Přejít na obsah

1.0MPI - update 44kW na 55kW (+)


Sir_Jarek

Doporučené příspěvky

To by šlo, ale finančně... Proto jsem si objednal verzi 44kW a delším převodem s tím, že updatuji na 55kW - budu mít převody, které jsem chtěl, výkon který jsem chtěl a ještě levněji, než standartní verzi 55kW s kratším převodem.

 

Ovšem když už auto máš...

 

No a taky je pravda, že zvýhodněná verze Citiga Fresh je jen 55kW... (u našeho UP!-íka je zvýhodněná i verze 44kW)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 3 měsíce později...

Jak tak s Apíkem pomalu nabíráme kilometry, zjišťuji jednu dost nepříjemnou věc - software motoru (EURO 6) neskutečně pomalu ubírá po sundání nohy z plynu - zejména při vytočení nad 3000 ot/min je to katastrofa - kolikrát vyloženě čekám (a očima tlačim ručičku otáčkoměru), až padnou otáčky, abych neohobloval spojku. A logicky víc vytáčím, když chci rychlejc akcelerovat - jenže s čekáním na pád otáček (pokud nechci ničit spojku) to postrádá veškerý smysl (díky EUrotrdlům, co ty emisní nesmysly ženou do extrémů a směřují vývoj k šlapacím autům).

Jak ubíraj motory vám? Neni to u dříve vyrobených kusů lepší (nazačínaly up!y, Citiga, Mii s EURO 5?) 

Takže jak jsem byl téměř na 100% přesvědčenej o update z 44kW na 55kW origo softwarem, tak teď znovu zvažuji o update od Mr. Cimbu, který toto neskutečně pomalé ubírání řeší... leda by existovala nějaká rozumější origo verze (těch verzí software je prý víc). Jinak ale oceňuju, že software umí rozjezdy na spojku - sám maličko přidá, stejně tak při kodrcání přes díry v naší roztřískané ulici na jedničku na volnoběh si přidá na 1000 ot/min, o což bych nerad přišel.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To by me tez zajimalo, mam CG z 11/2012 a kdyz jsem s tim zacal jnezdit, tak sjem myslel ze to je vada ... pustim plyn a ono to jeste porad vesele pridava ... uz jsem si celkem zvykl, ale kdyby se to za rozumny peniz ( do 5000 ) spojilo s "updatem" na 55kw, sel bych dotoho ... Jarku, vis neco vice o uprave o d Cimbu? Diyk ...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

taky jsem si pohrával s myšlenkou na úpravu ŘJ, ale:

1) i když mám jen 44kw podle papírů, tak ve skutečnosti tam nějakej kw navíc bude

2) ofiko 55kw verze jede líp hlavně ve vyšších otáčkách, kam se sice čas od času podívám, ale většinou se pohybuju někde mezi 2000-4000, trvale spíš tak do těch 3500

3) přechodový stavy - subjektivně je to určitě znát, soudě dle reakcí ostatních uživatelů, ale upřímně, za ty prachy si radši koupím něco do sebe :)

4) spojka je tuším dimenzovaná na nějakejch 100Nm, po chiptuningu nevím, jestli bych jí nedával až příliš zabrat...

5) s vědomím, že mám "vylepšenej" sw bych asi jezdil víc na prasáka, takže spotřeba by asi dolů nešla :)

tolik tedy k mým důvodům, proč nechám CG jak je.

Ještě jeden poznatek, máme CG 7/2012 a 5/2014 a to 5/2014 se mi jeví jako že jde víc ochotně za plynem... bohužel tu nemám od něj papíry, takže nvím jakou má normu EU, ale každopádně má jinak fofrklacek, na 7/2012 je schéma řazení jako na Š120 a na tom 5/2014 je zpátečka "zatlačit" a dopravadozadu. Je možný, že jsou i kapku jiný převody?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Cau

ad1) Snad v tomto vlaknu nekde uvedeno, nekde to davali nabrzdu a 44kw ma cca 50kw, 55kw ma cca 58kw

ad2) ano, rozdil je az nad 4200, take tam moc nejsem, ale nekdy na predjizdeni by se to siklo ...

ad3) nechapu "prechodove stavy" - promi, mam toho posledni dobou moc ...

ad4) ano, pry je maximum 100Nm, nicmene tovarni 55kw se do toho vleze ...

ad5) esi 5 nebo 5,5 me je sumak ...

