Přejít na obsah

Divný zvuk motoru + kontrolka závady řídící jednotky


montella1507

Doporučené příspěvky

Auto: Škoda Octavia 1.8 TSI 118kW

Dobrý den,

Před cca 15ti dny motor ze studena začal vydáat divný zvuk mezi 3-4tis - auto většinou slouží na ježdění po městě (přítelkyně s ním jezdí do práce) a jednou za 14 dní ho projedu více já. Měl jsem tedy za to, že se jedná například o "zasviněné" turbo. Přesto jsem s autem jel do oficiálního Škoda servisu, kde jsem nechal napojit auto na VAS a rovnou vyměnit i olej a filtr. Na VAS nic nenašli a řekli mi, že neví, čím je zvuk způsobený.

 

Dnes jsem jel autem a bylo vše v pohodě,  měl jsem benzín cca na 70km, natankoval 3/4 nádrže a po 10-30ti km jsem zjistil, že má  motor problém se startováním - sice nastartuje pokaždé na poprvé, ale trvá mu to značně déle, než obvykle. 

Navíc jsem při zastavení na semaforu zpozoroval, že se auto klepe, takže jsem měl za to, že je utržený  silentblok, nebo něco podobného.. S autem jsem pokračoval v jízdě a během toho se rozsvítila kontrolka motoru - u VW údajně indikující problémy  Závada řídicí jednotky motoru:  u VW koncernu to údajně speciálně indikuje problémy s odvodem výfukových plynů. 

Po zastavení jsem si také všimnul, že motor v klidu má nějakých 900 otáček a mám za toi, že běžně měl kolem 1000-1100.

Tak jsem otevřel motor a natočil toto:

 

 

Což mě poměrně hodně vyděsilo, protože motor se opravdu klepe a i  u výfuku je slyšet, že něco není v pořádku..  Máte nějaké tipy o co může jít?

Napadly mě následující věci:

0) benzín (nastalo to po natankování +30minut)

1) EGR ventil

2) Zapnutí nouzového režimu (snížení otáček, proto ten klepot) - při zvýšení otáček se motor již takto neklepe

3) Svíčky

4) Napínák

5) Přeskočený řetěz (o jeden zub např. - to doufám ne)

Každopádně , hned v pondělí s tím bez prodlení jedu do servisu.. Otázka je, abych ten motor tím popojezdem 5km nedodělal?

 

Děkuji za vaše reakce

 

Editováno: , autor: montella1507
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak to bohužel jsou skutečně rozvody - oprava 10.000 Kč, naštěstí se to nepotkalo. Jako pravděpodobná příčina je v našem případě to, že se s autem především popojíždí po městě a tak prostě dlouhodobě nemá motor šanci se moc zahřát. Napínák nedopíná a řetěz nesedí často ideálně, tak se obrušuje atd atd.. 

 

Děkuji za rady.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 6 minutami, rayx napsal:

Nemilé, ta nejhorší varianta, ale snad jen o zub a ostatní bude OK ... To vyjádření servisu je ale takové jedna paní povídala ... O jaký jde rok výroby, motor BZB nebo CDA, a cca kolik km najeto?

Snad ano. Motor je  1.8 TSI 118kw CDAA (modelový rok 2011 - výroba 2010-11-02).  Najeto cca 130 000 km. S autem bylo alespoň za mě jezděno slušně, žádné extrémní tahání do otáček,.. spíše mu možná mohlo vadit to jezdění po městě v nižších otáčkách (1500+). - pořád se ale řadilo na menší stupeň než doporučoval palubní počítač (ten by to auto nutil asi jet na 1000 otáček..).

 

Bylo mi řečeno, že jsou to rozvody, že se to ale nepotkalo .. více mi prozatím neřekli... jen že by měl být v pohodě motor "okolo",..   Jedná se o autorizovaný servis Škoda.  Nevím jak s ním původní majitel jezdil, každopádně nejezdil na servisní prohlídky do autorizovaného servisu - takže kulance bohužel nepřipadá v úvahu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Snad to bude OK a v podstatě jen absolvuješ "povinnou" výměnu nesmrtelných řetězových rozvodů. A pokud Ti řekli předběžně 10tis Kč a budou to moci dodržet, bude to OK. Info tu je kolem spousty, musí dát napínák 06K109467K, poslední revize řetězu je 06K109158AD, a měli by vyměnit i krycí spodní dekl.

