Přejít na obsah

nefungující roleta v kufru Škoda Superb combi


Deepness

Doporučené příspěvky

Ahoj pánové,

 

Mám takový zádrhel, záruka mi skončila v 10/2015 a na autě mi teď momentálně přestalo fungovat zasouvání rolety v kufru, nebyl by prosím někdo ochotný - kdo má ještě záruku (za nějakou úplatu, popř. slivovici - domácí kvalitní) z jižní Moravy - Brno - Mikulov - Znojmo, že bych mu ji někam dovezl a že by to zajel vyreklamovat - jestli mu to opraví nebo dají novou nevím... byl bych vám moc vděčný za ochotu... ta roleta stojí dardu a nemyslím si, že je to v autě nějak podepsané. 

 

díky Martin

 

- je to vyřešené, podařilo se podle návodu opravit. Díky...

Editováno: , autor: Deepness
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Milanosc - čau, fakt super rada (skoro nad zlato), moc ti děkuju... hele ta roleta stojí nová 5000Kč - neříkám, že na ni nemám peníze, abych koupil novou, ale pokud by byla možnost to nějak přehodit na škodovku tak budu rád, za ty peníze co koupím novou, může vyrazit na hory lyžovat... a vzhledem k tomu, že tady soudíš někoho koho neznáš tak o tobě dost vypovídá... pokud máš na vyhazování 5000kč tak je vyhoď, já je využiju líp než abych je hodil z okna... nezlob se, ale víc k tomu nemám co říct...

 

dominikg - díky, ta roleta se nazatahuje... když tam dám prsty a zkouším pootočit, tak tam něco dvakrát cvakne... asi péro, fakt nevím neměl jsem to rozdělané, akorát nevím jak to rozdělat, žádný šroubek nic...a mám trošku obavu, že když pořádně zatáhnu, tak to zlomím nebo urvu, je to přece jenom plast...

 

pokud bych měl na autě záruku a někdo by mě o něco takového požádal a zaplatil minimálně výdaje (samozřejmé nemám problém zaplatit i ochotu), tak bych s tím neměl žádný problém, ale asi jsem jinej voddíl...

Editováno: , autor: Deepness
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 5 měsíců později...

Abych tu jenom neprudil s hloupými dotazy…

Přihodila se mi stejná věc, roletka nezatahovala. V autorizovaném servisu mi bylo řečeno, že se nejspíš urval plastový kolíček, přes který jde síla pružiny a že je to neopravitelné. Nicméně udělali mi nabídku asi za 6000,- na objednání a namontování nové. To mě moc nepotěšilo, takže jsem hledal na internetu - u dodavatele originálních dílů škoda jsem jí pak sice našel dokonce za 5000,- (a kdybych si koupil Fabii, tak jenom za 3500,- ☺ ), ale to taky nic moc. Jinde vyprodáno.

 

Takže jsem si řekl, že když už mám utrácet, tak že se aspoň kouknu dovnitř, v čem je problém. A hle - něco vevnitř opravdu prasklo, ale nebyl to kolíček, nýbrž něco trochu jiného. Každopádně roletu se povedlo opravit a cenou bylo pár hodin času a trochu bolavé prsty. Pokud by někdo měl stejný problém (a že prý bývají), tak to třeba někomu pomůže, možná jen navede k jiné myšlence.

 

Zkusím z toho udělat obrázkový manuál, ale upozorňuji, že fotky jsou dělány ze stavu demontovaného až do stavu téměř smontovaného (tzn. během skládání). Vadit snad nebude.

 

 

V prvním kroku je nutno roletu vůbec vyndat z kufru vozidla. Tzn., vlézt do kufru a máte li dvojitou podlážku, tak se radši pohybovat někde u boku vozidla. Roletu chytněte a trochu jí zatlačte na pravou, anebo levou stranu. Vyjede ze zámečku a nechá se bez násilí vyndat. Pozor na skla…

post-99631-0-42014300-1463950361_thumb.j

post-99631-0-94103100-1463950361_thumb.j

 

Odneste ji někam ke stolu a otočte vzhůru nohama. Je nutno sundat boční kryty na koncích. Zespod zevnitř se nachází dvojice zacvakávacích zámečků. K jejich odcvaknutí je potřeba vzít plochý šroubovák, strčit do jednoho otvoru a kryt přitom zkoušet stahovat. Plast se vyhrbí a měl by tak zůstat. Úplně stejně na druhé straně pak povolit i druhý zámeček. Pokud by nešlo, tak musíte zatlačit na obou místech naráz. Po uvolnění sundejte a odložte. Kdyby se někdo ptal - středící pružiny při stáhnutí NEvystřelí až ke stropu.

post-99631-0-71946800-1463950362_thumb.j

post-99631-0-34042700-1463950362_thumb.j

post-99631-0-62814100-1463951086_thumb.j

 

