Přejít na obsah

Odraz mřížky ventilace na předním skle


michal z

Doporučené příspěvky

Jak jsem včera psal, tak mi dost vadí odraz mřížky ventilace na předním skle. A protože neexistuje dokonalý výrobek a z motorek jsem si zvyklej lecos upravit, tak jsem tento problém začal řešit. Zapátral jsem na fórech a zjistil jsem, že tím trpí kde jaké auto, ale, že moc lidí to až tak neřeší, protože jim to nevadí.

Těm, kterým to vadí, nejčastějí používají polarizační brýle. Nelenil jsem a ke svým dioptrickým brýlím, které používám jen na řízení, jsem přikoupil polarizační klips ( polarizační předsádka na normální brýle ). . Světe div se problém z 80-90% zmizel ( fota viz níže ).

S tímto řešením jsem najel dnes cca 200km a je úplně v pohodě. Nicméně jsem to chtěl vyřešit pro situaci, kdy nebudu mít brýle nebo nebudu moc použít polarizační klips. Jednoduše jsem hledal materiál, který bude mít podobnou barvu a odrazivost ( spíše pohltivost ) jako má zbytek palubní desky. Kupodivu nejvíc tomu vyhovovala netkaná textilie, kterou běžně dáváme jako podklad pod mulčovací kůru na zahradu ( nebo já ji mám jako distanční podložku pro zavírání notebooku ). Touto textilií jsem zakryl předmětnou ventilační mřížku na palubní desce.  Toto řešení je zase okolo 80-90%.

Kombinací polarizačního klipsu a textilie jsem dosáhnul cca 99% zneviditelní odrazů v předním skle ( obrázky viz níže ) :

1) Textilie

2) Polarizační klips

3) Odraz na předním skle na novém autě

4) Odraz kompenzovaný polarizačním filtrem

5) Odraz kompenzovaný textilií

6) Odraz kompenzovaný polarizačním filtrem a geotextilií

 

Textilie

12020104.jpg?ver=0

 

Polarizační klips

show_image_in_imgtag.php.jpg?ver=0

 

Odraz na předním skle na novém autě

normlnvhled.jpg?ver=0

 

Odraz kompenzovaný polarizačním filtrem

vhledspolarizkem.jpg?ver=0

 

Odraz kompenzovaný textilií

podlokaanormlnvhled.jpg?ver=0

 

Odraz kompenzovaný polarizačním filtrem a textilií

podlokaspolarizkem.jpg?ver=0

 

Pro úplnost dodávám, že pro efekt polarizačního klipsu jsem použil cirkulární polarizační filtr Hoya PRO 1 Digital nasazený na objektivu Sigma 17-70mm a zrcadlovce Nikon 7100.

Polarizační fitlr byl natočen tak aby poskytl maximální účinnost.

 

Tímto považuji pro sebe problém vyřešený - tj. vystřinu textilii do tvaru mřížky a oboustranou páskou přilepím k podkladu. Ventilační mřížka bude i nadále plnit svou funkci protože použitá geotextilie je vysoce prodyšná.

 

Z hlediska dalšího vývoje a zpětné vazby posílám odkaz na tento svůj článek do SA aby se k němu někdo vyjádřil a řekl, zda s tím něco budou dělat. Profesionální řešení tohoto problému si dokáži představit perforovaný plastový kryt ( dtto kryt repráků ) nasazený na ventilační mřížku - cena do 300,-Kč a problém s grácií vyřešen.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ja myslim, ze resis neco, co dokazi nakonec tvoje oci odfiltrovat. Ja si taky na vice autech vsiml, ze nejaky ramecek nebo mrizka se odrazi ve skle auta a ze mi to zakonite musi pri jizde vadit. Ale v okamziku, kdy jedu a zapomenu na ten odlesk, tak mi vubec v nicem nevadi. Asi je mozek zvyklej filtrovat z obrazu nepodstatne detaily, ktere jsou mimo zaostreni.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

5icz : byl bych rád kdyby to byl schopnej mozek odfiltrovat, ale najel jsem za posledních 10let tak 380000km aniž bych měl něco takového ve výhledu. Asi bude trvat delší dobu než si zvyknu.

 

Prochaine : drátky máš na SII po celé ploše ( SIII má fólii ), tohle zasahuje pouze do části aktivního výhledu dopředu, a proto taky neřeším odrazy chromového lemování bočních větracích mřížek - ty mi jsou buřt, i když jsou viditelné daleko víc než ta středová ventilační mřížka.

 

pavelkonir : zatím to řeším polarizačními brýlemi, zjistil jsem, že dostatečně eliminují ten odraz, že ho nevnímám a potom, že s nimi vidím daleko kontrastněji, tudíž lépe. Takže pro mě to bude řešení než si zvyknu. Samozřejmě lepší než látka by bylo něco jemně perforovaného přes co by foukal vzduch.

 

Jinak jsem zjistil, že pokud je venku sluníčko, jsou ty odrazy daleko menší. Největší jsou když je konstatně tmavá obloha. Fyzikálně to dává smysl.

 

Jak jsem ale říkal výše, polarizační brýle to řeší pro mě dostatečně.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 4 roky později...

Mám podobnej problém, ale né s tím centrálním fukarem pod sklem. Úplně neskutečně mě vytáčí chromové výdechy v palubovce jak u dveří, tak na středovém panelu u rádia, kdy se mi to jak ve dne, tak v noci odráží do čelního skla. Jak jsou na tom černé mřížky? Odraží se to také? Vyřešila by to asi nějaká vzhledná aplikace matné fólie, ale raději bych tam dal třeba OEM černé.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...