Přejít na obsah

Geometrie - rozdíl ve sbíhavost - Fabia I - před a po faceliftu


tgfh

Doporučené příspěvky

Kluci, byl jsem na po roce na geošce a mám dotaz:

Prosím vás, mám Fabii I 2003 - před faceliftem (výroba je na přelomu roku 2002-2003, model 2003).

 

Mechanik má na geometrii dvě konfigurace Fabky:

jedna je 1999+

druhá 2003-2007

 

Vždycky jsme tam dávali 2003-2007, jenže je to možná špatně, správně by měla být zřejmě 1999+

 

Ve sbíhavosti je rozdíl ten, že u 1999+ se nastavuje celková sbíhavost na 0mm

U 2003-2007 se nastavuje celková sbíhavost na +1mm (jako třeba u Felicie).

 

Plus tam jsou samozřejmě nějaké tolerance. Udělali jsme takový kompromis a nastavili celkovou sbíhavost na +0,5mm

 

Jezdím na geometrii každý rok vždycky na jaře a vždycky jsme ji nastavovali tak, jak píšu a žádný problém, že by se blbě sjížděly gumy apod. Rozdíl toho 0,5mm je asi celkem zanedbatelný, ale i tak bych se chtěl zeptat, zda nevíte, na jakou hodnotu by se mělo mé auto seřizovat, zda dávat celkovou sbíhavost na 0° nebo na +1mm.

 

Díky moc a pěkný den

Editováno: , autor: tgfh
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No v první řadě jezdit na sbíhavost každej rok se mi jeví jako zbytečnost, dělá se jen po výměně čepů. Pak se nemá co rozhodit.

Jestli se ti sjížděj gumy rovnoměrně, neřeš a jezdi.

PS: i když vyměníš čepy, dá se nastavit sbíhavost v domácích podmínkách bez jakýchkoliv měřících pomůcek - vyměníš jednu stranu, nastavíš aby šel volant při jízdě rovně pak vyměníš druhou stranu a opět nastavíš na rovinu. Udržuju si auta takhle poměrně dlouho a nemám problém s nerovnoměrným sjížděním gum  :kol-28:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Začal jsem v posledním roce dojíždět do práce a tak najezdím nyní přes 20 000km/rok. Geoška byla po tomto nájezdu ještě v toleranci (u nastavení pro 03-07), celková sbíhavost byla přes +2mm, stáhli jsme to na těch +0,5mm (spodní tolerance u nastavení 03-07).

 

Loni, jak jsem tolik ještě nejezdil byla geoška taky v toleranci, ale stáhli jsme to pěkně do středu :)

 

Jsem trošku perfekcionalista :) , ale nynější seřízení geometrie šlo poznat, těch +2mm bylo už dost.

 

Napadlo mě, zda u nastavení 1999+ nejsou hodnoty ve stupních (zda jsem se nespletl) a u nastavení pro 03-07 v mm. Na to jsem se nezaměřil, protože tam se to nastavovalo na nějakých 0,07 či 0,1 něco. Kdysi jsem slyšel, že 0,1° odpovídá 1mm, takže hodnoty by asi seděly, možná se to liší jen v jednotkách.

 

Jak tam pojedu příště, tak se na to zaměřím.

Editováno: , autor: tgfh
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

tomik: Dovolím si nesouhlasit. Ano, sbíhavost se měřívala v mm ale na průměru disku kola.

 

tghf: V příloze tabulka hodnot, je to ve stupních, případně zlomcích stupňů. Z průměru disku to jde snadno přepočítat na mm pro konkrétní disk. Nejde vložit soubor excelu, tak např. 0,1 stupně viz příloha v pdf.

;-)

geometrie nápravy.pdf

odklon, sbíhavost.pdf

Editováno: , autor: McMatej
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kluci díky moc, takže bych měl seřizovat podle knížky na 0°15' +/- 0°10',

v milimetrech to je asi tak kolik? Dá se to nějak převést?

 

Podle té převodní tabulky, kterou poslal McMatej když mám 15ky kola tedy:

 

0,1° = 0,66mm

 

A tedy:

Střed:

0°15' = 0,25°

2,5*0,66 = 1,65mm

 

Spodní hranice:

0°05'=0,083°

0,83*0,66=0,55mm (chyba opravena)

 

Horní hranice:

0°25'=0,42°

4,2*0,66= 2,77mm

 

Rozsah je tedy 0,05mm až 2,77mm

 

Jinak to, zda seřizujeme dobře se potvrdilo, to je hlavní, díky moc, jen příště místo 0,5mm dáme třeba trošku více, nastavili jsme celkovou na 0,5mm, tedy blíže ke spodní hranici.

Editováno: , autor: tgfh
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

U spodní hranice tě nějak utekla desetiná čárka o jedno místo. Má být 0,55 mm. ;-)

 

Celé v mm to je 1,66 +/- 1,11 nebo 0,55 až 2,77 mm.

 

když sem nede dát soubor v excelu, tak to půjde třeba takhle:

 

vše do prvního řádku a do

sloupec A - vložit průměr disku v palcích

sloupec B - "=A1*25,4" výsledek je průměr disku v mm

sloupec C - vložit úhel ve stupních (buňky si naformátovat jako zlomek a úhel zadávat ve tvaru např. 15/60)

sloupec D - "=SIN(RADIANS(C1))*B1" výsledek je sbíhavost nebo odklon v mm

Editováno: , autor: McMatej
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jsi skvělý, díky.

Jo, fakt jsem se o tu desetinku sekl (opraveno)

 

Celková sbíhavost byla 2,5mm, stáhli jsme ji na 0,7mm, takže vlastně jsme ji ještě trošku zhoršili :-D

2,5-1,65=0,85mm

0,7-1,65=-0,95mm

Je nyní od ideálního středu trošku dále, než byla, ale myslím, že je možná lepší těch 0,7mm než 2,5mm, příště už budem konečně vědět :-)

 

Díky všem.

Editováno: , autor: tgfh
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 1 měsíc později...

tomik.cesko-Když děláš jednu stranu srovnáváš volant jenom na tý jedný straně (spojovačce)nebo na obou.Já když měním silenblok třeba na pravý straně tak pak si s autem sjedu a když je volant na křivo tak ho srovnám jenom na tý pravý straně.Je to tak dobře.Díky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • o 3 roky později...

Zdravim. Mě tedy zaujal návod na webu zde: Seřízení sbíhavosti. Dá se tam přeměřit sbíhavost obou kol zvlášť a tím pádem i se srovnáním volantu. Je to samozřejmě složitější v tom, že se musí přeměřit, upravit, znova ustavit a přeměřit atd. Ale mně se to povedlo celkem slušně na dvojí měření. Je tam tabulka, kam se zadá rozchod kol, průměr disků a požadovaná sbíhavost a vše to spočítá za vás. Já měl levý kolo hodně doleva. Ještě budu měnit spojovačky, tak pak to nastavim úplně na přesno. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...