K poznatku: nemas log z diagnostiky? Jestlis e to nelisi SW v jednotce ... ano starsi CG ( i me ) maji R pod petkou, doprava a dozadu, bez tlaceni :)

Prevody by meli byt stejne ... Je ten rozdil hodne znat? Neni jen treba lepe zajete, neni to subjektivni? Jestli to co jede lepe je manzelky, tak to je objektivni, tomu se rika nespravedlivost :) 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

4) spojka je tuším dimenzovaná na nějakejch 100Nm, po chiptuningu nevím, jestli bych jí nedával až příliš zabrat...

Nikdo tam nepřidá ani 7Nm, takže zabrat asi moc nedostane.

 

Padání otáček...

Vyndejte setrvák,/ je těžší jak motor/, uberte mu na váze a uvidíte jak to bude fungovat.

V sw to má svůj důvod a nevidím proč to měnit.

Editováno: , autor: motorpower
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Převody jsou stejný. Liší se jen 44kW a 55kW verze (viz první stránka vlákna), přibyla akorát ta zatlačovací pojistka, což je jedině dobře (zvlášť pokud někdo přesedne z 6-ti-kvaltu).

před 8 hodinami, motorpower napsal:

Padání otáček...

Vyndejte setrvák,/ je těžší jak motor/, uberte mu na váze a uvidíte jak to bude fungovat.

Setrvák může bejt těžkej, ale odlehčení to moc nezachrání - jasně, menší setrvačná hmota míň "drbne" do lamely - ale když SW ubírá jak stodváca s váznoucí strunou plynu...

před 8 hodinami, motorpower napsal:

V sw to má svůj důvod a nevidím proč to měnit.

No pokud jsem se správně dočetl, důvodem jsou emise:

Pokud SW při sundání nohy z plynu okamžitě zastaví dodávku paliva (a zavře klapku), zůstane před sacími ventily na stěnách sacích kanálů něco málo benzínu, kterej sice za chvíli projde motorem, ale nespálí se "korektně" (dle evropských norem, které zpočátku opravdu přínosem byly, ale časem se dostaly  do technicky i ekologicky nesmyslných extrémů). Aby k tomuto "nekorektnímu" spalování nedocházelo,  SW sice ubere, ale ne zcela - na kratičký (ale při řazení neskutečně dlouhý) okamžik sníží objem vstřikovaného paliva na minimum a rovněž škrtící klapku nechá poodevřenou - úměrně vstřikovanému palivu (aby lambda = 1). Během tohoto (díky čím dál přísnějším normám) čím dál delšíhího "okamžiku" dojde k "vypláchnutí" zbytků paliva před sacími ventily a jeho "skorodokonalému" spálení - ovšem za cenu velmi póóóómalého padání otáček.

Což je sice móóc hezký, ale jezdi s tim... :(

Fabie 1,2HTP kterou jsem měl před Apíkem (12V 47kW) měla taky těžkou kliku a setrvák (a ještě vyvyžovací hřídel), taky ubírala v určitých režimech pomaleji, ale ani při vytáčení k omezovači a řazení nahoru neměla problém s padáním otáček. A měla EURO 4-ku - nevím jak se chovaly poslední vyrobené kusy HTP s EURO 5, Euro 6-ku asi už nezažilo.

Takže za mě - pokud bych měl nástroje na úpravu SW tak, aby při úplném ubrání zcela a hned zavřel palivo, použil bych to. Ano, jsem pro kvalitní spalování, pro nízké emise, ale ne do extrému a za každou cenu. Jenže potřebné nástroje nemám...

...ale zároveň mám obavy, aby úpravu někdo nepodělal, takže origo SW 55kW je stále ve hře.

