Přejít na obsah

Dobíjení autobaterie - nabíječka, startovací zdroje apod.


Akrub

Doporučené příspěvky

Super článek ačkoliv to myslím nejsou žádné nové informace. 

Problém je, že my tady chodíme kolem aut s meřáky a oni v článku zjednodušeně napíší že baterie je na nízké napětí stavěná. 

Zajímal by mne tedy víc odborný článek s hodnotami, kdy je baterie OK a kdy už dochází k její degeneraci. 

Např já jsem měl u auta které několik měsíců nejelo 12.18V po nabití automatickou nabijeckou má 13,38V 

A opravdu by mne zajímalo jestli by v

baterie bez meho dodatečného nabití vydržela zimu tak aby nedegradovala. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak jedině hledat u výrobce. Připadně zahraniční autoservery. Ony ty naše EFB zimu přežiji lépe jak klasické. Protože pokus o nastartování našich polonabitých by normální baterie nepřežila. Tím startovacím proudem by došlo k destrukci desek. EFB je vnitřně odolnějši. Ono taky až na pár vyjímek baterky drží. A taky ta servisní úprava SW dost pomohla.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

On 11/27/2018 at 7:46 PM, milanxx said:

Tak jedině hledat u výrobce. Připadně zahraniční autoservery. Ony ty naše EFB zimu přežiji lépe jak klasické. Protože pokus o nastartování našich polonabitých by normální baterie nepřežila. Tím startovacím proudem by došlo k destrukci desek. EFB je vnitřně odolnějši. Ono taky až na pár vyjímek baterky drží. A taky ta servisní úprava SW dost pomohla.

V čem konkrétně ta poslední SW úprava pomohla?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 4 týdny později...

Problém s nízkým napětím baterie (bez ohledu na její typ) je v tom, že v řídící jednotce je nastaveno tzv. "inteligentní nabíjení", kdy se baterie nabíjí pouze na 80%. To způsobuje poškození baterie sulfatací. V běžném provozu to hned nepoznáte, auto jezdí a startuje normálně, nicméně baterie může být poškozena a mít skutečnou kapacitu např. 50%. Problémy mohou způsobit spotřebiče, které jsou citlivé na nízké napětí baterie a nejdou pak zapnout, např. přídavné topení. Baterii tak musíte často měnit, místo toho, aby vám vydržela 10 let.

 

Zda má vaše auto "inteligentní nabíjení" poznáte snadno podle snímače proudu (Hallova sonda) na konci kabelu u "-" pólu baterie. Jde z něho kablík do řídící jednotky.

Řešením je vypnutí "inteligentního nabíjení" v řídící jednotce a jeho přepnutí na "konvenční nabíjení", kdy se baterie bude nabíjet na 100%. Vypnutí systému Start-Stop nestačí.

U vozů Ford na to ale nestačí jednoduchá aplikace přes bluetooth, je potřeba dvourychlostní HW adaptér na CAN-bus a speciální program.

Vypnutí "inteligentního nabíjení" v řídící jednotce BCM vozů Ford
 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 1 měsíc později...

Zajímalo by mě, proč má z minusového konektoru @Martin Z sebevražedné nutkání. Rád bych se dostal k relevantní informaci, jestli to skutečně přepne na standardní dobíjení a jestli to hodí chybovou hlášku. Pokud ano, tak jestli po zpětném připojení hláška zmizí. Je tu někdo, kdo provozuje auto v režimu s odpojeným konektorem? Prošel jsem tuto sekci, ale začínám se v tom nějak ztrácet. Díky za věcnou a ověřenou informaci.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@pkey ano, vypnutí konektoru na mínus polů vypne S/S a zruší rekuperaci, takže dobíjení je klasické..pokud vím, tak žádnou chybu to nikde nehlasí..tohle se hodně řeší v jiném vlákně z odkazu a vypnuté to má takto už několk uživatelů, jedním je např. uživatel "osobne"

https://forum.skodahome.cz/topic/145154-rekuperace-energie/?page=2

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

K tomuto dlouho probíranému problému by mě ještě zajímalo (pokud má někdo úpravu od @ferda25) , jak to pak vypadá na STK při měření emisí. Několikrát jsem zde četl, že celé to bláznění s rekuperací a vysáváním baterie vzniklo pro splnění homologačních parametrů. Přitom je jasné, že v běžném provozu ty emise asi vycházejí poněkud hůře. Má už někdo praktickou zkušenost?

Děkuji

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Neplést si pojem a pojem. Emise na stk jsou za katalizátorem ato je věcí řj motoru a spalování. To na co mají vliv tyto úpravy jdou na vrub co2 a ten se počítá ze spotřeby. To je ta homologace a důsledek jsou pak ty hodnoty v TP za které auto nejezdí ani bez těchto úprav. U nás si na to nehrajem ale v Německu se podle toho platí daně. A automobilka se musí vejít do koncernového průměru. Jinak by platila pokutu EU.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@milanxx nějak jsem Tě nepochopil. Pokud jsou v TP hodnoty emisí (co2), které pak auto nakonec není schopno splnit i bez zmiňovaných úprav, jak potom může projít STK?  Co se týče deklarované spotřeby, tak to asi žádné auto nemůže dosáhnout. Alespoň auta která jsem za svůj život provozoval žrali alespoň o 1L víc podle profilu trasy.

Editováno: , autor: pkey
doplnění poznámky o spotřebě
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...