Přejít na obsah

(F3) [TUT] Doplnenie druhého osvetlenia kufra


wirer

Doporučené příspěvky

na začiatok si dovolím umiestniť odkaz na svoju skromnú stránku, kde sú fotky zaradené priamo do textu (časom možno ich priradím k textu aj tu)

http://wirer.sk/doplnenie-druheho-osvetlenia-kufra/

 

Ako prvé, odporúčam si zohnať potrebný materiál:

  • osvetlenie kufra, odporúčam rovno zmeniť zo žiarovkového na LED osvetlenie, napríklad objednaním z Aliexpress
  • kabeláž (dvojlinka)
  • konektor, resp. piny/fastony na pripojenie svetla (jednoduhšie v prípade LED svetla z odkazu vyšie)

 

Náradie nutné pre demontáž/montáž:

  • Torx skrutkovač (zvyčajne súčasť výbavy)
  • plastové páčidlá
  • pájka, cín, kalafónia
  • zmršťovacia bužírka, alebo aspoň izolačná páska
  • textilná elektrikárska páska
  • plochý skrutkovač
  • sťahovacie pásky alebo iný upevňovací materiál
  • modelárska frézka / vŕtačka / malé pilníky
  • orezávací nôž, meter, pravítko, fixa

 

Postup nie je veľmi komplikovaný a stačí základná zručnosť s ovládaním bežného náradia. Ja som si robotu rozdelil na dva dni, nakoľko sa rýchlo zotmelo. Prvý deň som si prichystal a natiahol kabeláž od pôvodného osvetlenia kufra, druhý deň som si vyzeral otvor a zapojil to.

 

Demontáž

Pre postup rozobratia plastových častí kufra je vhodné použiť Dielensku príručku, alebo len postupovať podľa fotografií.

Otvoriť kufor, vybrať z priestoru rezervy polystyrén a samotnú rezervu (ak ňou auto disponuje), zároveň si vybrať skrutkovač Torx. Povoliť 2 a 2 skrutky zadných svetiel, háčik s priestoru rezervy pre demontáž svetiel z karosérie auta. Demontáž svetiel nie je z dôvodu doplnenia osvetlenia veľmi dôležitá, no vzhľadom na lepší prístup ku kabeláži sa mi to zdalo ako najlepšia voľba.

Ako ďalšie, je nutné dostať sa za bočné výplne kufra („tapacír“). Vrchná časť – od okraja kufra opatrne odklopiť tesnenie pre získanie prístupu k C-stĺpiku, ten vytrhnúť smerom do kufra. Je prichytení len na dvoch kovových príchytkách vo vrchnej časti.

Spodná časť kufra je krytá plastom. Ten sa vyberá trhnutím podobne ako C-stĺpik, ale pre zmenu smerom hore. Prichytený dvoma a dvoma príchytkami na každej strane, vo vnútri kufra pri rezerve drží na plastových výstupkoch.

Po demontovaní je prístup k skrutkám a plastovým nitom. Skrutky vyšrubujeme (na každej strane jedna), nity sú zložené z dvoch častí. Najprv opatrne plochým skrutkovačom vyberieme strednú časť, potom zvyšok. Na každej strane sú po dva nity, jeden dole (plast hrany kufra), jeden hore (C-stĺpik). Nezabudnite na háčiky pre tašky, v spodnej časti majú po jednom nite, samotné háčiky sa vyberajú vyklopením prednej časti smerom hore (viditeľné na fotke pri bočnom pohľade).

Samotné bočné plasty sú prichytené ešte po jednej kovovej príchytke a plastovými západkami v spodnej časti hrany kufra. Nie je nutné celé bočnice vyberať von (je to trochu náročnejšie na rozoberanie, nám stačí ich vyklopenie a prístup ku kabeláži).

 

Napojenie kabeláže

Pretože som riešil dve muchy jednou ranou, ťahal som z ľavej strany smerom na pravú stranu 3 vodiče – čierny, oranžový, sivo-oranžový. Pre osvetlenie kufra stačí vodiče 2, odporúčam použiť čierny a červený (prípadne oranžový). Bežná dvojlinka sa predáva v týchto farbách. Čierny kábel označuje mínus (kostru), červený plus.

Výhodou osvetlenia LED objednaného z Aliexpress je v tom, že osvetlenie má „dvojité“ napájanie, kde súčasťou dodávky je aj krátky káblik.