Editováno: , autor: Sir_Jarek
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Že toto vyřešit lze dokazuje motor v dcerky SWIFTu - 1,2 69kW (bez turba!) jede, nežere ubírá i přidává bleskově (zas má to auto jiný mouchy...). Možná díky tomu, že každý sací kanál má svůj vstřik - tedy 8 vstřikovačů - jsou možná nacpány tak blízko k ventilům, že v sacích kanálech nemá kde co z paliva zůstávat. Pokud ovšem mají 2 sací kanály pouze 1 vstřik (jak je běžné), musí být logicky dál před ventily, ještě před rozdvojením sacích kanálů - má-li jít směs do válce oběma kanály.

No nic, zase jsem se vykecal :D

Editováno: , autor: Sir_Jarek
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

čekám na kabel abych si napíchl ŘJ a zjistil rozdíl mezi těma dvěma CG co máme, ale je možné, že to starší nebylo dobře zajeté, kupovali jsme ho jako 10 měsíců staré. To druhé CG máme od nového, ale máma na něm má prt najeto, nějakejch 5000 za dva roky. Občas si to půjčím na vymetení pavouků (a dobití baterie) a prostě to jede líp...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 8 měsíců později...

Cimbu mám, na několikátém autu. Na prvním Yetim funuje bez problémů již 200 tisíc km. U stávajícího jedu na Cimbu 60 tisíc, Fabia 1,2 drandí již kolem 170 tisíc... . V servisu závada pouze jedna (čidlo u startéru).

Po úpravě motoru ve Škoda servisu (po přeprogramování jednotky díky diesel gate), zdarma nahrál zpět !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Až budete někoho pomlouvat, tak trochu opatrněji.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky za recenzi! :kol-142: ...zrovna uvažuju, že letos (po doporučovaném najetí ňákých km) do Cimbu půjdu spíš, než od origo update na 55kW - hlavně kvůli (již v tématu zmíněnému) neskutečně pomalému padání z otáček při vytočení nad 3-3.5 tis/ot/min (taky zřejmě výsledek nesmyslného emisního EU-teroru)

Editováno: , autor: Sir_Jarek
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Koukám po roce na stránky CIMBU a vidim, že přibyly grafy, tabulky a ceny úpravy SW na Citigo (potažmo na up!, Mii, je to identický motor i ŘJ)

 

58fbd8040ce37_up-Citigopopis.thumb.JPG.b0d808d7b414c4893c55cb0fdf061d9f.JPG

 

44=>57kW 95=>99Nm

44-57kW.thumb.JPG.7ca1c4e20309236b672cdbbfba21b6f3.JPGgraf_241.thumb.jpg.128bd03b989a0338cfd371dde97d0529.jpg

 

55=>57kW 95=>99Nm

55-57kW.thumb.JPG.fe8da6c7dd672e53f90e50b205f1f126.JPGgraf_242.thumb.jpg.f834c5a2d6757ecbaca55d21350c1767.jpg

 

Výsledné hodnoty jsou u obou výkonových verzí shodné, což odpovídá realitě naprosto identických motorů. Za zdůraznění stojí vyladění přechodových stavů, které jsou u série pži ubrání z otáček nad 3.000-3.500 ot/min otřesné a podle mě až nebezpečné.

 

58fbd8184517d_Cenapravy.thumb.JPG.256811391adceb656b51db6d2ede2f3a.JPG

________________________________

 

Chystám se jít do toho...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přechodové stavy (nebo jinak "přechody") jsou reakce motoru na přidání/ubrání "plynu" - ať už částečné nebo úplné. Pokud jsou reakce opožděné (nedejžto aby motor vynechával - což už je ale věc spíš poruchy nebo "karburátorové minulosti"), je jízda s takovym autem nepříjemná až nebezpečná (chceš to na křižovatce užrat a ono nic...čekáš po přeřazení až spadnou otáčky protože nechceš ničit spojku apod.).

 

U Citiga, up!-u, Mii je to hlavně reakce na úplné ubrání (třeba při řazení) při vytočení nad 3000-3500ot/min neskutečně pomalu padaj otáčky - nevim, jestli jsem jedinej, kdo to vnímá - horší reakci jsem u žádnýho jinýho motoru nezažil, bejt to dvoulitr, shodil by mi při řazení a puštění spojky brejle.

Ani pokus o rychlejší rozjezd z křižovatky neni nic moc.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...