Přejít na obsah
  • Vytvořit účet
Rypicong

Voskování karoserie

Doporučené příspěvky

Zkusím odpovědět z pozice amatérského sotva-detailera. Vosk vytvoří na laku ochrannou vrstvu, která ti přinese dlouhodobý hydrofobní efekt, což jednak pěkně vypadá a jednak se auto méně špiní. Celkově je lak příjemně hladký, teoreticky méně náchylný k poškrábání a lépe omyvatelný, ale 100% ochranu před prasaty na parkovišti bych od vosku nečekal. Já jej používám na starší auto, které se díky karnaubskému vosku krásně leskne. Člověk má taky dobrý pocit, že je lak nějak chráněn před agresivním ptačím trusem a podobně. Na druhou stranu u nového auta s použitím tvrdého vosku nespěchám (bojím se, že nadělám více škody než užitku), krátkodobý povlak tekutého vosku naneseš za dvě minuty na veřejné wapce.

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
    Sdílet na ostatní stránky
    Vloženo (upraveno)

Děkuji za odpověď.

Aby bylo jasno, já použití vosku nezpochybňuji a auto pod voskem vypadá opravdu lépe. To je bez debat. "Zatím" ale nevidím úměru mezi větší životnosti laku a lepším vzhledem auta a časem, který tomu věnuji. Rád bych proto našel důvod proč to dělat u plánovaného Rapida, který bude už asi mým posledním autem.

Auta kupuji nové s cca 10 letým cyklem. Zatím tak mám třetí a první 105 shnila odspodu, Felicia combi začala hnít v kufru a současné auto zatím po 9 letech provozu nehnije, přesněji nevím o tom. Vosk nevidělo ani jedno z nich mimo to, čemu říkají vosk v automatické myčce.

Editováno na yorg

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

Tak pred skrabanci vosk neochrani.jde o to ze lak je hladkej a tak na nem nedrzi bordel. Dokonce nektery maj snad i UV ochranu tak ze by nevysisoval. Navoskovany auto se jednoduseji myje a susi (dnes ne uz nesetrnou jelenici, ale mikrovlaknovym rucnikem). Vzne to dokaze trochu ochranit od soli. To co je v myckaj je "vosk" tak na tyden a zadnou ochranu od nej necekej krom kratky vydrzi odpuzovani vody :-D . Twisted - proc bys nemohl novy auto voskovat tzv. tvrdym voskem ? Vzdyt to neni kus svicky :-D nehlede na to zeuz kdyz jede lak z fabriky tak je vytvrdnuty

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

Pokud chceš více info k detailingu - http://www.detailingclub.cz/

Asi takhle, na novém autě může laik (což je nás tady asi většina, já samozřejmě také) udělat dost škody. Pak záleží na barvě auta, zda tyto vlasové nebo i hlubší škrábance půjdou vidět. Na černé je vidět všechno, na stříbrné skoro nic. Tzn. pokud chceš aplikovat např. tvrdý vosk, raději si pročti forum z odkazu nebo si nech auto připravit/navoskovat od detailera. Odmění se ti to vším, co psal Twisted.

Já jdu cestou menšího odporu a používám:

1. spláchnu wapkou

2. nastříkám ValetPro Citrus Pre Wash (krásně sundá 70% nečistot)

3. opláchnu osmózou

4. okénka stáhnu stěrkou a jedu pryč - zbylá voda neudělá díky osmóze mapy

A čas od času dám Q2M Wet Coat - jednoduše to jen nastříkáš a hned spláchneš vodou.

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

Atrani - to potm tvem myti ale neni auto upne ciste. Jak na to nesahmes rukou vzdycky tam neco zustane a hlavne takovej ten film hnusnej. Jednoduse to shrnu jestli chces voskovat auto, tak ten lak musis nejdriv taky pripravit. Dekontaminovat od zeleza, asfaltu pripadne clay no pak kdyz nebudes lestit tak lestenku nebo jen odmastis, zale co mas za vosk. Jestli te ovsem tyhle cajky kolem auta nebavej tak se do toho ani nepoustej a nech to udelat nejakeho zkuseneho detailera, ale nepocitej stim ze poctive odvedena prace bude stat par koru. Za tohle se plati v tisicich ;-)

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

Já to beru 2x týdně takhle bezkontaktně a vždy při Wetcoatu (1x měsíc) na to vezmu tu chlupatou rukavici od detailingu a šampon ph neutrál :)

Jinak souhlas, stojí to tisíce a lepší je na to nesahat(el. leštěnkou nebo nějakou hrubší pastou atd...), pokud tomu člověk nerozumí.

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

yorg: ale pokud nechceš moc investovat, tak zahoď jelenici (tlačí špínu před sebou a dělá škrábance) a kup místo ní mikrovláknovou rukavici, která nasaje hodně vody s tím pádem i špínu. Umývej ze 2 kýblů, netlač a dělej rovnoběžné tahy (nešudlit). Pak stačí klidně i vosk od želvy (Turtle wax), stojí pár korun a funkci splní. Rozhodně pak bude lak vypadat líp, než z myčky nebo od toho kartáče z wapky, který většina lidí používá.

