Jump to content

Zimní pneu

Bladik
 Share

Recommended Posts

To bychom si nerozuměli, já nemám nic proti celoročním pneu. Určitě jsou lepší než letní, nebo sjeté zimní.

Ovšem Superb III asi nebude zrovna běžné auto pro důchodce co v zimě takřka nevyjedou.

A jsou taky sezóny, kdy už jsou ranní mrazy od října až do dubna a to je s přehledem půl roku.

Já mám a vždy jsem měl dvě sady pneu. Ani by to jinak nešlo, jezdívám v zimě na běžky na Jizerku a tam se pouze pluhuje - to pak je kolikrát i na těch kvalitních zimních docela náročný výjezd.

Keď jazdíš v miestach kde sú pol roka ranné mrazy, a je aj riziko námrazy, to je o inom. Ja žijem v mieste, kde už ani tie ranné mrazy nie sú také ako kedysi bývali. Myslím tým, že aj keď náhodou sú, tak väčšinou je sucho. Obzvlášť to platí pre Bratislavu. Samozrejme ak niekto býva v nejakej doline, kde je skoro ráno hmla a k tomu aj mrzne, tak tam by som na letnej gume nejazdil ani ja. Rovnako to platí aj pre jazdu do hôr. Niekto chodí na lyžovačku niekoľkokrát ročne, niekto zase vôbec (ja), podľa toho sa treba zariadiť.
Čo sa týka nejazdenia na aute ako je Superb: človek nemusí byť dôchodca, aby nechal Superba doma. U nás bude Superb prakticky druhé auto na dlhšie cesty, Fabia II ostáva slúžiť na denné jazdenie po meste. Ešte som sa definitívne nerozhodol, ale vzhľadom na tento štýl prevádzky, zvažujem, že na Superba vôbec nekúpim zimné obutie, lebo aj keby nasnežilo práve vtedy kedy by sme chceli ísť niekam ďalej, tak pri tejto príležitosti jednoducho pôjdeme a Fabiou ktorá má aj zimné papuče. Samozrejme toto je možné iba v prípade, že nie sú potrebné všetky autá súčasne. U nás je tento stav veľmi zriedkavý, reálne sa stáva tak 2-3x ročne, že potrebujeme s partnerkou auto naraz. Matematická pravdepodobnosť toho, že presne vtedy aj nasneží je už naozaj minimálna.
Takže, ak má niekto vo svojom vozovom parku viac ako jedno auto, pri určitých kompromisoch sa dá výber pneumatík tiež výrazne zjednodušiť, ale treba si to reálne premyslieť.

Ale späť k zimným pneumatikám. Ak by som dnes kupoval, tak pravdepodobne by som pozrel najčerstvejšie testy zimných pneumatík a tam by som si ešte zvlášť pozrel detailné hodnotenia pre pre mňa najdôležitejšie prevádzkové podmienky a vlastnosti (v mojom prípade suchá a mokrá vozovka, odolnosť voči aquaplaningu + hlučnosť). Ono totiž v testoch sa zohľadňujú všetky parametre, a väčšinou vyhrávajú tie pneumatiky ktoré sú najvyváženejšie súčasne v každej disciplíne. Na jednej strane je toto fajn, ale ako som vyššie písal, na snehu nejazdím skoro vôbec, takže napríklad pre mňa údaj o brzdnej dráhe na snehu nemá takmer žiadnu váhu, podobne ako opotrebovanie, naopak jazdné vlastnosti na suchu a vode riešim oveľa viac. Doporučujem jednotlivé pneumatiky porovnávať podobne, s tým že každý si určí sám, že čo je pre neho u pneumatiky najdôležitejšie. Dosť ma zarazilo, že ako silno dokáže takéto iné porovnanie premiešať poradie pneumatík v čele rebríčka.

Edited by e1.

• 2 weeks later...

Dobrá recenzia, podľa mňa odrážajúca reálnu skutočnosť. Z vlastnej skúsenosti viem aké sú tie Nokian, Hankook a je to aj z mojích skúsenosti presne ako v tom videu. 

Škoda, že tie Hankook majú takú vysokú hlučnosť inak by to boli naj pneu v pomere cena/výkon.

• 2 weeks later...

Ahoj, řeším zimní pneu pro Superb 2020 Combi. Aktuálně mám Canopusy 19” a přemýšlím zda koupit nové zimní pneu 19” nebo koupit zimní set kol i s pneu 18” případně zda by šli použít 17” pneu na tato kola, které po bouraném Superbu II zbyly https://www.mihocar.cz/skoda-superb-ii-3t0-lift-disk-kolo-hlinikove-7-5jx17h2-et49-3t0601025d-7zs/d-169178

V techničáku na 17” kola jsou napsány pneu 215/55, ale na ráfek 6.5Jx17 případně 7.0Jx17. Co na to říkáte? Ta pneu asi nebude mít úplně ideální tvar co? 

Potom bych tedy prodal ta kola ze starého Superba, ale teď otázka jestli 18” nebo 19”… když koupím 19” pneu tak si Canopusy nechám na zimu a na léto koupím Trinity… 18” kola jsem viděl nějaké Modusy v zimním setu…

díky za odpovědi :-) 

EDIT: Tak dneska jsme je tam zkusili i s původními pneu 225/45. Sedět tam sedí, ale potom se hádat s pojišťovnou když mám havarijko to asi nemá moc cenu co? ;)

Edited by MrMysakovich

Za mňa sú na zimu zbytočne 235 gumy na Superba, jednak to auto bude katastrofálne hlučné od podvozku, plus to bude tvrdé po kamienkoch a možno by bola aj Škoda R19 do soli, ja by som tam zohnal sadu R17 z bazosa s novými pneu a je to ale každý to ma inak. Radšej kvalitné gumy na R17 ako najlacnejšie hlučné sracky typu Barum na R19. 

Edited by cayc
  • Downvote 1