Krom toho, jak jsi na tom s olejem, musíte dolívat? Kolik jste z těch 130tis km nejeli vy?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Blbý ... Teď už je to jen na nich a Tobě. Zeptej se jich, kolik už podobných dělali a jak to nakonec dopadlo. Pokud do toho takto polezou, už bych velmi zvažoval, co s písty a hlavně pístními kroužky. Ale potom by cena v autorizáku byla mimo... Bralo to olej a kolik? No, prý to CDA a ostatní z této generace motorů čeká všechny ...

P2P má na druhém fóru pěknou dokumentaci, podívej se sem

Jiný link, taky spoustu detalů zde, sice rusky ale fundovaně :-)

Vše je řešitelné, jde jen o to za kolik ...

Držím palce!

Editováno: , autor: rayx
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 5 minutami, rayx napsal:

Blbý ... Teď už je to jen na nich a Tobě. Zeptej se jich, kolik už podobných dělali a jak to nakonec dopadlo. Pokud do toho takto polezou už bych velmi zvažoval, co s písty a hlavně pístními kroužky. Ale potom by cena v autorizáku byla mimo... Bralo to olej a kolik? No, prý to CDA a ostatní z této generace motorů čeká všechny ...

P2P má na druhém fóru pěknou dokumentaci, podívej se sem

Jiný link, taky spoustu detalů taky zde, sice rusky ale fundovaně :-)

Vše je řešitelné, jde jen o to za kolik ...

Držím palce!

No nejlepší na tom je, že jsem před deseti dny byl v tom samém servisu,.. ze dvou důvodů - vyměnit olej, filtr, vyšistic klimatizaci a auto za studena při mírně vyšších otáčkách (3000) vydávalo divný zvuk..

 

V tu dobu jsem tam měl cca 1,5roku (asi 5000km) Long life 5W30 castrol (myslim ze celkem velmi kvalitni olej) a bylo mi od nich řečeno, že doporučují dát pevný interval - obzvláště pokud jezdím po městě.. Takže vyměnili olej, filtr, pročisitli klimatizaci a z VASu mi řekli, že motor je v pořádku a že neví čím to je.. Po 300KM od toho se mi stalo toto.. a poví mi, že se to potkalo.. Mám takové záchvěvy, kdy si říkám, jestli nejsem hlupák, že tomu servisu i nadále věřím.. každopádně to není žádný neznámý servis (nechci zde jmenovat). Pro jistotu si ale nechám dát původní díly a pak to někomu ukáži.

 

Každopádně.. je to radost.. Předpokládám, že pokud mi to opraví, tak na to celé dostanu zase alespoň několik let záruku?

 

Jinak.. olej to nebralo téměř vůbec, ani lambda nic nehlásila.. vše bylo naprosto v pořádku.. celé auto bylo bez jediného problému. Až najednou prostě todle... 2x už jsem vyměňoval olej sám se známým a bez problémů.. teď jsem to dal do autorizáku a hned takovej problém, který je z velké části ovlivněn právě olejem..

Editováno: , autor: montella1507
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Bohužel, tohle je realita kolem těchto motorů. Osobně bych jim moc nevěřil, na druhou stranu komu když ne autorizáku, že? ... To, že servis už musí o těchto problémech obecně vědět, napíchnou to a pustí Tě dál s tím, že neví čím to může být ...

Záruku Ti jistě dají, jde o to, kolik si za ni zaplatíš. Takto narychlo je to složité poradit něco víc ...

5W30 je jejich schválený longlife, byli by proto sobě aby ho hanili, ale longlife je zvlášt na krátké tratě špatný ... osobně dávám podle fix specifikace VW502.00 olej 5W40, ACEA A3, žádné ACEA C3 nebo C2 nesmí mít.

Takže to máte cca 5000km, a předchozí majitel po garanci autorizák neviděl? Blbá pozice, kulanci vždy schvaluje automobilka na žádost servisu, vyžaduje se dosavadní servisní historie u ŠA. Než si rozmyslíš, jak s nimi dál, zeptej se jich na vše, co Ti mohou nabídnout. Jeden nikdy neví ...

P.S. - na poslední příspěvek odpovídej ne citací, ale odpovědí pod příspěvkem, jsou to pravidla fóra.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Rádo se stalo, snad to dopadne a finančně to nebude smrt ...

Jinak, to žes to dal do autorizáku a hned poblém, je spíš naopak, dosud to bylo bezproblému, ne? ... Olej napínák ovlivní právě svou viskozitou, ale v momentě studenýho startu, kdy systém nemá tlak, je vše jen o konstrukci jištění napínáku, a tu maj bohužel všechny typy až do nasazení K doslova na hov...