Pod jedním z konců se skrývá navíjecí mechanismus, pod druhým pak pouze ložisko. Položíte li roletu na záda a plátno se bude odvíjet směrem od vás, tak najdete navíjecí mechanismus po levé ruce. Nejsem si teď jist, zdali je nutno sundávat oba konce.

post-99631-0-05006000-1463950363_thumb.j

 

Po sundání krytů je potřeba odstranit víčka na konci hliníkového profilu. Opět jsou držena dvojicí zámků, nicméně se k nim snadno dostanete přes otvory v profilu. Kdyby souběžné mačkání na zámečky nechtělo víčka uvolnit, tak můžete trochu barbarsky vrazit šroubovák mezi víčko a profil (tam co je nahoře ta tenounká spára).

post-99631-0-40166900-1463950363_thumb.j

post-99631-0-78538000-1463950363_thumb.j

 

Společně s víčkem na levé straně možná ven vyjede i taková plastová osička. Po vysunutí zjistíte, jaká je závada. Najdete li osičku ve stavu (viz obrázek) bez chybějícího kolíku, tak je nejspíš vada v pružině asi jako u mně – praskla. Je li ulomený kolíček, tak bohužel neporadím – maximálně si u někoho nechat z duralu vytočit novou a onen kolík do něj nalisovat, fantazii se meze nekladou.

post-99631-0-14896100-1463950364_thumb.j

post-99631-0-53645200-1463950364_thumb.j

post-99631-0-73571100-1463950370_thumb.j

post-99631-0-08834100-1463950371_thumb.j

 

V případě, že je problém v pružině, je nutno nějak opravit ji. V mém případě jsem tedy z plastové osičky sundal zbytek pružiny. Z tlustšího drátu jsem si ohnul háček a s ním zachytil konec pružiny uvnitř tyče rolety. Vyloženě zdeformovanou část pružiny jsem odstřihnul a konec stočil do očka, viz originál. Pružinu je potřeba si nějak podržet venku – v mém případě pomohl starý nůž.

post-99631-0-48857600-1463950371_thumb.j

A následě ohnout.. upozorňuju - sice to prasklo, ale ohýbá se blbě..

post-99631-0-85758500-1463950371_thumb.j

post-99631-0-23321300-1463950372_thumb.j

 

V podstatě analogicky k demontáži jsem pak vše dával nazpět. Roletu před montáží doporučuji navinout na doraz a poté nastavit předpětí v pružině tím, že jí zkroutíte na opačnou stranu, než se bude vytahovat. Přiznávám, nevím, jak moc by se měla zkroutit. Točil jsem tedy tak dlouho, dokud se nezačala prohýbat. Můžete víc určitě, roleta se mi stahuje velmi pomalu a malou silou, ale osobně nevadí. Nelekněte se, když vám to občas ujede a natočená pružina se uvnitř roztočí, je tam celkem blbý přístup a vše je mastné.

V průběhu demontáže se ještě najde pár tvarových spojů, ale obvykle stačí šroubovákem trochu zapáčit a oni sami povolí.

 

 

Tolik tedy můj postřeh, i když trochu s křížkem po funuse.. :rip:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 5 měsíců později...
  • o 2 měsíce později...
  • o 2 týdny později...
  • o 3 týdny později...
  • o 3 měsíce později...
  • o 3 týdny později...

Mě roletka funguje, ale začala být nějaká hlučná přes nerovnosti. Hlavně tedy, když je zatažená..

 

Nesetkal se někdo s tím? Je to týden, co se začala ozývat, do té doby jsem oni nevěděl..

 

Konečně, když jsem vyřešil ťukání střechy přes nerovnosti, tak zase roletka.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 3 týdny později...
  • o 3 týdny později...
  • o 4 týdny později...
  • o 3 měsíce později...

Tak i ja sa hlasim do klubu ,, nefunkcnej rolety kufra,, :-(

By ma len zaujimalo ktory pan Ing. Navrhoval ten mechanizmus navijania. 

Ja nemam pruzinu prasknutu ale bola vo vnutry domotana cez seba a kusnuta o obal.

Keby robim vo vyrobe tych roliet tak mam pre nich celkom super zlepsovak. :-) a uz by sa toto zdeformovanie pruziny nemalo udiat.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zdravím,

 

měl bych dotaz také k roletě. Přišlo mi, že už ty jezdce v tom bočním vedení nejezdí, tak jako dříve. Chtěl bych to nějak vyčistit a případně něčím ošetřit, aby to jezdílo zase lépe. Máte prosím nějaký tip? Třeba jen mýdlem to potřít nebo nečím jiným? Nějaké oleje a silikony se mi dotoho nechtějí patlat, to se pak na to nachytá prach a psí chlupy a bude to ještě horší.

 

Díky moc za rady

 

Jirka

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...