Pôvodná kabeláž originálneho osvetlenia kufra sa teda nemení, len namiesto osvetlenia žiarovkou sa napojí na osvetlenie LED. Tenký konektor z balenia som použil pre prepojenie na pravú stranu. Priložený káblik skrátime kľudne na polovicu, ku kúsku káblika s tenkým konektorom (samica) pripájkujeme prichystanú dvojlinku. Nezabudnite si káble od seba odizolovať použitím zmršťovacej bužírky alebo izolačnej pásky. Tu mi bohužiaľ fotodokumentácia chýba  . Ak to máte pripravené, môžte ešte asi 15-20 cm tohto nového „zväzku“ omotať textilnou izolačnou páskou, aby sa to podobalo na originál kabeláž. Nie je to však nutné.

Na fotografiách vyššie pre predstavu moje riešenie omotaných káblikov, dvojlinka medzi pôvodným a novým osvetlením je krytá do „pančušky“ – textilno-plastová izolácia. Asi choroba z povolania. Konektory sú tri – zadné svetlo, pôvodné osvetlenie kufra (hrubší konektor) a nové osvetlenie (tenký konektor).

Oba konektory zapojíme (originál do hrubšej spodnej časti, maličký do tenkej vrchnej časti) a svetlo môžme osadiť na svoje miesto. Opačný voľný koniec kábla natiahneme smerom k pravej strany umiestnením pod hranu kufra, aby nebránila plastovému prahu pri montáži. Na pripevnenie mi poslúžili samolepiace plastové príchytky, ktoré používame robote. K nim je možné kabeláž upevniť pomocou sťahovacích pásiek. Celé to drží kde má. Ako alternatívne riešnie poslúžia kúsky izolačnej pásky umiestnené na viacerých miestach.

 

Výrez otvoru a montáž

Ako sa hovorí, dvakrát meraj a raz rež. Tu to platí obzvlášť, aby ste nemuseli zháňať nové plasty do kufra. Použil som papierovú pásku v mieste približného otvoru nového svetla. Opäť nie je nutné, ide len o uľahčenie práce označovania rozmerov. Rozmery tu rozpisovať nebudem, aby som nepočul len nadávky že som niečo zle odmeral. Či si vytvoríte šablónu obkreslením ľavej strany, alebo budete postupne prenášať bod po bode, je už na vás. Otvor som vyrezával modelárskou frézkou, postačí aj vŕtačka pre predvŕtanie dierky vedľa dierky a výrez nožom. Nožík, resp. pilník dopomôžu k začisteniu hrán otvoru. Radšej si viackrát priložte svetlo a postupne dorezávajte. Ak všetko sedí, napojte nové kábliky s pripraveným konektorom (rovnakým ako na opačnej ľavej strane, ak som to zabudol zmieniť) do svetla, to osaďte do vyrezaného otvoru.

Teraz už len ostáva poskladať všetko na svoje miesto v opačnom poradí, ako pri rozoberaní…

 

Záverečný test a radosť

Na záver ostáva už len počkať na neskoršiu večernú hodinu pre test funkčnosti. Samozrejme, dá sa to aj cez deň, ale večer to viac vynikne  . Výsledok sa môže mierne líšiť od typu použitého osvetlenia. LED svetlo je predsa len trochu krajšie, čistejšie, jasnejšie a hlavne je biele, nie žlté.

015.jpg 021.jpg 000.jpg 001.jpg 002.jpg 004.jpg 005.jpg 006.jpg 007.jpg 008.jpg 009.jpg 010.jpg 011.jpg 012.jpg 013.jpg 014.jpg 022.jpg 023.jpg 024.jpg 025.jpg 026.jpg

Editováno: , autor: wirer
oprava textu, odstránenie formátovania; nakoľko akosi fórum štrajkuje
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojit se do konverzace

Nyní můžete odeslat příspěvek a zaregistrovat se později. Pokud máte účet, přihlaste se nyní a zveřejněte příspěvek pomocí svého účtu.

Návštěvník
Odpovědět na toto téma...

×   Vložili jste obsah s formátováním.   Odebrat formátování

  Je povoleno maximálně 75 smajlíků.

×   Z vašeho odkazu byl automaticky vytvořen náhled..   Odstranit náhled a nechat pouze odkaz

×   Předchozí vložený obsah byl obnoven.   Vyčistit editor

×   Nemůžete vložit obrázky přímo. Aktualizujte nebo vložte obrázky z URL.

×
×
  • Vytvořit nový...