Přejít na obsah

Roomster - Brzdy RS


Blažejik

Doporučené příspěvky

Ahoj, cca před rokem a čtvrt jsem dostal možnost za super peníze koupit nového Roomstera 1,2TSi (2014 - 63kW). Výbava byla docela dobrá, ale už jsem jí trochu doplnil. Místo manuální klimatizace dodělán Climatronic, dále multifunkční volant, navigace Columbus, bluetooth jednotka, vypínání airbagu spolujezdce a vyhřívání zadních sedaček. Doplnili jsme se softwarové úpravy (navigace + telefon na MaxiDOT) a 77kW. Auto jelo hezky, ale nakonec jsem výkon nechal zvýšit na 93kW.

 

S výkonem jsem spokojen, spíš musím být, výše to hnát nebudu, ale brzdy mě docela trápí. Zadní nápravu s bubínkama chci vyměnit za zadní nápravu z OI RS, ale přední nevím. Nacpu tam brzdy z O2, nebo mám někde na vrakáči sehnat z FII RS?

 

Elektro věci tak nějak zvládám, nicméně, tohle je mimo můj rozsah. Hledal jsem hledal, ale buď málo nebo blbě.

 

Poradí někdo?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Všechno co jsi popsal že už máš na autě hotový je dost dobrá práce. Jsi šikovnej.

Nic z toho ale nemá přímo vliv na bezpečnost.

 

Jenže hrabat to brzd, to je už vo držku. Brzdí to tak jak má? Projde to na válcích na STK?

 

Zas tak to ladění nežen do extrému.

 

Můj názor.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ja by som tam dal 288mm kotúče do predu a ako si písal zadnú kotúčovú nápravu do zadu. AK máš ETKU tak tam si najdeš čo budeš potrebovať. Na prednú nápravu tu máš brzdy 288mm totožné z F2 RS.

 

Z vlastnej skúsenosti viem, že tie bubne nemajú taký brzdny účinok ako kotúče aj keď len také malé ako sa dávajú na fabiu a roomster.

post-69681-0-77683100-1443874541_thumb.j

Editováno: , autor: marfan
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahoj , to co se tu pise je pravda i neni :-) zasah do konstrukce to je pokud vymenis brzdy za nejaký bremba z eva. Pokud dozadu das napravu treba z rooma TDi takze kotoucovka a dopredu taky brzdy z rooma TDI 77kw 288mm tak myslím ze nikdo nic resit nebude jelikoz je to origo brzdy od výrobce.Jinak s tímto jsou samozdrejme spojeny vsechny dalsí komponenty brzd a to znamená posilovac , vyvevu, mozná trubky atd...opravdu to nejni zásah jen tak dám tám támhleto

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mnohokrát děkuji za rozvíjející se diskuzi.

Nejraději bych ty brzdy neřešil, ale ona ta krabička s těma 93kW je docela dobrá sršeň. Neříkám, že letí, na to jsou jiný auta a hlavně motory, ale je to celkem sranda. Každopádně, když už pak člověk tu sršeň trochu podráždí, je to celkem cvrkot jí zastavit.

Vím, auto jede vždy jen tak, jak se mu šlápne na plyn, ale....

Nejvíce se mi zatím zamlouvá varianta výměmy komponentů z Roomstera TDi.

Teď jen zjistit, co vše je potřeba a pak se rozhodnu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Brzdy z Octavie II RS tam nedáš, lebo Octavia má rozteč 5x112, a Fabia/Roomster 5x100.

 

Možnosti vylepšenia sú nasledujúce:

Dopredu môžeš dať kotúče 288x25 mm ktoré sa montujú na silnejšie Fabie/Roomstre (vrátane Fabie II RS), alebo na verzie N1. Najmenšie kolesá ktoré na tieto obuješ, sú 15". Na 14" budeš musieť zabudnúť.
Druhá možnosť dopredu, sú brzdy z Octavia I RS o veľkosti 312x25 mm. Minimálna veľkosť kolies je 16".

 

Čo sa týka montáže dozadu, pôjdu tam dať brzdy zo silnejších verzii, tj 232x9 mm a asi aj 239x9 mm z bežnej Octavie I.
A nakoľko existuje aj Octavia I RS, tak dozadu asi mohli ísť aj brzdy 256x22 mm, a to by ti už potom mohlo brzdiť naozaj viac než dobre.

 

Ale je tu ešte jedna dôležitá vec. Okrem dobrých bŕzd potrebuješ primárne dobré pneumatiky. Totiž úplne zbytočne budeš mať perfektné brzdy, ak ich účinok nedokážu ustáť pneumatiky a pôjdu do šmyku. Základ je ten, aby si nedostal šmyk a nezačalo pracovať ABS, ktoré ti nakoniec zbytočne predĺži brzdnú dráhu.

Takže, navrhujem aby si si kúpil najprv dobré pneumatiky ktoré okrem iného budú mať dobrý brzdný účinok a krátku brzdnú dráhu. Následne ak budeš mať stále pocit, že ti to nestačí, tak začni riešiť tie brzdy.

