Jump to content
Akrub

Dobíjení autobaterie - nabíječka, startovací zdroje apod.

Recommended Posts

Takze z toho grafu asi logicky plyne, ze mu vypnuti rekuperace nakodoval ferda spatne. Nebo to vidite jinak? Mozna ale nechtel anonymni zakaznik ferdy rekuperaci uplne deaktivovat, ale chtel ji jenom trochu "potlacit"?

Picture1.png

Edited by osobne

Ten graf ukazuje nabíjecí napětí baterie jen během jízdy, ne napětí baterie při parkování. Neodpovídá vypnutí rekuperace.

Picture1.png

Já tam vidím minimum někde 13.3V, čili se nekoná neslavné vybíjení za jízdy (klidně) Pha - Brno na 11-12V, jak dříve psáno. Píky jako dobíjení při brzdění motorem odstraňovat netřeba, v tom nevidím problém.

No právě, proto se ptám, zda tam má mít anonymní zákazník ferdy rekuperaci úplně deaktivovánu, nebo jen trochu potlačenu. Baterii určitě škodí i přebíjení kolem 15 V (což se při rekuperaci děje), ale v grafu to jde jen maximálně ke 14 V, i když tedy napětí skáče nahoru a dolů, nejníže to skočilo na cca na 12,7 V, to znamená asi, že je rekuperace jen potlačena. Podle mě je to pro baterii OK, že je rekuperace takto ferdou potlačena (tedy omezen rozsah skákání dobíjecího napětí nahoru a dolů), ale ještě lepší by pro autobaterii bylo, kdyby byla rekuperace úplně deaktivována, tedy konstantní dobíjecí napětí. Ale těžko říct, jestli to skákání dobíjecího napětí nezapříčinilo něco jiného, třeba zapnutí ventilátoru, klimatizace, stěrače, ostřikovače, …?

Edited by osobne

Skákání při zapnutí spotřebiče bych čekal spíš dolů - zde je ovšem nepříliš velké rozlišení (do grafu nutno nacpat hodinu jízdy a víc). Toto vypadá na rekuperaci (jakoby v prostřední části bylo klesání, či zpomalování. Naopak bych chtěl vědět, proč ke špičkám nedocházelo ze začátku - SW úmysl, nebo jen cesta do kopce/v konstatní žátěží, čili bez míst, kde by bylo možno rekuperovat během brzdění mororem aj. Ono na tom něco je, mít víc podobných aut s různě řešenou fcí rekup. na stejné trase, ideálně v podobnou dobu (provoz, teplota)..

V 15. 3. 2019 na 18:20, DušanV napsal:

Tak cca 14 dní po koupi své  nové Fabia combi 1.0 Mpi jsem si ten zde zmiňovaný konektor u mínus pólu baterie  taky odpojil.  Zatím mi to hlásí na segmentovém displei (nemám maxidot) hlášku "PORUCHA START STOP", ale jen asi tak cca 10 vteřin po nastartování a pak to zmizne a je klid, mně ta hláška nevadí.

Start stop nefunguje, dobíjecí soustava mi tam dává dle měření  cca 14.1-14.2 Voltů, baterie se nepřehřívá a akumulátor je nabitý po jízdě na 12.75 Voltů (měřeno cca 24 hodin po jízdě).

O auto, akumulátor  a dobíjecí soustavu strach nemám, vždy to je jistým způsobem jištěno, vždyť káblík může vždy nějaký vypadnout, odpojit se apod. a přece se nemůže auto hned doprčit !!! Před servisem, technickou si káblík dopojím a ručním VAG přístrojem vymažu chyby. Takže zatím tak, o dalším vývoji budu po čase informovat.

Takže odcitoval jsem si výše sám sebe, abych navázal na moje odpojení konektoru před cca měsícem.  Po cca 1. měsíci od odpojení najeto přibližně 1000 km. Dobíjení funguje stále mezi 14.1-14.4V (dle otáček motoru), měřené napětí na baterii mezi 12.65-12.75 V (měřeno vždy min. 24 hod. po jízdě, rozdíly v napětí dané dle mne asi délkou předcházející jízdy). JInak vše ostatní funguje jak má, pokračuji dále s odpojeným káblíkem.

• Like 1
    • Upvote 4

Cez akú aplikáciu by som to najlepšie odsledoval? OBD adaptér mám. Zajtra mám pred sebou 350km jazdu diaľnice+okresky+mesto, tak vytiahnem konektor...aby to bolo v nejakom grafe vidno a potom to sem hodím.

Edited by janci47