmlu a mráz. Domov mala šoférovať partnerka, tak som ani ja nechcel riskovať. Nakoniec to dopadlo tak, že teplota počas noci neklesla pod 2°C a cesty boli suché, takže som prezúval zbytočne. Tú zimu som zimné pneumatiky tiež nevyužil, ale je pravdou, že jedno ráno bol sneh, ale vtedy som mal zase home office. 

Dlhé roky som pravidelne prezúval pneumatiky každú sezónu, ale z roka na rok to v nižšie položených regiónoch Slovenska jednoducho začína strácať zmysel a ak to bude takto pokračovať, tak buď prejdem úplne na celoročné pneumatiky, alebo ak to budem striedať, tak v lete budem jazdiť na letných a v zime na celoročných. Letné kvôli lepším jazdným vlastnostiam, celoročné počas zimných mesiacov tiež kvôli lepším jazdným vlastnostiam oproti zimným pneu v 99 % prípadov.

Inak ak si niekto nájde moje staršie príspevky, tak pár rokov dozadu som bol skalný zástanca toho aby sa v zime jazdilo na zimných, ale pomaly som zmenil v tomto názor. Jazdiť na  zimných keď je jarné (alebo rovno letné) počasie, rýchlosťami akými sa reálne jazdí za sucha, je podľa mňa oveľa väčšie zverstvo, ako jazdiť nejaké dva dni nižšou rýchlosťou na letných v jemne zimných podmienkach. Samozrejme reč je stále u južných a nižšie položených regiónoch kde je sneh pomaly atrakciou, a nie o jazdení na letných niekde na Orave, kde niekedy za jednu noc nakydá tridsať a viac čísiel snehu. Toto je môj trochu iný pohľad na vec.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zdravím.
Riešim dilemu, ake pneu obut na zimu.
Disky mam R17, podľa TP pneu idú 215/55 R17 94V alebo W.
Väčšina pneu v ponuke sú ale len 98 hmotnostný index, cize sú XL extra load.
Nebudú tie pneu tvrdé?
Ide mi o komfort, tvrdosti som si uzil dosť na Octavii 2.
Co mi poradíte?

Jedine 94 v ponuke su:
Continental WinterContact TS 850P
Continental WinterContact TS 870P
Michelin Alpin 5
Michelin Alpin 6
Pirelli Winter Sottozero 3

98 sú ešte aj:
Bridgestone Blizzak LM005
Dunlop WinterSport 5
GoodYear Ultragrip Performance Plus
Nokian Wr Snowproof
Hankook Winter icept evo 2

Dakujem za info.

P. S. mal som vybratý Goodyear, ale 2021 test vyhrali nové Continental TS 870P a pri nich je istota, že budú vyrobené 2021 lebo sú najnovšie na trhu. 

Editováno: , autor: cayc
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Odporucam ti mrknut na BFGoodrich gForce Winter 2. Su za dobru cenu a su mimoriadne tiche a to nielen v ramci zimnych pneu. Uz ma podrzali v kopcoch na strednom Slovensku ked napadalo asi 10cm a cestarov nikde, ano mam sice 4x4 ale absolutne bez problemu. Dost dobre drzia aj v dazdi len na rychlejsiu jazdu to moc nieje hned piskaju ked trosku rychlejsie vletis do zakruty ale tak na to niesu zimaky stavane a je to predsalen dost uzka guma na Supa ale na zimu v pohode. Ja by som sa toho nebal ajked vsetky co si vypisal su dobre v podstate.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

On 9/18/2021 at 9:16 PM, stanmar said:

Šetřit zrovna na tomhle... Nechápu. 

Na co by pak asi ty zimní pneu vůbec byly? 

To nie je primárne o šetrení, aj keď to môže mať aj tento príjemný vedľajší efekt. Ak si dohľadáš porovnávacie testy zimných a celoročných a letných pneumatík, tak zistíš, že zimné pneumatiky sú lepšie iba na snehu a ľade, vo všetkých ostatných disciplínach sú horšie, a to aj v mínusových teplotách. Nakoľko ja jazdím 99,5% svojich kilometrov na suchej, prípadne mokrej vozovke, tak výber pneumatík prispôsobujem práve týmto podmienkam a nie tým trom vločkám snehu ktoré počas zimy možno padnú, možno nie. Na moje jazdenie čisto z bezpečnostného hľadiska sú ideálne v lete letné, v zime celoročné pneu. Ak pridáme ekonomické hľadisko, tak zase celoročné pneu po celý rok, kde sú kompromisom tie celoročné pneumatiky hlavne počas leta. Ale ešte raz, ja žijem na južnom Slovensku, a málokedy sa pohybujem v miestach ktoré majú nadmorskú výšku 200 metrov nad morom a viac, aj to skôr iba v lete.
 