To, že to dosud při takovým proběhu nebralo olej je super, snad to vydrží i nadále. Pokud opravdu budou muset hlavu sundavat, já za sebe vím, že bych velmi stál o to kouknout na kroužky... Tady půjde o to, jak moc se to tedy mělo potkat když to relativně běželo i na volnoběch a ty pazvuky měly být od 3-4tis výš. Stav holt uvidí až mechanik po rozborce.

A ještě k tomu servisu, někdy méně informací a rozvaha v jejich podávání budí větší důvěru, to že nejdříve volají že je to nepotkané a za chvíli opět s tím, že to potkané je ... No, snad je to poslední blbá informace, dnes Ti může každý říci co chce, jde o náklady a další garance.

Opět, držím palce a pochlub se, jaks nakonec dopadl!

Editováno: , autor: rayx
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No,.. čím dál více o tom přemýšlím, tak mám pocit, že bych měl vyžadovat zodpovědnost i po auto servisu..

Je to přesně 156 KM, co jsem tam vezl auto s tím, že chci vyměnit olej, vyčistit klimatizaci a s tím, že auto vydává při určitých otáčkách divné zvuky. Auto mi vrátili s tím, že je vše v pořádku a že neví, čím ty zvuky jsou. 

Nedávám auto do autoservisu (obzvláště autorizováno), právě proto, aby mi dali jistotu, že je auto v pořádku a pokud ne, tak udělali vše proto, aby v pořádku bylo, když si to přeji?

Neříkám, kdybych najel 1000KM, ale po 150KM od kontroly, aby mi přeskočily rozvody?  Přeci jen, nechal jsem tam za to  5.000,- aby mi to auto dali do pořádku, pokud v pořádku nebylo (minimálně do takové míry, aby mi zajistili, že se totálně neroze...)

Nemyslíte, že bych se měl zkusit nějak vránit? 

Opět děkuji za vaše rady

Editováno: , autor: montella1507
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nevím, tady nedokážeš nic. Říkáš, že při první návštěvě servisu byla paměť prázdná, reklamován byl divný zvuk za studena teprve od 3-4tis, starty byly OK. Teprve po 15 dnech jsi začal pozorovat problémy při startech. Řetěz si tedy mohl skočit až po návštěvě v servisu.

Celá situace kolem toho je komplikovaná, výrobce žádnou dílenskou, servisní natož svolávací akci nevydal, takže žádné povinné výměny napínáku předepsány nejsou. Jediné, co se objevuje u všech značek koncernu montujících tyto motory jsou takzvané TPI - Technická Produktová Informace - kdy servis na základě reklamace od zákazníka na určitý typ projevu potenciální závady reaguje dál. No a na tyto motory je třeba TPI 2024485/7, jistě jsi tohle téma také celé prošel. Ano, je to sviňárna, ale nejsi v tom sám, motory skáčou po celým světě ...

Myslím, že pokud na servis vyběhneš, že to spískali oni hned při první návštěvě, tak s nimi bude každé další jednání těžké. Jak jsem psal, nech si dopředu vše vysvětlit včetně nákladů, pak se rozhodni jak dál. Můžeš kontaktovat i P2P který Ti tu také odpovídal, jistě od něj dostaneš další cenné rady.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dnes jsem s nimi opět mluvil...jak píšeš,.. nechal jsem to být.. tedy otevřel jsem si pusu a dělal blbýho, že mi přijde jako zákazníkovi divné, že jsem to chtěl zkontrolovat a řekli mi, že je to OK a že po 150KM mi to přeskočilo.. ale řekl mi to, co jsem očekával a co jsem už věděl,.. tedy, že oni na to ani nepřijdou, dokud nesundají kryt a nekouknou na rozvody a že k tomu nebyl důvod (motor necvakal při startu a nevydával celou dobu divné zvuky - jen ze začátku při 3-4tis).. A že prý todle šlo jednoduše kontrolovat u 1.2ky, ale o 18ne... 

Také mě potěšil, když mi řekl, že to sundali hlavu a že to vevnitř vypadá lépe, než čekali.. že pošlou hlavu na výbrus a kontrolu ventilů a pístů.. že prý ale píst vypadá jen trošku oklepanej(ohlej) a dokonce se prý správně zavřeli písty (jsem lajk, takže nedokážu posoudit, co to znamená,.-.) každopádně, prý nechají hlavu zkontrolovat, případně vybroudsit, zkontrolovat ventily, písty a udělat těsnění ++ vymění rozvody.