Editováno: , autor: e1.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

E1 máš pravdu, ale zvez sa ozaj na roomstri alebo fabii z bubnami a ver tomu že by si chcel tiež kotúče mám to osobne vyskúšané, že na mojej fabii musím skorej brzdiť ako na fabii ktorá ma už vzadu kotúče.

 

ALe je to na ňom či sa do tej prestavby pustí. Čo sa týka STK, techničáku ukážte mi dôkaz toho kde je niečo napísané o tom že na zadnej náprave sa nesmie vymeniť bubne za kotúče.

 

V techničáku nieje nič o tom  že aké brzdy máš. Na STK ti merajú súmernosť a brzdný účinok, len aby nebol pod určitú hranicu, ktorá je pre dané auto normovaná. Predsa ťa nevyhodia, keď budeš mať nad limit a že ti to bude brzdiť ako formula :D . Malo tých technikov rozpozná či to auto bolo z výroby s bubnom alebo kotúčom.

 

Rozdiel vo fabii 2 pred FL, ktorá má kotúče je v tom, že s ESP sa dodávala zadná kotúčová náprava štandardne a mám taký pocit, že aj pri HTP motoroch.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ja verím, že to na bubnoch nebrzdí ako nejaké Porsche, ale základ je vylúčiť problém v pneumatikách. Neviem čo je na danom aute obuté, ale ak by tam boli nejaké čínske párky, tak je jasné, že lepšie brzdy to jednoducho nezlepšia. Určite nie pri nižších rýchlostiach, kde sa kolesa oveľa skôr zablokujú. Moc silné brzdy dokonca môžu spôsobiť, že kolesá sa zablokujú skôr ako pri slabších brzdách. Potom nastane efekt, že síce do zablokovania kolies auto brzdilo lepšie, ale potom začne ABS kopať do pedálov, a auto nie a nie včas zastaviť, tam kde by so slabšími brzdami už stálo. Takže najprv treba dať dobré pneumatiky, bez toho určite nemá zmysel investovať do bŕzd.

P.s.: Ja napr. pociťujem rozdiel v brzdnom účinku aj na pneumatike ktorá je iba jednoducho staršia. Hlavne teraz, keď je vonku chladnejšie, tak to už nie je ono, a ABS mi z času na čas dáva o sebe vedieť.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V první řadě se podíváme na ty pneumatiky. Toto leto jezdím Vredestein Ultrac Cento XL.

A teď k těm brzdám. Byly zmíněny kompletní brzdy z Octavie I RS. Zadní náprava je jasná, ta je shodná. Ale přední kotouče 312/25 a co těhlice? Použiju těhlice z Fabia 2? Tam není problém s rozměrem kotouče, uchycením třmenu apod.?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Předek není problém,těhlice bud z FII RS nebo z TDi.Kotouče můžeš nechat 288mm nebo dát 312,brzdič je pro obě velikosti stejný.Na 312 je jen větší držák třmene brzdiče.U 312 jsou minimum 16" kola.Měl jsem to také předělané.Zadní  náprava je převzata z OI,takže zadní kotouče jsou z OI.Pokud máš zájem zůstala mi komplet nová sada na předělání zadku z bubnu na kotouče tj,brzdové trubky,krycí plechy,lanovody,brzdiče s třmeny.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

marfan, prosím ťa, daj sem (alebo pošli mi) odkaz, aby som nemusel prehľadáva všetky VW fóra. Ďakujem. :)

Pawouk, nebolo by jednoduchšie zmeniť nadpis tohto vlákna na: "Lepšie brzdy z Fabia II RS/Octavia I RS na Fabiu II a Roomster", alebo "Ako vylepšiť brzdy na Fabii II a Roomsterovi?", prípadne niečo podobné? Mám pocit, že o vylepšenie bŕzd sa tu zaujíma veľa ľudí, ale zakladať zvlášť témy podľa auta a nápravy sa mi zdá byť už prehnané. ;-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pawouk, väčšine z nás je jasné, že je rozdiel v zadnej náprave, ale rieši sa tu aj predná, ktorá je naopak u F2/R identická  A ak sa menia brzdy, tak väčšinou to je výmena zadných bubnov za kotúče, alebo predných za väčšie (ak už vzadu tie kotúče sú). A to platí dvojnásob, ak je reč o brzdách z RS-iek. Ale ok, môžeme založiť na to 3 zvlášť témy, len aby si to potom nakoniec nezlúčoval. ;-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Při zásahu do konstrukce mající zásadní vliv na bezpečnost doporučuju vždy začít přemýšlet nejdřív z hlediska případné odpovědnosti a až následně o technických aspektech. Pokud se na upraveném brzdovém systému cokoliv pokazí a v důsledku toho dojde k havárii s újmou na zdraví/životě třetí osoby...

