Přejít na obsah

LEDky do blinkrů, couvaček a brzdových světel u RAPIDA/SPACEBACKU


miklisek

Doporučené příspěvky

Zakládám toto vlákno i když je na fóru toho o LEDkách v předních a koncových světlech popsáno už dost. Přeci jen je ale RAPID v tomto ohledu pole neorané a nebude na škodu, když najdeme nějaká vhodná řešení i pro něj. Těch co budou tunit světla se časem najde jistě dost. Podělte se prosím se svými zkušenostmi s LEDkami ruzných výrobců ať do couvaček, do blinkrů nebo brzdových světel. 

Editováno: , autor: miklisek
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já jsem začal s těmito LEDkami na základě zkušeností z podobného vlákna v sekci OIII (téma je zde http://forum.skodahome.cz/topic/134328-led-blinkry/?hl=%2Bled+%2Bblinkry.). Tam je dali bez problémů do blinkrů. Takže jsem objednal 2 žluté a 2 bílé http://www.aliexpress.com/item/Free-Shipping-2pcs-lot-30W-Bau15s-7507-PY21W-High-Power-CREE-LED-Turn-Signal-Light-Bulb/32421017324.html
Bohužel v RAPIDu blikaly pouze když byly zapnuta varovná světla. Po zapnutí samostatného blinkru se rozsvítíla kontrolka hlídání žárovek (hihi a to prý hlídání žárovek v autě nemám; ale ona ta jejich poučka asi neplatí na žárovky blinkrů.......) a přerušovač začal blikat zrychleně. Žárovka vzadu a LEDka vpředu ale blikaly stejnou rychlostí.
Tady je video, jak bliká LEDka (na autě v pravém blinkru) v porovnání se žárovkou (na autě v levém blinkru).


Co radí chytré elektrikářské hlavy? Editováno: , autor: miklisek
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ne, na videu je porovnání LED (vpravo na autě) vs. žárovka (vlevo na autě). Tady to blikalo v pohodě, kontrola žárovek nic nehlásila, přerušovač cvakal stejně rychle, jak světla blikala. Problém nastal až při blikání pouze vpravo, kde byla osazena jedna LEDka vpředu a jedna žárovka vzadu. Odpor je asi řešením, zatím jsem objednal toto http://www.tme.eu/cz/details/ax25wr-0r1/dratove-rezistory-25w/te-connectivity/7-1625971-8/. Ten jen najít správné místo pro uchycení, aby se karoserie stala přídavným chladičem. I když v případě blinkrů přehřátí odporu asi nehrozí, tedy kromě dlouhého varovného blikání.  

 

Pro rejpaly: samozřejmě v tomto případě mi nejde o efekt snížení spotřeby osvětlení, ale o efekt světlo-tma-světlo-tma..... s přesným rozhraním bez dlouhých náběhů žhavení vlákna žárovky.

Editováno: , autor: miklisek
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No v tvém případě bych pomlčel, podívej se co jsi vše na auto nacpal http://forum.skodahome.cz/topic/127387-mbdusan-rapid/

To bych asi ty ledky nazval jako super vychytávka  :kol-47:

 

Tento pán má prostě nutkavou touhu všem kazit radost.. Ať jde o xenony nebo LEDky.. Asi ho štve, že to na rozdíl od těch nálepek, popisků a dalších ohavností má i nějaký smysl a auto pozvedá nejen funkčně, ale i po stránce designu  :kol-47:

 

S těma žárovkama, kéž by se objevily nějaké funkční, co se vymění plug&play  :kol-31: Pájení odporů a tyhle věci, to neni nic pro mě  :kol-27:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Chápu, že se někomu LEDky mohou zdát jako tuzing a naprostá zbytečnost. Prosím ale diskutujte bez invektiv, i když tady to byly jen štouchance. Rád bych, aby to bylo technické téma a ne hospoda. Nebaví mě číst v jiných tématech milion plků a ničem a nic se nedozvědět.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nevidím důvod, proč měnit v těchto světlech žárovky na LED-ky.