 

Editováno: , autor: e1.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 18. 9. 2021 na 21:16, stanmar napsal:

Šetřit zrovna na tomhle... Nechápu. 

Na co by pak asi ty zimní pneu vůbec byly? 

Ani na jazdenie? Pac 3r celorocna guma bude na tom urcite lepsie ako 5 zimna co jazdi 3mesiace v roku a inac leI stoji v garazi a potom sa aj tak dojazdi v lete. 

 

Hold to je pre ludi (napr dochodcov) vela nejajazdia gumy by zbytocne starli, ked bude kalamita tak autom aj tak nepojdu. 

 

Navyse v dnesnej dobe sa tie celorocne  celk zlepsili. 

 

Samozrejme ak jazdim jak zavodnik 50tkm rocne, tak si zimne kupim, troska lepsi pocit a hlavne nebudu to vyjodene peniaze pac za 3 roky budu zjazdene. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To bychom si nerozuměli, já nemám nic proti celoročním pneu. Určitě jsou lepší než letní, nebo sjeté zimní.

Ovšem Superb III asi nebude zrovna běžné auto pro důchodce co v zimě takřka nevyjedou.

A jsou taky sezóny, kdy už jsou ranní mrazy od října až do dubna a to je s přehledem půl roku.

Já mám a vždy jsem měl dvě sady pneu. Ani by to jinak nešlo, jezdívám v zimě na běžky na Jizerku a tam se pouze pluhuje - to pak je kolikrát i na těch kvalitních zimních docela náročný výjezd.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Keď jazdíš v miestach kde sú pol roka ranné mrazy, a je aj riziko námrazy, to je o inom. Ja žijem v mieste, kde už ani tie ranné mrazy nie sú také ako kedysi bývali. Myslím tým, že aj keď náhodou sú, tak väčšinou je sucho. Obzvlášť to platí pre Bratislavu. Samozrejme ak niekto býva v nejakej doline, kde je skoro ráno hmla a k tomu aj mrzne, tak tam by som na letnej gume nejazdil ani ja. Rovnako to platí aj pre jazdu do hôr. Niekto chodí na lyžovačku niekoľkokrát ročne, niekto zase vôbec (ja), podľa toho sa treba zariadiť.
Čo sa týka nejazdenia na aute ako je Superb: človek nemusí byť dôchodca, aby nechal Superba doma. U nás bude Superb prakticky druhé auto na dlhšie cesty, Fabia II ostáva slúžiť na denné jazdenie po meste. Ešte som sa definitívne nerozhodol, ale vzhľadom na tento štýl prevádzky, zvažujem, že na Superba vôbec nekúpim zimné obutie, lebo aj keby nasnežilo práve vtedy kedy by sme chceli ísť niekam ďalej, tak pri tejto príležitosti jednoducho pôjdeme a Fabiou ktorá má aj zimné papuče. Samozrejme toto je možné iba v prípade, že nie sú potrebné všetky autá súčasne. U nás je tento stav veľmi zriedkavý, reálne sa stáva tak 2-3x ročne, že potrebujeme s partnerkou auto naraz. Matematická pravdepodobnosť toho, že presne vtedy aj nasneží je už naozaj minimálna.
Takže, ak má niekto vo svojom vozovom parku viac ako jedno auto, pri určitých kompromisoch sa dá výber pneumatík tiež výrazne zjednodušiť, ale treba si to reálne premyslieť.

Ale späť k zimným pneumatikám. Ak by som dnes kupoval, tak pravdepodobne by som pozrel najčerstvejšie testy zimných pneumatík a tam by som si ešte zvlášť pozrel detailné hodnotenia pre pre mňa najdôležitejšie prevádzkové podmienky a vlastnosti (v mojom prípade suchá a mokrá vozovka, odolnosť voči aquaplaningu + hlučnosť). Ono totiž v testoch sa zohľadňujú všetky parametre, a väčšinou vyhrávajú tie pneumatiky ktoré sú najvyváženejšie súčasne v každej disciplíne. Na jednej strane je toto fajn, ale ako som vyššie písal, na snehu nejazdím skoro vôbec, takže napríklad pre mňa údaj o brzdnej dráhe na snehu nemá takmer žiadnu váhu, podobne ako opotrebovanie, naopak jazdné vlastnosti na suchu a vode riešim oveľa viac. Doporučujem jednotlivé pneumatiky porovnávať podobne, s tým že každý si určí sám, že čo je pre neho u pneumatiky najdôležitejšie. Dosť ma zarazilo, že ako silno dokáže takéto iné porovnanie premiešať poradie pneumatík v čele rebríčka.

Editováno: , autor: e1.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 2 týdny později...

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...