 

Takže cenu snížili prozaítm z 34tisíc na 10 000 + 3000(pokud bude stači hlavu zkontrolovat a utěsnit) případně 10 000+ 6000, což je pro mě příjemná novina. Zároveň mi bylo řečeno to samé co od vás,.. že to moc neovlivnim a hlavně, že první majitel byl jen na garanční prohlídce a pak nemají žádný záznam.. takže jestli třeba měnil olej jednou za 3 roky, to prostě nevíme a už nezjistíme. 

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jen stručně, servis hází cenama sem tam, informace jsou na tom podobně, ale přiznáváš, že se v tom nevyznáš, takže si poslední příspěvek mohl zmotat sám ...

Všechny cenové odhady máš tedy jen telefonicky, písemně máš protokol s předběžnou cenou 10tis při předávání do opravy, je tak? Trvej na tom, aby Tě informovali, pokud budé nutné cokoliv měnit nad rámec písemně dané předběžné ceny, a mezitím se snaž prohlídnout ta dvě témata na která jsem odkazoval, aspoň si uděláš obrázek o konstrukci a radostech s CDAA ...

Jen pro info, jedná se o nějaký pražský servis? Nejmenuj, stačí město B)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hezký, ať si to koncern strčí víte kam ... Problémy s písty a vysoké spotřebě oleje dané podceněnou konstrukcí pístních kroužků USA opravují gratis a ještě prodlužují garanci, Británie je to silně individuální ale přesto výrazně lepší než zbytek EU, Holanďani maj/ spíš nemaj/ audiclaim.nl, Švýcaři maj celé gratis nebo nad 5let a 100000km materiál gratis a 50% práce deklarováno, realita je ale trochu jiná a prý jen pro Audi no a zbytek světa se pose.... Tak doufám, že toto si koncern vychutná nakonec stejně jako Dieselgate ...

Editováno: , autor: rayx
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Omlouvám se že píši z jiného účtu, ale aby toho nebylo málo, tak mi odešel i notebook:D tak píší z mobilu. Posílám foto výsledků. V servise mi řekli, že se v tom někdo od předešlého majitele už neodborne vrtal, takže bylo proraženo i síto oleje - zřejmě to od pumpy.. Navíc byly nějaké známky toho, že s řetězem bylo manipulovano, takže mi řekli, že je možné, že to přeskočilo už předešlému majiteli a neměnil rozvody, jen je nechal znovu napnout. Každopádně jak můžete vidět na foto. Je to komplet..

image.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Neomlouvej se, dyť ses přihlásil i z mobilu a píšeš z účtu ...

Takže podle faktury tam zahučelo cca 26 klacků? S pístem tedy nedělali nic, mohli ho alespoň sfotit, aby dokázali, v jakém byl stavu. Foto Ti asi nedali, že? No a ještě k oleji, kolik si na něm měl najeto? Motor rozebrali, měnili napínák i držák uložení ložisek - tam právě bylo to sítko, které ale jistě nikdo neodborně neprorazil, ono totiž praská samo díky konstrukci, která nevydrží "tlakové vlny" oleje, viz foto dole s dobrým a protrženým. To sítko, respektive tu jeho mřížku asi nedohledali, že? Tak mi připadá divné, že na faktuře nevidím olej ani filtr, kterej měli při takovéhle opravě vyměnit. No takle ho snad aspoň dolili a nefakturovali ...

Jinak, servisoval to jihočeskej servis, že?

Snad sis to na nějakou dobu vybral, ať to tedy jezdí a nedělá další starosti. Hlídej olej, snaž se měnit po 15tkm, a dávej normu VW502.00, 5W-40, ACEA A3/B4 pokud možno bez jakékoli C třídy.

e1d2272s-480 sítko.jpg

 

Editováno: , autor: rayx
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Foto mi nedali. Olej měl najeto 150km, byl vyměněn jimi před tím, než se motor potkal, předtím byl vyměněn asi po 12ti tis. A byl to long life castrol edge 5w30. Byl to ten co doporučuje škoda, pevny interval, odpoledne můžu napsat přesně co je to za typ. O vymenene díly jsem si řekl, takže můžu dát fotky. Řekli mi, že olej se normálně mění i filtr, ale že měl najeto 100km jen, takže ho nechali a jen dolili. 

Ve foto jsou takové ty největší věci. Šrouby jsem nefotil. A jedna se o servis Auto ševčík 

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

image.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...