A proč to sem píšeš? Tři příspěvky o ničem. Koho to zajímá? Cos tomuto vlákno tímto přinesl a komu tím pomohl ve výběru LEDek? A něco podobného není u tebe poprvé. Pokud nemáš nic konstruktivního k věci, tak se příště v technických tématech raději k ničemu nevyjadřuj. Na podobné příspěvky je tady hospoda.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Takže toto jsou LEDky z aliexpressu.

post-6633-0-48709400-1453322760_thumb.jppost-6633-0-65727000-1453322761_thumb.jp

 

A zde příprava pro paralelní připojení přídavného odporu v nosiči přední žárovky. Zkusmo připojen odpor 5,6Ohm/6W, nejvýkonnější, co jsem v elektodílech v dílně u tatíka našel. A topil tedy pěkně po cca 1minutě blikání. Ale kontrola žárovek a přerušovač bez problémů. Jen jak se ohřál, LEDky pak svítily trochu míň.

post-6633-0-00867700-1453322759_thumb.jp

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Na ty jsem taky koukal, protože jsou značkové. Akorát mě odradil ten tvar, v čirých světlech to nebude vzhledově nic moc. Na brtiském nebo německém fóru je měli v zadních obrysových a tady je už taky někdo dával. Ale nebylo to myslím v těch obrysovkách pravé ořechové, protože se to musí v nich kombinovat s W3W. Jsem zvědav, jak dopadneš s blinkrem, jestli budeš mít stejný problém se svítícím sluníčkem.....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Na ty jsem taky koukal, protože jsou značkové. Akorát mě odradil ten tvar, v čirých světlech to nebude vzhledově nic moc. Na brtiském nebo německém fóru je měli v zadních obrysových a tady je už taky někdo dával. Ale nebylo to myslím v těch obrysovkách pravé ořechové, protože se to musí v nich kombinovat s W3W. Jsem zvědav, jak dopadneš s blinkrem, jestli budeš mít stejný problém se svítícím sluníčkem.....

No vo svetlách po zacvaknutí by mali byť vo zvislej polohe, pri pohľade zo zadu to nebude tak zlé..uznávam že majú trochu sci-fi tvar, ale nadizajnované sú pre najlepšie rozptýlenie svetla (aspoň tak píše vyrobca) a majú len 2 vysokosvietivé čipy (spiatočky 350 lm a blinkre 260 lm). 

Červené do obrysoviek nemám v úmysle, zaniklo by to pekné "céčko" ktoré vytvárajú práve halogenové žiarovky.

post-88451-0-78377700-1453369415_thumb.j

post-88451-0-41714000-1453369420_thumb.j

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nejlepší by bylo si to napočítat aby ti to pak nehořelo. Nic na tom není, změříš si proud, úbytky a pak se koukni jakou výkonovou ztrátu ten odpor je schopný zvládnout a trochu ho předimenzuj. Stačí ti na to U=R*I a P=U*I

Pane doktore, vy jste se v tom zase vrtal......

Takže správně bych měl změřit odpor žárovky, odpor LEDky. Odečíst a dostanu rozdíl, kterým musím oblbnout hlídání žárovek. Tento odpor vynásobit proudem, který tam teče při blikání. Tuto hodnotu vynásobit proudem a dostanu watáž odporu. Je to tak?

Jinak první zkouška nedopadla dobře. Odpor 25 W/100 mOhm, paralelně připojen, LEDka se nerozblikala. Dalšími pokusy v dílně jsem bohužel odpálil LEDku, začoudilo se z ní a finito.....

Editováno: , autor: miklisek
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Co se týká odporu tak bych si změřil úbytek na tom odporu (napětí), proud si dopočítáš ze znalosti jeho hodnoty (odporu) a úbytku na něm. A z toho si vypočítáš výkon vynásobením proudu a napětí a pak jen musíš vědět na jaký výkon je ten tvůj odpor schopen unést. Většinou je to dané pouzdrem.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...