• Pozitivní 1

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

Vosk od zelvy sice funkci plni ale taky jen mesic a dres se znova a zbytecne :-D . Ja to najare vycistim prejedu ledtickou a voskuju. Vosk mi vydrzi cxa 3/4 roku pak na to dam bud BSDcko nebo taky wetcoat. Kdyz to vychazi na zimu tak wet je jasna volba ;-)

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

A čím vosk aplikujete? Já si posledně pořídil pěnový aplikátor, ale byl jsem z něj nesvůj. Vosk upřímně řečeno tolik neřeším, vezmu na co narazím.

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

Postup, co popsal Atrani, mi přijde doma použitelný. Dík za něj.

Přiznám se, že mě postrašil zde dříve uvedený odkaz na http://www.detailingclub.cz/ a tam zhlédnutých pár témat (popřípadě v google nalezený DetailingBlog.cz) a to včetně použití claye. To už není zrovna praktické a asi to musí být hobby, aby to někdo dobrovolně dělal.

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

Twisted - aplikuju penovym aplikatorem. 

• Pozitivní 1

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

yorg: oni tam jsou "blázni" (v pozitivním smyslu), stráví s tím autem i celý den, ale je to samé jako když chceš nové kolo a jdeš na bikeforum.cz, hodinky a jdeš na chronomaga atd... prostě lidé, kteří dané věci rozumí a ženou ji někdy až do extrému. Ale základní info tam pochytíš

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek
    V 5. 6. 2018 na 21:46, Twisted napsal:

A čím vosk aplikujete? Já si posledně pořídil pěnový aplikátor, ale byl jsem z něj nesvůj. Vosk upřímně řečeno tolik neřeším, vezmu na co narazím.

Penovy aplikator a nasledne lestenie pomocou mikrovlakna (Hi-tech finishing cloth). Pri tuhom vosku, tekuty pouzivam len sporadicky.

• Pozitivní 1

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

Ahojte,

chystám se použít tento vosk   COMPASS NANOWAX vosk na lak NANO.

Má smysl nejříve použít leštěnku a poté vosk nebo rovnou vosk??

Ano samozřejmě předem umýt.

Dík

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

V zavislosti od stavu laku - ak je to potrebne, tak ano. Ak mas lak v perfektnom stave bez skrabancov, tak to nie je potrebne lestit.

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

Ahojte, už delší dobu uvažuju o pořízení nějaké nano kosmetiky na auto, ale zatím se k tomu nemám. Loni jsem si to nechal udělat, ale nepřišel mi rozdíl od normálního vosku o tolik lepší za tu cenu. Sám používám na leštění laku kosmetiku od Caramba. Není tak známá, protože je určena hlavně pro autoservisy. Od kamaráda jsem dostal zbytek na vyzkoušení a teď jsem si koupil celé balení. Poslední dobou se o auto starám nějak moc. :D

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

ja dal letos nekdy v dubnu poprve tohle..sice drazsi , ale chtel jsem to vyzkouset a musim rict, ze spokojenost :-) kdyztak mam doma jeste jedno baleni nove, neotevrene, kdyby nekdo chtel. Necham levneji https://www.escape6.cz/meguiars-deep-crystal-ultra-paint-coating-spickova-extremne-odolna-ochrana-laku-coating-na-bazi-polymeru-a-sio2-id254797/

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

A chceš tvrdý vosk, rychlý tekutý vosk, tvrdý vosk s příměsí carnauby, s příměsí keramiky nebo rovnou keramiku? Ono je toho opravdu dost a jak do toho spadneš, počítej s tím, že se v přípravcích ztratí tisíce Kč.

Dále pak, aby jsi mohl nanést vosk, potřebuješ karoserii první dekontaminovat od nečistot a polétavé rzi, případně od zbytků starého vosku.

Tvrdé vosky jsou přírodní (často s karnabou) nebo na chemické bázi, které přežijí zimu a to včetně soli a různých agresivních vlivů.

Takhle by se dalo pokračovat ještě pár odstavců. Je to na delší povídání. Zkus první nějaký rychlý tekutý vosk, ať zbytečně nekupuješ tvrdý a rozlešťování by tě třeba nebavilo.

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

Presne jak psal LukasCBR. Jinak jestli sis nechal dat "nano"vosk nebo neco takovyho a jezdil do kartacovy mycky nebo na to daval aktini peny a sampony se samoobsluznych mycek tak to si ani nemusel videt ten rozdil nebot si to mohl hned prvnim mytim dat dolu. Vetsinou jsou pak potreba na myti osetrenych aut ph neutralni sampony prave pro to aby si nesmyl i ten vosk. Ty co jsou v myckach pouzivaji takove aby "rozezrali" co nejvic bordelu na laku a myli auto a osetreni nechali pak na tom jejich "horkem vosku" kterej vydrzi tak prvni dest ;-)

Sdílet tento příspěvek

Odkaz na příspěvek

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlašte.

Přihlásit se