 

Pokud nejsi osoba s odbornou způsobilostí, do konstrukce brzd bych doma určitě nezasahoval - nechal bych si to od někoho udělat. Pokud za úpravu převezme plnou odpovědnost někdo jiný, ať mi dá na auto, co se mu zlíbí. Pokud bych to dělal já, nedal bych tam nic, co pro daný typ nebylo výrobcem schváleno. Zadní 256mm kotouče by se mi sice také líbily víc než se 17" koly směšně vypadající 232mm, ale na Fabii/Roomsteru zkrátka nemají co dělat. Náhoda je potvora a nezapomeňte, čo bolo, to bolo, terazky máme NOZ. :kol-31:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ja osobne by som doma brzdy nerobil (nemám skúsenosti a ani priestory), ale myslím si že dobrý mechanik si s tým hravo poradí. Oproti konštruovaním  deformačných zón brzdy naozaj nie sú žiadna atómová veda. Jednoducho sa potrebné diely vymenia za väčšie, systém sa oddvzdušní, spravý sa skúšobná jazda a hotovo. Ak je všetko v poriadku, tak sa nemá čo pokaziť.

Samozrejme právna zodpovednosť v prípade nehody je iná vec. Mohol by sa do toho obuť niekto z poisťovne a tvrdiť, že auto nie je spôsobilé, lebo nebolo takto homologované, ale dokázať, že za prípadnú nehodu môžu účinnejšie brzdy bude viac než obtiažne.

Ďalšia vec je to, že väčšie brzdy sa dajú na auto namontovať aj homologovane. Napr. Brembo predáva kompletnú sadu určenú na Fabiu RS. Kto chce, môže si takúto sadu (za nekresťanské prachy) kúpiť a namontovať.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

I kdybych dal na auto brzdy z Roomstera TDi, tak se po mne v pripade vyse zminene nehody, at uz s jakymkoli nasledkem, po pravni strance sveze kazdy dobry pravnik.

Takze kdyz uz, dam tam brzdy z O 1 RS.

Stejne jako kazdy clovek verim, ze bourat nebudu a delam vse pro to, aby se nic takoveho nestalo.

Ano, vim, ze to neznamena, ze se nic takoveho nestane, ale to bychom jako lidi nesmeli delat vubec nic, aby nahodou nekde neco...

Takže volim predni brzdy 312/25 a zadni 256/25 z Octavie 1 RS. Howgh.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 3 týdny později...

Zdravíčko pánové!! Tak brzdy jsou vyměněny. Dalo to trošku práce se sháněním, protože domluvené komponenty mi doslova zmizely před očima, ale se tak prostě někdy stane :)

Zadní náprava byla použita z Octavie RS, tam nebyla výměna vůbec žádný problém - výměna kus za kus. Vyměnil jsem lanovody za nové a vše cajk.
Přední část by byla o poznání jednodušší na shánění, kdybych rovnou poptával třmeny z Passatu B5, motor 2,5TDi. Třmeny jsou stejné jako na Octavii RS a mám dokonce dojem, že tyto mají větší průměr pístku (57mm), nicméně Z RS-ka jsou téměř k nesehnání. A když už, tak za docela nekřesťanské peníze. Těhlice jsem použil z Fabie II, kotouče a desky nové. Přední část byla zároveň náročnější na výměnu, ale jak se zpívá, pár přátel stačí mít.... a vše jde!

Suma sumárum:

Zadní náprava komplet - 4000,- (celkově velmi slušný stav)
Přední třmeny i s držáky - 1500,-

Těhlice - 2000,-

Kotouče 312mm - 3000,-

Destičky - 1500,-

 

A jestli to brzdí?? Je to jedovatý jako prase!!  :kol-31:  :kol-29:  :kol-29:  :kol-29:  :kol-28:

 

Foto dodám  :kol-28:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak ať slouží! Už aby byly fotky, na ty větší kotouče vzadu se úplně klepu. :kol-47:

 

Petrkiller: Ale ty máš celokotouč s předními 288mm, on měl 256mm a vzadu bubny, takže rozdíl musí být obrovský! To samé dáš i za prémiové pneu, pokud to myslíš s bezpečností vážně. Ty navíc nevydrží věčně a ještě ke všemu v našich podmínkách potřebuješ i druhou, zimní sadu, která je pěkně drahá (s 312mm kotouči máš minimální rozměr 205/45 R16, protože 15" ráfky neobuješ). Hlavně aby se v tom nikdo nešťoural...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Petrkiller: Nejsem zrovna člověk, který ma přístup k náhradním dílům za pakatel, takže hold musím platit. A na nový Volvo XC90 nemám, tak si zpříjemňuji život Roomsterem, kterýho ještě nějaký ten rok mít určitě budu :)

Jestli Tvá Fabie brzdí jako prase, tak nevím, jak brzdí moje auto ;)

Jay: Kola 16" Comet Dark, na zimu 16" plechy, taky černý. Světla i maska z Fabie Monte carlo, tak aby to ladilo ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...